جزئیاتی از مراسم خاکسپاری شاهزاده فیلیپ، همسر ملکه بریتانیا + تصاویر

یورونیوز :مراسم خاکسپاری شاهزاده فیلیپ، شوهر الیزابت دوم، ملکه بریتانیا که در روز جمعه در سن ۹۹ سالگی درگذشت، در روز شنبه آینده ۱۷ آوریل (۲۸ فروردین) در کاخ باکینگهام برگزار خواهد شد.

این مراسم به دلیل محدودیت‌های کرونایی به تعویق افتاده و در درون کاخ برگزار می‌شود، اما قرار است جریان آن به طور زنده از تلویزیون پخش شود. همچنین قرار است که در روز خاکسپاری شاهزاده فیلیپ، در ابتدای مراسم یک دقیقه سکوت به احترام او در سرتاسر قلمرو بریتانیا برگزار گردد.

مقامات باکینگهام، کاخ سلطنتی بریتانیا گفته‌اند به دلیل شرایط ویژه کرونا، به جز مراسم خاکسپاری، هیچ گونه تشییع جنازه یا مراسم دیگری در این کاخ یا در لندن برگزار نخواهد شد. تا روز شنبه آینده و به مدت هشت روز عزای عمومی اعلام شده است.
به این ترتیب رهبران جهان، نمایندگان کشورهای مشترک‌المنافع، پادشاهان و خانواده‌های سلطنتی دیگر کشورها، سیاستمداران عالی رتبه و فرماندهان نظامی که قبلا نام‌شان در فهرست مدعوین مراسم تشییع جنازه بود، به محل خاکسپاری نخواهند رفت. با این حال قرار است شاهزاده چارلز ولیعهد بریتانیا و فرزند ارشد فیلیپ و الیزابت دوم، پس از خاکسپاری پدرش سخنرانی کند. ولیعهد بریتانیا روز شنبه طی سخنان کوتاهی از پدرش بعنوان فردی که هفتاد سال در خدمت ملکه و خانواده اش بوده یاد کرد و فقدان وی را دردی بزرگ برای خود و خانواده سلطنتی توصیف کرد.

ظهر شنبه در پی درگذشت فیلیپ دوک ادینبورگ، ۴۱ گلوله توپ به احترام وی در پادگان وولویچ واقع در جنوب شرقی لندن، در شهرهای بلفاست، ادینبورگ و کاردیف و نیز در جبل‌الطارق شلیک شد.
نکته دیگر آن که شاهزاده هری، نوه فیلیپ نیز برای شرکت در مراسم خاکسپاری پدربزرگش به لندن سفر می‌کند. او قرار است به تنهایی به لندن برود و همسرش مگان او را همراهی نخواهد کرد. رسانه‌های بریتانیا نوشته‌اند که مگان به دلیل بارداری و نگهداری از فرزندشان امکان حضور در مراسم را نخواهد داشت.

حضور شاهزاده هری در لندن، نخستین مواجهه او با خانواده‌ سلطنتی پس از مصاحبه جنجالی همسرش مگان مارکل در آمریکاست. مگان که از یک سال پیش به همراه همسرش از خاندان سلطنتی جدا شده و در آمریکا سکونت گزیده است، در مصاحبه‌ای از برخی رفتارهای آزاردهنده و نژادپرستانه با خودش در دربار بریتانیا خبر داده بود.
+16
رأی دهید
-24

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  نمیدانم که این مرحوم بیشتر به انگلستان خدمت کرد یا رضاشاه کبیر و محمدرضا شاه به ایران. اما پیش وجدان خودم بسیار شرمنده هستم که در فقدان این دو خدمتگزار ایراندوست، بجای نشان دادن قدردانی، فقط به شنیدن خبر اکتفا کردم و هچون الاغ به راه خود ادامه دادم. تفاوت ما با هفت هزار سال پشتوانه تاریخی با انگلستانی که نوپا حساب میشود همین جاست که امروز آنها پیشرفته محسوب میشوند ولی ما هنوز درگیر اخلاق منحوس قرون وسطایی هستیم. کمی به خود بیاییم و از خود شروع بکنیم.
  4
  82
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۷
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان

  هرکه با جنتی در افتاد بر افتاد
  3
  47
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۳
  ۴۱
  پرمیرا - هامبورگ، آلمان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. و داستان آنجا جالب می‌شه که نظام سلطنتی در ایران فاسد و دیکتاتور معرفی شد و حتی از طرف همین پیر استعمار، یا آمریکا ووو،ولی هنوز یکی از ارکان مهم جامعه انگلستان تلقی می‌شود و اگر کسی قصد توهین و یا حتی نقد خاندان سلطنتی انگلیس رو داشته‌ باشه از طرف خود مردم‌ برخورد می‌شود، بله اینه سطح تفاوت مابین کشور ایران با داییه فرهنگ و تمدن پادشاهی کهن، و انگلستان بدون تمدن غنی.
  1
  19
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۰
  ۴۱
  Liberte - ارومیه، ایران
  روح و روان فیلیپ شاد.
  1
  2
  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.