اتحادیه اروپا فرماندهان سپاه و بسیج را به اتهام سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ تحریم کرد

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه و غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج مستضعفان در میان تحریم‌شدگان هستندبی بی سی :اتحادیه اروپا هشت فرمانده سپاه، بسیج و پلیس ایران از جمله حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران را به اتهام دست داشتن در سرکوب مرگبار اعتراضات آبان ۱۳۹۸ به فهرست تحریم‌های حقوق بشری خود اضافه کرد.

این اتحادیه روز دوشنبه ۱۲ آوریل در اعلامیه‌ای علاوه بر این هشت نفر، نام سه زندان را هم در ارتباط با نگهداری بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان در این فهرست آورده است.

رسانه‌ها حدود دو هفته پیش خبر دادند که اتحادیه اروپا قرار است چنین تحریم‌هایی را اعلام کند اما نام فرماندهان تحریم‌شده اعلام نشده بود.

علاوه بر سرلشکر حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، نام غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج مستضعفان و محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه هم در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا دیده می‌شود.

این اولین اقدام تنبیهی اتحادیه اروپا علیه ایران به دلیل وضعیت حقوق بشر، از سال ۲۰۱۳ میلادی است.

اقدام اتحادیه اروپا علیه فرماندهان سپاه و نیروی انتظامی که شامل مسدود شدن دارایی آنها در حوزه اتحادیه و ممنوعیت صدور ویزا برای آنها می‌شود در زمانی اعلام شده که اتحادیه اروپا میزبان مذاکرات مربوط به احیای برجام و رفع تحریم‌های ایران در وین است.

حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، حسن کرمی، فرمانده یگان‌های ویژه ناجا، غلامرضا ضیایی، رئیس سابق بازداشتگاه اوین، حسن شهسوار، فرمانده سپاه خوزستان هم جزو تحریم‌شدگان هستند.

لیلا واثقی، فرماندار شهر قدس استان تهران هم که انتشار ویدیوی او درباره "دستور شلیک به معترضان" خبرساز شد، در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گرفته است.

بر اساس اعلامیه اتحادیه اروپا زندان‌های اوین تهران، فشافویه (زندان مرکزی تهران بزرگ) و رجایی‌شهر هم در فهرست تحریم‌های مرتبط با اعتراضات آبان ۱۳۹۸ قرار گرفته‌اند.

ناآرامی‌های آبان ۱۳۹۸ که در اعتراض به گران شدن قیمت بنزین آغاز شد،به سرعت به اعتراض علیه حکومت جمهوری اسلامی تبدیل شد و به بیش از صد شهر سرایت کرد.

این اعتراض‌ها با سرکوب شدید و مرگبار نیروهای سپاه و بسیج و نیروی انتظامی روبرو شد و دسترسی به اینترنت در ایران بیش از یک هفته قطع شد.

مقام‌های ایران هرگز آمار رسمی کشته‌های ایران وقایع را اعلام نکردند. اما چند مقام از جمله وزیر کشور شمار کشته‌شدگان را بین ۲۰۰ تا ۲۲۵ نفر اعلام کردند.

این در حالی است که سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی گفت که از میان کشته‌ها نام ۳۷۱ نفر را شناسایی کرده و خبرگزاری رویترز شمار کشته‌شدگان را حدود ۱۵۰۰ نفر گزارش کرد.
+104
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۱
  grizzly - برلین، آلمان

  این اسکول ها اصلاً اهمیتی نمیدهند به این تحریمها!!
  9
  59
  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۵
  ۶۴
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  در هر جای دنیا گر کسی بخواد با زور وارد عسکر، کلانتری، فرمانداری و انتظامیه بشه، مورد هدف قرار خواهد گرفت.
  50
  4
  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۱
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  [::grizzly - برلین، آلمان::]. میتونه در مسافرت کردن برایشان مشکل ساز بشه ،
  1
  24
  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۱
  ۶۴
  خوش باور - تهران، ایران

  این ولد زنها زیاد مشکلی با تحریم ندارند .پول دوزدی راتخم انکهای آنها در خارج کشور خرج میکنند و به ریش ما میخندند که باید برای یک مرغ ساعتی در صف باید در انتظار بود . این نامرد باید با دشمن خارجی بجنگنند .در این مدت تنها کار شاق آنها شلیک به هم وطن بود . و در اجرا این امر .کشتن هم وطن سریع به درجه حلبی سرداری مرتفع گردیدند.در حالی که حداقل پنچ ساله کذشته بیش از صدها مورد اسراییل به مدافعان ایرانی اسد حمله کردندو هر بار دهها تلفات داشته. فقط در خانه رجز خواندن و بس . مرک و نفرین بر این خودفروشان . شهر نوی سابق بهتر تر از این تخم لجنها بودند.
  4
  31
  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۶
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  این تحریمها خوبه ما با تحریمهایی مخالفیم که به مردم ایران آسیب بزنه
  10
  17
  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۲
  ۴۱
  Liberte - ارومیه، ایران

  سزای درافتادن با ملت ایران ، توده های رنج کشیده و کارگر ، همین رذالت ، رسوایی و بدنامیست.
  1
  31
  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۹
  ۳۱
  Shahin.Orel - تهران، ایران

  واقعا زحمت کشیدن ! الان هم افراد تحریم شده یک چشمشون اشکه یکی خون ! یکی از این اتحادیه اروپا نمیپرسه , خوب که چی ؟ این کار چه نتیجه مثبتی برای بهبود شرایط داره ؟ این فرماندهان سپاه به اسم خودشون بیزینس با اروپا داشتن که حالا تجارتشون بخوابه ؟ الان میترسن دیگه تو سر مردم ایران نمیزن ؟ دق مرگ میشن ؟ این قطع نامه ها و تحریم افراد برای مملکتی که هیچ مراوده مستقیمی با دنیا نداره به چه درد میخوره ؟ اتحادیه اروپا اگر ذره ای برای حقوق مردم ایران متاسف بود نه تحریم بلکه این افراد رو در دادگاهی محکوم میکرد و تحت تعقیب قرار میداد .
  3
  26
  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۶
  ۴۱
  Afshin51 - کلن، آلمان

  [::grizzly - برلین، آلمان::]. چرا دوست عزیز مطمئن باش به این تحریمها خیلی هم اهمیت میدهند چونکه اینها شمارا نمی دانم اما مثل بنده نیستند که تو حساب بانکیشون شپش سوت بزنه بلکه این برادران قاچاقچی و دزد طی سالهای گذشته با خیال راحت دلار و یوروست که توی بانک کشورهای اروپایی و جاهای دیگه تلنبار کردن و برای روز مبادا که نزدیک هم هست امیدوار هستند که با آن پولها تا هفت نسلشون خارج از کشور خرغلت بزنه ،مطمئن باش اروپاییها بی گدار به آب نمیزنند و تا دندان کسی را نشمارند بی دلیل اسمش را تو لیستشان نمی نویسند .
  2
  27
  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۹
  ۴۱
  الفارد - وردینگ، انگلستان
  لعنت به اون بی وطنی که روی مردم خودش اسلحه میکشه، اما این لاشخورهای اتحادیه اروپا هم دلشون برا مردم ما نسوخته. تحریم فرماندهان سپاه فقط و فقط یه سیاه‌نمایی بیش نیست. کیه که ندونه اینا اونطرف ماجرایی هستند که از این بلبشوی حاکم بر ایران دارن دولپی میخورند؟ . کدوم احمقی است که نفهمه از زمانی که ترامپ تحریم‌های حداکثری رو اجرا کرد تا همین الان هیچ آخوندی شب سر گشنه زمین نگذاشته؟ . کدوم احمقی است که نفهمه دنیا دنیا تفاوته بین ملتی که برای آزادی میاد تو خیابون و ملتی که از گشنگی مجبور شده بیاد تو خیابون؟ . این لاشخورها یه طرف همون داستان کثیف اند. باز هم میگم کسی دوست مردم ایران نیست!
  0
  4
  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۳
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران
  چند راس جانور نر پاسدار و یک راس جانور ماده حکومتی
  1
  6
  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۷
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  حالا چه عجله ای! 20سال دیگه مردن تحریمشون میکردی! در ضمن تا وقتی سران قدرتمند سپاه و گردانندگان اصلی نظام مثل سردار میراحمدی (معاونت حفاظت اطلاعات کل نیروهای مسلح و هسته تمامی سرکوبها) و سردار عبدالهی (معاونت هماهنگی کل نیروهای مسلح و قدرت برتر سپاه و نظام ) و سردار رشید (فرمانده قرارگاه خاتم) و سردار حجازی (معاون سپاه قدس و در اصل فرمانده سپاه قدس) و سردار نجات (فرمانده قرارگاه ثاراله) و چنتای دیگه رو که پشت پرده هستن نمیشناسید یا خودتون رو زدین به نشناختن فایده ای نداره. دوستانی که در خارج هستن اگر راهی برای شناسوندن اینها برای مجامع بین المللی بلدین و دلتون به ملت ایران میسوزه کمک کنید.
  1
  4
  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۸
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  در نظام اسلامی از مدیر کل ببالا از مزدوران نظام بوده ودر تمام جنایتها و دزدی ها سهیم هستند.باید تمام این زالو ها و زالوزاده هایشان که در اروپا و امریکا با پول دزدیده شدن پدرانشان بخوش گذرانی مشغولند مشمول این تحریم ها و مصادره اموالشان بنفع ملت ایران بشود ،و این اموال در اولین فرصت بملت ایران برگردانده شود .
  0
  4
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۴:۴۹
  ۳۱
  grizzly - برلین، آلمان
  [::Afshin51 - کلن، آلمان::]. [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. اولاً اینها تا شاه عبدالعظیم هم به زور میروند چه برسه به اروپا که کاری با اونجا ندارند دوماً اینقدر فک و فامیل تو کشورهای اروپایی دارند که به اسم اونها پولها رو پس انداز میکنند و وقتی خواستند به چین و روسیه بروند پولها رو به این کشورها منتقل میکنند سوماً اینها از ایران برو نیستند دو دستی چسبیدند و ول کن هم نیستند
  1
  1
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.