نماینده مجلس: انصافا دشمن کارش را در نطنز قشنگ انجام داده

العربیه :فریدون عباسی دوانی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس و رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران، با اشاره به دقت طراحی صورت گرفته برای حمله به تاسیسات هسته‌ای نطنز، گفت که « طراحی دشمن خیلی قشنگ بوده».

او در یک برنامه تلوزیونی درباره جزئیات حمله صورت گرفته به نطنز گفت که یک پست برق در سایت نطنز که حدود 40، 50 متر در زیر زمین ودر محلی مستحکم ساخته شده از طریق خرابکاری سایبری یا خرابکاری از طریق افراد و در تجهیزات توانسته این این عملیات را انجام دهد.

عباسی که رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران هم بود در ادامه توضیح داد: « طراحی دشمن خیلی قشنگ بوده. من علمی به قضیه نگاه می‌کنم. آن‌ها فکر کردند و متخصصان خود را به کار گرفتند و به گونه‌ای انفجار صورت گرفته است که هم آن سیستم توزیع برق آسیب ببیند و هم کابلی که از سوی باطری‌ها می‌آید. به این دلیل که ماشین سانترفیوژ نباید برقش قطع شود.»

ادعای مطرح شده از سوی عباسی درباره « خرابکاری سایبری یا خرابکاری از طریق افراد و در تجهیزات » چندان جدید نیست. پس از انفجار پیشین در نطنز که در 12 تیر 1399 رخ داد هم جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و روابط خارجی مجلس ایران آن انفجار را نتیجه نفوذ و خرابکاری دانست و مدعی شد که «خرابکاری در نطنز» می‌تواند ناشی از «نفوذ» بازرسان و «جمع‌آوری اطلاعات» به نفع اسرائیل باشد.
ادعای شناسایی عامل انفجار
پس از حمله روز یکشنبه 22 فرودین 1400 هم یک مقام مطلع در وزارت اطلاعات ایران مدعی شناسایی هویت عامل انفجار اخیر در سایت اتمی نطنز شد. «ایرنا»، خبرگزاری رسمی ایران یک روز پس از این حادثه به نقل از این مقام اطلاعاتی که نامش فاش نشده نوشت: «هویت فردی که با ایجاد اختلال در سیستم برق مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی‌روشن نطنز باعث قطع برق‌رسانی به یکی از سالن‌های این مجتمع شده بود، شناسایی شده است.»
اتهام جاسوسی
این اولین بار نیست که حکومت ایران افراد مختلف را به اتهامات مشابه به‌ویژه ظن جاسوسی برای اسرائیل متهم و بازداشت می‌کند. در یکی از آخرین موارد مشابه فردی به نام «سید محمود موسوی‌مجد»، به جاسوسی برای اسرائیل متهم و در 31 خرداد 99 اعدام شد.

پیش از آن، مازیار ابراهیمی هم به مشارکت در ترور دانشمندان هسته‌ای ایران به دستور اسرائیل متهم شده و سال‌ها در زندان ماند. ابراهیمی که بعدها آزاد شد در مصاحبه با رسانه‌ها تاکید کرد که اعترافات او بر مبنای واقعیت نبوده‌اند بلکه به دلیل شکنجه‌های طولانی و شدید مجبور شده به دروغ نقش خود را در ترور دانشمندان هسته‌ای به عهده بگیرد اما دو سال پس از پخش اعترافاتش در تلوزیون ایران، طی برنامه‌ای به نام «کلوب ترور»، به دلیل اثبات بی‌گناهی‌اش آزاد می‌شود. ابراهیمی و 11 نفر دیگر که در آن برنامه تلویزیونی اعتراف کرده بودند پس از حدود سه سال و نیم زندان، همگی آزاد شدند.

مجید جمالی‌فشی، رزمی‌کار ایرانی، دارنده مدال برنز جهانی کیک‌بوکسینگ نیز پیش از ابراهیمی دستگیر و محکوم به ترور مسعود علی‌محمدی به دستور اسرائیل شده بود. او پس از محاکمه اعدام شد.
+199
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  شما همیشه دژمن را دست کم می گرفتید حالا دارید براش آفرین میگین
  8
  122
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۵:۲۵
  ۴۱
  Afshin51 - کلن، آلمان

  چشاتون قشنگه ایشالا تو شادیاشون جبران کنیم ،بنظرم چطوره بگیم سربازان گمنام حضرت موسی بیان یک حالیم به مجلس ابلهان و مخصوصاً اون خالیباف و شما بدهند تا بیشتر ذوق کنی !! واقعاً که ای جان چه پسری اصلاً میدونید چیه همه این هزینه ها رو که ملت داره میده تا شما احمقها میلیاردها میلیارد دلار تا الان با اون سوخت هسته ای و بقیشم توی سوریه و عراق آتیش بزنید ودود کنید بره هوا فدای یک ذوق تو نماینده ملت ،ای جان چه نماینده ای چه حکومتی آدم حظ میکنه این کره خرهارو که میبینه
  4
  61
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۹
  ۵۵
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  خب خدا رو شکر! شما راضی باشین ما هم راضی هستیم!
  4
  56
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۱
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  جمهوری اسلامی و خامنه ای و ایضا مزدوران سایبری فقط دنبال کری خوندن و تحقیر زبانی هستن، مثلا به اسرائیل بگه اسقاطیل یا رژیم صهیونیستی و اونا ۲۵ سال آینده رو نخواهند دید و اگه یه جای ما رو زدید، حیفا و تلاویو رو با خاک یکسان میکنیم ولی اونا مرد عمل هستند. جمهوری اسلامی یه طبل کاملا توخالی هستش که کری های احمقانش فقط و فقط به ضرر ملت مظلوم ایران هستش ورنه به وقتش، مقابل همین اسرائیل قمبل قهرمانانه هم میکنن.
  4
  48
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۸
  ۶۲
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان

  طوری خوردن که سوزش از فلفل هندی هم سوزانیده تر است ، باید به هوا میفرستادن این مقر را
  4
  47
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۷
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  اقتدار اتمی آخوند فس صدا کرد و بادش خالی شد. از یک مشت ابله انتظار بیشتری داشتید؟
  4
  37
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۳
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  یک عده نگران از بین رفتن “ساختار” های کشور و سوریه ای شدن مملکت هستند. مگر ساختاری هم باقی مانده؟ چهل سال دیگه هم دزدی های آخوند را تامین کنیم که امنیت ما رو حفظ کرده اند؟ کدام امنیت؟ طرز فکر ما همین “هایه” که ایران به این روز افتاده. زمانیکه فهمیده های ما را اعدام میکنند و ما لال شده به تماشا مینشینیم، نتیجه همین میشود که امروز شده. مضحکه عالم شدیم، اما هنوز دست بردار نیستیم.
  5
  32
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۰
  ۵۵
  ادوینو - گوالف، کانادا

  خاک بر سرتان که هنوز که هنوزه نفوذی وجاسوس بقل گوشتان است اما شما درچُرت ،خجالت نمیکشید با این همه زِروزِر که اسرائیل را چنان میکنیم اما هر دفعه میزنن تو سرتون برید خودتون را بکشید یا دامن پاتون کنید و لبهاتون را قرمز.
  4
  24
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۴
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  آال کهن جاسوس موساد اول فرستادند مصر. بعد آرژاانتین. از آنجا وارد سفارت سوریه.از آنجا فرستادند دمشق. شد مفصر رادیو.خوش تیپ و خوش زبان. که شد یار و قار مامان همین اسد. تمام زنان بیت اسد به دورش. حتا بردنش جولان و سنگر‌ها تانک‌ها به نشان. بعد حیران که در جنگ آام کیپور ۶ تا تانک دست دوم اسراهیلی. که از بازار سیاه خریده. از بالا جولان ۲۰۰ تانک سوریه را منفجر کردند. خوب جاسوس‌ها ما کی‌ هستند؟ فاطی. مسافر. رزمجو؟ این‌ها فقط زورشان به چادر زهرا خانم می‌‌رسد. طرف می‌‌گوید. چقدر قشنگ زدن. خوشگل بود. اره.؟ .....هم گرفتی ؟
  4
  28
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۲
  ۳۹
  paksan - ایران، ایران
  چیزی که خیلی واضح هستش پس این همه حضور نظامی و اصلا سپاه تو این مملکت چیکاره اس؟ یک نفر تو یک صفحه چهارتا کلمه بنویسه یا یه مصاحبه معمولی بکنه سریع می ریزند سرش ولی تو روز روشن میان یک مقام رو ترور میکنند و یا بمب گذاری واسه جایی که هیچ ایرانی نمیتونه بره سمتش یا مراکز مهم آتش سوزی های عمدی میشه اینا کلا بی خبر هستند؟ سپاه مسئول مستقیم این نابه سامانی هاست و مشخصه سپاه شده لانه جاسوسی و نفوذی ها. سپاه تمرکزش رو روی سرکوب مردم کرده و هرکسی بیشتر بکشه محبوب تر و انقلابی تر و حالا مشخص شده همونا خودشون نفوذی هایی هستند که میکشند که بتونند خودشون رو به مدارج بالا ببرند تا به اهدافشون برسند. سپاه بجای کار اقتصادی و سیاسی و کلی روزنامه و سایت و غیره بهتره به کار اصلی خودش یعنی امنیت کشور متمرکز باشه و این وقایع کاملا نشون میده خامنه ای این نهاد نظامی رو کاملا از مدار خارج کرده و الان سپاهی های شکم گنده بیشتر دنبال بیت کوین و پروژه های دولتی گرفتن و قاچاق و پول هستند تا این مسائل و هرچی میگذره عمق فاجعه سپاه بیشتر شده که کمتر نشده و هر بار هم لاپوشانی میکنند و گردن بقیه می اندازند
  2
  15
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۸
  ۳۹
  paksan - ایران، ایران
  عاقا هرجا میشینه میگه امنیت ما در منطقه بی نظیره؟ فک کنم امنیت خودش رو میگه وگرنه ما که امنیتی نمی بینیم! یه بیمارستان مجهز با بهترین دکترها در اختیارشه -یه لشکر مراقبند یکی تیر در نکنه به خودش و خانواده اش-همه مال و امولش هم در امنیته.بجای گرفتن چهار نفر بی گناه و پرونده سازی و جوسازی که گرفتیم و تموم شد و این چیزا اگر چهارتا مسئول سپاه و اطلاعات مثل همین نعشه اگر اعدام بکنند همه حواسشون جمع میشه. هی کشتند و هی ترور کردند و خرابکاری کردند و با خیمه شب بازی و تبلیغات اقتدار و از این اراجیف لاپوشانی کردند حالا طوری شده باید فرار به جلو بکنند بجای اینکه بگند مسئول امنیت این مراکز کی هستش و چه کسانی مقصر هستند آمده از دشمن تعریف میکنه و وعده سرخرمن که جاسوس داشتند. برید ببینید چیکار میکنید که مردم ایران حاضرند با دژمن همکاری کنند!مشکل کار کجاست که انقدر جاسوس هست؟ حالا باز یه عده بدبخت رو میگیرند میگن اینا بودن ولی حمله بعدی دوباره راه میافتن تو تلویزیون ها توجیه کنند. اطلاعات سپاه و سپاه و وزارت اطلاعات رو تعطیل کنند وضعیت کشور بهتر از اینه.
  2
  17
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۶
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  قشنگ انجام داده که از ۲۵۰۰ کیلومتر اونطرفتر نطنر رو زدن هیچ تلفات جانی نداشتیم، اونوقت سخنگوی سازمان شما رفته ببینه چی شده افتاده پایین سر و پاش رو شکسته!
  1
  9
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۰
  ۶۵
  amir-amir - تورنتو، کانادا
  شماها چرا دستاورد هاى سپاهیان گمنام امام زمان را دست کم مى گیرید این همه موفقیت در امنیت کشور داشتند از قبیل دستگیرى آن افراد فتنه گر که پروژه مهم آهنگ جنتلمن را اجرا کرده بودند مگر این خودش کم کارى بوده که اشگ امریکا و اسراییل را درآورده بود یا مثلا پروژه دشمن شکن صعود بر بام آسمان خراش هاى تهران و انهدام دیش هاى ماهواره که همین اسراییلى ها تو روزنامه هایشان مدتها از این برنامه مى نوشتند و گویا رئیس امنیت اسراییل سعى داشته که چگونگى این پروژه را کپى کند که موفق نشدند. حالا شما یک کارى جزئى زیر میزى که یک ترقه اى تو آن کار گذاشته اند صدائى در کرده اینقدر بزرگش نکنین دل و جگر امام زمان رو خون نکنین .....
  1
  6
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۲
  ۵۳
  sabba - لندن، انگلستان
  95% ایرانیان دشمن شماها هستند. شماها هم همگی مامور برای نابودی ایران.
  2
  4
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۰
  ۵۴
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  انصافا با این خریت همینکه اینو فهمیدی و صادقانه اعتراف کردی یکم یونجه پاداش میگیری. چقدر قشنگ و آروم برنامه هسته ای شما بر فنا داره میره. یکی یکی دانشمندان بیسوادتون کتلت شدند بعد هم که این فاجعه. حیف از این همه بودجه
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۲:۲۶
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  نتانیاهو هم گفته چشمات قشنگ میبینه داداش!!
  0
  3
  ‌پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۵:۰۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.