هشدار پوتین به غرب: خط قرمز روسیه را رد نکنید، پشیمان می‌شوید

بی بی سی: هم‌زمان با بالا گرفتن تنش میان روسیه و کشورهای غربی، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، درباره عبور از "خط قرمز" این کشور هشدار داد.
 
آقای پوتین در سخنرانی سالانه‌اش با اشاره‌ به اختلاف‌های اخیر گفت که واکنش روسیه به هر گونه تحرکی علیه این کشور "سریع و قاطع و نامتقارن" خواهد بود.
 
رئیس جمهور روسیه در بخشی از نطق ۹۰ دقیقه‌ای خود گفت: "بانیان هر گونه تحرکی که منافع بنیادین امنیت ما را به خطر بیندازد، از واکنش ما چنان پشیمان خواهند شد که قبلا نشده‌اند."
 
صف‌آرایی نیروهای نظامی روسیه در مرز اوکراین، تنش دیپلماتیک با چند کشور اروپایی و آمریکا، تحریم‌های غرب علیه بلاروس و همین طور انتقادها از برخورد با آلکسی ناوالنی، منتقد آقای پوتین در زندان، از جمله مهم‌ترین محورهای اختلاف روسیه با کشورهای غربی است که باعث ایجاد تنشی کم‌سابقه شده است.
 
آقای پوتین گفت: "امیدوارم هیچ کس این ایده به ذهنش نیاید که به اصطلاح خط قرمز روابط با روسیه را رد کند." او گفت روسیه خود درباره این که خط قرمزش کجاست تصمیم می‌گیرد.
 
"کفتارهای دور ببر"رئیس جمهور روسیه کشورهای طرف مقابل روسیه را به "کفتارهای دور ببر" تشبیه کرد و هشدار داد که روسیه از منافع خود "در چارچوب قوانین بین‌المللی" دفاع خواهد کرد.
 
گزارشگر بی‌بی‌سی در اروپا می‌گوید آقای پوتین در این سخنرانی عملا به کشورهای عضو ناتو هشدار داد که حساب کارشان را بکنند و عقب بنشینند.
 
آقای پوتین همچنین کشورهای غربی را به تلاشی "خطرناک" برای کودتا علیه دولت الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس و متحد خود، متهم و چنین اقدامی را محکوم کرد.
 
دولت بلاروس روز ۱۷ آوریل اعلام کرد که توطئه ترور آقای لوکاشنکو و طرح "کودتای مورد حمایت آمریکا" را با کمک سرویس‌های اطلاعاتی روسیه خنثی کرده است.
 
تنش‌های غرب و روسیه با پیاده کردن بیش از ۱۰۰ هزار سرباز روس در مرز اوکراین و مناطق مورد مناقشه به اوج خود رسید.
 
بخش بزرگی از این نیروها در شبه جزیره کریمه مستقر شده‌اند که روسیه در سال ۲۰۱۴ آن را ضمیمه خاک خود کرد.
 
جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه کنترل بخشی‌هایی از شرق اوکراین را در دست دارند و صف‌آرایی نظامی روسیه غربی‌ها را نگران شروع جنگی دیگر با اوکراین کرده است.
 
وزیر خارجه اوکراین از متحدان این کشور خواسته بود برای عقب نشاندن ولادیمیر پوتین، به مسکو هشدار بدهند که چنین اقدامات خصمانه‌ای با پیامدهای هولناکی همراه خواهد شد.
+41
رأی دهید
-45

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس

  Spasiba Putin Ochen kharashoo . پوتین جان متچکربم خیلی عالی
  94
  21
  ‌چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۷
  ۵۶
  مارشال زرد - وپرتال، آلمان

  درست میگه که روسیه ببر هستش ولى در مورد کفتارها اشتباه میکنه چون کفتارهاى حال حاضر فقط رژیم ملایان و سوریه و کره شمالى و خلاصه هر چه کشور مستبد و دیکتاتور هستند!! تفصیره خود غرب هستش که وقتى روسیه در حال ورشگستکى بود با دادن وام به برگشت به قدرت سابقش کمک کردند و کنون شروع کرده به پاچه گرفتن.
  19
  81
  ‌چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۳
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  الان که داره صحبت می کنه تظاهراته توی مسکو .یه موج اعتراض برهبری الکسی ناوالی روسیه رو گرفته، ،،روسیه دیگه اون ابرقدرت قبلی نیست قبلا بحران موشکی کوبا دوره کندی، جهان رو تا لبه جنگ سوم پیش برد اما الان دیگه نه.الان یه قدرت هسته ای است نه ابرقدرت.
  1
  5
  ‌پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۳۳
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران
  چکمه لجن گرفته ببینم تو پادشاه مادامالعمر شدی؟
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.