محسن رضایی سرقت اسناد هسته‌ای توسط اسرائیل را تایید کرد؛ «کشور دچار آلودگی امنیتی شده»

 محسن رضایی خواستار «سالم‌سازی امنیتی» و «پاک‌سازی منابع نفوذی احتمالی» از سوی دولت آینده شده است.رادیو فردا :یک مقام جمهوری اسلامی ایران برای نخستین‌بار سرقت اسناد هسته‌ای توسط اسرائیل را تایید کرد و گفت که کشور دچار «آلودگی امنیتی» شده است.

سخنگوی دولت حسن روحانی نیز از «شناسایی» فردی در ارتباط با انفجار در تاسیسات غنی‌سازی نطنز خبر داد.

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز چهارشنبه ۲۵ فروردین با بیان این‌که کشور دچار «آلودگی امنیتی» شده است، گفت:‌ «قبل از این، از اسناد به کلی سری هسته‌ای ما سرقت شده است و قبل از آن چند ریز پرنده مشکوک آمدند و کارهایی انجام دادند».

او با استناد به این اتفاقات و نیز خرابکاری اخیر در شبکه برق‌رسانی تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم در نطنز، نتیجه‌گیری کرده که «پس معلوم است آلودگی امنیتی پیدا کرده‌ایم».

این برای نخستین‌بار است که یک مقام ارشد جمهوری اسلامی سرقت اسناد هسته‌ای جمهوری اسلامی را که پیش‌تر اسرائیل مطرح کرده بود، تایید می‌کند. مقام‌های ایران همواره ادعای اسرائیل را «جعلی و ساختگی» عنوان می‌کردند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، سال ۹۷ خورشیدی اعلام کرد اسرائیل انبوهی از اسناد هسته‌ای ایران را از کشور خارج کرده است.

او گفته بود که این اسناد در یک قالیشویی در تورقوزآباد در حومه تهران مخفی شده بود.

آقای نتانیاهو افزود: این اسناد شامل «۵۵ هزار صفحه و ۵۵ هزار فایل دیجیتال در قالب ۱۸۳ سی‌دی» درباره برنامه و فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی است. او، ایران را به «دروغ‌گویی» به مجامع بین‌المللی درباره برنامه هسته‌ای خود متهم کرد.

با این حال مقام‌های جمهوری اسلامی اسناد مورد ادعای اسرائیل را «جعلی» خوانده بود و در رسانه‌های نزدیک به حکومت از موضوع این سرقت، تحت عنوان «سرقت تخیلی» نام برده می‌شد.

محسن رضایی در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو به صراحت گفته است:‌ «کشور به طور گسترده یک آلودگی امنیتی پیدا کرده است و نمونه آن این است که کمتر از یک سال، سه رویداد امنیتی اتفاق افتاده است؛ دو انفجار و یک ترور».

او با بیان این‌که «آلودگی امنیتی» از ۱۰ سال پیش تاکنون «تشدید» شده است، خواستار در دستور کار قرار دادن «سالم‌سازی امنیتی» و «پاک‌سازی منابع نفوذی احتمالی» از سوی دولت آینده شد.

به گفته وی، سیستم‌های امنیتی در دنیا معمولا هر ۱۰ یا ۲۰ سال یک‌بار، «کل سیستم را یک پاکسازی» می‌کنند، اما «ما مدت‌ها است که این‌کار را نکرده‌ایم. شاید ۳۰ سال گذشته و این سالم‌سازی امنیتی به وجود نیامده است».

اشاره دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به دو انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز در ۱۲ تیر ۱۳۹۹ و ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ و نیز کشته‌شدن محسن فخری‌زاده، از چهره‌های ارشد برنامه هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی در هفتم آذر سال ۹۹ است.

ایران و برخی رسانه‌های غربی و اسرائیلی می‌گویند اسرائیل پشت پرده هر دو خرابکاری در تاسیسات نطنز بوده و مقام‌های جمهوری اسلامی در ماجرای ترور فخری‌زاده نیز انگشت اتهام را به سوی اسرائیل نشانه رفته‌اند.

این در حالی است که نفتالی بنت، وزیر دفاع پیشین اسرائیل گفته بود: «نمی‌دانم ترور این دانشمند ایرانی کار چه کسی بوده است اما او یک بمب ساعتی نبود، یک بمب هسته‌ای ساعتی بود و اکنون جهان بدون او جای امن‌تری است».

پیش از این نیز جمهوری اسلامی کشته‌شدن افرادی چون اردشیر حسین‌پور، مسعود علی‌محمدی، مجید شهریاری، مصطفی احمدی‌روشن، داریوش رضایی‌نژاد و رضا قشقایی فرد که آن‌ها را «دانشمندان هسته‌ای» معرفی می‌کند، به اسرائیل نسبت داده بود.

جمهوری اسلامی اطلاعات دقیقی از نحوه کشته‌شدن این افراد ارائه نمی‌کند و درباره افراد احتمالی که در رابطه با این اتفاقات، بازداشت می‌شوند نیز اطلاع‌رسانی نکرده است.

در همین حال، خبرگزاری صداوسیما روز چهارشنبه به نقل از علی ربیعی، سخنگوی دولت نوشته که «در حادثه نطنز، فرد خائن به ملت شناسایی و هویت او مشخص شده و اقدامات لازم در دست پیگیری است».

او بدون ارائه هیچ جزئیاتی، تنها اضافه کرده که ایران در پاسخ به این‌گونه اقدامات، «استراتژی پاسخ سه‌گانه را دنبال می‌کند. اول حق خود را برای اقدام علیه عاملین و آمرین و مباشرین محفوظ دانسته و مجازات خواهند شد. کانون این پاسخ نیز در سرزمین متجاوز خواهد بود».

پیش از این و در ماجرای ترور فخری‌زاده، محمود علوی، وزارت اطلاعات گفته بود «فردی که اولین تدارکات را برای ترور انجام داد، جزو نیروهای مسلح بوده» است.

اندکی بعد نیز ستاد کل نیروهای مسلح با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «فرد مورد ادعای وزیر اطلاعات در سال ۱۳۹۳ در حال آموزش بوده‌ و در همان سال به دلیل مشکلات اخلاقی و اعتیاد اخراج شده» و عضویت او در نیروهای مسلح، «قطعی» نبوده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی در حالی از «آلودگی امنیتی» کشور و تبدیل کشور به «بهشت جاسوسان» سخن می‌گویند که بر اساس اظهارنظرهای رسمی، مسئولیت حفاظت از تاسیسات هسته‌ای ایران بر عهده سپاه پاسداران و حفاظت اطلاعات سپاه است.

علیرضا زاکانی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، روز سه‌شنبه در واکنش به خرابکاری اخیر در تاسیسات نطنز، ضمن انتقاد شدید از دستگاه‌های امنیتی ایران، گفت «جاسوس‌ها دارند جولان می‌دهند» و این شرایط نگران‌کننده است.

محسن رضایی در عین حال درباره «ریز پرنده‌های مشکوک» که در اظهارات خود بیان کرد توضیحی نداده، اما به نظر می‌رسد اشاره وی به سرنگون شدن یک «هلی‌شات» یا پهپاد در سال ۹۵ در اطراف دفتر رهبر جمهوری اسلامی مشهور به «بیت رهبری» باشد.

پس از این ماجرا، ارتش ایران نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که این «کواد کوپتر» که بدون هماهنگی اقدام به پرواز بر فراز شهر تهران کرده بود، از سوی قرارگاه پدافند هوایی ارتش مورد هدف قرار گرفته است.

معاون امنیتی استانداری تهران هم گفت که این «هلی‌شات» متعلق به صدا و سیما و به دنبال تصویربرداری هوایی از محل نماز جمعه تهران بوده، اما «به منطقه پرواز ممنوع بی‌توجهی کرده و وارد این منطقه شده است».
+44
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Afshin51 - کلن، آلمان

  مملکت وقتی دچار آلودگی شد که عده ای نادان انقلاب کردند و امثال تو آدم بیشعور و بیسواد را در رأس مهمترین مسئولیتهای حکومت ایران گذاشتند مسلماً از قصاب چون چاقو دستش میگیره نمیشه انتظار جراحی و درمان کسی را داشت .تنها راه نجات ایران از این بیچارگی و بی آبرویی رفتن و نابودی حکومت جمهوری اسلامی و آمدن یک حکومت بدرد بخور سکولار دمکرات با مسئولینی وطن پرست و دلسوز است و بس .
  3
  75
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۴
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  من فکر میکنم که این آدم در زندگی قبلیش مورچه خوار بوده، یکبار رو قیافه اش دقیق بشید.
  3
  58
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۴
  ۴۱
  الفارد - وردینگ، انگلستان

  تو این مملکت وقتی ‌آلودگی امنیتی درست شد که دهن هر کسی رو‌که باز شد پر سرب داغ و سیمان کردید. وقتی که شکم‌بچه های این مملکت رو اینقدر خالی کردید که صبح تا شب دنبال یه لقمه نون له له بزنند . وقتی که شعور سیاسی آدمها رو اینقدر پایین اوردین که به یه چلو کباب رای بدن . وقتی که جلوی چشم هفتاد هشتاد میلیون ایرانی بخور بخوری راه انداختید که برای هر پپه ای یه سوال شده جایی که همه مسئولین ادلنگ ما میخورن و می‌برند چرا من نبرم. خیانت به مملکت رو تو و امثال تو درست کردین حالا اومدی تز میدی؟ . تسویه حساب‌های شخصی رو که همین خود تو، تو جنگ قدرتی که توی سپاه، همون زمان جنگ راه انداخته بودی یادت هست؟ . راستی مرد باش و یه بار بگو سر امثال باکری و احمد متوسلیان رو چطور و کجا کوبیدی به سقف؟!. بیشرف بیوطن، مرد باش و بگو خیانت و وطن فروشی رو کیا و از کجا ها شروع کردن. . وقاحت هم حدی داره!
  2
  26
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۸
  ۳۱
  grizzly - برلین، آلمان

  این قراره در زندگی بعدی مورچه خوار بشه الآن مورچه است زندگی قبل هم موریانه بوده.
  2
  26
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۲
  ۵۱
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. ایول گُل گفتی ,ولی شاید هم این واون جهانگیری اول دماغ بدون بعد دست و پا در آوردن شکل آدم شدن , ولی خودمونیما این رضایی و جهانگیرییه مسابقه دماغ دارن
  2
  21
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۶
  ۳۱
  tiger.man - هامبورگ، آلمان
  . به گفته وی، سیستم‌های امنیتی در دنیا معمولا هر ۱۰ یا ۲۰ سال یک‌بار، «کل سیستم را یک پاکسازی» می‌کنند. جمله کاملا منطقی گفتی جناب آقای ولی مشکل ج اصنامی و کلا دولتمردانش در اینه که با آپدیت شدن مشکل دارند و إلا 99% مسئولین جاشون یا خانه سالمندانه یا تیمارستان. مرد حسابی یه نرم افزار آپدیت نکنی دو ساله از رده خارج میشه بعد انتظار داری مملکتی که مسئولان اون به جای شیر گاو و گوسفند شیر asaphestera) کهن ترین پستاندار جهان ( تغذیه می‌کردند مملکت را بچرخونند. تو مثلا از باهوش ترین اون جماعتی دکترا هم داری از جوان ترین و با انرژی ترین اون جماعتی اما خدایی من باشم 4 تا گوسفند نمیدم بهت بچرونی. شما با به روز شدن از هر نوع مثبش مشکل دارید و این شده بلای جان ملت. قدرت را در زورگویی و داشتن بمب اتمی دونستن شاید 50 سال پیش جواب میداد الان حماقتی بیش نیست و نه فقط ملت ایران که جهانی دارند تاوان این حماقت و یک دندگی شما را آنهم بخاطر هیچ می‌دهند. به ملت برسید بی شرفها اینقدر دنیا رو انگلک نکنید. بخدا پیشرفت در آسایش و رفاه و روابط متوازن اقتصادی و اجتماعی ملتهاست نه در آدم کشی و کشت و کشتار.
  1
  16
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۱
  ۲۲
  romano - تهران، ایران
  مرتیکه حمال تن فروش بیت رهبری مملکت دچار آلودگی اطلاعاتی نیست. در هر کشوری شما هم بزرگترین خائنان رو دارید و هم بزرگترین سربازان آن وطن را. مشکل شما اینه که از اول انقلاب ننگینتون مملکت را خودی و نخودی کردید و مردم در یک طلاق چهل ساله با حکومت بسر میبرند وگرنه اسراییل فسقلی .....کی باشه در ایران نفوذ کنه. اگر مملکت دست فرزندان واقعیش جدای از اعتقاداتشون بود بعد هیچ قدرتی حریفش نمیشد. مشکل اینه که سربازان دلقک امام زمانی شما همه در ماموریت کتک زدن مادر ستار بهشتی تعقیب چهارتا درویش بدخت و نویسنده و آرتیستن کی بره پاس دشمن بده. شما آنقدر دلقک و بیمایه‌اید که نمیتوانید خودتان را حفاظت کنید بابا مردم رو بیخیال. تهرانی مقدم و هزارتا ....و سوتکتون رو کشتن خودتون هم مسئول بودید سپاهتون مسئول بود. دشمن اگر قدرت نفوذ داشت باید زمان جنگ نشون میداد خودشون رو کشتن چهارتا مزدور از کردها علیه ایران اجیر کنن موفق نشدن اما الان تو سوراخ موشتون بمب میزارن فکر میکنی دلیلش چیه فسیل؟
  0
  3
  ‌پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۳:۱۲
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  این بچه که بوده برای موضوع انشاء "وقتی بزرگ شدید چکاره میخواهید بشید" مینوشته "کاندیدا"
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۴:۵۶
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. [::پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد::]. دماغ جهانگیری و اینو با اون مصباح یزدی رو ببرن میتونن تا سه سال به هیئت عزاداران حسین قیمه لاپلو بدن
  0
  3
  ‌پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۴:۵۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.