مامور پلیس مینیاپولیس در قتل جورج فلوید گناهکار شناخته شد

درک شوین به حکم هیات منصفه گوش می کندبی بی سی :هیات منصفه دادگاهی در شهر مینیاپولیس آمریکا دریک شوین، مامور سابق پلیس این شهر را در کلیه اتهامات وارده در پرونده قتل جورج فلوید گناهکار شناخته است.

هیات منصفه پس از محاکمه سه هفته ای آقای شوین، روز دوشنبه وارد شور شده بود که حکم خود را دقایقی پیش در دادگاه قرائت کرد.

دِریک شُوین به قتل غیرعمد از طریق یک فعل مجرمانه (قتل درجه دوم)، قتل عمد از طریق ارتکاب یک اقدام خطرناک (قتل درجه سوم) و آدم کشی غیرعمد درجه دوم متهم بود. او در هر سه مورد گناهکار شناخته شد.

قاضی دادگاه گفته است که حکم مجازات دریک شوین هشت هفته بعد مشخص خواهد شد.

جورج فلوید، یک مرد سیاه پوست از ایالت مینه سوتا سال گذشته پس از بازداشت به اتهام ارائه یک اسکناس تقلبی به یک فروشگاه، جان خود را از دست داد.

تصاویر منتشر شده از لحظه بازداشت آقای فلوید که یک مرد سیاه پوست بود، دریک شوین را نشان می داد که زانوی خود را به مدت نه دقیقه و ۲۹ ثانیه بر گردن آقای فلوید که بر روی زمین دراز کشیده شده، قرار داده بود.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا سه شنبه پس از گفت و گو با خانواده جورج فلوید، ابراز امیدواری کرده بود که نظر هیات منصفه عادلانه باشد.

در آستانه اعلام حکم دادگاه، شهر مینیاپولیس در آماده باش قرار گرفت و بسیاری از فروشگاه ها و ساختمان های اطراف دادگاه پنجره های خود را برای جلوگیری از آسیب احتمالی پوشاندند. شهردار واشنگتن هم از وزارت دفاع آمریکا خواسته بود تا با اعزام سربازان گارد ملی، به حفظ امنیت پایتخت در صورت برگزاری تظاهرات کمک کند.

با این حال با اعلام حکم کسانی که در برابر دادگاه جمع شده بودند ابراز شادی کرده اند.

انتشار تصاویر لحظه مرگ آقای فلوید که در بیست و پنجم مه سال ۲۰۲۰ رخ داد، با تظاهرات گسترده در آمریکا در اعتراض به بدرفتاری پلیس با آفریقایی تباران همراه شد.اظهارات جو بایدن
جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و معاون او کامالا هریس بعد از اعلام حکم با خانواده فلوید صحبت کردند.

بنابه گزارش ها آقای بایدن در این تماس گفته است که "عدالت حداقل تا حدودی اجرا شد."

او گفت: "کارهای خیلی بیشتری خواهیم کرد. این اولین گام برای رسیدگی به مشکل نژادپرستی نهادینه در کشور است."

او همچنین در نطقی تلویزیونی در عصر روز سه شنبه گفت: "نژادپرستی سیستماتیک لکه ای بر جان و روح کشور است."

خانم هریس هم کنگره را تشویق کرد طرح جورج فلوید را با هدف اصلاح پلیس تصویب کنند: "این لایحه بخشی از میراث جورج فلوید است. خیلی در این کار تاخیر کرده ایم."

فدراسیون پلیس مینیاپولیس - یک سازمان غیرانتفاعی که پلیس را نمایندگی می کند - از هیات منصفه برای "به دوش کشیدن این بار سنگین" قدردانی کرد.

این گروه گفت: "ما همچنین می خواهیم دست دوستی به سوی جامعه دراز کنیم و تاسف خود از درد عمیق آنها را بیان کنیم، ما هم هر روز این درد را حس می کنیم. این پرونده هیچ برنده ای ندارد و ما به تصمیم هیات منصفه احترام می گذاریم."

انتظار می رود آقای شوین از این حکم تجدید نظر بخواهد.
آخرین تحولات محاکمه چه بود
در جریان محاکمه ۴۵ نفر شهادت دادند، از جمله پزشکان، کارشناسان استفاده از قوه قهریه، ماموران پلیس، رهگذران و کسانی که به آقای فلوید نزدیک بودند.

از ۱۲ عضو هیات منصفه شش نفر سفیدپوست، چهار نفر سیاهپوست و دو نفر چندنژادی هستند. هفت نفر آنها زن و پنج نفر مرد بودند.

دادستان ها و وکلای مدافع روز دوشنبه آخرین ادله خود بعد از محاکمه‌ای که سه هفته طول کشید را ارائه کردند.

اریک نلسون وکیل آقای شوین استدلال کرد که موکل او کاری را کرد که هر "مامور معقولی" با قرار گرفتن در یک وضعیت "متغیر" و "سیال" انجام می دهد، یعنی زمانی که مردی با هیکل درشت (جورج فلوید) با سه مامور کلنجار می رود.

وکلای مدافع سعی کرده بودند نشان دهند که مرگ آقای فلوید به مصرف مواد مخدر مربوط بود.

آقای نلسون گفت که استفاده آقای فلوید از مواد مخدر "قابل توجه" بود، چون بدن به استفاده از این مواد واکنش نشان می دهد، به خصوص در کسی که به فشار خون مبتلا بوده.

او همچنین استدلال کرد که بعید است موکل او به طور عامدانه مقررات استفاده از زور را نقض کرده باشد چون می دانست که کل این رویارویی ضبط می شود.

در مقابل دادستان ها سعی کردند نشان دهند که استفاده پلیس از زور بود که به مرگ جورج فلوید منجر شد.

دادستان استیو اشلایشر با اشاره به ویدئویی که از زانو زدن پلیس روی گردن جورج فلوید وجود دارد هیات منصفه را ترغیب کرد "به عقل سلیم مراجعه کنید. به دیدگان خود اعتماد کنید."

او افزود: "ماموریت پلیس این نبود. این قتل بود."

جری بلَکوِل دیگر دادستان پرونده در پایان گفت که موضوع "آنقدر ساده است که یک کودک هم درک می کند."

او در اشاره به یک شاهد جوان که به رفتار پلیس با جورج فلوید اعتراض کرده بود گفت: "در واقع، این کودک موضوع را درک کرد، زمانی که این دختربچه ۹ ساله گفت 'از روی او بلند شود'. موضوع به همین سادگی است. 'از روی او بلند شو. ' عقل سلیم."
+60
رأی دهید
-33

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران

  اگر این محاکمه در نظام مقدس جمهوری اسلامی بود، حتما با جریمه دزدی یک ریش تراش مسأله ختم بخیر میشد(البته جریمه ریشتراش مربوط بقتل صدها نفر است در اینجا برای قتل یکنفر یک تیغ خالی خواهد بود)
  3
  47
  ‌چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۷
  ۴۱
  کمان ۴۴ - سیدنی، استرالیا

  قاتل در هر سه مورد مجرم و قتل از نوع درجه یک بوده. این یک سناریو برای زندانی شدن چند ساله و دریافت حکم عفو بعد از چند سال اقامت در یک سوئیت است. ملت آمریکا باید گول نخورند و به خیابانها هجوم بیاورند. به خانوم مکمل جو بایدن از همین تریبون اعلام می‌کنیم که خودتییییییی.
  74
  11
  ‌چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۸
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  اگر امام جمعه مینیاپولیس را هم اعدام کنند بدنیست!
  4
  67
  ‌چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۰
  ۴۴
  Iranian American - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  چند نکته :. ۱-جورج فلوید یک سابقه دار بود،در روز حادثه سعی کرد با اسکناس تقلبی سیگار بخره که فروشنده فروشگاه به سکوریتی و پلیس خبر میده. ۲-جورج فلوید در برابر بازداشت پلیس مقاومت کرد،فیلم کاملش موجوده که حتی زن سیاه پوستی که همراهش در ماشین بود بهش میگه جرج مقواومت نکن اما همچنان دربرابر بازداشت مقاومت میکنه. ۳-طبق قانون آمریکا،حمل و استفاده پول تقلبی جرم felony هست و پلیس میتونه با زور برخورد کنه. ۴-مقاومت دربرابر بازداشت به پلیس اجازه استفاده از زور میده. آیا کشته شدن فلوید لازم بود؟ نه پلیس میبایست بعد از کنترل و دستبند زدن،زانویش را از گرده و گردن برمیداشت. آیا همه پلیسها منصف و خوبند؟ نه در اونها هم عقده ای و بد پیدا میشه. آیا سیاه پوستها همه بی آزار و در حقشان ظلم میشه؟ خیر بر عکس بیشتر جرایم کار اونهاست،موارد خیلی زیاد نژاد پرستی نسبت به دیگران (خصوصا آسیایی تبارها،خاورمیانه ایها،لاتین ها) توسط خود سیاه پوستان شکل میگیره و همیشه از سلاح ما قربانی هستیم استفاده میکنند.
  9
  50
  ‌چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۲
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  جالبه که پلیس ده دقیقه پاش را روی گردن این آدم گذاشته بود مردم هم آن گوشه ایستاده بودند و فقط یک کودک 9 ساله اعتراض کرده بود حالا اگر ایران بود می گفتند ای مردم بی غیرت چرا به پلیس حمله نمی کنید و طرف ر ا نجات بدهید به ایران که می رسه همه انتظار دارند مردم سوپرمن باشند
  35
  8
  ‌چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۰
  ۶۴
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  این یانکی قاتل رو هیچ کاری نمیکنن.اینا همش سیاه بازیه تا آشوب و بلوا نشه. گاهی اوقات بهش میگن بیا تو لباس نارنجی دو تا عکس بنداز که اذهان عمومی فکر کنن تو علفدونی هستی.
  44
  4
  ‌چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۱
  ۶۴
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  گاهی اوقات یه کلنگ هم میدن دستش، دم ریل قطار که مثلا بیگاری هم داریم ازش میکشیم. برین خودتون رو سیاه کنین. فقط چه جنایاتی که در کابل، هرات، قندهار، مزارشریف و جاهای دیگه نکردند. همان‌طور که امام فرمودند، اینها لباس‌ها اتوزده و کراوات ولی در باطن همون وحشیگری.
  39
  5
  ‌چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۴
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  ‏[::Iranian American - شیکاگو، ایالات متحده امریکا::]. بسیار معقول نوشتید و قانون هم به نظر میرسه که داره مراحل درستش رو طی میکنه. اما اگر حکم زندانی شدن افسر خطاکار مدت زمان غیر معقول و کمی باشه و یا دادگاه تجدید نظر او را بکلی بیگناه بشناسه و در نتیجه در آمریکا شورش هایی رخ بده اونوقت نظر شما در مورد اعتراضات مردم چه خواهد بود؟
  0
  15
  ‌چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۴
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. حالا که اینجوری گفتی خواستگاریت نمیام تا مسلمون بشی.
  2
  14
  ‌چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۶
  ۱۰۴
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::] بله، باطن امام راحل، این رهبر معنوی پدوفیل های جهان، بقدری پاک و منزه بود که در «رساله تحریر الوسیله» چگونگی لذت بردن و گذاشتن لای پای کودک شیرخوار (تفخیذ) را برای مقلدان خود بروشنی توضیح داده اند.
  3
  12
  ‌چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۶
  ۴۵
  chi begam ke nagoftanesh - آمستردام، هلند
  [::Iranian American - شیکاگو، ایالات متحده امریکا::]. دوست عزیز استفاده از زور میگیم باشه، ولی این استفاده از زور منجر به مرگش شد، در ضمن دستبند داشت، چه مقاومتی، می‌تونست مثلاً رو کمرش کمی فشار بیاره، تازه پلیس تنها نبود همکارانش هم بودند ، براحتی قابل کنترل بود ، تعجب میکنم از قانون میگید، ولی از سواستفاده از قانون چیزی نمیگی، پدرسوختگی و خشونت و بی‌رحمی در چهره این افسر پلیس موج میزد، این کارش قانون نبود، جنایت قانونی بود،
  7
  4
  ‌چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۹
  ۴۴
  Iranian American - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  [::chi begam ke nagoftanesh - آمستردام، هلند::]. لطفا یکبار دیگه با آرامش و بدون احساساتی شدن نوشته من رو از اول تا آخر بخونید.
  1
  1
  ‌پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۱
  ۴۵
  chi begam ke nagoftanesh - آمستردام، هلند
  [::Iranian American - شیکاگو، ایالات متحده امریکا::]. احساساتی نشدم گرامی، شما داری آدمها رو تقسیم می‌کنی بر اساس رنگ پوست، و براش جرم میتراشی، قضاوت کلی رو با توجه به شناخت خودت، به یک فرد تعمیم میدهید دوست گرامی، اگر دفاع از حقوق بشر را تبدیل به دفاع از حقوق نژادی و رنگو این چیزها بکنید، ممکنه مشکل شمای نوعی رفع بشه، ولی مسلماً مشکل عده زیادی در کره خاکی حل نخواهد شد، شاد و خرم باشید، ما همه اسیر قضاوتهامان هستیم
  0
  0
  جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.