ایران و عربستان در بغداد مذاکرات مستقیم داشته اند

 به گزارش عصرایران، فایننشیال تایمز خبر داد ایران و سعودی اولین مرحله از مذاکرات مستقیم را برگزار کردند.

 روزنامه فایننشیال تایمز چاپ لندن روز یکشنبه به نقل از یکی از مقامات آگاه نوشت که مقامات ارشد سعودی و ایرانی برای اولین بار بعد از گذشت سال ها، مذاکرات مستقیم داشتند. این مذاکرات در بغداد انجام شد. 
 
این نخستین مذاکرات مستقیم ایران و عربستان سعودی بعد از گذشت 6 سال از قطع روابط میان دو طرف است. در سال 94 بعد از حمله معترضان به سفارت  و کنسولگری سعودی در تهران و مشهد و به آتش کشیدن آنها، ریاض، روابط با تهران را قطع کرد.
 
به نوشته فایننشیال تایمز به نقل از یکی از مقامات عراقی، نخستین مرحله از مذاکرات ایران و سعودی در روز 20 فروردین 1400 ( 9 آوریل 2021) در بغداد انجام شد. در این مذاکرات، موضوع حملات حوثی ها به عربستان سعودی مطرح شد و نتیجه، مثبت بود.
 
فایننشیال تایمز به نقل از یک مقام عراقی و یک دیپلمات خارجی اضافه کرد: بغداد کانال های ارتباطی میان ایران و مصر و همچنین ایران و ارادن را تسهیل کرد.

با این حال یک مقام ارشد سعودی، خبرها درباره برگزاری مذاکرات با ایران را رد کرد.
 
هنوز مقامات ایرانی در این باره واکنشی نداشته اند. در سال های اخیر و به ویژه بعد از حضور مصطفی الکاظمی در نخست وزیری عراق، روابط بغداد و ریاض به سمت گرمی پیش رفت.
 
عراق همزمان با ایران و عربستان سعودی و امریکا، رابطه خوبی دارد. بغداد قبل از این میان ایران و امریکا هم میانجیگری کرده بود.
+63
رأی دهید
-24

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  کمان ۴۴ - سیدنی، استرالیا

  به هر حال اگر از در تسلیم ورود کنند و مشتاق پرداختن فدیه باشند ما هم شاید به ایشان امان بدهیم. مخلص کلام اینکه همانطور که آقا سید علی آقای خامنه ای حفظه الله فرمودند: بینی سعودی در یمن به خاک مالیده خواهد شد. باشد درس عبرتی برای کوته بینان.
  38
  13
  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۶
  ۵۵
  من و تو باهم - لندن، انگلستان
  [::کمان ۴۴ - سیدنی، استرالیا::]. من از این مونده ام که تو و امثال تو که اینجور آقامون آقامون میکنی اونجا رفتیم چیکار همان در ایران می ماندی و به مذاکره بین ایران و عربستان کمک میکردی و پاچه خواری می کردی از آقاتون هم انقدر دور نمی شدی
  3
  13
  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۶
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  . طرف در نطنز قادر نیست ملک خود را دفاع."گو.." "گو.." در یمن می‌‌کند. تاریخ هرگز ما را فریب نمی‌‌دهند. خود فریبی چرا. واقعیت را وارونه جلوه می‌‌دهیم. تا مورد تمجید و ستایش قررا گیرم. به این می‌‌گویند کمبود شخصیت .در هیچ کجا دنیا به این گونه پیدا نمی‌‌کنید. مگر در نزد مریدان ریش آقا.خود را فریب دادن در نزد قسمتی از ایرانی‌ ها. آنقدر قوی است. که حتا قدرش از آن بیشتر است. که دیگران را فریب دهیم. خود فریبی آنقدر ما را کور کرده. که نمی‌‌بینیم از درون کرم زده. ما آنقدر خوب نه تنها دیگران را فریب.بلکه خود را چنان خوب فریب می‌‌دهیم. که خودمان هم ، فریب خود را باور داریم. از عراق تا لبنان. از فلسطین تا یمن. می‌‌زنند. منفجر می‌‌کنند. مثل خرگوش در کنار جولان شکار می‌‌کنند. روزی نیست. که مدافعه حرم به خاک نسپارند. یک جوری زر می‌‌زند.انگار ایوان مخوف در جماران، جهان اسلام را در دست دارد.کسی‌ که خود را فریب می‌‌دهد. هیچ ارزش انسانی‌ برای دیگران قاهل نیست. حالا درک می‌‌کنید. چرا این ارشادی .اینقدر جنایت به ملت می‌‌کنند؟ خود فریبی در اینها هر گونه اررزش انسانی‌ را نابود کرده.سمبی
  3
  9
  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۸
  ۴۹
  ordak - بن، آلمان
  [::من و تو باهم - لندن، انگلستان::]. اینها کمکهای جنسی اقابه کفارند.صیغه وغلمان برای دعوت کفار به به مسلکشون.اگر هم ایران و عربستان بخواهند مذاکره کنند همانطور که قبلا حتی بر جیبوتی باج دادند باید به عربستان هم باج بدن که بگذارند حجاجشون برای اینکه مورد تجاوز در کابینهای فرودگاهای عربستان واقع شوند به عربستان بروند!
  3
  5
  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.