قربانی‌ای که کشته و ربوده شد تا جای فرد دیگری سوزانده شود

مراسم تدفین سنتی در بخش‌هایی از چین ممنوع استبی بی سی :یک مرد چینی مبتلا به سندروم داون ربوده و کشته شد و بعد هم جسدش در یک فرآینده پیچیده جابجایی به جای جسد فرد دیگری سوزانده شد.

در بسیاری از قسمت‌های چین دفن جسد ممنوع است. برای دور زدن این قانون یک خانواده چینی از فردی خواستند که برایشان جسد جایگزین پیدا کند؛ ولی موضوعی که آن‌ها نمی‌دانستند این بود که جسد مورد نظر متعلق به قربانی یک جنایت بود.

قتل در سال ۲۰۱۷ رخ داد اما هفته پیش واقعیت برملا شد. گفته می‌شود دادگاه عالی خلق گوانگدونگ، مردی را که برای یافتن جسد استخدام شده بود (که فقط با نام خانوادگی‌اش، هوانگ، شناخته می‌شود) به اعدام محکوم کرده است.
در جستجوی جسد
طبق مدارک دادگاه، خانواده مورد نظر از آنجایی که می‌خواستند فرد درگذشته، مراسم تدفین سنتی داشته باشد، در سال ۲۰۱۷ به هوانگ پول داده‌اند تا برایشان جسد پیدا کند.

این خانواده در شهر شانوی در استان گواندونگ زندگی می‌کند، جایی که مرده‌ها را باید بسوزانند. هنگامی که خانواده به هوانگ گفتند که به دنبال یک جسد می‌گردند، او برای آماده کردن این سفارش، یک نفر را کشت.

هوانگ یک مرد را که به سندرم داون مبتلا بود، پیدا کرد، او را از کنار خیابان سوار ماشین کرد و سپس آن قدر به قربانی مشروب داد که بیهوش شد.

هوانگ، قربانی را داخل تابوت گذاشت و چند روز بعد او را تحویل مشتری داد و پولش را گرفت. خانواده به او ۱۰۷ هزار یوآن (۱۶۳۰۰ دلار) دادند. از این مبلغ ۹۰۰۰۰ یوآن به متهم رسید و بقیه هم نصیب یک کارچاق کن شد که اکنون مرده است.
تعویض تابوت‌ها
خانواده سپس وانمود کردند در تابوتی که جسد قربانی در آن قرار داشت، جسد فامیل درگذشته خودشان است. بعد هم جسد اصلی را مخفیانه به روش سنتی دفن کردند.

پس از ناپدید شدن قربانی در سال ۲۰۱۷، نام او به عنوان گم‌شده ثبت شد. بیش از دوسال طول کشید تا عملیات مخفی و تحقیقات پلیس به نتیجه رسید و راز جنایت آشکار شد.
باقیمانده جسد سوزانده شده در دیوارهای مخصوصی نگه داشته می‌شوندسپتامبر ۲۰۲۰ هوانگ به اعدام تعلیقی محکوم شد، حکمی که با درخواست تجدیدنظر‌ او روبرو شد.

دادگاه عالی گواندونگ در دسامبر ۲۰۲۰ حکم اعدام تعلیقی را تایید کرد. این حکم بدان معناست که اگر او دو سال جرم دیگری مرتکب نشود، حکم اعدام او به حبس ابد تبدیل می‌شود.

خانواده‌ای که هوانگ را استخدام کرده بودند نیز به "توهین به جسد" متهم شدند اما به زندان محکوم نشدند. مشخص هم نیست بجای زندان جریمه مالی پرداخت کردند یا نه.

کل ماجرا اما هفته گذشته در چین علنی شد، زمانی که یک رسانه با همکاری خانواده قربانی داستان را چاپ کرد.
کارزار چینی‌ها علیه مراسم تدفین
مراسم سنتی تدفین در کشور چین محبوب است و مردم همواره مبلغ قابل توجهی برای تابوت و مراسم خاک ‌سپاری خرج می‌کنند. آن‌ها معتقدند این مراسم راهی برای نشان دادن عشق به والدین است.

اما از مدت‌ها قبل کارزارهایی در اعتراض به افرادی که درگذشتگان خود را دفن می‌کنند به راه افتاده است و در بعضی از مناطق هم این کار غیرقانونی است.

مخالفان تدفین سنتی معتقدند با جلوگیری کردن از این رسم در استفاده از زمین صرفه‌جویی می‌شود.

طبق قانونی که در سال ۱۹۹۷ تصویب شده، "در مناطقی که جمعیت متراکم و در نتیجه کمبود زمین هست، به کسی اجازه دفن جسد داده نمی‌شود."

پیش از این هم ماجرای عوض کردن جسد در چین شنیده شده بود، این اتفاق اغلب در مناطق روستایی این کشور رخ می‌دهد که مردم بیشتر به برگزاری مراسم سنتی تدفین حساس هستند.
+8
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.