آژانس دارویی اروپا: خون‌لختگی باید به عوارض جانبیِ نادرِ واکسن «جانسون اَند جانسون» اضافه شود

 واکسن ضد کرونای شرکت «جانسون اند جانسون» یورونیوز :آژانس دارویی اروپا روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای ضمن مثبت تلقی کردن موازنه مزایا و خطرات استفاده از واکسن ضد کرونای جانسون اند جانسون تاکید کرد که خون‌لختگی باید به عوارض جانبیِ نادر این واکسن اضافه شود.

این موضوع در واقع تایید ارتباط میان واکسن آمریکایی «جانسون اَند جانسون» با موارد اندک گزارش شده از خون‌لختگی است که مقامات بهداشتی ایالات متحده را بر آن داشت تا به صورت موفقت تزریق ‌آنرا به شهروندان این کشور متوقف کند.

سازمان تنظیم مقررات دارویی اروپا در بیانیه خود به صراحت از «ارتباط احتمالی» میان واکسن کرونای تولید شده توسط شرکت آمریکایی «جانسون اند جانسون» و موارد گزارش شده خون‌لختگی یاد و تاکید کرده که این داده باید به عنوان عارضه جانبی نادر به اطلاعات مرتبط با این واکسن اضافه شود.

آژانس دارویی اروپا ضمن اشاره به ارتباط احتمالی میان موارد نادر خون‌لختگی غیرمعمول با پلاکت خونی پایین افراد یادآور شده است که این مسئله مزایای استفاده از واکسن بیش از مضرات و خطرات ناشی از دریافت آن را مورد تایید قرار می‌دهد.

کمیته نظارت بر دارو در آژانس دارویی اروپا در گزارش خود نتیجه‌گیری کرده که هشدار نسبت به احتمال خون‌لختگی غیرمعمول در افراد دارای پلاکت خون پایین باید در اطلاعات تکمیلی این محصول دارویی گنجانده شود.

کارشناسان آژانس دارویی اروپا که مقر آن در شهر آمستردام است همچنین تاکید کرده‌اند که این موارد باید به عنوان عوارض جانبی بسیار نادر در نظر گرفته شده و نسبت به آن اطلاع رسانی شود.

مدیر مالی «جانسون اند جانسون» (J&J) روز سه‌شنبه اعلام کرد که این شرکت داروسازی نسبت به اثربخشی محصول خود در برابر بیماری کووید۱۹ کاملا مطمئن است و امید دارد که به زودی با نهاد‌های تنظیم کننده مقررات دارویی بر سر استفاده مجدد از آن پس از تعلیق در اروپا و ایالات متحده به توافق برسد.

شرکت «جانسون اند جانسون» پیش‌تر اعلام کرده بود که در پی تصمیم سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای تعلیق موقت استفاده از واکسن این شرکت تا بررسی کامل گزارش‌های مرتبط با خون‌لختگی تحویل محصول خود به سفارش دهندگان اروپایی را به تاخیر می‌اندازد.

به گزارش رسانه‌های آمریکایی شش شهروند زن پیش از این در پی دریافت واکسن جانسون اند جانسون دچار خون‌لختگی غیرمعمول شدند و این مسئله مقامات بهداشتی ایالات متحده را بر آن داشت تا بررسی کامل موارد گزارش شده در مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها استفاده از این واکسن را به حال تعلیق درآورند.
+2
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۴
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  باید این دو واکسن که اینجور ریسک جدی ای دارند رو‌کلا ممنوع کنند (آسترازنکا /آکسفورد و جانسون اند جانسون) نمیدونم ‌چرا وقتی دو واکسن کاملا برتر بدون اینجور عارضه ای ساخته شده (مادرنا و فایزر) باز هم اصرار به استفاده از واکسنهای خطرناک و مرگبار آکسفورد و جانسون هست؟ منافع شرکتهای دارویی تا این حد مهمه؟ و یا صرفه جویی اقتصادی بخاطر ارزانتر بودن اینها؟ خب چرا مثل آمریکا تزریق واکسن رو پولی نمیکنند؟ هزینه ناچیزی میشه که همه میتونن پرداخت کنن،در عوض واکسن بی عارضه و با کیفیت تر میگیرند. البته جانسون اند جانسون باز کمتر این خطر رو داره تا آکسفورد/آسترازنکا و فقط هم یک بار باید تزریق شه نه دو بار.
  1
  4
  ‌چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.