علی شمخانی سقوط عمدی هواپیمای اوکراین را به خودسری یکی از گروه‌های نظامی ایران نسبت داده است

رادیو فرانسه : اولکسی دانیلوف، دبیر شورای دفاع و امنیت ملی اوکراین، می گوید که همتای ایرانی او علی شمخانی تلویحاً ساقط شدن عمدی هواپیمای اوکراینی را پذیرفته ولی آن را به خودسری یکی از گروه‌های نظامی قدرت در ایران نسبت داده است. به گفته اولکسی دانیلوف حکومت ایران عمداً و آگاهانه هواپیمای مسافربری اوکراین را ساقط کرد تا از وقوع یک جنگ تمام عیار منطقه ای میان ایران و آمریکا جلوگیری کند.

وزارت امور خارجه اوکراین که رسماً از سوی کی یف مسئولیت رسیدگی به این فاجعه را دارد تأکید کرده که نظر اولکسی دانیلوف موضع رسمی دولت اوکراین است.

اولکسی دانیلوف گفته است که در فوریه گذشته در جریان ملاقات با همتای ایرانی خود، علی شمخانی، در تهران صریحاً از او پرسیده است که چرا جمهوری اسلامی دست به چنین کاری زده است. به گفته اولکسی دانیلوف علی شمخانی در پاسخ به این پرسش "بسیار صادقانه گفت که آنان [رهبران ایران] تمایلی به ساقط کردن هواپیمای اوکراین نداشتند، اما، در ایران گروه‌های باقدرت مختلفی وجود دارد و دست کم سه گروه نظامی متفاوت، از جمله سپاه پاسداران، با فرماندهی‌های جداگانه در این کشور وجود دارد." علی شمخانی سپس به همتای اوکراینی خود اطمینان داده که در هر حال "جناح سیاسی او در ساقط کردن هواپیمای اوکراینی نقشی نداشته است."

سپاه پاسداران که در نخستین روزهای پس از فاجعه نقش خود را در وقوع آن انکار می‌کرد، عاقبت پس از فاش‌گویی‌های سرویس‌های اطلاعاتی خارجی  مسئولیت ساقط کردن هواپیمای اوکراینی را پذیرفت، اما، آن را ناشی از "خطای انسانی" خواند. اکنون به نظر می رسد که علی شمخانی مسئولیت ساقط کردن عمدی هواپیمای اوکراینی را نه به ارتش یا بسیج، بلکه به سپاه پاسداران نسبت می‌دهد که علاوه بر کنترل فرودگاه‌ها دفاع هوایی پایتخت را نیز برعهده دارد.

اولکسی دانیلوف معتقد است که سپاه پاسداران با ساقط کردن هواپیمای اوکراینی و به قتل رساندن کلیه سرنشینان آن در هشتم ژانویه سال گذشته قصد داشته در تنش به وجود آمده با آمریکا پس از قتل قاسم سلیمانی و موشک باران پایگاه‌های آمریکا در عراق توسط سپاه پاسداران نوعی توقف موقتی و راهبردی ایجاد و از رویارویی مستقیم نظامی میان ایران و آمریکا جلوگیری کند. دبیر شورای دفاع و امنیت ملی اوکراین سپس گفته است : "بعد از قتل قاسم سلیمانی همه در انتظار یک جنگ تمام عیار [میان ایران و آمریکا] بودند. اما، بعد از ساقط شدن هواپیمای اوکراین و به قتل رسیدن شهروندان این کشور، این جنگ تمام عیار از اولویت اول به اولویت دهم تنزل یافت."

اولکسی دانیلوف در جای دیگری از سخنان خود افزوده است : آنچه این نظر را از همان آغاز تقویت کرد جلوگیری ایران از انجام تحقیقات بین‌المللی درباره این فاجعه بوده است. به گفته دانیلوف "جمهوری اسلامی ایران به هیچکس اجازه تحقیق درباره این فاجعه را نداده است." دبیر شورای دفاع و امنیت ملی اوکراین سپس گفته است که او ادعای رسمی حکومت ایران را مبنی بر تصادفی بودن فاجعه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین به هیچ وجه نمی‌پذیرد. به گفته اولکسی دانیلوف ساقط کردن هواپیمای اوکراینی "عمداً صورت گرفته و حمله‌ای آگاهانه بوده است." او گفته است : "بحران نظامی ایران و آمریکا که می رفت به جنگی منطقه‌ای تبدیل شود پس از ساقط شدن هواپیمای اوکراین توسط دو موشک پدافند هوایی ایران سریعاً خاموش شد." دبیر شورای دفاع و امنیت ملی اوکراین بعید ندانسته که فاجعه سقوط هواپیمای اوکراینی به سرعت به پرونده‌ای "تروریستی" تبدیل شود.

وزارت امور خارجه اوکراین ضمن پشتیبانی از اظهارات دبیر شورای دفاع و امنیت ملی این کشور بار دیگر خواستار یک تحقیق عادلانه و عینی درباره فاجعه سقوط هواپیمای اوکراینی شد و تأکید کرد : "ما به هیچ وجه ادعای حکومت ایران را نمی‌پذیریم که هواپیمای اوکراین در اثر خطای انسانی ساقط شده است." معاون وزیر امور خارجه اوکراین گفته است که جمهوری اسلامی ایران هنوز اسامی و رتبه ده نفری که می‌گوید که در ارتباط با این فاجعه تفهمیم اتهام شده اند در اختیار دولت کی‌یف نگذاشته و از هر گونه همکاری با اوکراین نیز خودداری می‌کند."

دولت کانادا که شماری از شهروندان اش در این فاجعه به قتل رسیدند گفته است که بزودی گزارش مستقل خود را منتشر می‌کند. کانادا بار دیگر از تهران نیز خواسته است که دلایل، مدارک و توضیحات شفاف خود را درباره چگونگی وقوع این فاجعه ارائه کند.  
+403
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۲
  امیر پاور - ترونتو، کانادا

  اینم جک قرن ،ایران عمدا هواپیمای اکراینی رو زده تا از جنگ با آمریکا جلوگیری کنه ؟ واقعا باید بخندیم یا گریه کنیم؟ اینکه ی مخ چت پشت دستگاه اشتباه کرده و باعث این فاجعه شده شکی نیست ولی این چرندیات که به عمد و با علم بر اینکه پدافند هوایی دانسته این هواپیما رو سرنگون کرده باشه اونم چون می خواستن جلوی جنگ با آمریکا را از این طریق بگیرند واقعا شرو وره.
  253
  12
  جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۳
  ۴۱
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا

  اخوندها خون ۱۷۰ قربانی بیگناه را ریختند تا خون آنها ضامن بقای ننگین این شیا طین اسلامی شود
  5
  202
  جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۴
  ۶۵
  amir-amir - تورنتو، کانادا

  سپاه منفور جمهورى اسلامى٬ این گروه تروریست هیچ تعلقى به ایران و مردم ایران ندارد و روزى باید پاسخگوى اعمال جنایت کارانه اش در قبال مردم بیگناه باشد.
  5
  182
  جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۳
  ۴۱
  Afshin51 - مادرید، اسپانیا

  مردک بیسواد رذل شبیه دزدای سر گردنه میماند که لباس پلیس تنش کرده باشند ،،لیاقت این حیوان و اراذل همکارهاش بیشتر پالان است .
  6
  176
  جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۰
  ۵۱
  دژمن بیطرف - فرانسه، فرانسه

  خب البته از کسانی که سینما رکس رو آتش زدند و انداختند گردن حکومت پهلوی،انتظار دیگه ای نمیشه داشت،وقتی که خوب فکر کنیم میبینیم که حتی شیطان هم از انجام کارهای اینا شرم میکنه،چه موجوداتی هستن اینا؟اینا حتی هدف هم ندارن که باهاش وسیله رو توجیه کنن و البته جنایت هیچوقت توجیه شدنی نیست،حتی صفت پست فطرت برای این موجودات بسیار دست و دلبازانه هست ،کاش مرحوم دهخدا زنده بودن یه نامی برای این موجودات انتخاب میکردن،گرچه فکر میکنم اینا لایق نه نام و نه هیچ چیز دیگه نیستن،اینا کی هستن؟
  4
  163
  شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۰:۴۹
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  [::امیر پاور - ترونتو، کانادا::]. واسه توی مزدور ..... که پولت رو از این حیوون ها میگیری و باور نمیکنی یکی از هزاران .....یعنی خامنه ای چطور مردم رو به خاک و خون میکشه..
  3
  107
  شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۶:۲۷
  ۳۱
  tiger.man - هامبورگ، آلمان

  چرا کسی از قتل عام نیزار ماهشهر که بیش از صد نفر قتل عام شدند حرفی نمیرند؟ دلیلش معلومه چون عرب بودند
  13
  83
  شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۳
  ۴۸
  Ariaron - دوسلدورف ، آلمان

  اینی که شمخانی گفته علت واقعی شلیک به هواپیما بوده حرف راست رو از دهان بچه میشنوند 😉من که برام محرز شد که چرا این اتفاق افتاد .....پاینده باد ایران
  7
  61
  شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۸
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران

  [::tiger.man - هامبورگ، آلمان::]. هموطن عزیز جنایت جمهوری کثیف اسلامی فارس، عرب، باوچ، کرد یا آذری نمی شناسد اینها ذاتا جنایتکارند و بی شک قتل عام هموطنان عرب زبان ما نیز برگی دیگر به دفتر قطور جنایات ملاها اضافه کرد. روزی انتقام تمام این جنایت ها را ملت از آخوندها و مزدورانشان خواهند گرفت.
  3
  47
  شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۶
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران

  از اراجیفی که این پاسدار مزدور سردا ه میتوان به راحتی به این نتیجه رسید که خامنه ای در جریان این جنایت بوده حتی اگر او مخالف اجرای چنین جنایت هولناکی بوده باشد میبایستی بهنوان رهبر این مزدوران مانع انجام آن می شد و یا حداقل پس از وقوع این عمل تروریستی می بایستی بی هیچ درنگی حقیقت را بیان می کرد. اگر این ادعا درست باشد نشان از آلت دست بودن خامنه ای بعنوان یک مترسک در دست مزدوران سپاهی دارد و او تنها یک ملعبه بی اختیار بعنوان رهبر که همچون عروسک خیمه شب بازی کنترل میشود است. این جنایت یکی از آخرین میخ ها به تابوت حکومت متعفن و کثیف اسلامی بود.
  3
  30
  شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۲
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  بخاطر همین بقا ننگین حکومت اخوندی است امریکا و دولتهای اروپای نمی خواهند نظام اخوندی بمب اتمی در اختیار داشته باشد.
  3
  31
  شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۲
  ۴۱
  محمدرضا نام آور - ژنو، سوییس

  چقدر یک انسان دم مرگ باید حریص و کثیف باشد که چهل سال خونریزی و اعدام هنوز او را ارضاء نکرده است و حاضر نیست زندگی عادی و آزاد را به مردم بازگرداند! . رضا پهلوی به این خوبی نمی توانست انتقام پدرش را از این مردم بگیرد!!!
  1
  27
  شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۱
  ۲۲
  امیر پاور - ترونتو، کانادا

  Reza9118،شهرکرد . ی بار نوشتم بازم مینویسم ،من حالم از اسم و کامنت تو بهم میخوره ،ی موزدور تجزیه طلب که اینجا مثل ی ...فعالیت میکنه بهتر ....
  50
  1
  شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۹
  ۵۰
  یهزادی - بیرجند، ایران
  چنان حرف میزنند که انگار با موجودات ماورایی طرف هستیم و این کارها رو موجودات غیر قابل دسترس انجام می دهند . اقا این موجودات از خود شما حقوق دریاف میکنند یک نفر اسم بچشو گذاشته بود رستم هیچ وقت صداش نمیکرد چون ازش میترسید . از بچه یک ساله .
  1
  20
  شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۱
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  [::امیر پاور - ترونتو، کانادا::]. دل به دل راه داره، چون من از بسیجی های مزدور که پاچه خواری میکنن، شدیدا متنفرم..تو فعلا پاروی خامنه ای رو بزن تا ... چند تیکه نون خشک جلوت بندازه ....
  1
  40
  شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۳
  ۳۹
  Frmrz - آمریکا، ایالات متحده امریکا
  اگه حقیقت داشته باشه، شبیه اون صحنه ایه که روایت شده "یکی وقتی در جنگ جلوی علی کم آورد خودشو برهنه کرد و در فرصتی که خرید فرار کرد" ..
  1
  9
  شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۶
  ۳۱
  tiger.man - هامبورگ، آلمان
  [::دارا۲۰ - تهران، ایران::]. اولا عرب زبان نه فقط غلطه که توهینه بنابراین توهین نکنید ثانیا میزان حجم و کمیت و کیفیت نوع ظلمی که به غیر فارس ها می‌شود بسیار فراتر از فارس هاست. از این جماعت که انتظاری بیش از نیست اما سکوت و بی خیالی مدعیان حقوق بشر و نظامی دمکراتیک و عادل و ضد ظلم چه معنی میتونه داشته باشه؟ همین اتفاق تهران یا شیراز با اصفهان با یزد می‌افتاد تا الان خامنه ای 1600 تا شرت عوض می‌کرد از دست این مدعیان حقوق بشر
  3
  3
  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۶
  ۶۴
  خوش باور - تهران، ایران
  [::امیر پاور - ترونتو، کانادا::]. شمخانی هم مثل تو با رژیم سفاک دهنی کار میکنید..ولی او یکباره حرفی که نمی بایست بزیند .ور زد .اما شما در واقع از آن سوی جهان بیشتر در جریان مطالب هستید حتی بیشتر از شمخانی . پس .....زیادی نزن و فقط مشغول کارت باش.
  0
  6
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۰
  ۳۳
  shahruz-kh - فرانکفورت، آلمان
  [::امیر پاور - ترونتو، کانادا::]. اگه خدای نکرده٬ تو هم عزیزی تو اون هواپیما داشتی! الان هم همین نظرات رو داشتی؟؟؟
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۵:۵۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.