واکنش مردم به «سرعت عمل» پلیس در برخورد با سازندگان «سیلی به روحانی»

صحنه‌ای از ویدیوی سیلی زدن به یک روحانی که گفته می‌شود ساختگی استدویچه وله :انتشار ویدیویی که در آن جوانی به یک روحانی سیلی می‌زند خبرساز شده بود. پلیس می‌گوید با اقتدار و به سرعت عوامل ساختش را پیدا کرده. کاربران شبکه‌ها می‌پرسند از عوامل اسیدپاشی اصفهان و سیلی به سرباز وطن چه خبر.

در دو روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌هایی نسبت به یک ویدیو دیده می‌شد که در آن جوانی پس از گفتن چند جمله در اعتراض به وضعیت خود و جوانان، به صورت مردی رهگذر ملبس به عمامه و عبا، سیلی می‌زند.

واکنش‌ها به "سیلی زدن به آخوند" به جایی رسید که شبکه‌های خبری هم به آن پرداختند.

خبرگزاری فارس روز گذشته (۲۹ فروردین) در گزارشی محل این رخداد را شهرستان کیاشهر اعلام کرد و نوشت، جوانی ۲۴ ساله در این ارتباط دستگیر شده. یک روز بعد اما همین خبرگزاری ماجرا را به گونه‌ای دیگر تعریف کرد و نوشت ماجرای جوان کیاشهری موضوع دیگری است.
"پلیس در کوتاه‌ترین زمان ممکن مجرمان را پیدا کرد"
حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران امروز دوشنبه در مصاحبه با خبرگزاری‌های داخلی از ساختگی بودن این ویدیو، دستگیری و هدف سازندگان این کلیپ گفت.

این مقام مسئول گفته است که پس از انتشار ویدیو با «اقداماتی ویژه و علیرغم اینکه هیچگونه اطلاعاتی از افرادی که در ساخت و انتشار این کلیپ دست داشتند، وجود نداشت، اما ماموران پلیس در کوتاهترین زمان ممکن اقدام به یافتن سرنخ‌ها و شناسایی و دستگیری افراد مرتبط با آن کردند.»

حسن رحیمی با اشاره به ساختگی بودن فیلم آن را ساخته یک پدر و پسر دانسته که "قصد فرار از کشور را داشته‌اند"، و در بازجویی گفته‌اند که "به دنبال پناهندگی" بوده‌اند و به آنها "وعده‌هایی در مورد زندگی و کار در خارج از کشور" داده شده است.
پیش از این مقام مسئول، جلیل موقوفه‌ای، رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ هم  روز گذشته از بازداشت ۷ نفر در ارتباط با این کلیپ خبر داده بود. او گفته بود که روز جمعه پنج پسر جوان حدوداً ۲۲ تا ۲۳ ساله در منطقه پاسداران، خیابان بوستان ششم، اقدام به تهیه این کلیپ کرد‌ه‌اند.
صافکاری که مردم را می‌خنداند
اما دو نفر دیگر دستگیر شده را که رئیس پلیس تهران امروز از آنها گفته است، سایت تابناک اینگونه معرفی کرده که فرد ملبس به "لباس روحانیت" صافکار است و در یکی از مناطق شمالی تهران کار می‌کند. به نوشته این سایت این فرد، "در طول سال‌های اخیر، رفتارهایی ناشی از لودگی داشته و با حرکت‌های خود باعث تفریح کسبه و ساکنین محل می‌شده است." این سایت فرد ضارب را فرزند این صافکار معرفی کرده است.

این در حالی است که خبرگزاری فارس اشاره‌ای به ساختگی بودن این ویدیو نکرده بود.
سرعت عمل پلیس و واکنش کاربران
رئیس پلیس تهران می‌گوید، "روحانیت به گردن همه ما حق دارد". رحیمی با تأکید بر "قدرت و توانمندی پلیس برای دستگیری مجرمان در کمترین زمان ممکن" به مجرمان و متخلفان هشدار داده که: «فضای مجازی به هیچ وجه محیط امنی برای آنان نخواهد بود.»

کاربران شبکه‌های اجتماعی هم از سرعت عمل نیروهای انتظامی نوشته‌اند.

یکی از کاربران توییتر در واکنش به سرعت عمل در دستگیری عوامل انتشار این کلیپ می‌نویسد: «۷ سال برای یافتن جنایتکاران اسیدپاشی أصفهان کافی نبود.»
و دیگری با اشاره به سیلی خوردن سرباز راهور از نماینده مجلس، می‌نویسد: «در مورد سیلی به سرباز مجری قانون چند نفر دستگیر شدند؟»
+157
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۱
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه

  دمشون واقعاً گرم خیلی کلیپ آموزنده و خوبی منتشر کرده بودند و امیدوارم در آینده شاهد کلیپهای واقعی و بسیار فراوان مشابه باشیم، فقط لطفاً تصویر ضارب را در کلیپهای آینده شطرنجی کنید . متشکریم
  15
  155
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۷
  ۴۹
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا

  چه پدروپسر بوده باشن چه نباشن چه فیک و چه فکت توفیری تو اصل ماجرا نداره بزنی زیرگوش یکی که سنش ازت بیشتر هیچ پیامی نداره بلکه ضدپیامه اینو به درگفتم که دیوار بشنوه
  117
  16
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۰
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  باید یک کشیده هم بیخ گوش رئیس پلیس تهران خوابوند.
  10
  147
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۲
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران

  این فرقی با آخوند نداره، آخوند مقلد داشت ازش تقلید می کردن. این جوان هم دیده مردم میرن خارج، اینم میره دنبالشون. فرقی بین اینها نیست هر دو تقلید می کنند .
  63
  9
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۸
  ۵۰
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  آدمهای احمق واسه پناهندگی چه کارهایی که نمیکنن حتما مسیح علی‌نژاد گفته این کار رو بکنید. بندگان خدا خواستن بیان پیش بقیه پناهنده های ولشون کنید بابا
  110
  19
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۷
  ۴۱
  کمان ۴۴ - سیدنی، استرالیا
  خب حالا چرا توی عکس خبر ، خط مشکی کشیدید روی چشمای روحانی قلابی؟ مرده باد روحانی قلابی....
  25
  23
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۴
  ۳۱
  grizzly - برلین، آلمان

  آیا در مورد پیچیدگی عملیات و رمز و راز دستگیری این دو نفر هم چیزی تو بوق و کرنا کرده اند؟ از امداد غیبی چطور کمک رسید؟
  9
  48
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۸
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  جالب است که هنوز اسیدپاشان اصفهان دستگیر نشده و حاج! سعید طوسی به ریش همه می خندد.
  5
  70
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۰
  ۳۳
  Dolmeh - سیدنی، استرالیا

  فیک هم بوده باشه ولی تاثیرشو گذاشت، دستشون درد نکنه، من که راضی هستم، بنظرم هیچکس نیست که چند بار ندیده باشه و لذت نبرده باشه. این کار رو با هر روحانی باید انجام داد(خوب و بد نداره، اگه انسان خوبی بود که نمیرفت آخوند بشه)، باید ترس این کار ریخته بشه، آخوندهای الاف و بیکار که توهم به مردم میفروشن ومردم رو میترسونن و از خون مردم نان در میارن. ترس مردم ریخته بشه دیگه آخرای حکومت اینهاست، حرمت و قداستشون باید توی جامعه از بین بره.
  3
  38
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۸
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  مطمعنا پس از حکومت ننگین ج.ا پوشیدن لباس آخوندی در ملا عام با کراهت ملت ایران مواجه خواهد شد
  4
  19
  ‌سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۲:۵۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.