در سال ۵۷ خودمان به خودمان حمله دوم اعراب کردیم

نیمه طنزی از ابو مالش
هر حمله‌ای که در دوران تاریخ طولانی ما به کشورمان شده در این چهل سال گذشته به شکل دیگری تکرار شده و یا می‌شود. در سال ۵۷ همه‌ی ما، وقتی می‌گویم همه ما منظور من همه گروه‌ها از منتها الیه چپ تا منتهی الیه راست، با هم چنان متحد شدیم که در تاریخ ما سابقه ندارد و به خودمان حمله دوم اعراب کردیم. االبته انصافاً باید یادآور شوم که همه گروه‌ها دنبال اسلام ناب محمدی نبودند ولی ساده‌ لوحی سبب شد که عملاً در حمله دوم اعراب به ایران شرکت کنند. در این حمله اعراب اصلاً با ما کاری نداشتند و ما نیابتاً از طرف آنها به خودمان حمله کردیم و بعدا فهمیدیم رهبرانی که دنبالشان افتادیم از عرب‌ها، عرب ترند واصلا از بیخ عربند. انگار دل مان برای اسلام ناب محمدی که نمی‌دانستیم چیست تنگ شده، مانند ارشمیدس از خزینه بیرون پریدیم و گفتیم یافتیم، یافتیم. خلاصه سعی کردیم پس ازخلافت امویان و عباسیان خلافت علویان را روی کار بیاوریم ولی به جایش خلافت سَفاکیان را روی کار آورد‌یم. هنوزچند ماهی از خلافت خلیفه اول نگذ شته بود که تشیع سرخ علوی سرخی خود را در پشت بام مدرسه رفاه نشان داد و در چهل سال گذشته نیز سرخی خود را در زندان‌ها و خیابان‌ها به رخ مردم کشید. خلیفه اول یا همان سَفاک اول که ابروهایش مانند سبیل استالین بود را اولین باردرماه دیدیم، بعدا اورا از زیر درخت سیب به ایران آوردیم وخیلی خیلی رمانتیک شدیم، حتی جبهه ملی هم رمانتیک شد و با شعر"دیو چو بیرون رود فرشته درآید " به پیشواز خلیفه اول رفت و بیچاره مصدق از این قیاس بقول شاملو در گورگُرده تعویض کرد. همه کسانی که روزشان بدون یک چتول عرق و دو پر خیارشورنمی گذشت به ناگهان دهانشان را آب کشیدند و به جمع سپاهیان روح‌الله پیوستند و برایش" ازعمر ما به کاه و برعمراو بیفزا" خواندند. خیلی‌ها با آفتابه بر سر خودشان آب توبه ریختند و در صف نماز جمعه ایستادند. خلیفه اول به محض این که در بهشت‌زهرا دهانش را باز کرد آن‌ها که از ما دنیا دیده تر بودند بوی نا و تعفنِ تحجر را احساس کردند، امثال من که خِنگ تر بودند کمی دیرتر آن بو را حس کردند. این بوی تعفن درچهل سال گذشته بخش زجرآوری اززندگی ما شده است، این جوک روسی مصداق کامل حال روزماست، از بلشویک پیری پرسیدند چرا لنین کفش می‌پوشید و استالین چکمه؟ گفت برای اینکه درزمان لنین نجاستی که به مملکت زده بودند تا پاشنه پا بیشتر نبود و لزومی نداشت کسی چکمه بپوشد (شما لطف کنید وهنگام خواندن به جای لغت نجاست همان لغتی را که باید من می‌گذاشتم، بگذارید). نتیجه اخلاقی این جوک روسی این است که در دوران خلیفه دوم همه باید چکمه پوش شویم.

در کمال ناباوری در حالی که خلیفه دوم اعلام کرد که روسیه مقتدر را دوست دارد و پوتین را سیاستمداری برجسته می‌داند و پوتین نیز متقابلاً در وجنات خلیفه دوم عیسی مسیح را دید، روس‌ها ناجوانمردانه وبدون شلیک یک گلوله توپ، دوباره ما را در دریای مازندران ترکمنچای کردند و ۴۰ درصد از سهم ما را مانند گوشت قربانی بین رفقای سابق کمونیست تقسیم کردند و دو روز پیش وزیر خارجه‌شان دستور داد که هرچه زودتر جدا شدن رسمی بخش وسیعی ازمملکت را درانقلابی ترین مجلس پس ازانقلاب تصویب کنیم. خلیفه دوم گرفتار اندوه فلسطین و بخصوص غم غَزه است و فرصت ندارد که به جدا شدن دریایی که به قول معروف آبش به درد قلیان هم نمی‌خورد واکنش نشان دهد. داستان در این جا تمام نشده است، عده‌ای از مجلس و دارالخلافه از روس‌ها خواهش می‌کنند که بیایید با ما قرارداد امضا کنید وما را زیر سایه حمایت‌تان قراردهید وهرچقدر که می‌خواهید ما را ترکمانچای کنید.
مدت‌های مدید ازدارالخلافه برای چینی‌ها پیغام و پسغام می‌فرستادند که بیایید ما را دوستانه تاراج کنید وحق البوق ما را بدهید. چینی‌ها که مشغول صدورکرونا به سرتاسر دنیا بودند فرصت جواب دادن نداشتند. سرانجام امسال با کلی منت پذیرفتند که دست به یک غارت دوستانه بزنند و حمله‌ای شبیه حمله مغول‌ها را البته بدون خونریزی شروع کنند، مشروط بر آن که میزان غارت مخفی بماند.
تنها حمله‌ مهمی که هنوز اتفاق نیفتاده است حمله اسکندرمقدونی است که من مطمئن هستم که دردارالخلافه خلیفه دوم دنبال یک اسکندر مناسب می‌گردند تا با او نیز قرار داد امضا کنند.
ابو مالش
فروردین ۱۴۰۰
+205
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  Ahoora Mazda - اکلند، نیوزلند

  تحلیلی کاملآ حقیقی و بسیار تلخ
  3
  117
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۹
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  واقعا" درسته خودمان به خودمان حمله اعراب دوم کردیم . حکومت و نظام اخوندی گر نابود شود باید تکلیف اخوند جماعت را هم در داخل کشور مشخص کنیم چونکه با به وجود امدن نظام اخوندی ایران متخص.
  1
  74
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۲
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  بعد بعضی‌‌ها رگ گردن باد می‌‌کند. اگر ما یکی‌ جمله. راجع به نقش چپی‌ها بر روی کار آمدن آخوند‌ها یک جمله بگوئیم. همه این عکس یک طرف. اون بنر پشت سر یک طرف. بر قرار باد اتحاد ضد امپریالیست و دمکراتیک.روزی ۱۰۰ بار از خود پرسش این‌ها این همه وقت داشتند ۳۰۰۰ صفحه کاپیتال مارکس را بخوانند. ولی‌ ۳۰ دقیقه وقت نداشتند رساله امام امت را بخوانند.؟ اونکه آشکار در این ۳۰ صفحه نوشته بود. که دست کم۱۵۰۰ سال دیر به دنیا آمد.احسان طبری ۱۰ سال برای ترجمه دون آرام از میشاهیل شولخف.که آن زمان قرهان کمونیست‌ها بود .وقت صرف کرد.‌ای کاش دست بر می‌‌داشتند. همین دو ماه پیش.توی سایت خود، جنگ ازرباهیجان و ارمنستان.نتیجه سیاست امپریالیست آمریکا است. نیروی‌ها مردمی در سراسر دنیا اتحاد با هم. منظور از نیروی مردمی. خودشان .۳ تفنگدار لندنی. عطا. مسعود فرخ. رفیق پوتین. و قسمتی‌ از آخوند‌ها خودمان است. این‌ها هنوز که هنوز معتقد .آخوند‌ها دمکرات هستند.فقط باید یادشان داد.
  5
  46
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۵
  ۴۵
  samisan - توکیو، ژاپن

  . مملکت نابود شد با نقشه بیگانگان. های ای دیوانگان . ......بر این مملکت این شیخ پشمالوی خوک. با گروهی کله پوک. هر یکی از دیگری ابله تر و تر است. بسکه این ملت خر است. میدرد دیوانه وار این مردم بیچاره را. های خر های خدا. کشتن این خرس مردم خوار حج اکبر است. بسکه این ملت خر است. خویش را خوانده امام و مسلمین را امتش. چیست ؟ دانی علتش؟. زانکه چون خر ملتی زین مفتخور فرمانبر است. بسکه این ملت خر است. ای خوش آن روزی که بینم جمله را بالای دار. بر درختان چنار. در چنان روزی وطن از هر بهشتی خوش تر است. بسکه این ملت خر است...
  1
  29
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۱
  ۳۱
  tiger.man - هامبورگ، آلمان

  مزخرف. آخوند هم انسانه و ذات انسان بخصوص انسان شرقی و خاورمیانه ای قدرت طلبه. در طول تاریخ اینجا همه میخوان به هرقیمتی شاه شوند نمونه اش هم سلسله‌ های بی شمار در طول تاریخ خاورمیانه. یه فرماندار قدرت گرفت طغیان میکنه و این تسلسل همیشه و در طول تاریخ ادامه داشته. اما اروپا و ژاپن اینطوری نبوده، آخوندها هم مستثنی نیستند البته با این تفاوت که ابزار دین را علم کردند، همه میدونیم که انگلیس و آمریکا و کلا بعد کنفرانس گوادالوپ پایه های رژیم در عمل شکل گرفت، همه هم میدونیم نه آمریکا و نه فرانسه و انگلیس مسلمان بودند و اسلام و حکومت اسلامی دغدغه آنها نبوده و نیست ولی حکومتی دینی آنهم اینی که می‌بینیم را در کشوری مثل ایران گذاشتند و آتشی در خاورمیانه روشن کردند که تا الان داره تر و خشک را میسوزانه. کار کثیفی بود ولی آنها دنبال منافع خود بودند اما اینکه ملت همیشه در صحنه ما اسکل بودند و حماقتی کردند که تاوانش را کل خاورمیانه داره میده مشکل دیگران نیست. بعضی ها از سر حماقت یا بی عرضگی یا رفع تکلیف .....هم به اسلام ربط می‌دهند و به ....توهین می‌کنند.
  1
  21
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۲
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  مارکسیستهاو اسلامی تعدادشون کم بوداینها تحصیلکرده بودن طبقه متوسط جامعه ولی بتعداد کم بطورکل ۱۰۰ هزار نفر دانشگاهی بودن ونمی تونستن کاری کنن، اما وقتی اعتراضشون به نتیجه رسید که سال ۵۶با اعتراض کارگری پیوند خورد. چون کارگرها تعدادشون خیلی زیاد بودن اول ۷ تا اداره اعتصاب بودبخاطرافزایش حقوق وصنفی، اما بعد در سال ۵۶ تبدیل شد به بالای ۱۰۰ اداره اعتصاب کارگری ، و پیوند خورد با طبقه متوسط، وگرنه طبقه متوسط یعنی مارکسیست و اسلامی و جبهه ملی نمی تونست
  6
  4
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۸
  ۳۱
  tiger.man - هامبورگ، آلمان
  یکی از شاهان امویان آندلس در شعری قشنگ ذهنیت بیمار انسان خاورمیانه ای را بیان میکنه اونجایی که گفت بدبختی ما شاهان اینه که تا یکی را از فرمانداری عزل میکنیم یارو بهش برمیخوره اعلام استقلال میکنه لازم زورش نرسید از دشمن کمک میگیره. تاریخ ایرانو بخونی این مختص اونجا نبود. عراق همین بود، سوریه مصر افغانستان و. مردم خاورمیانه هم احساسی و کلا حزب باد. هر جا وزید باش همراه میشن.
  2
  6
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۹
  ۳۱
  tiger.man - هامبورگ، آلمان
  اینی که اینو نوشته و کلا هر کس از اعراب ایرادی میگیره زمانی ایرادش منطقیه که در عمل ثابت کنه از نسل مغول ها و روس ها و خود عرب‌های که به قول خودش مهاجم بودند نیست، امری که تقریبا محاله چون به جز ما عرب‌های اصیل تقریبا هیچکس شجره نامه ثابت و قابل استناد نداره، کاش حداقل برید به آزمایش دی ان ای بگیرید بعد بیاید اینجا ....تحویل .....بدید. حماقت بی عرضگی بی غیرتی و خنثی و بی تفاوت بودن سه نسل اخیر این ملت ربطی به عرب و عجم و ترک و فارس و چینی و ژاپنی نداره و این .....صرفا توجیهی برای این خصایص منفیه و إلا هرکس جای این ملت بود که به حدی رسیدند برای مرغ و برنج دست به سرقت مسلحانه!!!! بزنند اینا که سهله استالین و هیتلر و چنگیز هم راس قدرت باشه تا الان صدتا کفن عوض کرده بود
  12
  1
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۰
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  [::Chokam - ری، ایران::]. بله این نکته درستیه وقتی ما درباره انقلاب صحبت می کنیم از نقش بحران بزرگ اقتصادی سال 56 غافل می شویم . در سال 56 ایران دچار تورم 25 درصدی شد که در تمام دوران شاه بی سابقه بود و این در حالی بود که ایران روزانه 5 میلیون بشکه نفت می فروخت و این شکل تورم و افزایش ناگهانی قیمتها برای مردم قابل قبول نبود حتی شاه هم واگنش نشان داد و بازار را عامل تورم و گرانی در کشور معرفی می کرد و حزب رستاخیز هزار دانش آموز را برای مبارزه با گرانفروشی به بازار فرستاد به هر حال نارضایتی اقتصادی مردم همراه با نارضایتی سیاسی و فرهنگی همراه شد و چون اپوزیسیون پویا و قدرتمندی وجود داشت توانست آن را به انقلاب تبدیل کند برعکس امروز که اپوزیسیون ناتوان نمی تواند از این همه خشم مردم بهره برداری کند
  12
  1
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۲
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. دوست عزیز دستمزدها هم زیاد شده بود متناسب با تورم.اروند ابراهیمیان توی کتاب بین دو انقلاب نوشته، تا سال ۵۶ که این افزایش قطع شد و کارگرها اعتصاب کردند، شاه مصاحبه کرد .گفت ما پول مفت نمی دیم برای کار بی کیفیت. این بود که کارگرها ودستمزدبگیرهای کازخانه ها معترض شدن و به تظاهرات اضافه شدن، تضاهرات چند هزار نفری شد میلیونی
  0
  8
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.