رژیم‌های کم‌چرب، سطح تستوسترون مردان را کاهش می‌دهد

دویچه وله :مطالعه جدیدی که توسط محققان بریتانیایی منتشر شده، نشان داده است که رژیم‌های غذایی کم‌چرب باعث کاهش سطح تستوسترون در مردان می‌شود.

به گزارش مدیکال‌اکسپرس؛ سطح بهینه تستوسترون برای سلامت مردان بسیار مهم است. به طوری که باعث بهبود عملکرد ورزشی، سلامت روان و بهبود سلامت جنسی مردان می‌شود. این در حالی است که سطح پایین تستوسترون با خطر بیشتر بیماری‌های قلبی، دیابت و آلزایمر مرتبط است.

از دهه ۱۹۷۰، میزان متوسط ​​تستوسترون در مردان کاهش و میزان هیپوگنادیسم (تستوسترون پایین) افزایش یافته است.

مطالعه اخیر یک مرور سیستماتیک و فراتحلیلی بود که نتایج حاصل از شش مطالعه کاملاً کنترل شده را با مجموع ۲۰۶ شرکت‌کننده ترکیب کرد. این مطالعات ابتدا مردان را در رژیم غذایی پرچربی (۴۰ درصد چربی) قرار داده و سپس آنها را به رژیم غذایی کم‌چربی (۲۰ درصد چربی) منتقل کرد و نشان داد که سطح تستوسترون آنها به طور متوسط ​​۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافت. این مطالعه به ویژه نشان داد که رژیم‌های غذایی وگان باعث کاهش تستوسترون تا ۲۶ درصد می‌شود.

به گفته نویسندگان این تحقیق، مصرف زیاد چربی‌های اشباع‌نشده موجود در روغن زیتون، آووکادو و آجیل ممکن است باعث افزایش تولید تستوسترون شود. با این حال، چربی های اشباع‌نشده امگا ۶ که عمدتا در روغن‌های گیاهی یافت می شود، ممکن است به توانایی سلول‌ها در تولید تستوسترون آسیب برساند.

محققان می‌گویند، فواید رژیم‌های غذایی کم‌چرب با هدف کاهش سطح کلسترول، باید در برابر نکات منفی احتمالی آنها مانند کاهش سطح تستوسترون در نظر گرفته شود.
+2
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.