آیا داروهای فشار خون خطر سرطان پوست را افزایش می‌دهند؟

دویچه وله :محققان کانادایی به تازگی ثابت کرده‌اند برای افرادی که از داروهای خاص فشار خون استفاده می‌کنند، مصرف محصولات حاوی ضدآفتاب اهمیت ویژه‌ای دارد.

به گزارش HealthDay؛ این داروها می‌توانند خطر ابتلای فرد به سرطان پوست را به شدت افزایش دهند. محققان کانادایی با مطالعه بر روی بیش از ۳۰۳ هزار بزرگسال بالای ۶۵ سال در شهر انتاریو دریافتند کسانی که انواع خاصی از داروهای ضد فشار خون معروف به مدرهای تیازیدی را برای مدت طولانی مصرف می‌کنند، در معرض خطر ابتلا به سرطان سلول پایه‌ای، سرطان سلول سنگفرشی و ملانوم هستند.

نویسندگان مطالعه تأکید کردند: در این مطالعه، چهار داروی فشار خون دیگر از جمله مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE)، مسدودکننده‌های بتا، مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتانسین II (ARB) و مسدودکننده‌های کانال کلسیم ارتباطی با خطر سرطان پوست ندارند.

به گفته محققان، اگر فقط چند سال از این داروها استفاده می‌کنید، تأثیر زیادی در افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست نخواهد داشت. اما برای کسی که به مدت ۱۰ سال، ۲۵ میلی‌گرم در روز هیدروکلروتیازید مصرف کرده، خطر ابتلا به سرطان کراتینوسیت ۴۰ درصد افزایش می‌یابد.  این خطر برای کسانی که به مدت ۲۰ سال از این داروها استفاده می‌کنند، ۷۵ درصد افزایش می‌یابد.

محققان اظهار امیدواری کردند که این مطالعه افرادی را که از این داروی رایج استفاده می‌کنند، ترغیب کند تا از ضدآفتاب‌ها به خوبی استفاده و از برنزه کردن پوست به شدت اجتناب کنند چون هرگونه قرار گرفتن در دستگاه‌های برنزه پوست می‌تواند باعث تغییرات پیش‌سرطانی و سرطانی در پوست شود.
+2
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.