جروزالم پست: حادثه نطنز بسیار بزرگ‌تر از چیزی است که به مردم می‌گویند

ایران اینترنشنال :در حالی که هنوز مقام‌های حکومت ایران ابعاد و جزییات دقیق حادثه بامداد یکشنبه در تاسیسات هسته‌ای نطنز را اعلام نمی‌کنند، روزنامه جروزالم‌پست نوشته این اتفاق احتمالا با حمله سایبری اسرائیل رخ داده است.

جروزالم پست نوشت ماجرای روی داده در تاسیسات هسته‌ای نطنز «حادثه» نبوده و بسیار سنگین‌تر از آنچه که حکومت ایران به مردم می‌گوید است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، با استفاده از عبارت «حادثه» در بخشی از شبکه توزیع برق برای آنچه که به وقوع پیوسته گفته است: «صدمات انسانی و آلودگی به دنبال نداشته و علل آن در دست بررسی است.»

با این حال مالک شریعتی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، اشاره کرده که همزمانی این اتفاق با سالگرد روز ملی فناوری هسته‌ای و تلاش تهران برای «وادار کردن غربی‌ها به لغو تحریم» در مذاکرات وین بسیار مشکوک به «خرابکاری و نفوذ» است.  

اکنون روزنامه جروزالم‌پست هم نوشته که بر اساس گزارش‌ها به نظر می‌رسد این حادثه در پی یک حمله سایبری، و احتمالا از سوی اسرائیل، صورت گرفته باشد.

تاسیسات نطنز در تیرماه سال گذشته هم یک بار در قسمت سالن مونتاژ سانتریفیوژها با یک انفجار تخریبی مواجه شده بود. در آن زمان نیز برخی گزارش‌ها حاکی از نقش داشتن اسرائیل در آن انفجار بوده است.

دو ماه پس از آن حادثه نیز روزنامه جروزالم‌پست نوشته بود به اطلاعاتی دست پیدا کرد که نشان داد انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز، بر خلاف گزارش‌های مبتنی بر حمله سایبری، یک «خرابکاری فیزیکی» برای ارسال هشدار صریح و بدون ابهام به ایران در زمینه عبور از خطوط قرمز هسته‌ای بوده است.

اکنون این حادثه در کمتر از یک سال و تنها یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که با اعلام سازمان انرژی اتمی و با حضور ویدیویی حسن روحانی، رییس‌جمهور، ایران گازدهی کامل ۱۶۴ سانتریفیوژ نسل ششم را آغاز کرد.

جمهوری اسلامی روز شنبه همچنین اقدام به راه‌اندازی خط تولید سانتریفیوژهای جدید نسل ۹ کرد.

همزمان با این حوادث مذاکرات دیپلماتیک تهران با کشورهای اروپایی و آمریکا در وین در جریان است. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل،‌ در این زمینه به متحدان خود هشدار داده بود: «دوستان مبادا اشتباه کنید.»

گزارش‌های منتشر شده در سال گذشته حاکی از تشدید تقابل ایران و اسرائیل با حمله به تاسیسات زیربنایی یکدیگر بوده است.
+122
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۲
  romano - تهران، ایران

  دوستان من طرفدار رژیم نیستم ولی از اینها خوشم نمیاد. اسراییل کشور بسیار تک رو و دشمن تراشیه اینها مشکلشون ملاها نیست مشکلشون مغز افراطی مذهبیشون مانند انواع داخلی خودمونه.اینقدر‌هاهم قدرتی نیستن.سیستمهای توزیع قدرت دارای نرم افزار هستن بعضی‌هاشون خارجی بعضی هم تولید داخله انگولک کردنشون هم شق القمر نیست. معمولا شرکت های اورپایی دستشون برای اسراییلیها بازه اگر مدیر شرکت مقاومت کنه یا به یهودی ستیزی متهمش میکنن یا اینکه شرکت رو تحت فشار میزارن یا توسط مدیاشون آبروی طرف رو میبرن. براحتی در عقب نرم افزار رو در اختیارشون میزارن و اونها هم از اونجا با یک سافتویر ساده تغییراتی در تنظیمات میدن و همه چیز بهم میریزه دیگه وقتی میشه به سیستم بانک با فیسبوک نفوذ کرد انگولک یک PLC چیز خارق العاده‌ای نیست.داستان اینه حزب لیکود یک حزب به رهبری نیتانیاهو و باندشه که همه افسر متکال هستن (مثل هسته KGB پوتین که الان بدنه دولتشن) همشون فاسد خارجی و نژادپرست هستن اول هم برای یهودیها.اینها هم مثل سید علی از دشمن خارجی برای خودشون کلاه پشمی میبافن و مردم رو به گروگان گرفتن دخل تمامی جریانهای لیرال رو هم آوردن
  85
  55
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۰
  ۲۲
  امیر پاور - ترونتو، کانادا

  تروریست یعنی اسرائیل، مادر تمام خرابکاریها و آشوبهای غرب آسیا همین ارازل و اوباش اسرائیلی هستند
  71
  21
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۷
  ۳۳
  Janhamin - تهران، ایران

  بدون هیچگونه شک و ترید که ایران دشمنانی فراوان دارد که با حسادت و نامردی با ایران درگیرند. دشمنانی که خواهان ذلت و تضعیف ایرانند . ولیکن... اما.... ایران روز به روز قویتر از دیروز بر روی پاهای استقلال و قدرت خودش می ایستاد و از تجربه اهی شکست می اموزد. نسلی جدید با تفکری جدید در راه هست افرادی چون امید دانا که مردم به وی لقب سردار رسانه ها را دادند و ایران اینچنین حامیانی پر انرژی و صادق در صف دارد.
  70
  15
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۹
  ۶۰
  mina minavand - هانور، آلمان

  [::romano - تهران، ایران::]دوست گرامی من مخالف خوشونت هستم،به هر شکل و هر جایی که میخواد باشه.وقتی ایران با همه این مشگلاتی که در کشور ریخته ولی کارش تهدید کشورهای دیگست چی انتظار دارید؟کمی منصفانه قضاوت کنیم.زمانی که فلسطینیها زمینهاشونو میفروختن و دلار میگرفتند توی جیبشون میذاشتند کک کسی نمیگزید اما یک دفعه میخواهیم اسراییل رو نابود کنیم و این هم نتیجه اش میشه.نفرت نفرت رو میاره. باد بکاری طوفان درو میکنی.
  8
  42
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۹
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران

  [::romano - تهران، ایران::]. اینجور که شما داری میگی انگار برا جلب رضایت خامنه ای نوشتی!اینکه اسرائیل عددی نیست اینکه دستش همه جا بازه. کار خاصی نکرده و.. بهرحال چه خوشمون بیاد یا نیاد همین اسرائیل پوزه نظام کثیف اسلامی ایران رو بخاک مالیده و هیچ ابرقدرتی جز معدود زمانی در دوره ترامپ یه کار باحال نکردن تا جیگر مردم ایران حال بیاد.همین اسرائیل داره مستقیم نظام خامنه ای رو میزنه و سپاه و خامنه ای رو بشدت نزد مردم ضعیف و ذلیل کردن.بنظرم اسرائیل اصلن خیلی بد هست ولی هر هفته خبرهایی که علیه رژیم میده مردم رو شاد میکنه.عملکردش از هر اپوزیسیون و مخالفی بهتر هست
  10
  45
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۱
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران

  اموالی که از بین میرود متعلق بملت ایران است و جای نگرانی دارد. ولی همه مردم دنیا میدانند که تشکیلات اتمی ج.ا برای رفاه ملت ایران ساخته نمیشود. و وجود تشکیلات اتمی بضرر ملت ایران است
  6
  34
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۸
  ۶۰
  mina minavand - هانور، آلمان
  [::Janhamin - تهران، ایران::]چقدر حرف زدی بدون اینکه فکر کنی. اگر عقل دارید از دشمن دوست درست کنید.
  6
  19
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۱
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  [::Janhamin - تهران، ایران::]. همینکه به یه جوراب فروش سابق مثل امید نادان میگید سردار رسانه، معلومه تو چه منجلابی هستید..امید نادان واسه پول حتی واسه داعش هم تبلیغات میکنه..قبلا واسه سلطنت طلبا داشت خوش رقصی میکرد، اونا محل آخوند هم واسش نذاشتن، حالا چرخیده دنبال سپاه چارپایان و مزدور رژیم نامشروع جمهوری اسلامی و از اونا پول میگیره..
  6
  28
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.