رئیس کل بانک مرکزی : ارزی در میان نیست پول بدون پشتوانه چاپ می‌کنیم

رادیو فرانسه : عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، بار دیگر تلویحاً اعتراف کرد که ذخایر ارزی کشور ته کشیده به طوری که دولت برای رفع کسری بودجه خود در دو سال گذشته حتی منابع ارزی مسدود شده در خارج یا در صندوق ذخیره ارزی را پیش از وصول به ریال تبدیل کرده و همین چاپ پول بدون پشتوانه و در نتیجه رشد بی سابقه تورم و نقدینگی  را در پی داشته است.

رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به اظهارات اخیر محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه و معاون اقتصادی حسن روحانی، گفت که برخلاف ادعای نوبخت بانک مرکزی هیچگاه بدهکار دولت نبوده، بلکه بالعکس ترازنامه بانک مرکزی نشان می‌دهد که دولت بدهکار اصلی کشور و بانک مرکزی است.

همتی در جای دیگری از سخنانش تصریح کرده که دولت برای رفع کسری بودجه خود در سال‌های ٩٩-٩٨ که همزمان است با تحریم‌های یکجانبه دونالد ترامپ علیه ایران حتی منابع ارزی مسدود شده در خارج و غیرقابل دسترس را به ریال تبدیل کرده و همین به عامل اصلی رشد نقدینگی و تورم منجر شده است. همتی در صفحه اینستاگرام خود در اینباره نوشته است : در دو سال گذشته "عامل مسلط در رشد پایه پولی تبدیل منابع ارزی مسدود شده و غیرقابل دسترس به ریال بوده است."

در واقع، دولت اگر ارزهای مسدود شده خود را به ریال تبدیل کرده، به این خاطر است که ارز در دسترسی باقی نمانده است. صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش خود درباره ایران فاش کرد که کل ذخایر ارز و طلای ایران از ١٢١ میلیارد دلار در سال ٢٠١٨ به ٤ میلیارد دلار در سال ٢٠٢٠ کاهش یافته و معلوم نیست که وضعیت منابع ارزی ایران در حال حاضر چگونه است.

رئیس کل بانک مرکزی تلویحاً نیز اعتراف کرده که موجودی صندوق ذخیره ارزی کشور – موسوم به صندوق توسعه – نیز به سرنوشتی مشابه دچار شده است. به گفته همتی دولت حتی برای جبران کسری بودجه در دو سال گذشته منابع حاصل نشده صندوق ذخیره ارزی را نیز به ریال تبدیل کرده که حاصلش رشد پایه پولی بوده است. او گفته است : "بگذارید با مردم شفاف باشیم برای مثال در سال‌های ٩٨ و ٩٩ بخش‌هایی از بودجه دولت از طریق درآمدهای تسعیر صندوق توسعه ملی تأمین شد که به زبان ساده تر به معنای چاپ پول است که نتیجه‌اش تورم بود." همتی سپس گفته است که "با توجه به کسری‌های بودجه [دولت]، بانک مرکزی کاری غیر از این نمی توانست انجام بدهد" یعنی : چاپ پول بدون پشتوانه. با این سخن عبدالناصر همتی تلویحاً اعتراف می‌کند که در صندوق توسعه ملی یا ذخیره ارزی کشور نیز ارزی نمانده است.

در سوم فروردین ماه گذشته، عبدالناصر همتی گفته بود که "درآمد ارزی کشور در سال ٩٩ نسبت به سال ٩٨ یک نهم شده است." وی اکنون می‌گوید که "باید در سال‌های قبل به فکر افزایش ذخایر بانک مرکزی می‌بودیم". با وجود این ورشکستگی مالی، همتی گفته است که در همین بودجه سال جاری "صدها هزار میلیارد تومان تسهیلات تکلیفی وجود دارد که به معنای پرداخت رانت مالی از سوی مقامات دولتی به طرف‌های معینی" است. همتی هویت این "طرف‌های معین" رانت‌بگیر را فاش نکرده است.  

محمدباقر نوبخت دیروز چهارشنبه ٢٥ فروردین در پاسخ به نمایندگان مجلس، بانک مرکزی را متهم به ناتوانی در تبدیل سریع ارز به ریال و عامل اصلی کسری بودجه معرفی کرد و گفت : "بخشی از کسری بودجه به خاطر سریع نبودن تبدیل منابع ارزی به ریالی است. همچنین بانک مرکزی در تبدیل ارز به ریال دچار تاخیر است و به همین دلیل در حال حاضر این بانک بزرگترین بدهکار دولت است." به ادعای نوبخت "بخشی از کسری بودجه دولت به این دلیل است که منابع ارزی سریع به منابع ریالی تبدیل نمی‌شود"، هر چند عبدالناصر همتی می‌گوید ارزی در میان نمانده که به ریال تبدیل شود و در نتیجه کار دولت و بانک مرکزی چاپ پول بدون پشتوانه در حال حاضر است.

با این حال، خود عبدالناصر همتی در روزهای گذشته صندوق بین‌المللی پول را سرزنش کرد که بدون اجازه ایران موجودی ذخایر ارز و طلای این کشور را فاش کرده است. در آخرین گزارش خود صندوق بین‌المللی پول موجودی ارز و طلای ایران را تا سال گذشته حداکثر چهار میلیارد دلار اعلام کرد که برای کشوری در ابعاد ایران تقریباً معادل صفر است. ماه گذشته جمهوری اسلامی ایران خود را ناچار دید برای دستیابی به ارزهای مسدود شده خود در کره جنوبی یک کشتی تجاری این کشور را در خلیج فارس به بهانه آلوده کردن محیط زیست توقیف کند. بمبئی نیز به دلیل ته کشیدن منابع ارزی ایران به روپیه در بانک‌های هند صادرات برنج و چای... را به ایران متوقف کرده است.
+94
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Afshin51 - کلن، آلمان

  با این مدیران و مملکت داری جمهوری اسلامی گندی به اقتصاد و سرمایه های این کشور زده که با هیچ آفتابه ای نمی شود شست . لعنت بر اراذل و اوباش مسئول و حامی حکومت اسلامی ایران ،نه به انتخابات تا حذف حکومت
  4
  63
  ‌پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۸
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  السلام علیک یا دلار ٤٠ هزارتومنی! فاتحه مع الصلوات بر اقتصاد. خلاصه الصبح و العافیه، بازم بگم یا کافیه؟
  2
  35
  ‌پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۳
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  وقتی دلار هفت تومن ، این ملت نادان شاکی بودن که این ظلم است و یک تومن باید هفت دلار باشه ، حالا باید بکشید ، تا روزی که یک دلار بشه صد هزار تومن
  2
  14
  ‌پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.