درگیری لفظی وزرای خارجه ترکیه و یونان با شوخی درباره دعوت افطار به پایان رسید

وزیر خارجه یونان با اشاره به دعوت به افطار از سوی وزیر خارجه ترکیه گفت: «امیدوارم اختلاف نظر ما منجر به لغو دعوت شام نشده باشد. چرا که بسیار گرسنه هستم.»یورونیوز :درگیری لفظی سختی روز پنجشنبه ۱۵ آوریل (۲۶ فروردین) بین وزرای خارجه ترکیه و یونان که به طور علنی اختلاف‌های خود را مقابل دوربین‌های تلویزیونی و خبرنگاران رسانه‌ها مطرح می‌کردند، ایجاد شد.

به دنبال کاهش جزیی تنش‌ها نیکوس دندیاس، وزیر خارجه یونان برای گفت‌وگو درباره روابط بین دو کشور به آنکارا سفر کرده بود اما دندیاس و چاووش اوغلو بر سر مرزهای دریایی، مهاجران و رفتار با اقلیت‌ها مقابل خبرنگاران اختلاف‌ها را بیشتر علنی کردند.

پس از آنکه وزیر امور خارجه یونان، ترکیه را به نقض حق حاکمیت این کشور در مدیترانه شرقی متهم کرد و هشدار داد که در صورت ادامه این اقدام، آنکارا از سوی اتحادیه اروپا تحریم می‌شود، وزیر خارجه ترکیه به این سخنان واکنش تند نشان داد.

آقای چاووش اوغلو خطاب به همتای یونانی خود گفت: « اگر قرار است چنین اتهام‌های سنگینی را علیه مردم و کشورم وارد کنید، وظیفه دارم به آن‌ها پاسخ دهم.»
نیکوس دندیاس: ترکیه نباید به یونان درس دهد
آقای دندیاس از فعالیت‌های اکتشافی ترکیه در دریای اژه و مدیترانه شرقی انتقاد کرد و گفت: «ترکیه نباید به یونان درس دهد.»

وی افزود: «موضع یونان روشن است و این نخستین بار نیست که آن را می‌شنوید. ترکیه در دریای اژه و در مدیترانه شرقی قوانین بین‌المللی و کنوانسیون دریایی و حتی حقوق حاکمان یونان را نقض کرده است. ترکیه ۴۰۰ پرواز بر فراز خاک یونان انجام داده است.»

وی تاکید کرد که «بیش از همه باید از اقدامات تحریک آمیز و ایجاد تنش دوری شود چراکه این شرط بهبود روابط ما است.»

اما ماجرا به این موضوع ختم نشد. چاووش اوغلو با دفاع از رفتار «شایسته» ترکیه با مهاجران، آتن را متهم کرد که مهاجران را به دریا می‌اندازد. وی افزود: «ما هرگز از مسئله مهاجران علیه اتحادیه اروپا یا یونان استفاده نکرده‌ایم.»

اتحادیه اروپا و ترکیه در مارس ۲۰۱۶ توافق‌نامه پنج ساله‌ای را برای جلوگیری از ورود مهاجران به خاک کشورهای عضو اتحادیه اروپا امضا کردند. آنکارا خواهان تمدید این توافق‌نامه است که امکان کاهش قابل توجه عبور مهاجران از خاک ترکیه به اروپا را در ازای دریافت کمک مالی قابل توجهی فراهم کرده است.

با این وجود بروکسل و آتن، از آنکارا انتقاد می‌کنند که از زمان شیوع ویروس کرونا فرآیند بازپس‌گیری مهاجران را متوقف کرده است.

آقای چاووش اوغلو همچنین فعالیت‌های آنکارا در دریای مدیترانه شرقی را «حفاظت از منابع ترکیه و بخش ترک‌نشین قبرس» توصیف کرد. وی گفت: «ما در این زمینه اختلاف نظر داریم اما اگر شما اینجا آمده‌اید که تا ترکیه را متهم کنید من ملزم به پاسخگویی هستم.»
چاووش اوغلو: یونان رفتار تبعیض آمیز علیه اقلیت ترک دارد
وی همچنین یونان را به تبعیض علیه اقلیت ترک در خاک خود متهم کرد.

وی گفت: «ما در ترکیه، اقلیت ارتدکس یونان را به عنوان ارتدکس یونان می‌شناسیم. اما شما ترک‌های یونان را که خود را ترک می‌دانند می‌گویید ترک نیستند و فقط مسلمان هستند.»

با وجود درگیری‌های لفظی اما لحظات آرام‌تری نیز بین دو وزیر جریان داشت و آن‌ها از یکدیگر به عنوان «دوست» یاد کردند. وزیر خارجه یونان با اشاره به دعوت به افطار از سوی وزیر خارجه ترکیه گفت: «امیدوارم اختلاف نظر ما منجر به لغو دعوت شام نشده باشد. چرا که بسیار گرسنه هستم.»
+56
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  من جای آقای دندیاس بودم با یک جک ترکی در مقابل خبرنگاران، پایان قشنگتری به جلسه می دادم.
  40
  33
  جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۷
  ۴۱
  دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس
  آدم پست همیشه پررو هم هست، یونان باید همانند روسیه با پس مانده های مغول رفتار کنه مگر مه هیچوقت آدم بشو نیستند۰.....
  8
  15
  جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۴
  ۴۱
  Liberte - ارومیه، ایران
  دو ملت یونان و ترک دو ملت دوست هستند البته اگه سیاستمداران اجازه بدن.
  20
  21
  جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۹
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::مهرداد2538 - تهران، ایران::]. منم جای وزیر محترم توروکیه کهن بودم میگفتم اگه گشنته بیا بخور
  21
  5
  جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۴
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  سیصد سال پیش یونان مال ترک ها بودمثل همان حالتی گه ما مثلا به کشور اذربایجان داریم . همینطور بیشتر اروپای مرکزی مال ترکها، بوداپست بنام بودین ۱۵۰ سال مال ترک ها بود، میگم مال ترک ها ، چون مردم بوداپست می خواستن بخاطر اینکه پروتستان بودن و واتیکان نمی خواست اما ترکها ازادشون گذاشتن برای همین مردم اروپا و یونان ترکها رو ترجیح می دادن،
  23
  7
  جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۸
  ۵۹
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  بعد از ایران ترکیه دومین کشور است که در این سایت توجه جلب کرده حالا چرا؟!!! یک سورژه دیگر برای حمله و تحقیر یک تعدادافراطی به کشور دوست و همسایه ترکیه.
  9
  13
  شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۲:۰۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.