حیاط خلوت فساد در بیت رهبر / «فواد ری» هولدینگی با اجازه خامنه ای

زیتون ،سولماز ایکدر:
این روزها سر نخ بسیاری از فسادها در کشور٬ از هر سو که دنبال شود در نهایت به آیت‌الله خامنه‌ای و نهادهای زیر دست او می‌رسد؛ رهبری که سال‌هاست در جایگاه اپوزسیون نظام خودساخته نشسته و از بی‌عدالتی و فِساد در کشور می‌نالد.

فسادی که رهبر جمهوری اسلامی سررشته آن را به دست دارد٬ محدود به فساد سیاسی نمی‌شود؛ مجموعه امپراطوری او، با استفاده از رانت اقتصادی اقدام به مهره‌چینی سیاسی نیز می‌کند.

پول‌های کلانی که از طریق مجموعه‌های زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی تولید٬ سفید و ذخیره می‌شوند٬ در چنین روزهایی کارآیی دارند؛ روزهای منتهی به انتخابات و برای هزینه شدن در ستادهای انتخاباتی که «نظرشان به نظر او نزدیک‌تر است».

یکی از هولدینگ‌های که با واسطه زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی کار می‌کند٬ هولدینگ «فواد ری» است.
«فواد ری» هولدینگی با اجازه رهبری
سال‌ها پیش٬ زمانی که محمد محمدی‌نیک٬ مشهور به ری‌شهری٬ نایب تولیت «آستان قدس رضوی» بود، در خیابان جردن تهران گروهی از همکاران سابقش را گرد هم آورد تا نهادی را برای حمایت «اقتصادی» از آستان این امام‌زاده تاسیس کند.

ری‌شهری از میان تیم همراهان سابق خود در نهادهای دولتی و امنیتی گروهی را به همکاری دعوت کرده بود که آشنایی بیشتری با اقتصاد داشتند٬ از جمله محمد شریعتمداری که از سال ۱۳۷۰ عضو و از سال ۱۳۷۳ با فرمان علی خامنه‌ای رییس ستاد اجرایی فرمان امام شده بود.
محمد محمدی ری‌شهریشریعتمداری که اکنون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است٬ از پرورش‌یافتگان بیت رهبری است؛ او مدتی ذی‌حساب دفتر رهبر جمهوری اسلامی و مدتی نیز در بازرسی بیت بود و بعد با حکم رهبری به ستاد اجرایی فرمان امام رفت.

پیش از انتصاب او به ریاست ستاد اجرایی، در سال ۷۲ یکی از اعضای اصلی هولدینگ فواد ری شد.

بر اساس اسناد ثبتی فواد ری٬ شرکتی سهامی خاص است که با شماره ۱۰۰۷۲۲ در آبان ماه سال ۷۲ ثبت شده است. این شرکت به خواست ری‌شهری و با موافقت رهبر جمهوری اسلامی به منظور تامین بودجه مورد نیاز برای اجرای طرح‌های فرهنگی و اجتماعی آستان قدس عبدالعظیم و دانشگاه علوم حدیث تاسیس شد.

در اساسنامه شرکت قید شده است که «واردات و صادرات و بازرگانی علمی مواد غذایی، کشاورزی، دامداری، دامپروری، مواد اولیه ماشین‌آلات، تجهیزات، شرکت در مناقصه‌های دولتی و خصوصی و مشارکت با شرکت‌های داخلی و خارجی» اهم مسئولیت‌های فواد ری است.

از جمله دیگر اعضای اصلی این هولدینگ محمود یاسینی، همایون خسروی، بهروز ماکویی و حسن واعظی هستند که البته نام هیچ یک در اسناد رسمی نیامده است.

ری‌شهری، وزیر سابق اطلاعات، محمد شریعتمداری که اندکی بعد هدایت وزارت بازرگانی را برعهده گرفت، محمود یاسینی از همکاران ری‌شهری در دوران وزارت به عنوان راهبران اصلی شرکت انتخاب شدند. مدتی بعد سعیدی‌کیا، وزیر سابق راه، مسکن و رییس سابق بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و غلامحسین نوذری، وزیر نفت دولت نهم هم به حلقه اصلی هولدینگ فواد ری اضافه شدند تا محفل وزرای سابق٬ فعلی و آینده جمع شوند.

جمع شدن این افراد٬ زیر عنوان «هولدینگی تشکیل شده با اجازه رهبری و به نفع آستان عبدالعظیم حسنی» شیر فلکه بیت المال را بر آنان گشود. به صورتی که تنها پس از چند سال فواد ری تبدیل به یکی از بزرگترین شرکت‌های واردکننده کالاهای اساسی به ایران شد. گزارش‌های رسمی شرکت نشان می‌دهد که فواد ری طی سه دهه، خوراک دام و طیور، جو دامی، گندم دامی، ذرت، کنجاله، سویا، مواد اولیه فولادی مانند شمش آهن، تیرآهن و همچنین گوشت منجمد را وارد بازار ایران کرده است.

از سوی دیگر فواد ری وارد حوزه دامپروری و تولید لبنیات نیز شد٬ همچنین کشتی‌رانی و حتی صنعت نفت و گاز.

وزیر بازرگانی٬ محمد شریعتمداری و وزیر وقت نفت، غلامحسین نوروزی با حمایت و رانت اطلاعاتی به پروارتر شدن هولدینگ فواد ری کمک کردند تا جایی که امروز نزدیک به ۲۰۰ شرکت زیر مجموعه آن هستند از جمله شرکت نفت و گاز پارس و شرکت نفت و گاز پرشیا که هر کدام مامور به انجام صدها پروژه هستند.

این هولدینگ در سال ۷۵ نیز با حساب‌سازی توانست امتیاز واردات بی‌ام‌دبلیو را از علی نوریان بگیرد و تا به امروز تنها صاحب امتیاز آن در ایران باشد.

فواد ری به عرصه بانکداری نیز ورود کرده و یکی از سهام داران بانک پارسیان نیز هست.

هفته نامه شهروند امروز، در شهریورماه سال نود در یک گزارش به بخشی از دارایی‌هایی این هولدینگ اشاره کرد:

انحصار تولید ۱۸۵ هزار دستگاه سی.ان.جی برای ایران‌خودرو
مالک شرکت نفت و گاز پارس
واردکننده خودرو بی.ام.و
مالک ۸۰۰ هکتار باغ
مالک ۲ هزار مترمربع گلخانه
مالک ۲۲ شرکت تجاری و صنعتی
مالک بزرگترین شرکت تولیدکننده و صادرکننده گوشت ایران
مؤسس اولین مزرعه شترمرغ در ایران
مالک بزرگترین کارخانه لبنی تهران با ۲ هزار رأس گاو شیرده
تهیه‌کننده برنامه تلویزیونی «به خانه برمیگردیم»
مالک معدن و کارخانه مس به ارزش ۱۲۵۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال
مجری پروژه ساختمان‌سازی در آفریقایی

با این حال اما هفته‌نامه تماشاگران، سال ۹۳ خبر داد که هولدینگ فواد ری در سال ۹۱ با ادعای زیان یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی، توسط ستاد اجرایی فرمان امام خریده شد.

اخیرا نیز سردار عباس سوری٬ یکی از مدیران معاونت خدمات نیروی انسانی ستاد مشترک سپاه در زمان سردار میراحمدی در اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ ٬ که نامش را به  «حکمت» تغییر داده است٬ در یک فایل صوتی به  این موضوع اشاره کرده است.

این امر به فواد ری کمک کرده که ساده‌تر به منافع اقتصادی مورد نظرش دست پیدا کند.

هرچند پیش از آن نیز البته هولدینگ فواد ری و ستاد اجرایی برای دستیابی به منافع مشترک با یکدیگر همکاری داشتند٬ از جمله برای تصاحب سهام بانک پارسیان. در سال ۸۵ این دو نهاد اقتصادی با تحت فشار قرار دادن صاحبان بانک پارسیان و در نهایت ورشکستگی این بانک، ۲۸ درصد از سهام آن را مشترکا صاحب شوند.
شاخه‌ سیاسی یک هولدینگ اقتصادی
ستاد اجرایی فرمان امام و زیر مجموعه آن هولدینگ فواد ری تنها به تولید پول نمی‌پردازند. در مواقع لزوم چهره‌هایی که نیاز به «رزومه‌سازی نیز دارند» چندی به عنوان مدیر کل یکی از شرکت‌های زیر مجموعه آن‌ها منصوب می‌شوند تا بتوانند از اعتبار آن در بزنگاه‌ها استفاده کنند.

عباس سوری (حکمت) در این رابطه به علی اصغر عنابستانی اشاره می‌کند. نماینده سبزوار در مجلس یازدهم که تا بحال برجسته‌ترین کارش به عنوان نماینده سیلی زدن به صورت سرباز وظیفه راهبر بوده است.
به گفته‌ی حکمت٬ پیش از انتخابات مجلس او برای سه ماه به مدیرکلی یکی از شرکت‌های زیر مجموعه ستاد اجرایی منصوب می‌شود تا بتواند برای ارائه به شورای نگهبان برای خود رزومه‌ای فراتر از فرمانداری سبزوار در زمان دولت احمدی‌‌نژاد فراهم کند.

یعنی از یک سو این نهادها برای چیدن مهره‌های مورد نظرشان در پست‌های مختلف اقدام به «نیروسازی» می‌کنند، از سوی دیگر پول‌های کلان خرج ستادهای انتخاباتی نامزدها مطلوبشان می‌کنند.

از همین روست که طرح شفاف‌سازی منابع مالی انتخابات توسط همین مهره‌های از قبل چیده شده سال‌هاست که در پیچ و خم مجلس و شورای نگهبان باقی مانده است و پیوستن به FATF هم با مقاومت مواجه می‌شود.

در صورت تصویب طرح شفاف‌سازی منابع مالی نامزدهای انتخاباتی نه دیگر امثال عنابستانی می‌توانند به مجلس بروند و نه هولدینگ فواد ری می‌تواند در آفریقا دست به خانه سازی بزند.برای مبارزه با فساد٬ پول شویی٬ رانت در ایران باید اول عبای رهبر جمهوری اسلامی را از آلودگی پاک کرد. این مبارزه باید از بالا به پایین شکل بگیرد٬ نه با اعدام کردن «سلطان‌ها»یی که «فساد»شان در حد خرید چند صد سکه است.
+53
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  FETNEH. - نوشهر، ایران

  با عرض سلام و عرض ادب خدمت دوستان شعار گو و شعار نویس . که وقت گرانبهای خودشونو صرف مطالبی میکنن که در اینستا و تلگرام و فیسبوک و واتساپ به وفور دیده میشه . ولی فقط حرف حرف حرف حرف . من فتنه هستم . سالیان ساله که فتنه هستم . فتنه بودن به معنی بد بودن نیست . تعبیر دیگه ای میشه براش کرد : بیداری دلها ! ..... تا رسیدن به تحقق خواسته ها ! سال 88 رو سال فتنه نامیدند و سردار رادان گفت که چشمان فتنه را از حدقه در می آوریم . ولی من به فتنه بودن خودم افتخار میکنم . چرا هر یک ایرانی فتنه نباشه ؟ چرا فریاد نزنیم که فتنه هستیم ؟ گاهی به جای خاموشی در برابر ابلهان ، بهتر است با ..... ! آدم ابله معنی آن سکوت را نمیفهمد . چرا خودتونو با جنبشی که اسمشو گذاشتین مسالمت آمیز مسخره ی خاص و عام میکنید ؟ چهارشنبه سوریهای سالهای قبل یادتونه ؟ شاید جوونای الان یادشون نباشه ولی قبلا اینقدر خیابونها شلوغ میشد که انگار .....شده. کم مونده بود که مردم با خمپاره چهارشنبه سوری بگیرن و هیچ ماموری جرات نزدیک شدن به مردم رو نداشت .
  4
  39
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۹
  ۴۰
  FETNEH. - نوشهر، ایران

  ولی الان چی شد؟ چرا موش شدید ؟ از چی میترسید ؟ از مرگ ؟ از کرونا ؟ مرگ تاریخ مشخص خودشو داره . و هر کسی در تاریخی که باید بمیره میمیره . چرا همچون درخت ایستاده نمیریم ؟
  4
  34
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۰
  ۴۰
  FETNEH. - نوشهر، ایران

  شماها فکر میکنید که این حکومت دجال خبر از کانالهای فاسد تلگرامی که همش سکس و فلان هست خبر نداره ؟ ولی میبینید که کار خاصی انجام نمیده . دلیلش مشخصه . که فهم و درک و شعور جوونا رو به سمت این مسائل بکشن . سرشون به این چیزا گرم باشه و اون خامنه ای افعی زاده ی اختاپوس به راحتی بتونه مملکت رو به تاراج بزاره . چرا خودتونو غرق این کانالها کردید ؟ چرا ؟ یعنی دلیل شما از ایران آزاد اینه که ایرانی سکسی باشه ؟ مگه ما همون فرزندان کوروش کبیر نیستیم ؟ در زمان کوروش یه مرد فقط حق داشت یک زن بگیره . ولی الان تو جامعه رو نگاه کنید . زنان تو سن بالا ازدواج میکنن و اونم فقط به خاطر اینکه از لقب ترشیدگی خارج بشن. بعد هم طلاق میگیرند و میشن زنان خیابانی . زنانی که باعث نابودی کانون خیلی از خانواده ها میشن . آخه چرا شما اینجوری شدید ؟ اون لحظه که دارید از صحنه های سکسی تلگرام لذت میبرید ناموس خودتونو در نظر بگیرید .
  4
  30
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۰
  ۴۰
  FETNEH. - نوشهر، ایران

  در دوران شاه زن اگه لخت توی خیابون میگشت هیچکی اصلا نگاش هم نمیکرد . ولی الان این دجالان فاسد که حکومت رو به دست گرفتن شما رو انداختن تو تله ای که ازش لذت ببرید . چرا به جای اینکه هی مطلب بزارید و فلان و فلان یه حرکتی نمیکنید ؟ چرا هر کدوم از ما یه فتنه نباشیم ؟
  5
  31
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۱
  ۵۵
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  آقاجان بیائید باور کنیم که همش تقصیر خودمونه! تقصیر از ما بود که نفهمیدیم چرا یک روز تو را به تبعید بردند، ولی ۱۵ سال بعد، صحیح و سالم، و با درجه‌ امامت تو را برگرداندند تا حکومت را به‌دست بگیری!!. تقصیر از ما بود که وقتی در آسمان ایران از تو پرسیدند بعد از ۱۵ سال دوری از وطن، چه احساسی داری و تو با آرامی گفتی "هیچ"، ما متوجه نشدیم منظورت چیست!!. تقصیر از ما بود که وقتی دربست و با هواپیمای اختصاصی ایرفرانس آوردنت تهران و ماموران اطلاعاتی دولت فرانسه دست‌ات را گرفتند که نکند از پله‌ها بیفتی، دوزاریمون نیفتاد که با چه کسی طرف هستیم!!. تقصیر از ما بود که وقتی با شورلت بلیزر آمریکایی شیطان بزرگ! با اون شماره‌ خارجکیش، و به‌‌دست رفیق‌دوست انگلیسی در خیابان‌های تهران جولان می‌دادی، نفهمیدیم جریان چیست!!. تقصیر از ما بود که وقتی گفتند عکست افتاده توی ماه، اولش خندیدیم ولی دو دقیقه بعدش ساده لوحانه از لای پرده نگاه کردیم ببینیم آیا واقعا این اتفاق افتاده یا نه!!. آی که لعنت به شعور کم ما!
  4
  45
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۷
  ۵۵
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  ادامه. تقصیر از ما بود که به اسم انقلابی بودن، چشم‌مان را به اعدام‌ها، جنایت‌ها و کشتارهای بیهوده و مصادره‌ی اموال آدم‌های بی‌گناه بستیم و فکر کردیم این‌گونه خدا از ما راضی خواهد بود!!. تقصیر از ما بود که وقتی گفتی می‌خواهیم اسلام را به کشورهای مسلمان صادر کنیم، نفهمیدیم جریان چیست و چرا باید "زیره به کرمان" ببریم!!. تقصیر از ما بود که در مورد گروگان‌گیری کارمندان سفارت آمریکا سکوت کردیم. اصلا تقصیر از ما بود که نفهمیدیم چرا گروگان‌ها را ۴۴۴ روز به اسارت گرفتی و چرا درست روزی که ریگان برای ریاست جمهوری آمریکا قسم می‌خورد، آزادشون کردی!!. تقصیر از ما بود که وقتی همکلاسی‌ها و همسایه‌هامون رو که تا اون روز، برای هم جان می‌دادیم، پای جوخه‌های آتش به خاک و خون کشیدی، و بهترین جوانان کشور را نابود کردی، صورت‌مان را برگرداندیم و به روی خود نیاوردیم. تقصیر از ما بود که وقتی روز اول گفتی آب و برق را مجانی می‌کنم و چندی بعد گفتی اقتصاد مال خر است، نتوانستیم دو دو تا رو کنار هم بگذاریم و متوجه بشیم که ما چه‌قدر از مرحله پرت هستیم.
  4
  35
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۰
  ۵۵
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  ادامه. تقصیر از ما بود که حتی باوجود یک میلیون کشته در جنگی که خودت آن را کلید زدی، و با شعار «راه قدس از کربلا می‌گذرد»، باز هم بر طبل جنگ می‌کوبیدی، نفهمیدیم که خون و جان این مردم برایت پشیزی هم اهمیت ندارد!!. تقصیر از ما بود که نفهمیدیم وقتی مملکت را دو دستی داده‌ایم به دست یک انگلیسی مسلک هندی تبار، بدیهی است که جان ما و این مردم، هیچ ارزشی برایش ندارد و نخواهد داشت!!. تقصیر از ما بود که با همان اولین دستگیری و کتک‌زدن خواهر و مادرمان، به خاطر حجاب اجباری، نفهمیدیم که باید تا آن‌جا پیش برویم که سگ‌های زنجیری‌ات به صورت و بدن زنان‌ ما اسید بپاشند و ما، تنها شاهد این رذالت‌ها باشیم و دم برنیاوریم!!. تقصیر از ما بود که وقتی روزنامه‌ها را فله‌ای تعطیل کردی و هر صدای آزادی‌خواهی‌ای را به اسم ضدانقلاب، یا به زندان انداختی یا اعدام کردی، نفهمیدیم که تو آمده‌ای تا صدای آزادی را خفه کنی!!. تقصیر از ما بود که کوررنگ بودیم و نفهمیدیم چرا مملکت در عرض تنها چند ماه از آمدنت، به خون مردمان بی‌گناه کرد و ترکمن و عرب گلگون شد و باقی آن نیز در ماتم کشته‌شده‌های جنگ سیاه پوش شد!!.
  4
  32
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۴
  ۵۵
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  ادامه. بلی، مقصر اصلی ما بودیم که نفهمیدیم چطور "تو" و حکومت‌ات، هر فتنه‌ای را به‌نام صدور انقلاب، در خاورمیانه و دیگر مناطق دنیا کلید زدید و ثروت مردم و مملکت را خرج جاه‌طلبی‌هایت نمودی و ما هم‌چنان و هنوز، غرق در شش و بش قطع یارانه و افزایش قیمت دلار و کندی سرعت اینترنت و فیلتر تلگرام و اصلاح‌طلبی و انتخابات و قانون‌مداری و حفظ برجام و ده‌ها نکته‌ی انحرافی دیگر هستیم و هنوز هم نفهمیده‌ایم که واقعیت پیرامون‌مان چیست!!. تقصیر از ما است که هنوز نفهمیده‌ایم آن‌چه ما را اسیر جاه‌طلبی‌های تو ساخته، کج‌فهمی ما از دین است و این‌که می‌پنداریم دین باید برای همه چیزمان تصمیم بگیرد و تقدس‌های احمقانه و موهوم را، حتی در قرن ۲۱، عین خردمندی بنامیم و بر آن افتخار هم بکنیم. امان از شعور کم ما و همان خدائی که خودت باور داری، لعنت کند هر کسی را که بخواهد رای بدهد!
  4
  33
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۶
  ۲۱
  varied - ریزه، ترکیه

  این مذهب اسلام است که راه دزدی را به بندگانش نشان میدهد خود پیامبر کم دزدی و راه زنی نکرده تمام غزوات اسلامی خود بنوعی دزدی و راه زنی بود پیامبر عملا به غیر مسلمانان میگفت یا از من اطاعت کنید و یا باج بدهید
  3
  40
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۲
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  بخشی از مقاله را خواندم و حوصله ام سر رفت.اینقدر اسم افراد و انقدر اختلاس که از سر ادم دود بلند میشود.همینقدر بگویم که خامنه ای و بیتش برای اینکه بر قرار باشند،به تمام مسئولان نظام از مدیر کل ببالا اختیار تام جهت دزدی و خلاف داده است
  3
  15
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۸
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران
  منشا تمامی مفاسد خامنه ای است. خامنه ای عامل اصلی تمامی مفاسد ریز و درشت حکومت فاسد اسلامیست
  3
  13
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.