نخست‌وزیر سابق اسرائیل: شاید «بمب نطنز» ۱۰ سال پیش جاسازی شده باشد

ایهود اولمرت می‌گوید عملیاتی مانند انفجار نطنز یک شبه اتفاق نمی‌افتدایندیپندنت فارسی :ایهود اولمرت، نخست‌وزیر سابق اسرائیل با اشاره به انفجار در تاسیسات غنی‌سازی نطنز این احتمال را مطرح کرد که «شاید بمب ۱۰ تا ۱۵ سال پیش کار گذاشته شده باشد.»

کانال ۱۳ تلویزیون اسرائیل نیز با رسد سناریوی حمله سایبری، به نقل از خبرنگار ارشد نظامی خود احتمال کارگذاری مواد منفجره در نطنز را مطرح کرده بود. بر اساس این گزارش انفجار بامداد یکشنبه در تاسیسات نطنز در نتیجه انفجار موادی بوده که قبلا در این محل جاسازی شده بودند.

«وای‌نت» اسرائیل به نقل از اولمرت گزارش داد که احتمالا «بمبی که در نطنز منفجر شده، بیش از یک دهه قبل در این تاسیسات جاسازی شده بود در زمان مناسب منفجر شده است.»

انفجار روز یکشنبه در نطنز ۱۰ ماه پس از نخستین انفجار در این سایت اتفاق افتاد. مقامات تهران در هر دو مورد انگشت اتهام را به سوی اسرائیل نشانه می‌روند. اما مقامات اسرائیل به رسم همیشگی از تایید یا تکذیب این اتهام‌ها خودداری می‌کنند.

فریدون عباسی، رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران و رئیس کنونی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی دوشنبه شب در یک گفت‌و‌گوی تلویزیونی درباره انفجار نطنز اطلاعاتی را در مورد انفجار نخست در تیرماه ارایه داد. او در این گفت‌و‌گو برای نخستین بار اعلام کرد که عامل این انفجار جاسازی مواد منفجره در یک میز بوده که وارد تاسیسات مونتاژ اورانیوم در نطنز شده بود.

این اظهارات با گزارش اخیر نشریه وای‌نت اسرائیل درباره جاسازی مواد منفجره همخوانی دارد.

اولمرت که در زمان بمباران راکتور هسته‌ای سوریه نخست‌وزیر اسرائیل بود، در این مصاحبه خاطرنشان می‌کند که انفجار در نتیجه یک برنامه‌ریزی و عملیات طولانی بوده است. او البته گفت نمی‌داند چه کسی پشت این حمله بوده است.

اولمرت که گفته می‌شود طراحی ویروس استاکس‌نت نیز در جریان نخست‌وزیر او انجام شده بود، گفت: «مبنای حمله‌هایی از این دست از مدت‌ها قبل چیده می‌شود.» به گفته او، اینچنین نیست که برای انفجارهایی از این دست، یک نفر یک یا دو شب قبل وارد تاسیسات شود و مواد منفجره را جاسازی کند. این تله‌گذاری‌ها از مدت‌ها قبل حتی قبل از اینکه تجهیزات نصب شده باشند، انجام می‌شوند و در زمان مناسب عمل می‌کنند.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که این انفجار از شش ماه قبل برنامه‌ریزی شده بود.

انفجار روز یکشنبه در نطنز به گفته نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله علیرضا زاکانی به از بین رفتن هزاران سانتریفیوژ منجر شده است. نیویورک‌تایمز نیز پیش‌بینی می‌کند با توجه به حجم خسارت‌های وارد شده، تعمیر تجهیزات و ازسرگیری تولید ۹ ماه زمان ببرد.

با این حال مقامات جمهوری اسلامی ادعا می‌کنند در به تصویر کشیدن ابعاد خسارت‌ها بزرگنمایی شده و غنی‌سازی ۶۰ درصدی را در نطنز آغاز کرده‌اند.

البته بسیاری ناظران درباره صحت این ادعا و مقیاسی که عملیات غنی‌سازی ۶۰ درصدی در آن ممکن است، ابراز تردید می‌کنند.
+47
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  در صدر اسلام هم همینطور بود. ولی خودتون برید تحقیق کنید که چرا همینطور بود، همه چیز رو که من نباید توضیح بدم!
  13
  43
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۸
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان

  سرش بی مو‌ ولیکن دلپذیر است ...
  7
  33
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۷
  ۲۲
  امیر پاور - ترونتو، کانادا

  خودشون اعتراف میکنند که لاشخور و تروریست هستند ،چیزی برای گفتن نیست
  58
  24
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۲
  ۵۰
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  چقدر شما بی ناموس هستید، اگر نیروگاه منفجر میشد یه مشت جون بد بخت که اونجا کار میکنن از بین میرفتن و منطقه نطز و اطراف برای سالها به ادیو اکتیو آلوده میشد. شما مگه نمیگید با دولت ایران و آخوند مشگل دارید خوب اگر راست میگید برید سراغ اونها آدمهای کسیف.
  56
  37
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۱
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. دیدی که منفجر شد ولی هیچ جوونی هم کشته نشد، به این میگن تخصص در جنگاوری. اما حکومت بیشرفها که شما حامیش هستی همین یک سال پیش ۱۵۰۰ جوان را به رگبار بست و روزی نیست که جوانی را از دار آویزان نکند، ولی شما بجای اعتراض قمیش آمدی و پیش خودت فکر کردی که خیلی فهمیده هستی.
  20
  61
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۵
  ۵۲
  arya_japan - توکیو، ژاپن

  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا و در ضمن فخری زاد را ترور کردن ولی زنش که در کنارش بود هیچ اتفاقی برایش نیفتاد .به قول شما به این میگن تخصص.ولی بسیجی بیمخ همه را درو میکند از بچه شیرخوار گرفته تا ....
  6
  35
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۹
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  اسراییل بخاطر جمعیت کم نسبت به کل خاورمیانه ، خردمندانه از یک طرف قدرت اتمی شده ، از طرف دیگر سیستم دفاعی فوق العاده داره و در خاتمه قویترین سازمان امنیتی دنیا را پایه گزاری کرده . سیستم جاسوس پروری اسراییل خیلی حساب شده است ، گاهی اول جوانی را جذب می‌کنند ، فرد از طریق کفش جفت کردن در مسجد ، پخش غذای امام حسینی و خرما در سیستم مذهبی ذوب می‌شود ، بتدریج در بسیج و سپاه نفوذ می‌کند ، بعد از ۱۰ -۲۰ سال در نهادی سمت می‌گیرد ، و دقیقا در همین لحاظ موساد او را فعال می‌کند . تا رنگ‌جوراب قاسم گچکار ، و سردار بشکه و سایز بافور سید علی زیر کنترل است ،
  8
  28
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۱
  ۴۵
  گفتگو - منچستر، انگلستان
  از موساد هر چی بگی برمیاد!. البته ایراد هم نمیشه گرفت؛ایراد رو به اینا باید گرفت که با گاو نر اندازه کردگدن سرشاخ شدن!
  8
  22
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۳
  ۶۵
  amir-amir - تورنتو، کانادا
  این جور که این بابا صحبت کرده به نظر مى رسه چهل - پنجاه تا بمب دیگه کاشته و حاضر و آماده داره.
  4
  19
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۶
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  این ازاین حرفای عجیب میزنه گفته اسراییلشبیه افریقای جنوبی میشه که رشد جمعیت عربهای اسرائیل بسیار بالاست ،داره فزونی میگیره بر یهودیها و درنهایت اکثریت اسرائیل رو عربها خواهند داشت و یهوداقلیت
  3
  1
  ‌پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۲:۲۲
  ۴۵
  تحت تعقیب وزارت - لندن، انگلستان
  از ( ایندیپندنت فارسی) بعید است که در مقاله خود غلط املائی داشته باشد! کلمه ( رصد) به معنی نظر دوختن به چیزی و مراقب آن بودن و زیر نظر قرار دادن.صحیح می باشدکه در متن ( رسد ) سناریوی . نوشته شده .
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۳:۵۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.