موفقیت در ایجاد جنین ترکیبی انسان و میمون در آزمایشگاه

خوان کارلوس ایزپیسوا بلمونته در کنار همکار چینی خود یون وودویچه وله :برای تولید جنین ترکیبی انسان و میمون سلول‌های بنیادی انسان به جنین میمون وارد شده است. در صورت موفقیت بیشتر در این زمینه، احتمال ایجاد اعضای بدن انسان در حیواناتی مانند میمون و خوک بیشتر می‌شود.

دو سال پیش پژوهشگر اسپانیایی خوان کارلوس ایزپیسوا بلمونته اعلام کرد که رویان‌های میمون- انسانی رشد داده است. به گفته او، برخی از آنها توانسته‌اند بیش از دو هفته در ظروف پتری رشد کنند.

اکنون این همکار انستیتو سالک در سن دیگو کالیفرنیا، همراه با یک تیم پژوهشی بین‌المللی نتایج مطالعات خود و گروهش را در مجله «سل» (Cell) انتشار داده است.

در این مقاله چگونگی تولید رویان دورگه توضیح داده شده است: «پژوهشگران برای ایجاد جنین‌های دوگانه یا کایمرا، جنین یک میمون جاوایی (ماکاکا) را به مدت شش روز پرورش داده‌اند . سپس ۲۵ سلول بنیادی انسان را در جنین‌ها کاشته‌اند.»
زندگی ۱۹روزه
در سه جنین، این کاشت به حدی خوب صورت گرفته است که رویان‌‌های دورگه به مدت ۱۹ روز زنده ماندند.

در ادامه پژوهش، سلول‌های بنیادی انسان در  ۱۳۲ جنین میمون‌ پرورش داده شده است. در این صورت سلول‌های بنیادی در لایه‌های مختلف سلول کایمرا ادغام می‌شوند و به مراحل اساسی رشد کمک می‌کنند.

بیشتر این جنین‌ها طی نه روز در ظرف پتری (پتری دیش) رشد کردند. ظاهراً ۱۰۳ جنین کایمرا پس از ده روز هنوز رشد می‌کرده‌اند.  پس از آن، میزان بقا به شدت کاهش یافته، طوری که در روز نوزدهم تنها سه جنین زنده مانده‌اند.

استفان اشلات، مدیر مرکز طب تولید مثل و آندرولوژی در بیمارستان دانشگاه مونستر آلمان که در این پژوهش نقشی نداشته است می‌گوید: «داده‌ها نشان می‌دهد که جنین میمون به طور قابل توجهی بر تمایز از سلول‌های انسانی تأثیر می‌گذارد».

به گفته او، تعجب‌آور این است که سلول‌های انسانی مکانیسم‌های بسیار متفاوتی را دنبال می‌کنند. برخی از این سلول‌ها یک «گروه» تشکیل داده و خود را تا حد زیادی از دیگر سلول‌های موجود جدا کرده‌اند.

با این حال برای شناسایی قوانین اساسی در زمینه رشد جنین کایمرا تحقیقات و زمان به‌مراتب بیشتری لازم است.
اهداف پژوهش
هدف ویژه این پروژه بررسی برنامه ژنتیکی سلول‌های جداگانه در جنین‌ها بوده است. پژوهشگران به‌ویژه در مورد چگونگی تعامل سلول‌های انسانی یک‌پارچه با سلول‌های رویان میمون ماکاک در دوران رشد اولیه جنین علاقه‌مند بوده‌اند.

 آنها داده‌های این پژوهش را از نظر مولکولی با جنین‌های "خالص" انسان و میمون مقایسه کرده‌اند و دریافته‌اند که این پروژه پیشرفت قابل توجهی در زمینه تحقیقات کایمریک به‌شمار می‌رود.

البته یافته‌های تحقیقاتی از نظر اخلاقی بحث‌برانگیز است. بسیاری از ناظران معتقدند که تحقیق در این زمینه نباید به جایی برسد که در طبیعت انسان یا حیوانات تغییری ایجاد شود.

با وجود این، دانشمندان زیادی نه تنها در ایالات متحده آمریکا و چین، جایی که تیم تحقیقاتی همراه خوان کارلوس ایزپیسوا بلمونته فعالیت می‌کند، بلکه در کشورهای دیگر به دنبال یافتن امکان رشد اعضای بدن انسان در حیوانات هستند.
+11
رأی دهید
-44

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان

  یه الاغ هم ترکیبش میزدین که بچه حجت الاسلام بشه. الان هنوز آدمش زیاده
  8
  51
  جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۰
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران

  زحمت کشیدین. ببینم میتونید یه چنتا ویروس خطرناک جدید از این کاای بیهودتون دربیارید. والا شماها نه برای حیوونا و میمونا زندگی گذاشتید نه برای بشر حالا ترکیبشونو میخواهید شیاف کنید! هرجا گندکاری هست قیافه نحس این چینیها هم باید باشه.
  13
  46
  جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۶
  ۵۲
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی

  اینها مثل اینکه خبر ندارن یا حرفهای احمدی‌نژاد به گوششون نخورده ! تو ایران مادر احمد خاتمی پنجاه وهشت سال پیش توی زیر زمین خونشون با یک قاشق این پیوند و انجام داده و جنین بعمل آمده از آزمایش هنوز زنده هست و فقط چشماش بعضی موقعها از حدقه میزنه بیرون ولی کلأ نتیجه آزمایش میمون و انسان موفق آمیز بوده.
  9
  38
  جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۱
  ۲۲
  romano - تهران، ایران
  اون هموطنهای محترم که بویی از شوخ طبعی نبردن و دا‌ءما از جنتی و خر و الاغ بصورت تکراری مینویسن میتونن محبت کنند حداقل بخش مطالب علمی رو با سخنان گهربارشون آلوده نکنن تا دو نفر بتونن در مورد یک موضوع جدی، جدی حرف بزنند؟ بدبختانه اینترنت شده مثل این پارک‌های عمومی که میری و اکثر عموم حتی کودکان دارن کار خودشون رو میکنند و کسی مزاحم کسی نمیشه اما چندتا جوان مشغول سرو صدا و مزاحمتن و فکر میکنن چقدر هم باحالن.
  10
  10
  شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۰:۴۱
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  اینها فکر کردن ژن انسان و میمون شبیه هست کافیه ، اما شباهت ژنتیکی مهم نیست انسان خدا داره آخوند داره لباس داره که هیچ حیوانی اینطوری نیست قبلا نوزاد انسانی بی بی فایی babay fae توی نوزادی با قلب میمیون بابون ایمپلنت کردن یه هفته ای کار کرد فقط
  8
  1
  شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۲:۰۳
  ۲۱
  شجاع الدینی محسن 1 - کرمان، ایران
  این ترکیب خیلی وقت پیش در ایران انجام شده، همین احمدی نژاد میمون
  2
  12
  شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۴
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان
  [::romano - تهران، ایران::]. هرکس از پارک جوری که دوس داره لذت میبره. شمام که ادعای بحث‌جدی داری بفرما بحث‌کن کسی جلوتو نگرفته
  0
  2
  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.