تیم دکتر کیوان مجرد، تست انسانی «واکسن برتر کرونا» را آغاز کرد

 مدلی از یک ویروس کرونارادیو فردا :دانشمندان فعال در ارتش آمریکا، در قالب تیمی به رهبری دکتر کیوان مجرد، در حال آزمایش نهایی بر روی واکسنی هستند که نه تنها از پس تمامی انواع جهش‌یافته ویروس کرونا برمی‌آید، بلکه می‌تواند از تمامی همه‌گیری‌های آینده ویروس‌های هم‌خانواده با کووید-۱۹ نیز جلوگیری کند.

این واکسن «نسل بعدی» که در حال حاضر بسیاری از مراحل آزمایشی خود را گذرانده، این هفته اولین تست انسانی را نیز به‌خود دید و دانشمندان منتظر نتایج این آزمایش هستند.

دکتر کیوان مجرد، شهروند ایرانی‌آمریکایی و مدیر بخش بیماری‌های عفونی نوپدید در پژوهشگاه نظامی «والتر رید» مریلند که بزرگ‌ترین مجموعه پزشکی زیر نظر وزارت دفاع آمریکاست، سرپرستی و هدایت تیم سازنده این واکسن را برعهده دارد.

کیوان مجرد فردی است که طی یک دهه گذشته، هدایت برنامه ارتش آمریکا برای مقابله با ویروس‌های ابولا و زیکا را برعهده داشته و پژوهشگر اصلی ارتش ایالات متحده در مبارزه علیه بیماری مِرس نیز بوده است. بیماری مرس از یکی از ویروس‌های خانواده کرونا ناشی می‌شود.

این محقق ایرانی‌آمریکایی پیش از این در رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور توضیحات اولیه‌ای به فارسی در مورد کار خود داده است. او دو روز پیش از این با اشاره به انواع شایع‌شده کنونی از کووید-۱۹ به شبکه خبری سی‌بی‌اس آمریکا گفت: «ما در تلاشیم که نه تنها برای این ویروس واکسن درست کنیم، بلکه در تلاش هستیم برای کل خانواده ویروس‌های کرونا واکسن بسازیم.»

او تأکید کرد که «این مربوط به داستان‌های علمی‌تخیلی نیست، بلکه یک واقعیت علمی است. ما ابزارهای لازم را در دست داریم و در حال حاضر فناوری لازم برای انجام این کار را داریم.»

کیوان مجرد که از ژانویه سال گذشته با تیمی ۱۰نفره از دانشمندان به‌طور شبانه‌روزی برای این منظور کوشش کرده، پیش‌بینی کرد که واکسن مؤسسه پژوهشی او «از ما در برابر ویروس‌های کشنده‌ای که حتی هنوز ندیده و تصورش را هم نکرده‌ایم محافظت خواهد کرد.»

سه واکسن کرونایی که در حال حاضر در ایالات متحده مجوز استفاده دریافت کرده‌اند همگی بر اساس روشی کار می‌کنند که با دستورات ژنتیکی ارتباط دارد. این واکسن‌ها به بدن دستورالعملی می‌دهند تا بتواند پروتئین یافت‌شده بر روی سطح ویروس کرونا را خودش تولید کند. با این کار، دستگاه ایمنی بدن فعال شده و برای مقابله با این پروتئین پادتن‌هایی می‌سازد.

دستگاه ایمنی بدن با آموختن این کار، از آن پس دیگر، با کارخانه تولید پادتن خود، برای سرکوب کردن ویروس‌های کرونای داخل‌شونده به بدن آماده است.

واکسن پژوهشگاه نظامی «والتر رید» که فعلاً‌ با نام واکسن «وریر» (WRAIR) معروف است اما از روشی دیگر استفاده می‌کند.

این واکسن، مستقیماً پروتئین ویژه را که از قبل در آزمایشگاه آماده شد وارد بدن می‌کند و باعث می‌شود بدن بلافاصله تولید پادتن را آغاز کند. با تزریق واکسن «وریر»، هم‌زمان یک ترکیب جدید هم در اختیار بدن قرار می‌گیرد که بر توان سیستم ایمنی ما به‌شدت می‌افزاید.

کیوان مجرد و تیمش با تلاشی شبانه‌روزی اکنون موفق شده‌اند طی شش ماه اخیر بیش از ۱۰ نمونه اولیه از این واکسن را آزموده و یک نمونه برتر را بیابند.

آمارها نشان می‌دهد بیش از ۲۵۰ هزار تن از نظامیان آمریکایی و خانواده‌هایشان در حال حاضر مبتلا به ویروس کرونا شده‌اند و ارتش آمریکا امیدوار است با شتاب بخشیدن به کوشش‌های پژوهشگاه نظامی «والتر رید»، این معضل را هرچه سریع‌تر از پیش پا بردارد.
+68
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۱
  varied - ریزه، ترکیه

  خود برتر بینی ما ایرانیان یک معما است و همین غرور کاذب است که موجب عقب ماندگی ایران است و الا ایران در مقایسه با مثلا کره جنوبی امارات وووو 50 سال قبل کشوری پیشرفته بوده اما الان کجاست یک نفر که والدینش ایرانی است اما در کشوری ثالت بدنیا آمده ایرانی بحساب نمی آید این شیوه غلط طویله رهبری است که هرکسی نام ایرانی داشته باشد را ایرانی بنامد پس دکتر کیوان مجرد دانشمند و پژوهشگر ارتش امریکا نه ایران است بنظر من اگر کمی از غرور کاذب خود بکاهیم بسیار موفق میشویم درضمن برای افرادی چون کیوان مجرد یا هر انسانی صرفنظر از ملیتش که در راه خدمت به بشریت قدم برمیدارند آرزوی موفقیت دارم
  104
  154
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۷
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان

  راز موفقیت ایشون: 1. رهایی از شر آخوند 2. مجرد بودن
  11
  101
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۰
  ۴۱
  Afshin51 - مادرید، اسپانیا

  این آقای دکتر و بسیاری از دیگر متخصصین خوب و متاسفانه مهاجر ایرانی افتخارات ایران و دنیا و مغزهای متفکری هستند که بقول شاه فقید و دوراندیش قرار بود ایران را اکنون بسوی تمدن بزرگ هدایت کنند اما بخاطر انقلاب نحس و فریب سال ۵۷ اکنون درختی که با خون دل مدیران لایق در دوران پهلوی کاشته شد متأسفانه خارج از میهن ثمره میدهد و افتخارات آنها بنام کشور دیگری ثبت می شود ، این سرمایه ها جایگزین ندارند ،برایشان آرزوی موفقیت و سلامتی در هر جای گیتی هستند را داریم .
  9
  83
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۴
  ۳۱
  Pahbod666 - لندن، انگلستان
  [::varied - ریزه، ترکیه::]. بله ولی کسی هم نگفت ایشون ایرانی هست که شما جبهه گرفتی،گفته شد ایرانی-آمریکائی هست که دقیقا هم همین اصطلاح درسته. در ضمن دکتر شاهین همکه واکسن فایزر را در آلمان ساخت،در ترکیه همین واکنش احساسی نشون دادن در صورتیکه ایشون هم آلمانی-ترمیه ای هست نه ترکیه ای.این عادت مختص ایرانیها نیست.
  3
  22
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۶
  ۶۰
  mina minavand - هانور، آلمان

  [::varied - ریزه، ترکیه::]اگر الان ایران بود اعدامش میکردند و میگفتند کرونا نداریم. در آمریکا بهش امکانات را میدن.
  4
  28
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۹
  ۴۱
  پرمیرا - هامبورگ، آلمان
  [::varied - ریزه، ترکیه::]. شما دوباره‌ از نو بخوان ،اولش توضیح داده که به زبان فارسی توضیحات لازم را داده، در ضمن شما از نزدیک میشناسی این جناب دکتر را؟که میگی آمریکا دنیا آمده؟ پس آمریکایی است؟
  3
  20
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۲
  ۶۸
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد
  با عرض سلام آقای دتر کیوان مجرد ویروس کرنا کجا به این زیبأیس،کجا این ران‌های زیبا را دارد اگر اینقدر رنگ‌های زیبا داشته باشد انسان هوس میکنه کرنا
  14
  4
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۸
  ۴۵
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان
  درد و بلات بخوره تو سر هر چی داعشیه؛چه شیع اش چه سنی اش!
  1
  15
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۲
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  این تازه است ، حالا کو تا فاز ۲ و ۳ . احتمالا روی موش ومیمونه یعنی فاز ۱ هست. انگیزه اینها جهش هاس جدید کرونا است چون واکسنهای مدرنا و فایزر mRNA ممکنه در برابر جهشهای جدید کرونا کارآیی شون کمتر بشه برای همین اینها روش متفاوت از mRNA
  3
  4
  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۱:۵۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.