پنج روز پس از حادثه نطنز؛‌ وزارت اطلاعات: عامل اصلی از کشور خارج شده است

 عکسی که صداوسیما از فرد متهم منتشر کرد
رادیو فردا :پنج روز پس از ادعای شناسایی عامل حادثه هفته گذشته در تاسیسات اتمی نطنز، وزارت اطلاعات ایران روز شنبه اعلام کرد که این فرد پیش از حادثه از کشور خارج شده است.

در گزارشی که صداوسیمای حکومت ایران روز شنبه، ‌۲۸ فروردین، پخش کرد، علاوه بر انتشار تصویر متهم، نام او هم منتشر شد: این فرد رضا کریمی، ۴۳ ساله و متولد کاشان، معرفی شده که به زبان انگلیسی هم آشنایی دارد.

در گزارش صداوسیما تصویر این فرد بر برگه‌ای با لوگوی پلیس اینترپل نشان داده می‌شود، ولی رادیوفردا در وب‌سایت پلیس اینترپل تصویر یا نامی از رضا کریمی نیافت.

در تصویر دیگری از فیلم صداوسیما از یک برگه مشخصات همچنین با تاکید بر «خطر دست زدن به فرار» از طرف متهم آمده است که این فرد احتمالا به کشورهایی چون امارات، ترکیه، قطر،‌ کویت، روآندا و کنیا سفر کرده است.
خبرگزاری صداوسیمای دولتی با انتشار این تصویر گفته است که این فرد تحت پیگرد اینترپل قرار داردمقام‌های حکومت ایران پیش از این به طور گسترده از دولت اسرائیل به عنوان متهم اصلی این حادثه نام برده بودند، ولی در گزارش صداوسیما اشاره‌ای به ارتباط این فرد با دولت اسرائیل نشده است.

بحث معرفی یک فرد به عنوان عامل حادثه نطنز از ساعاتی پس از حادثه مطرح شد و روز دوشنبه، ۲۳ فروردین، وب‌سایت نور نیوز که به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران نزدیک است، در گزارشی نوشت که وزارت اطلاعات هویت این فرد را را شناسایی کرده و «اقدامات لازم برای دستگیری عامل اصلی» در حال انجام است.

در گزارش تازه اما اعلام شده که این فرد از کشور خارج شده و اقدامات لازم برای «بازگرداندن این فرد به کشور در حال پیگیری است».

پیش از این در ماجرای ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای ایران، که روز هفتم آذر ۹۹ در آبسرد دماوند ترور و کشته شد، نیز مقام‌های امنیتی ایران گفتند که فردی که از وانت نیسان او در جریان عملیات ترور استفاده شده بود، چند روز پیش از واقعه از کشور خارج شده بود.

مقام‌های حکومت ایران در پرونده ترور فخری‌زاده، خواستار صدور اعلان قرمز اینترپل برای «۴ نفر از مرتکبان» ترور فخری‌زاده شده‌اند.

در گزارش صداوسیما همچنین به نقل از مقام‌های وزارت اطلاعات آمده که پس از ترور فخری‌زاده، دولت اسرائیل «عملیات‌های متعددی از قبیل انفجار و ترور در حوزه‌های هسته‌ای و دفاعی طرح‌‌ریزی» کرده که این عملیات «خنثی شده» و تعدادی نیز بازداشت شده‌اند.

علاوه بر پرونده ترور فخری‌زاده، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اخیرا در گفت‌وگویی توضیح داد که عامل انفجار سال گذشته در تاسیسات نظنز، مثل ماجرای فخری‌زاده و حادثه اخیر «با موفقیت کارشان را انجام دادند و رفتند».

سال گذشته پس از انفجار در سالن مونتاژ سانتریفیوژهای پیشرفته در نطنز، برخی از کانال‌های تلگرامی از فردی به نام «ارشاد کریمی» به عنوان متهم این ماجرا نام بردند که این موضوع به صورت رسمی توسط نهادهای امنیتی یا قضایی ایران تایید نشد.

در این گزارش همچنین تاکید شده است که آسیب‌های ناشی از این حادثه به نطنز زیاد نبوده است، ولی در بخشی از گزارش به نقل از یک کارشناس این تاسیسات گفته می‌شود که «تعداد خیلی زیادی از زنجیره‌هایی که تحت اختلال قرار گرفته بود، تحت کنترل قرار گرفته است».

پس از حادثه نطنز، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت بر اثر این رخداد ضربه شدیدی به توانایی ایران در غنی‌سازی اورانیوم وارد آمده و ارزیابی‌ها حاکی از آن است که ایران برای بازگشت به نقطه پیش از این انفجار دست‌کم ۹ ماه زمان لازم دارد.

علیرضا زاکانی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ایران نیز گفته است که در جریان این حادثه، هزاران سانتریفیوژ آسیب دیده و بخش اعظم توان غنی‌سازی ایران از دست رفته است.
+345
رأی دهید
-99

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  Ashkan60 - لندن، انگلستان

  آخی یعنی این طرف یکنفری ترتیب کل اقتدار نظامتون را داده !؟ بنظرم همراه جواسیس برید بز بچرانید گرچه به اینکار هم گند میزنید بسکه فراخ و بیعرضه اید .
  15
  180
  شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۰
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  حالا عامل اصلی فرار کرده، چرا عوامل فرعی رو دستگیر نمیکنید؟
  9
  156
  شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۹
  ۶۲
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان

  عجب؟ به اسرائیل و آمریکا نرفته رفته به کشورهای درپیتی؟ آخوندا اسم کشورهایی را آورده که خود آن کشورها نمیدانند چقدر جمعیت دارند و گمنام ولی اگر می گفتن به اسرائیل و آمریکا رفته آنها ثابت میکردند حکومت آخوندی دروغ میگوید
  10
  102
  شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۰
  ۴۱
  کمان ۴۴ - سیدنی، استرالیا

  فعسی ان تکرهوا شیئا و هو خیر لکم . عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد. آغاز غنی سازی 60 درصدی و دریافت محصول در مجموعه غنی سازی از ثمرات این اقدام خبیثانه بود. الحمدلله رب العلمین. نابود باد دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران....
  141
  20
  شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۴
  ۴۹
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. چطوری سبکی؟تو هنوز زنده ای؟عوامل فرعی رو بیخیال شنیدم تازگیا رفتی سلمونی اونم دیده مویی رو سرت نیست گفته به به ممدحسن از اینورا هاهاهاها
  111
  11
  شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۲
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. مسافران رفت . سروان آمد...... از مسافرت سیر شد. بر گشت لباس سروانی پوشید.
  4
  34
  شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۸
  ۵۰
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  جمهوری اسلامی خیلی بی دست و پا هست، تمام خانوادشو نزدیکان این تروریست رو بگیرن بکونن تو زندان یه هفته ایی خودشو تسلیم میکنه. یا مثل اف بی آی واسه دستگیریش پول بزاره ببینید چجوری گیرش میندازن.
  87
  14
  شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۶
  ۶۴
  Ashkan60 - لندن، انگلستان

  [::کمان ۴۴ - سیدنی، استرالیا::]. تکرهو شئ الضخیم الحاوی غنی سازی ال شصت درصدی تو حلق الساندیس خوارت مزدور ، لا به جمهوری الاسلامیه الایران تا حذف الکامل
  4
  37
  شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۶
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::جنابِ سروان - مونرآل، کانادا::]. آره جناب دربان، سلمونیه میگفت که پیش پای من شما پیشش بودی و بهت گفته که Dog grooming نمیکنه.
  4
  29
  شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۱
  ۶۰
  vg2000 - اسلو، نروژ
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. تفسیر خیلی آبدوغی
  5
  21
  شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۶
  ۶۴
  Ashkan60 - لندن، انگلستان

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::. میبینی که لوگو پلیس اینترپول هم که تو آگهی جلب زده اند بقول خبر جعلی است از اینجا میشه نتیجه گرفت که همچین فردی را حکومت از خودش درآورده تا بگه دستگاه اطلاعاتیش اینقدرام بیعرضه نیست و فقط بلد نیست که چهار تا جوان بیچاره وبلاگ نویس یا بیگناه را بگیره ،خلاصه که کشور و یا افرادی که حادثه نطنز را رقم زده اند الان با دیدن این آگهی از شدت خنده رودل کرده دو ساعته نشسته اند تو توالت .
  4
  29
  شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۸
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  نظام اخوندی بخاطر اینکه باز به خود زنی و دروغ گوئی محکوم نشود این عکس و نام و نام خانوادگی را اعلام کردن و نوشتن خرابکاری که در تاسیس اتمی رخ داده است بدست صاحب این عکس که رضا کریمی نام دارد انجام گردیده . برای این نام چند کشور را اعلام کردن که نام برده به یکی از این کشورها گریخته است بدین خاطر است نام کشوری را می اوردن متهم بدانجا فرار کرده فورا" کشور نامبرده تکذیب میکرد که چنین شخصی به ان کشور نیامده است. این عکس را اگر خوب بنگرید مثل عکسی میماند که نقاشی انرا کشیده و بعد رنگیش کردن اصلا" انطور که پیداست رضا کریمی که صاحب این عکس باشد وجود خارجی و فیزیکی ندارد.
  3
  20
  شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۳
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران
  نظام به اصطلاح مقتدر اسلامی توسط یک نفر به چالشی بزرگ کشیده شد. وای به روزی که ده نفر اینگونه در مقابل حکومت مفلوک اسلامیتان قد علم کنند چه ها شود!!!!!
  4
  23
  شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۶
  ۴۱
  کمان ۴۴ - سیدنی، استرالیا
  [::Ashkan60 - لندن، انگلستان::]. ..، امثال تو در حکم ساندیس هستن. بنده هم در حکم حضرت عزرائیل علیه السلام.
  19
  4
  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۹
  ۵۰
  یهزادی - بیرجند، ایران
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. واقعا حیف تو نیست با این مغز تو امریکا موندی . اینکه میگن فرار مغزها یعنی همین . من خبر نداشتم بین ....هم فرار مغز ها هست
  5
  12
  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۳
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::Ashkan60 - لندن، انگلستان::]. ممنونم که به زبان خود کمان با او صحبت کردید. زبان ....را که نمیفهمد.
  3
  13
  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۴:۲۹
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. فکر میکنم که این مصداق همان ضرب المثل قدیمیست که میگوید: خر همان خر است، فقط پالانش عوض شده!
  4
  15
  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۴:۳۵
  ۶۴
  Ashkan60 - لندن، انگلستان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. بله متأسفانه دوست گرامی خوردن سالها پاچه ورمالیده آقاشون و فرو دادن ساندیس فراوان از این حضرات ولایی و حامیانشان یک موجودی خلق کرده که حتی زبان همدیگر را هم نمی فهمند چه برسد به زبان آدمیزاد، اما میگن زرشک صفرا بره و اسید رو میشوره میبره ، و لاکن تا میتوانید به حامیان حکومت ولایی زرشک تقدیم کنید.
  4
  14
  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.