زاکانی:‌ عمده امکانات غنی‌سازی از دست رفت، ایران بهشت جاسوسان است

 رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ایران می‌گوید چندین هزار سانتریفیوژ در جریان حادثه نطنز از بین رفته استرادیو فردا :علیرضا زاکانی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ایران، با انتقاد شدید از دستگاه‌های امنیتی ایران افشا کرد که در جریان حادثه نطنز «بخش عمده امکانات غنی‌سازی کشور» از دست رفت و ایران به «بهشت جواسیس» تبدیل شده است.

او که شامگاه دوشنبه، ۲۳ فروردین، در برنامه تلویزیونی جهان‌آرا در شبکه افق سخن می‌گفت، بدون اشاره به نهاد امنیتی خاصی گفت «جاسوس‌ها دارند جولان می‌دهند» و این شرایط را نگران‌کننده خواند.

به گفته این مقام مجلس، روز یک‌شنبه پس از حادثه نطنز، نمایندگان در جلسات کمیسیون‌های مختلف مجلس «خون گریه می‌کردند». ‎

آقای زاکانی گفت در جریان حادثه نطنز « چندین هزار سانتریفیوژ ما آسیب دیده و از بین رفته است» و قول مقام‌های دولتی مبنی بر نصب امکانات پیشرفته، «وعده نادرست» است.

پس از حادثه روز یک‌شنبه گذشته در نطنز که بر اساس برخی گزارش‌ها یک انفجار منجر به قطع کامل برق مجموعه شد، علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت سانتریفیوژهای از بین رفته از نسل اول بوده‌اند و در این مجموعه سانتریفیوژهای پیشرفته نصب می‌شود.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در بخش دیگری از این مصاحبه گفت که در یک مورد دیگر، یک «مجموعه پر ظرفیت» هسته‌ای برای تعمیر به خارج از کشور برده شده است و با «۳۰۰ پوند [۱۵۰ کیلوگرم] مواد منفجره» به داخل کشور برگردانده شده، ولی «دستگاه امنیتی توجهی نکرده است».

او همچنین گفت که در یک مورد فرد یا افرادی در «میز کار با لوازم حساس مواد منفجره کار» گذاشته‌اند.

فریدون عباسی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس نیز روز دوشنبه خود به انفجار ۱۲ تیر پارسال در نطنز نیز اشاره و برای نخستین بار فاش کرد که آن رویداد، حاصل کارگزاری «مواد منفجره از طریق جاسازی در یک میز سنگین و وارد کردن آن به سایت نطنز» بود.

پیشتر نیز برخی از رسانه‌های اسرائیلی و بین‌المللی احتمال داده بودند که انفجار سال گذشته، تجهیزات یا لوله‌هایی بوده که از مدت‌ها قبل به این مکان رخنه داده شده و برنامه‌ریزان، منتظر فرصت مناسب برای انفجار آن بودند.

در واکنشی دیگر به ابعاد امنیتی ماجرا، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران بدون اشاره مستقیم به حادثه نطنز گفته است: «باید بررسی شود دستگاهی که مسئول بوده جلو اقدامات دشمن را بگیرد و در این زمینه توفیقی به دست نیاورده است، بازخواست شود».

بر اساس اظهارنظرهای رسمی مسئولیت حفاظت از تاسیسات هسته‌ای ایران بر عهده سپاه پاسداران است.

پیش از این رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته بود که «وظیفه حفاظت از برخی مناطق و مراکز حیاتی از جمله تأسیسات هسته‌ای به نیروی هوافضای سپاه سپرده شده است».

از اظهارات آقای شریف مشخص نبود که آیا علاوه بر حفاظت فیزیکی از این مراکز، حفاظت اطلاعاتی از برنامه هسته‌ای نیز بر عهده سپاه پاسداران است یا خیر، ولی سال ۹۲، محمدحسن کاظمی، جانشین فرماندهی حفاظت سپاه پاسداران گفت: «بعد از ترور دانشمندان هسته‌ای حفاظت از این شخصیت‌ها نیز به سپاه واگذار شد.»

با این حال پس از حادثه نطنز، علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، گفت که «وزارت اطلاعات عامل خرابکاری در نطنز را شناسایی کرده است».

مشخص نیست این خبر نشان‌دهنده مسئولیت وزارت اطلاعات در حفاظت اطلاعاتی از برنامه هسته‌ای ایران است یا این که وزارت اطلاعات ایران پس از این ماجرا به این حادثه وارد شده است.

بر اساس گزارش روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، انفجاری که بامداد روز ۲۲ فروردین در تاسیسات نطنز رخ داد نتیجه «خرابکاری اسرائیل» بوده و برنامه غنی‌سازی اورانیوم ایران را «دست‌کم تا ۹ ماه به تعویق انداخته است.»
+66
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  میدانید چی هست نیروهای امنیتی رژیم از بدام انداختن بی گناه هان و گناه کار کردن انها توسط شکنجه گران بی وجدانی خیلی ازموده هستند . همه انهای که اخبار و حوادث ایران را دنبال میکنن دیدن و شنیدن که چگونه نیروهای امنیتی نظام پست اخوندی دسته ای از مردم بی گناه کشورمان را دستگیر و به زور شکنجه های فیزیکی و روانی انهارا مجبور کرده بودن که اعتراف کنن جاسوسی برای اسرائیل کرده اند و در کشتن و ترور دانشمندان هسته ای ایران دست داشتن. دولت ایران و نظام حاکم سیاسی کشورمان به دست عوملی بی سر و پا افتاده که برای بقای خود و ادامه حکومت اخوندیشان هر جنایتی را انجام میدهند حتی اگر در این جنایتها هزاران انسان بی گناه را بکشن یا به کشتن دهند. نظام ایران در بدام انداختن نیروهای جاسوسی موساد اسرائیل و دیگر دولتها واقعا" ضعیف است و برای اقناع عموم مردم ایران , انسانهای بی گناه را دستگیر میکنند و به جای جاسوسان موساد و سیاه امریکا معرفی میکنند . لعنت بر نظام پست اخوندی
  6
  73
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۰
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  فاطی، اقتدار اتمی تون که بادش خالی شد!
  9
  101
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۵
  ۲۲
  romano - تهران، ایران

  اینها دروغ میگن اگر صدمه سنگین بود حتما مخفیش میکردن.اینها نه از آمریکا میترسن نه از اسراییل. اینا ترسشون از شورش مردمه. با خرابکاری نمیشه برنامه هسته‌ای هیچ کشوری رو متوقف کرد. داستان اینه قراره در مقابل آمریکا نرمش قهرمانانه کنن و قرار نقش زینب ستم کش رو بازی کنن. با آمریکا در ژنو دیدار کردن چهارچوب آیندشون مشخصه.آمریکا هیچ چیزی بیشتر از برجام گیرش نمیاد چون اساسا اینها تکنولوژی بیشتر از زمان برجام ندارن اگر داشتن همین الان بازرسی رو متوقف میکردن و حسابی غنی میکردن بعد میگفتن به آمریکا بیاد پای مذاکره. خامنه‌ای خودش چراغ رو دوماه پیش داد. اسراییل بگو نیتانیاهو هم این وسط با این خرابکاریها دنبال دعواهای سیاسی خودشه همین الان سر کابینه دولت با بزرگترین رقیب انتخاباتی خودش میشینه یک کیس فساد سنگین هم داره که با توجه به فضای اسراییل اگر حواسش نباشه باید خداحافظی کنه و حزب لیکود هم صدمه جدی میبینه. ملاهای ایران هم اینو به دلیل دیگه گندش میکنن که جناه سپاه سهم بالا در انتخابات داشته باشه. اسراییل هیچ غلطی نمیکنه مردمن که پایه‌های این نظام رو واقعا میلرزونن و رژیم نیک میدونه.
  12
  37
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۸
  ۲۱
  باشه مهندس - اسن، آلمان

  بقول اوس محمود سانتریفیوژ نمندی!!
  6
  35
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۰
  ۵۰
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  اگر من مسئول امنیتی اونجا بودم تمام Protocol های امنیتی اونجا رو باز بینی میکردم و تمام خانواده های این جاسوس ها رو زندانی میکردم تا نفرات جاسوس بعدی کار دستشون بیاد.
  63
  18
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۶
  ۴۵
  iranmona - لیدز، انگلستان

  شما که میگویید ایران بهشت جاسوسان هستش ،چه کسی باعث شد مردم جاسوس شوند ؟؟؟؟؟خود دولت کثیف و تروریست جمهوری اسـ... .پس خفه شو .
  6
  63
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۱
  ۲۱
  varied - ریزه، ترکیه

  طویله رهبری در ایران مشغول گاندو سازی است تو ام آی 6 انگستان و در موساد اسرائیل ایران طبق سریال گاندو جاسوس و خبرچین داره - زرشک- و فکر کنم گاندو 3 هم بزودی در مورد نطنز ساخته بشه
  11
  37
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۸
  ۵۱
  iransabz - تهران، ایران
  با درود،. تا باشه از این جاسوسها باشه، امید دارم که کل ٨٠ میلیون جاسوس باشند از این نمونه. از وقتی که جرقه فکری ساخت این نیروگاه اتمی به سر آخوند افتاد، و روسیه همیشه خائن به کمک (اصطلاح البته) آخوند شتافت، سرمایه مملکت رفت. چه نفعی برای مردم مملکت ما داره این نیروگاه. این همان نیروگاهی هست که خدابیامرز خلعتبری زاشت درستش میکرد و آخوند گفت حرام هست. پس تا هست، باشه از این جاسوسها. وقتی برای مردم و مملکتمون نفعی نداشته باشه و قرار باسه پولش صرف خارجی بشه(روس) و در آینده قدرت بیشتری به رژیم منحوث و صفاک جمهوری اسـ... بده تا در سر و فکر خرابش بفکر امپراطوری اسـ... باشه، همون بهتر که هر چند بار اسرائیل دقیقه نود بیاد و بزنه رو سرشون خرابش کنه. پاینده ایران و سرفراز باز ایرانی. مرگ بر آخوند و وابستگان به آخوند. همیشه نابود باد جمهوری اسـ...
  5
  23
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۸
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. یعنی دقیقاً کاری که باید FBI آمریکا در مورد شما انجام بده. البته اگر که واقعاً در لوس آنجلس باشید و نه در قم!
  6
  24
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.