وزارت خارجه ایران: همواره از گفت‌وگو با پادشاهی عربستان استقبال کرده‌ایم

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایراندویچه وله :سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره خبرهای منتشرشده در مورد دیدار مقامات ایران و عربستان در بغداد گفته "نقل‌قول‌ها مختلف و بعضا متناقض" منتشر شده، اما ایران همواره از گفت‌وگو با پادشاهی سعودی استقبال کرده است.

چندی پیش خبرگزاری‌ رویترز اعلام کرد، در حالی که واشنگتن در تلاش است توافق هسته‌ای با ایران را احیا کند و به جنگ یمن پایان ببخشد، یک مقام ارشد ایرانی و دو منبع مطلع از منطقه به این خبرگزاری گفته‌اند که مقامات عربستان سعودی و ایران مذاکراتی مستقیم در راستای کاهش تنش میان این دو کشور انجام داده‌اند.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه ۳۰ فروردین (۱۹ آوریل) در مورد گزارش‌های منتشر شده درباره دیدار مقامات ایران و عربستان در بغداد گفت: «این گزارش‌های رسانه‌ای و مطبوعاتی را هم ما دیده‌ایم، البته نقل قول‌های مختلف و بعضاً متناقض منتشر شده است.»

خطیب‌زاده اما افزود: «ایران همواره از گفت‌وگو با پادشاهی سعودی استقبال کرده و این موضوع را به نفع مردم دو کشور می‌داند.»

روزنامه فایننشیال تایمز نیز پیش از این به نقل از یکی از مسئولان دو کشور گزارش داده و نوشته بود که هدف از این مذاکرات یافتن راه‌حلی برای جنگ یمن و تنش‌زدایی در مناسبات دو کشور اعلام شده است. نخستین دور این گفت‌وگوها "مثبت" ارزیابی شده است. این موضوع را فایننشال تایمز به نقل از یکی از مسئولان دو کشور اعلام کرده است.
دیداری در رده پایین
با این حال دولت‌های عربستان و ایران به درخواست خبرنگار رویترز برای اعلام موضع نسبت به این دیدار و نتایج آن واکنشی نشان نداده‌اند.

فایننشال تایمز حتی در گزارش خود نوشته است که یکی از مقامات ارشد عربستان خبر هرگونه گفت‌وگو و مذاکره‌ای با نمایندگان سیاسی ایران را تکذیب کرده است.

به گفته رویترز، مقام ایرانی و یکی از منابع مطلع گفتند که در دیدار ۹ آوریل که در عراق انجام شد و اولین بار روزنامه فایننشال تایمز آن را روز یکشنبه گزارش داد، هیچ گشایشی انجام نشده است.

این منبع مطلع گفت که نشست بر موضوع یمن متمرکز بوده است. ائتلافی نظامی به رهبری عربستان سعودی از سال ۲۰۱۵ با حوثی‌های یمن در جنگ است.

مقام ایرانی با گفتن این که "این یک دیدار رده پایین به این منظور بوده است که ببینند آیا می‌شود راهی برای تنش‌های جاری در منطقه پیدا کرد یا نه"، مطرح کرد که این دیدار به درخواست عراق انجام شده است.

مذاکرات نمایندگان دو کشور در شرایطی صورت می‌گیرد که دولت آمریکا رسما خواستار پایان جنگ یمن شده است. از سوی دیگر، آغاز گفت‌وگوهای کمیسیون مشترک برجام برای رفع تحریم‌ها و همچنین بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای نیز از جمله مسائلی است که برای مقامات عربستان از اهمیت بسیاری برخوردار است.

عربستان و دیگر کشورهای عربی منطقه خواستار مشارکت در مذاکرات مربوط به مناقشه هسته‌ای با ایران شده و همچنین درخواست کرده‌اند موضوع فعالیت‌های موشکی ایران نیز در این مذاکرات مد نظر قرار گیرد.
+9
رأی دهید
-57

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  همیشه از گفتگو در موقع استیصال استقبال کرده و بعد هم جر میزنید
  0
  22
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۸
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  آنها عرب هستند، اما شما از بیخ عربید!
  2
  16
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۱
  ۳۱
  tiger.man - هامبورگ، آلمان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. اتفاقا نیستند. عرب بودند حال و روز مملکت این نبود.
  0
  0
  ‌سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۰
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. عزیزم این ها بدبخت و نوکر و سرسپرده ی بزرگان عرب هستند. اعراب به غیر از اسلام چند صفت خوب قوم و قبیله ای هم دارند اما این ها دربست فرهنگ وحوش عربستان را در 1400 سال پیش بعنوان یک مائده ی افتاده از اسمان پذیرفته و بزرگترین و جنایتکارترین جلاد تاریخ دنیا را هم رهبر فکری خودشان کرده اند و تمام زشتی های اخلاقی را با همدیگر دارند
  0
  1
  ‌سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.