روحانی: در زمان نارضایتی ملت از حکومت، ارتش باید یکی را برگزیند

ایندیپندنت فارسی :حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران می‌گوید وقتی ملت از حکومت «ناراضی و رویگردان» شود، ارتش‌ باید در میان ملت‌ و حکومت‌ یکی را برگزیند و باید از دولتی حمایت کند که به ملتش خیانت نکرده باشد.

روحانی روز یکشنبه، ۲۹ فروردین‌ماه، در پیامی به مناسبت روز ارتش، مشروعیت ارتش‌ها را در «فداکاری، میهن‌دوستی و وفاداری آنان به امنیت ملی، نظام، وحدت ملی و تمامیت ارضی» دانست و نوشت: «زمانی که ملتی از حکومتی ناراضی و رویگردان شود این ارتش‌ها هستند که باید در میان ملت‌ها و حکومت‌ها یکی را برگزینند و تصمیم بگیرند و انتخاب کنند.»

به‌نظر می‌رسد حسن روحانی، به‌دلیل شیوع کرونا در مراسم روز ارتش شرکت نکرده و برخلاف روال معمول، به جای سخنرانی، به ارسال پیامی اکتفا کرده است.رئیس جمهوری اسلامی ایران در پیام خود با اشاره به این‌که ارتش‌ها «از لحاظ اداری جزئی از دولت‌ها و حکومت‌ها هستند و از این رو طبق قانون باید از حکومت‌ها اطاعت کنند» افزود که «اما این مسئله هم روشن است که ارتش‌ها باید از دولتی حمایت کنند که به ملتش خیانت نکرده است.»

روحانی درحالی این سخنان را مطرح کرده که درماه‌های گذشته، حضور احتمالی ارتش در سرکوب اعتراض‌های مردمی سال‌های گذشته ایران، بحث‌برانگیز شده بود. کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش، در اسفندماه ۹۹ با اشاره به اعتراض‌های اخیر، گفته بود که نیروی زمینی ارتش از فرصت پیش‌آمده استفاده کرد تا با سرکوب مردم معترض، ولایت‌مدار بودن خود را نشان بدهد.

رئیس جمهوری اسلامی ایران با یادآوری انتخاب ۴۳ سال پیش ارتش شاهنشاهی ایران در زمان انقلاب ۵۷ برای قرار گرفتن «در کنار ملت»، نوشت:«این تفاوت ارتش ایران با دیگر ارتش‌ها در منطقه است.»

روحانی در ادامه پیام خود، تعیین رهبر جمهوری اسلامی به‌عنوان «فرمانده کل قوا» در قانون اساسی را «نمادی از ضرورت حفظ ارتش و همه نیروهای مسلح ازجمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از استیلای دولت‌ها و احزاب سیاسی» و جدایی و استقلال ارتش و سپاه پاسداران و همه نیروهای مسلح از سیاست دانست. او افزود: «مأموریت شما ورود به رقابت‌های سیاسی نیست.»

این درحالی است که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در ایران، بحث درمورد حضور نظامیان در انتخابات بالا گرفته است و پیش از شروع رسمی ثبت‌نام نامزدها، تعدادی از فرماندهان پیشین سپاه پاسداران همچون حسین دهقان، رستم قاسمی و سعید محمد، به‌طور رسمی از تصمیم خود برای نامزدی در انتخابات خبر داده‌اند.

در بخش دیگری از این پیام، دفاع از «مرزها»، دفاع از «استقلال»؛ دفاع از «رأی‌ها»، دفاع از «آزادی»؛ دفاع از «آزادی‌ها»، دفاع از «جمهوریت» و دفاع از «ارزش‌ها»، دفاع از «اسلامیت» ایران عنوان شده است

روحانی در آخرین پیام خود به‌عنوان رئیس جمهوری برای روز ارتش، اعلام کرد: «ارتش و سپاه در این ۸ سال دولت تدبیر و امید به ویژه در ۴ سال جنگ تحمیلی اقتصادی همانند ۸ سال دفاع مقدس برای منافع ملی ایستادند.»

او همچنین «مجهز کردن ارتش و نیروهای مسلح به مدرن‌ترین سلاح‌ها» را از دستاوردهای دولت در هشت سال گذشته‌ و ریاست جمهوری خود دانست.

هر سال در روز ۲۹ فروردین‌ماه، به‌مناسبت روز ارتش، هم‌زمان با سخنرانی رئیس جمهوری اسلامی در تهران، در این شهر و دیگر شهرهای ایران رژه‌های نظامی برگزار و آخرین تجهیزات نظامی ساخته‌شده در این نهاد نظامی به‌نمایش گذاشته می‌شد؛ اما امسال به‌دلیل همه‌گیری کرونا سخنرانی و رژه برگزار نشد و تنها در یک رژه خودرویی، تجهیزاتی ازجمله «سامانه‌های پدافندی و پهپادی» ارتش به نمایش گذاشته شد. در این رژه خودرویی از دو سامانه پدافندی جدید «مجید» و «ذوالفقار» به‌عنوان قاتل جدید موشک‌های کروز رونمایی و پهپادهایی موسوم به کمان۲۲، مهاجر۲ و مهاجر۴ به نمایش گذاشته شد.
+80
رأی دهید
-42

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  چرا در بالای جایگاه پرچم های سرخ چین را نصب کردند؟!
  4
  61
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۶
  ۶۱
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه

  مخلص کلام آقای روحانی از ارتش خواسته از دولتی حمایت کند که از ملت حمایت کرده و تا بحال خیانت نکرده و عوامل مزاحم را نابود یا باصطلاح همان کودتا کنه ،ما هم کاملاً موافقیم و با نگاه به تاریخ صد ساله ایران تنها دولتی که به ملت ایران تنها خدمت کرد و خیانتی مرتکب نشد دولت پر افتخار شاهنشاهی پهلوی بود و ما در این زمینه و حرف روحانی و کودتای ارتش جهت بازگشت دولت شاهنشاهی مشروطه به ایران کاملا موافقیم .
  7
  84
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۳
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  (وقتی ملت از حکومت «ناراضی و رویگردان» شود، ارتش‌ باید در میان ملت‌ و حکومت‌ یکی را برگزیند و باید از دولتی حمایت کند که به ملتش خیانت نکرده باشد.) از رئیس جمهور نظام اسلامی گفتن همچین حرفی خیلی دور از ذهنه. ایشون با زبان بی زبانی گفته: مردم ما را قبول ندارند و ارتش باید بین ما و مردم یکی را انتخاب کنه. یا ایشون نفهمیده چی گفته ویا دقیقا می دونسته چی میگه.
  2
  55
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۴
  ۳۲
  رامین ١٨٤٥ - تهران ، ایران

  این بشر خیلی چرت و پرت میگه فقط میخواد سر ملت رو گرم کنه
  5
  59
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۰
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران
  آنچه از آن بعنوان ارتش یاد میکنی امیرانش اکثرا مزدوران سپاهی و خودفروختگان وامدار حکومتند و از خود اراده ای ندارند. مزدوران شما آنقدر جنایت کرده اند که در فردای قیام مردم بی شک جانب اربابان پلید و خائن جنایتکار خویش را می گیرند. آخرین خیانی شما به ملت فروش ایران به چین منفور بود.
  3
  22
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۱
  ۲۲
  romano - تهران، ایران
  بنظر میرسه حال خامنه‌ای وخیمه و این کلام کاملا با موضوع مرتبطه. اینها همه برای بعد از خامنه‌ای خیز برداشتن سپاه و اصولگراها یک طرف و اینها یکطرف. اینها فکر میکنند شرایط به گونه‌ای میشه که ملت بین بد و بدتر از اینها حمایت میکنه تا کفه ترازو به طرف اینها سنگین بشه و اینها هم با گفتن چهارتا حرف لیبرال در آینده در قدرت میمونن که البته ملت از هر دو خسته است.
  2
  10
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۰
  ۴۱
  کمان ۴۴ - سیدنی، استرالیا
  کامنتهای بالا رو نخوندم، فقط میدونم که در پس این هیولای بنفش، یک اژدهای سرخ در تعقیب است، رسیدن به لحظه ای که در پس و پیشش دو اژدهای سرخ باشد نزدیک است. یا علی مدد....
  17
  6
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۶
  ۴۵
  Yusof - کلن، آلمان
  این یک تله است برای سران ارتش‌ که با پای خود به پای چوبه دار بروند. مردم باید بلند شوند و ارتش حمایت کند.
  2
  10
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۷
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  ارتش به هیچ وجه در جایگاهی نیست که کودتا کند چون رهبران ارتش سپاهی هستند و کودتا باید توسط درجه داران رده بالا صورت بگیره . یک سرگرد یا سروان نمی تواند کودتا کند . این سپاه است که تواند کودتا دارد ولی بنظر میاد تا زمان حیات خامنه ای سپاه چنین قصدی ندارد ولی بعد از مرگ خامنه ای ممکن است سپاه دست به کودتا بزند و قدرت را در دست بگیرد و کاملا روحانیت را از عرصه سیاسی کشور کنار بگذاره
  4
  5
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۷
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::کمان ۴۴ - سیدنی، استرالیا::]. کامنت های بالا رو نخوندی، بیا کامنت های پایین رو بخون و به ما بگو چرا شما حامیان آخوند مرتب دم از پس و پیش این و آن میزنید؟
  1
  11
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. چهل و دو سال وظیفه داشتید که با انواع و اقصام تفسیر ها ملت را فریب بدهید و در دام آخوند اسیر نگه دارید. اینبار ولی این ملت جان به لب رسیده آخوند و حامیان فریبکارش را به سزای جنایاتشان خواهد رساند. حالا شما هی بنویس که مردم انقلاب نخواهند کرد و ارتش تا فوت خامنه ای کودتا نخواهد کرد و حکومت نمایش رای گیری را با شکوه برگزار خواهد کرد و سایر تلقین هایی که تلاش میکنی به خورد خوانندگان بدهی.
  2
  9
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۹
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. خب شما هم 42 سال است می گویید امسال دیگه سال آخره ولی من معتقدم در ایران انقلاب نمیشه به همان دلیل که در زمان هیتلر یا استالین یا صدام امکان انقلاب نبود برای این که ابزار سرکوب در اختیار جکومت اسلامی است و آنها برای بقا هر چقدر که بخواهند خواهند کشت و چون دهه ها هم هست که با دنیا ارتیاط ندارند بنابراین فشاری هم ازطرف جامعه جهانی بر خود احساس نمی کنند . در باب کودتا هم من همیشه مدافع کودتا بودم و این آرزوی من است ولی بیش از 10 درصد شانسی برای کودتا نمی بینم چون تمامی فرماندهان ارشد مرید خامنه ای هستند گرچه همیشه در این موارد سورپرایز وجود دارد
  4
  1
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۱
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. ابزار سرکوب در دست تزار نبود که در روسیه انقلاب شد؟ یا لویی شانزدهم خیلی دلرحم بود که انقلاب فرانسه پیروز شد؟ شاید هم شما را وادار کرده ا‌ند که مرتب در گوش ما بخوانید ما لایق زندگی بهتری نیستیم. شما معتقدید که کودتایی رخ نخواهد داد یا امیدوارید که رخ ندهد؟ لطفا به جای آیه یاس خواندن، اگر واقعا طرفدار آزادی ایران از چنگ آخوند هستید، به جوانان خواننده این سطور کمی دلگرمی و امیدواری بدهید. تشویقشان کنید که اگر گروهی پافشاری کنند، همان ابزاری را که اشاره کردید از دست مامور در آورده به سر فرمانده پاسدار خواهند کوبید.
  0
  2
  ‌سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۱:۴۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.