نیویورک تایمز: با انفجار نطنز, ایران تا ماه‌ها امکان غنی‌سازی اورانیوم را از دست داده است

بی بی سی: نشریه نیویورک تایمز در گزارشی به نقل منابع اطلاعاتی نوشته است که در اثر انفجار روز گذشته در سیستم برق نیروگاه نطنز "ایران تا ماه‌ها امکان غنی‌سازی اورانیوم را از دست داده است".
 
نیویورک تایمز گفته است که دو منبع اطلاعاتی گفته‌اند که خسارت رخ داده در نیروگاه نطنز "بعلت وقوع یک انفجار" بوده که "به طور کامل سیستم برق‌رسانی مستقل که تامین برق سانتریفیوژها برای غنی‌سازی اورانیوم را برعهده داشته" نابود کرده است. به نوشته نیویورک تایمز دو مقامات اطلاعاتی ایالات متحده و اسرائیل تایید کرده‌اند که در این حادثه اسرائیل نقش داشته است.
 
امروز محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در جلسه‌ای در مجلس اسرائیل‌ را عامل حادثه نطنز معرفی کرده و گفت که "صهیونیست‌ها می‌خواهند انتقام موفقیت ها در مسیر لغو تحریم‌های ظالمانه را از مردم ایران بگیرند ولی ما اجازه نخواهیم داد و انتقام این اقدامات را از خود صهیونیست‌ها خواهیم گرفت".
 
آقای ظریف در جلسه‌ای با کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران آخرین تحولات مذاکرات هفته گذشته وین را تشریح کرده است.
 
به گفته وی "اتفاقا این عمل زبونانه موضع ما را در مذاکرات قوی‌تر خواهد کرد و طرف‌های مذاکره باید بدانند اگر تاکنون با تاسیسات غنی سازی با ماشین‌های نسل اول مواجه بودند الان نطنز می‌تواند مملو از سانتریفیوژهای پیشرفته با چند برابر توان غنی‌سازی باشد."
 
"شناسایی عامل اختلال در سیستم برق سایت نطنز" در همین حال وبسایت نورنیوز نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران به نقل از یک مقام مطلع در وزارت اطلاعات ایران می‌گوید: "هویت فردی که با ایجاد اختلال در سیستم برق مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی‌روشن نطنز باعث قطع برق‌رسانی به یکی از سالن‌های این مجتمع شده بود، شناسایی شده است."
 
او افزوده که "اقدامات لازم برای دستگیری عامل اصلی اختلال در سامانه برق مجتمع نطنز در دست انجام است."
 
بر اساس گزارش نور نیوز، این منبع مطلع گفته که "چگونگی ایجاد اختلال در سیستم برق‌رسانی نیز از سوی گروه فنی مشخص شده و از دیروز مجموعه اقدامات لازم برای بازگرداندن سالن آسیب‌دیده به مدار فعالیت مجدد آغاز شده است."
 
این گزارشها هنوز به طور رسمی از طرف هیچ مقام ایرانی تایید نشده است.
 
همزمان سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در امروز در نشستی خبری با اشاره به حادثه روز گذشته در نطنز، گفته است که "اگر هدف این بوده که توان ایران تضعیف شود، اینطور نبوده. تمامی سانتریفیوژهایی که از مدار خارج شدند از نوع IR1 بوده و با سانتریفیوژهای جدید جایگزین می‌شود."
 
او گفته که "آنچه در نطنز رخ داد، نه صنعت هسته‌ای ایران را به عقب برمی‌گرداند و نه در مسیر قطعی رفع تحریم‌ها موثر است.
 
" وی تاکید کرده است که "پاسخ ایران انتقام از رژیم صهیونیستی در جا و زمان خود خواهد بود."
 
به گزارش تسنیم این مقام ایرانی درخصوص میزان خسارت وارد شده به تاسیسات نطنز و مدت زمان مورد نیاز برای بازیابی آن گفت: "میزان خسارت‌ها باید با تست همه سانتریفیوژها اتفاق بیفتد و البته جای آنها سانتریفیوژهای پیشرفته جایگزین می‌شود. میزان دقیق خسارت‌ها را سازمان انرژی اتمی باید خودش اعلام کند. فعلا خیلی زود است و در حال بررسی تک تک سانتریفیوژها هستند."
+118
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا

  بجای انفجار کمک مردم کنید که از شر این رژیم فاسد خلاص بشن ، ۸ سال این همه بمب ریختید سر مردم بدبخت آخرش چی شد ؟ متاسفانه کلمه حقوق بشر فقط حرفه
  7
  65
  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۸
  ۶۰
  vg2000 - اسلو، نروژ

  [::Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا::]. دوست عزیز مردم ایران خودشان باید همت کنند آزادی بها داره اقلاً به خاطر آینده بچه هاشون باید کاری بکند
  8
  61
  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۲
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::vg2000 - اسلو، نروژ::]. من فکر نمی‌‌کنم. وطن پرست تر از علی‌ میر فطرس داشتیم. از مخالفین دولت پهلوی هم بود. زمانی‌ که چپی‌ها و انقلابی‌ها ما دنبال ریش مقدس بچه آخوند. جلال ال احمد افتاده. و غرب زدگی غرب زدگی می‌‌کردند.تنها کسی‌ بود. که نوشت. فهدال آخوندی.که هنوز. در دنبال ارباب و رعیت می‌‌گردد..و چقدر حق داشت. همین آقا می‌‌گوید هر حمله‌ای که پایگاه‌ها و ستادهای سرکوب رژیم ایران را بقول شما اخته کند، باعث رضایت و شادمانی مردم ایران خواهد بود و به آنان فرصت خواهد داد تا بدون ترس از سرکوب پاسداران رژیم، به خیابان‌ها ریخته و خود به حیات این رژیم فاشیستی نقطه پایان بگذارند
  11
  29
  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۸
  ۲۲
  romano - تهران، ایران

  [::Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا::]. دوست عزیز تغییر در زمان خود خواهد افتاد و این نکبت فاشیزم مذهبی خواهد رفت. تغییر در ملتهای ریشه دار مانند آبستنیست و باید زمان خود را طی کند. کودک انگارانه است که فکر کنید اسراییل با زدن چند بمب ایران را آزاد و فردای آن سویس خواهد شد. اسراییل و عربها و غیره چیزی غیر از لیبی برای ایران نمیخواهند.هم اکنون در لیبی که زمانی مورد غبطه کشورهای آفریقایی بود امارات جولان میدهد چرا بخاطر قذافی؟ ما همه چیز را باهم قاطی کرده ایم ملایان دشمن هستند؟ بله عربها و اسراییل دشمنند؟ بله هستند برای جواب به تاریخ برگردید به کتاب استر به حمله اعراب. جواب آنهایی که میگویند نه دشمنیشان به علت ملایانست باید بگویم شاه برای عربها و اسراییل از اروپاییها بهتر و نقش برادر بزرگشان را داشت دیدید با او خاندانش چه کردند. ساده انگار نباشید اینها مردمانی بی تمدن بوده هستند و خواهند بود که تنها دستاوردشان یک کتاب مذهبیست که در آن تعریفی قبیله و دشمن گون از انسانهای دیگر است حتی زنان و مادرانشان در این کتابها آلت گناه هستند که باید محدود شوند.
  7
  29
  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۵
  ۳۱
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  مشکلِ اساسی ما همین خوش خیالی ها و سبک سری هایه, که چشم طمع به خارجی ها دوخته ایم. تا موقعی که ترامپ کاره ای بود, تعداد زیادی از دوستان خوش ذوق اون رو قهرمان ملی میدونستن, و گوش به زنگ بودن که کی ترامپ ایران رو بمباران میکنه. که خوشبختانه جنگی صورت نگرفت. حالا منتظرن که اسراییل ناجی بشه. لابد برای اینگونه دوستان ابداً مهم نیست که بعد از جنگ و بمباران و خرابی زیر بنای کشور خراب میشه, و شاهد کشتار مردم بیگناه میشیم. منطقه به آشوب کشیده میشه. که یک نمونه اش لیبی و عراقه. به یکی گفتند اگه کسی خاکستر بیاره , پول خوب بهش میدیم. طرف خونه خودش رو آتیش زد تا خاکسترا رو بفروشه. حالا حکایت ما هستش که بخاطر مخالفت با حکومت ملاها گزینه بمباران رو بهترین آلترناتیو خودمون میدونیم. در ضمن هیچ گربه ای محض رضای خدا موش نمیگیره. نه ترامپ و نه بایدن و ناتانیاهو برای ما تخم طلایی نمیزارن. اگه راه حل بمباران و سرکوب خوبه, چرا اسراییل تا حالا نتوسته مشکلش رو با فلسطینها رو حل بکنه؟
  9
  12
  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۳
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  علیرغم علاقه فراوانی که به مردم و کشور زیبای اسراییل دارم ، اما واقعیت اینه که لابی صهیونیستی هرگز و باز تکرار می‌کنم هرگز نخواهد پذیرفت که هیچ کشوری در منطقه از ایران ، عراق و لیبی و سوریه ، تا ترکیه که عضو ناتو است و تا عربستان و امارات که فعلا ماه عسل رابا اسراییل میگزارند ، توانایی هسته ای داشته باشد ، شاه فقید خواست لابی یهودیان تل اویو ،‌نیویورک ،لندن را دور بزند و از طریق المان‌ها تاسیسات هسته ای بوشهر را بزند ، با دو شماره آن بزرگوار میهن پرست را سرنگون کردند ، بعد در حین جنگ ایران و عراق ،تاسیسات هسته ای عراق را با خاک یکسان کردند وبعد به سراغ قذافی رفتند ،و اکنون در ایران بازیگوشی میکنند ، آن روزی که ترکیه و عربستان هم سودای هسته ای شدن پیدا کنند ، سناریوی آشوب و کودتا و تجزیه را اعمال میکنند ، این تحلیل من نیست ، بلکه خود ارتدوکس های اسراییل با صراحت اعلام کرده اند که اسراییل بزرگ و اتمی تنها گزینه دائمی باید باشد
  3
  15
  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۱
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  بعضی‌ از دوستان آنقدر خوش ذوق. که فکر با من بمیرم تو بمیری. حریف یک دولت مذهبی‌ فاشیستی می‌‌شوند.کوچکترین درکی از تضاد سیاسی ندارند.که در طول تاریخ. کسانی‌ در کنار هم. بر ضد کسانی‌.که هرگز تصور هم نمی‌‌شد کرد.همین ۵۰ سال پیش. آمریکا امپریالسیت در کنار. شوروی سوسیالیست.آدر ضد آلمان فاشیست. امریکا با دشمن دیرینه خود. ویتنام بر ضد آدم خور ها. خمر سرخ. اصلا چرا راه دور رویم. رضا شاه خودمان. با هیتلر بر ضد انگلیس. کاش دوستان ورقی در تاریخ می‌‌زدند.در طول تاریخ کم نداشتیم. تهنه به ترامپ زدن حواله ریش مقدس آقا. فکر کردم ۳ ماه گذشته شما را عاقل کرد.؟ وقتی‌ بایدن با شیخ علی‌ چشمک می‌‌زند. من یک بوس کوچولو .شما یک بوسه بزرگ .هر دو تا ارگاسم خود را دارند. حالا اگر کسی‌ کنار تخت تماشا . و ارگاسم می‌‌گرد. ربطی‌ به ملت و جنگ ندارد. ملت در اتاق خواب این دو نفر نیستند.
  4
  6
  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۷
  ۳۱
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  1- در ابتدا مجبورم به زبان کتابی بنویسم تا تیغ ایراد بر گردنم نیفتد. یادآوری کنم که تعدادی از دوستان علاقه دارند تا همیشه گفتمانِ خودشان را با زبان کنایه و طنز ابراز بکنند. بنده معتقدم سخن گفتن صریح و بدون متلک بخشی از دیالوگ اَست. (چون نامی از بنده برده نشده است.پس مجبورم جوابم بر این منوال باشد). بنده اعتقاد دارم تضادهای سیاسی را باید بنفع جامعه و حکومت مردم سالاری سوق داد. هر موضوع و بحث را باید با واقعیت ها ارزیابی بکنیم و پیش ببریم. جمهوری اسلامی تمام مشکلات خود از دید ضد انقلاب می بیند. اینجا هم متاسفانه دوستان والایی هستند, که یک گزینه را انتخاب کرد ه اند. در هر مطلبی اگر چنگ و نفرین بر چپی و کمونیسم و غیره نکنند روزگارشان نمی گذرد. یعنی باید مسلسل وار شریک جرم پیدا بکنند همانطوری که درحکومت ایران رایج است.
  5
  2
  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۶
  ۳۱
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  ۲- بنده خوشحالم که بعد از رفتن ترامپ قهرمان نه تُرش کردم, نه جلای سایت به مدت ۳ ماه. با آمدن بایدن هم سرمست نشدم و piper ننوشیدم. چون مبدا و اساس هرکدامشان در راستای سیاست زور و قلدری و جنگ و خشونت خلاصه میشود. بنده خوشبختی و پیروزی انسانها را با بمباران و جنگ توسط نیروهای خارجی نمی بینم. چرا شوروی در افغانستان پیروز نشد؟ چرا مردم عراق روی شادی را نمی بینند؟ کجاست کشور لیبی؟ کُجاست فدراتیو یوگسلاوی؟
  6
  4
  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۸
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  آن کسی‌ که به طعنه شروع. دیگران را به طعنه زدن محکوم. خیر دشمنی با چپ ندارم، دشمنی با چپی دارم. که هنوز که هنوز حاضر است. به بستر آخوند رود.ولی‌ یک قدم در راه ازددی ایران نگذارد. تازه شرط و شروط هم برای کسانی‌ می‌‌گذارد. که در کنار همه. نه به دولت داعش گویند. از زبان کسی‌. که خلخالی نماینده آن‌ها برا مجلس انقلابی‌ بود.این گوی این میدان. تمامی‌ مدارک خود را از قبل ۵۷ آشکار کنید. همکاری شما با بسیجی‌‌ها برای اعدام مخالفین. نقش شما در اعدام خلبان ها. پادگان نوژه. و گزارش دادن افسرها شما. به پاسدارن. نقش شما در آموزش سپاه پاسدارن سال ۵۷ برای سرکوب مخالفین. شما از همفکری‌ها خود نگذاشتید. همه طرفداران گرو گارگر .رزمندگان. حقیقتی ها. همه را به سپاه لو دادید.طعنه به غیبت اگر می‌‌زنید. گزارش‌ها قبلی را بخوانید.تا دلیل آن را هم بدانید. اول محکوم بعد اعدام. اگر هم ترش کنم.ملالی نیست. آبلیمو کمک می‌‌کند. ولی‌ لاس خشگه با آخوند نمی‌‌زنم. خوشحالم که خوش هستید.
  1
  8
  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۷
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  دوستان همه چیزهایی که باید گفت رو گفتن. ولی یه دو نکته رو میخوام بگم. اولا اسراییل دشمن ملت ایران نیست، ضمنا برای اسراییل یک ایران قدرتمند ولی متحد اسراییل بسیار بهتر از یک ایران خراب شده متحد اسراییل هست. دوم اینکه این حمله کاملًا با چراغ سبز امریکا صورت گرفته. این ملا شپشو ها با بکار بردن لفظ ٦٠٪؜ و کارهای احمقانه فکر کردن میتونن از امریکا در مذاکرات باج بگیرن. و با این حمله دستشون هم رو شد و هم خالی. روزی که من گفتم اون drone امریکایی که با یه موشک زپرتی زده شد طعمه بود که تمام پایگاههای راداری ایران اسکن بشه، خیلی از دوستان گفتن که شاخ امریکا رو شکستیم! حالًا تحویل بگیرین. اصلا نمیدونین امریکا زده یا اسراییل یا اینکه با حمله سایبنی بوده. به این میگن تیر غیب. نه اونی که نشستین امام زمان بیاد همه رو به تیر غیب گرفتار کنه 😀
  1
  5
  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۱
  ۴۱
  Liberte - ارومیه، ایران
  جای حاکمان مغرور و نفهم کشورمون بودم ، دست از بمب اتم و کلا خصومت با اسراییل - که هیچ عایدی هم برای ایران ندارد- برمی داشتم و اما کشور ایران را در عرصه های مختلف اقتصاد، فرهنگ ، علم و دانش و جنبه های اجتماعی در مسیر پیشرفت هدایت می کردم که اسراییل این کشور کوچک در برابرش ناچیز می نمود.علاوه بر اسراییل ، کشورهای ناچیزی چون عراق ، عربستان ، مالزی ، اندونزی ، امارات و قطر که با سوء استفاده از انزوای بین المللی ایران ، مزیت بسیار کسب کرده و به ایران فخر هم می فروشند.
  0
  5
  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۱
  ۳۱
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  رفیق: بنده هیچ وقت زیر بنای فکری ام را به یک جریان سیاسی خاص احاطه نکرده ام. باز شما حق دارید سوراخ دعا را گم بکنید و تناسبات و موزاییک های فکری خودتان را بر اساس و اندیشه خودتان چیدمان بکنید. حق دارید ترامپ را برای خودتان ماندلای زمان بدانید و حقیر را مشاور عمویی!چون برخلاف شما بنده آزادی ایران را در جنگ و بمباران کشور نمی بینم. بنده فقط نظر خود را به خط و مشی چپ اعلام کرده ام و گفته ام اگر اجبار به تصمیم باشم, بهترین را انتخاب میکنم. باید یادآوری کنم که این عرایض شما به سن و سال بنده نمی خورد. من نه عاشق امپریالیسم هستم که طبل جنگ و خشونت را به صدا در بیاورم, و نه ترامیپسم را اسطوره خود میدانم و نه دلباخته پرولتاریای پوتینیسم. چون در معیار کلی «کس نخارد پشت من __ جزء ناخن اَنگشت من».یقین دارم که تهمت زدن چون لاس خشک و غیره با آخوند از طرف جنابعالی شامل هیچ مالیاتی برایتان نمی شود. ... طبق معمول ۴ تا فحش بی ربط به چپ بدهید. باز طبق معمول شیپور خشونت و بمباران و جنگ را بنوازید. فراموش نکن! چون پرده بر افتد، نه تو مانی و نه من.
  5
  3
  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.