زمانی که در خیابان‌های مسکو برای دیدن پیکان صف کشیدند

پیکان در خیابان‌های مسکو، سال ۱۳۴۸ و مردمی که برای دیدنش صف کشیده بودند.
+92
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  و امروز نیز جمهوری اسلامی با " آفتابه مستراح یاب " تولید حوزه علمیه قم توالت‌های مسکو را فتح کرده است. طهارت اسلامی، حق مسلم ماست!
  17
  131
  شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۸
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  مثل این که متوهم بودن فقط مختص جمهوری اسلامی نیست مردم تعجب کردند چون تابحال چنین ماشینی را ندیده نبودندچرا که در شوروی ورود ماشین های خارجی ممنوع بود و مردم فقط باید از ماشین های ساخت کشور استفاده می کردند بخاطر همین دیدن ماشین های خارجی برای مردم جذاب بود بعد طوری تبلیغ می کنند انگار مردم مرسدس بنز دیدند
  58
  37
  شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۷
  ۴۳
  مسافران - آنکارا، ترکیه

  تطهیر خاندانِ منحوس و منفور پهلوی به روش زیرپوستی ! کارخانهُ پیکان(یا همان تالبوت) را در واقع انگلیس به پاچهُ آن شاخ خدانیامرز انداخت که چیزی جز یک شرکت ورشکسته نبود.
  113
  12
  شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۰
  ۴۳
  مسافران - آنکارا، ترکیه

  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. دوست عزیز.سرکار خانم آلونا.دقیقأ حق باشماست.روسها خودرو و خودروسازی (لادا) را داشتند که بمعنای واقعی جان سخت بود.
  54
  18
  شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۷
  ۶۴
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  [::مسافران - آنکارا، ترکیه::]. اگر که همون پیکان نبود که نیاکانتان هنوز با قاطر راهی فرودگاه بودند تا تو را بفرستند انکارا
  16
  86
  شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۳
  ۴۳
  مسافران - آنکارا، ترکیه

  آفرین به تو با این هوش و ذکاوت. ولی در صورت نبودن پیکانی که انگلیس در پاچهُ شاخ خائن انداخت، مابنز آلمان را میگرفتیم و فقط به قبرس سفر میکردیم تا نیاکانتان را به ایران بیاوریم.هوشتان خوبست ولی عقلتان کم است!
  62
  6
  شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۳
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::مسافران - آنکارا، ترکیه::]. ماشالله رو که نیست، سنگ پای قزوین رو از دور خارج کردید. نه که در این ۴۲ سال رهبر شما شق القمر کرده و ایران به پیشرفت های زیادی نائل آمده، باید هم به اعلیحضرت پدر تاجدار ایراد بگیرید. خوشحالم از اینکه به چشم میبینید که ۹۹ درصد ملت ایران نظری مخالف نظر شما دارد. این اقلیت بودن باید خیلی برای شما که ادعای مطالعه و درک وفهم دارید، دردآور باشد. ولی خوب چاره چیست؟ وجدان را در ازای کامنتی هفت هزار تومان فروختن برای شما دلپذیر تر است.
  9
  51
  شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۳
  ۴۳
  مسافران - آنکارا، ترکیه

  [::اقای شاکی - برمن، آلمان::]. یک چیز هم بگویم؟گاهی به حالِ دوستانتان که در مطالب مربوط به روزهای قبل همچنان (دست به کلیک)هستند و به خیال خودشان دارند مرا مجازات میکنند،می خندم.بابا جان،آن مطلب برای سه روز قبل است!اینو بفهم!گمان من اینست که اینان بخشی از اپوزیسیونی هستند که عجالتأ سه روز از دنیا عقب اند.پس ببین شاخزاده چه قدر از دنیا عقب است که میگوید«ملت بپاخیزید»(!!)این ملت یکبار بپاخاست وفقط یکبار شاخِ شاخ را شکست(خیلی ایهام دارشد!)و دیگر هرگز آنگونه نخواهد شد.
  46
  8
  شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۸
  ۳۸
  shahinsgd - اسن، آلمان
  عجیبه والا یعنی هیچکس نیست اینجا بیاد بگه داستان چیه؟ فداتون بشم ولی پیکان همون hillman hunter arrow هستش که تو ایران فروخته میشد. تا قبل از انقلاب هن هیچ قطعه مهمی از این ماشین تو ایران ساخته نمیشد. الانم این عکس مال مردم روسیه است که دارن از تکنولوژی روز انگلیس با مونتاژ ایران لذت میبرن. کلا زیاد ربطی به ایران نداره. البته شرمنده که زدم تو ذوقتون. وطنم پاره تنم :-)
  19
  4
  شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۳
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  [::مسافران - آنکارا، ترکیه::]. جالبه که هنوز هم لادا محبوبیترین خودرو در روسیه است و مردم آن را به خودروهای خارجی ترجیح می دهند . اخیرا یک نظر سنجی در روسیه انجام شد که چرا لادا انقدر محبوب است و اکثریت گفتند چون دوران شوروی بهترین دوران تاریخ روسیه بود ! و لادا نماد آن دوران بود . یعنی یک حس نوستالژیک خیلی قوی نسبت به شوروی امروز در مردم روسیه وجود دارد خب نظیر این حس در ما ایرانی ها هم وجود دارد ولی آیا ما حاضریم امروز پیکان سوار شویم ؟ این تفاوت دو ملت هست
  12
  11
  شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۴
  ۵۵
  من و تو باهم - لندن، انگلستان
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. اگر شما یادتون نیست و یا نمی خواهید یاد تا بیفتد من خوب به خاطر دارم آن زمان مردم شوروی نون برای خوردن نداشتند
  9
  21
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۰:۵۳
  ۴۰
  توفیق - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  [::مسافران - آنکارا، ترکیه::]. البته لادا در حقیقت یک سرمایه گذاری مشترک با شرکت فیات ایتالیا بود که طرحش از فیات بود و مختصر تعقیراتش از روس ها.
  0
  16
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۱:۲۳
  ۴۰
  توفیق - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  [::shahinsgd - اسن، آلمان::]. اشتباه به عرضتون رسونده آن. موقع شروع در دهه ۴۰ بیشتر قطعات از انگلیس می‌امد اما در سال ۵۶ حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد ساخت خود شرک پیکان بود.
  1
  15
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۱:۳۷
  ۳۸
  shahinsgd - اسن، آلمان
  توفیق - سیاتل، ایالات متحده امریکا. توفیق خان گل سلام و مرسی بابت اطلاعی که دادین. چون عکس برای سال 1348 بود من این مطلبو نوشتم. و این ماشین تو عکس اولین سری مونتاژ ایران بوده. کلا پیکان اولین مدلش فکر کنم همن سال 47 اومد بیرون.
  4
  1
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۹
  ۳۱
  Shahin.Orel - تهران، ایران

  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. شما نون جمهوری اسلامی رو که در مسکو میل میفرمایید کمی هم دور و برتون رو نگاه کنید که اینچنین هذیان نفرمایید ! در سال ۱۳۴۸ در شوروی هیچ کسی اتومبیل شخصی نداشت که خارجی باشه یا ساخته دیکتاتور ! مسوولین , نون به نرخ روز خورها و آقازاده ها اتومبیل داشتن که یا محصول شوروی بود یا اروپای شرقی ! مردم اتومبیل خارجی دیده بودن محصولات چکوسلوی و لهستان و آلمان شرقی ! لادا و زاپاروژیتسا و ژیگلوویچ رو که کنار این پیکان در اون سال میزاشتن مثل تفاوت گاری بود با مرسدس ! لادا خراب نمیشد , درسته , چون گاری هم خراب نمیشه , چیزی اصلا نداره که بخواد خراب بشه ! همین پیکان رو در بلغارستان و مجارستان هم که دیدن با دهان باز نگاه کردن , نه چون ندیده بودن , چون در زمان خودش ماشین ایده آلی بود
  7
  44
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۰
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  [::من و تو باهم - لندن، انگلستان::]. اتفاقا در دهه 60 و 70 میلادی شوروی یکی از بزرگترین اقتصادهای دنیا بود و سطح رفاه مردم در آن زمان بالاتر از خیلی از کشورهای اروپایی بود ولی در دهه 80 با بالا رفتن شدید بودجه نظامی و جنگ افغانستان اقتصاد شوروی نابود شد و همین عامل فروپاشی شد
  31
  5
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۵
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  [::Shahin.Orel - تهران، ایران::]. اتفاقا همه می توانستند در شوروی ماشین داشته باشند ولی اتوبوس و تراکتور و ون نه . شما که انقدر عاشق پیکان هستید چرا امروز از پیکان استفاده نمی کنید / ما که یادمون نرفته به پیکان می گفتند جواد ! بخصوص پیکان گوجه ای مایه طنز ایرانی ها بود مشکل ایرانیان همینه تصورات خیالی از گذشته درست می کنند ولی حاضر به پایبندی به محصولات آن زمان نیستند اما در روسیه گرچه تخیلی سازی از زمان شوروی وجود دارد ولی به محصولات ملی خودشان احترام می گذارند
  31
  6
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۲
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. ما در دنیای جدید با نسلی روبرو هستیم که آموخته هایش را مدیون فضای مسموم و جانبدارانه رسانه های الیگارشی بین المللی و مغزهای تهی از تحلیل و انصاف و البته انباشته از عقده و کینه و بدتر از آن نفرت است. انتظار نداشته باشید در این دنیا کسی بپذیرد مردم شوروی خوب زندگی میکردند. حتی اگر چنین باشد این جماعت که قادر به تحلیل و تحقیق نیستند پروپاگاندا را عین حقیقت میابند. خودت را خسته نکن هموطن.
  20
  8
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۵
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  زمانی‌ که می‌‌گم. چپی‌ها ۵۷ و آخوند‌ها سرشان به یک آخور بند است. بعضی‌‌ها دلخور می‌‌شوند. این دو تا نگاه کنیم مسافر خودمان. سرکار خانم فلان. آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه .اون یکی‌ هم هی‌ ماست .به ریش مسافر می‌‌مالد. یک جوری از روسیه حرف می‌‌زنه. انگار بهشت روی زمین. عزیز اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی تموم شد. اگر خوب بود..که یک بوریس بولسین. الکلی در عرض دو روز با دست خالی‌. همه را به زباله دان تاریخ نمی‌‌ریخت. دست کم ۶۰ سال دیر آمدی. که شوروی را به به اسم بهشت برین .به ما فروختید. هنوز رادیو مردم از باکو گوش می‌‌دهید؟ فکر کردم تعطیل شده.
  6
  29
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۳
  ۳۱
  Shahin.Orel - تهران، ایران

  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. این دنیای علمتون رو اینجور فرافکنی نکنین , حیفه ! کدوم ابله نادانی این رو بهت گفته که همه در زمان شوروی میتونستن ماشین داشته باش ؟؟ و اگر فهم این برات مشکله که پیکان سال ۴۸ در همون سال رو با پیکان گوجه ای که ۳۰ سال بعد از زمان خودش باقی مونده مقایسه میکنی , واقعا به درکت شک کن ! تصورات خیالی ! اگر چشم پیوتین زده ات رو باز کنی فیلم های دهه ۳۰ , ۴۰ و پنجاه رو که ببینی , در هر دهه ماشین های همون دهه در خیابان های تهرانه و همه چیز در هر دهه به روز شده , همون موقعی که تو توی روسیه اول تو صف می ایستادی بعد میپرسیدی صف چیه ! حتما ماشینت رو هم که همه داشتن اول پارک میکردی بعد میرفتی تو صف کنسرو کلم دریایی می ایستادی !
  8
  31
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۸
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  [::Shahin.Orel - تهران، ایران::]. سوال اینه چرا پیکان متوقف شد ولی لادا هنوز تولید می شود ؟ برای این که مردم ایران از پیکان متنفر بودند و حتی ماشین زاغارتی مثل پراید را بر پیکان ترجیح می دادند . ما خودمان هم پیکان داشتیم تازه پیکان مدل پژویی و برای فروش آن چقدر به دردسر افتادیم چون اواخر دهه 70 کسی پیکان نمی خرید .
  26
  3
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۶
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. من دارم درباره نظر مردم روسیه صحبت می کنم. اخیار طی نظر سنجی از کسانی که دوران شوروی را به یاد دارند پرسیده شد شما ترجیح می دهید در روسیه امروز زندگی کنید یا در شوروی آن زمان . اکثریت حالا به درست یا به غلط گفتند شوروی حالا شما معترض هستید ؟ به شما چه ؟ درست مثل این که امروز شما می گویید دوران پهلوی بهترین دوران بود حالا یک روس بیاید بگوید نه نبود . به او چه ؟ مردم روسیه معتقدند تنها دورانی در تاریخ روسیه که این کشور دومین قدرت جهان شد زمان شوروی بود و مردم به استثنای اواخر دهه 80 در وضعیت خوبی زندگی می کنند همانطور که شما هم می گوییید زمان شاه دلار هفت تومن بود ولی اعتراضی به نقض حقوق بشر در آن زمان ندارید مردم روسیه هم همینطور اونها هم امروز معتقدند شوروی باید اصلاح می شد نه این که سقوط کنه
  24
  4
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۹
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::Shahin.Orel - تهران، ایران::]. از مریدان راه شوروی سابق همان.زمانی‌ که آخوند‌ها از چپی‌ها خودمان استفاده و همه را اعدام.افتادند دنبال این ها.همه فرار به باکو. گله گله مثل گوسفند ریختند. باراک‌ها فلزی. زمستان یخ می‌‌زدند. تابستان از گرما لا لا. روزی یک بار چیزی مثل آبگوشت خودمان ولی‌ بدون گوشت. می‌‌گویند. بورش. یک تکه چربی بقیه آن کلم.یک تکه نان.که می‌‌بایست با چکش خورد می‌‌کردند. روزی یک وعده. رفقا چنان. دلخور از کشور برادر سوسیالیستی. که آن زمان از طریق آلمان شرقی همه فرار و به آلمان غربی.پس چه شد. بهشت ؟ چرا همه فرار به معد کاپیتالیست ؟ یک عهده پنهان می‌‌کردند. صادق‌ها آن‌ها بی‌ تعارف. "ری...." وسط این سوسیالیست. نبودی ببینی‌. تبعید گاه . سیبری. حالا فکر کن، این زندگی‌. کسانی‌ بود.که ۴۰ سال از زمان رضا شاه کوشش .که ما هم مثل شوروی شویم. مسکو مثل محبت خانه آقا رضا خودمان بود. ولی‌ کم خرج تر. یک دست جوراب نایلون کافی‌ بود. قصدم توهین نیست. نشان دادن بهشت این ها
  2
  18
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۶
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  [::kakolzari - لندن، انگلستان::]. بله کسانی در مورد روسیه ابراز فضل می کنند که یک روز هم در آنجا زندگی نکردند مردم روسیه دوران شوروی را دوست دارند همانطور که مردم ایران دوران پهلوی را دوست دارند حالا چرا یک عده ناراحت می شوند ؟ شما بروید کشور خودتان را از شر آخوندها نجات بدهید تازه مردم روسیه این فهم را دارند که دوران شوروی هر چقدر هم خوب دیگر تمام شده ولی مردم ایران هنوز تو رویای بازگشت به دوران پهلوی هستند
  17
  4
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۸
  ۳۱
  Shahin.Orel - تهران، ایران
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. سر کار خانم , شما عقب مانده هستید ؟ فرق سال ۱۳۴۰ و ۱۳۷۰ رو میفهمی ؟ میفهمی ۳۰ سال گذشته ؟؟ میفهمی در دهه ۴۰ و ۵۰ این ماشین هماهنگ با زمان بوده ولی از سال ۵۷ بخاطر امثال شما این پویایی متوقف شده , که در اواخر دهه ۷۰ شما با پیکان مشکل داشتین ؟؟ حتما خودت رو نشون یک دکتر بده , برای امثال شما هم که دکتر رفتن مجانیه و در سفارت هست ! این فیلم مال ۱۳۴۸ هست ! درکی از زمان داری ؟ دهه ۴۰ نه مال ۱۳۷۰ ! شوروی بزرگترین قدرت زمان بود ! سرکار خانم با ناتوانایی های مغزی ! بله , شوروی صنعت داشت , انرژی اتمی داشت , هواپیما تولید خودش رو داشت ولی مردم سوار خر میشدن ! تولید اون هواپیمای دولتی هیچ توفیری به کیفیت خر سواری خلق نداشت ! همین الان هم ۴ کیلومتر از مسکو که خارج بشید زمان به دوره خر سواری و بیل و گاری برمیگرده و اونجاست که برای این لادای شما ذوق میکنن
  5
  18
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۳
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. من نه کاری به پهلوی دارم نه به شوروی سابق.به کسانی‌ مثل شما .که هنوز کوشش شوروی سابق را که قورباغه بود. رنگ بزنند و به اسم ولکس واگن به ما بفروشند.دست کم کتاب‌ها خودتان را بخوانید. مگر نگفتید. کومن اولیه. برده داری. فهدالیسم. کاپیتالیست. و بعد هم سوسیالسیت. هرگز هم برنمی گرد. من نگفتم. مارکس گفت.و انگلس. بعد هم لنین. پس چی‌ شد؟چرا کاپیتالیست سرخ و گنده سر جا. و هیچ کس نمی‌‌داند. لنین که بود ؟ نه اینکه موافق توربو کاپیتالیست هستم.ولی‌ شما دیگر چقدر بوق.که سخن از انقلاب لنین می‌‌کنید. اگر خوب بود. که خودشان نگر می‌‌داشتند.فک فامیل شما توده آای نبودند؟ فقط پیر پاتال‌ها حزب توده. هنوز سخن از لنین می‌‌کنند.وقتی‌ پای سخن با با بزرگ می‌‌نشینی.هر چی‌ گفت باور نکن. این‌ها همان‌ها بودند. که گفتند.که حضرت ایتلا خامنه آای نماینده ما برای مجلس است. به خاطر سوابق درخشان ضد امپریالیستی. کمونیست بودند ولی‌ نماز معروف سرخ پشت سر امام امت خواندند.نمی‌ بینی‌ مسافران بو می‌‌کشد؟ ترس برداشته .همه جا در ایران سخن از نه.به دولت داعش. به سبک ۵۷ دنبال متحد می‌‌گردد.
  3
  21
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۳
  ۳۱
  Shahin.Orel - تهران، ایران
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. جناب , واقعا در روسیه امروز همینطوره , مردم قربون ولادیمیر پیوتین میرن و توهم داران که ابر قدرت هستن , در صورتی که با ۵ دقیقه رانندگی از مسکو به بیغوله ای میرسید که مردم هنوز با گاو آهن و گاری زندگی میکنن , دلیلش هم اینه که این مردم حتی خبر ندارن که دنیای متمدنی هم وجود داره , خبر ندارن که دموکراسی هم در دنیا هست , وقتی هم که یا از وجود اینکه مدل دیگری هم هست خبر نداشته باشی , یا اینکه خبر داشته باشی ولی میفهمی که انقدر مهره نا هماهنگی در دنیا هستی که نمیتونی کنار اونها باشی , طبیعی هست که بگی این بیل و گاری ما همه دنیا رو متحیر کرده !
  3
  18
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۲
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. باز نگرفتی من نگفتم کمونیسم خوبه یا شوروی خوبه گفتم مردم امروز روسیه نظر خوبی نسبت به شوروی دارند و به گورباچف و یلتسین فحش می دهند که باعث سقوط شوروی شدند این نظر مردم آنجاست تو می توانی مخالفش باشی یک آمریکایی هم نمیتواند درک کند چرا مردم ایران از زمان شاه که کشور تک حزبی بود انتخاباتی برگزار نمی شد روزنامه ها سانسور می شد و نیمی از مردم سواد خواندن و نوشتن را نداشتندبه عنوان دوران طلایی یاد می کنند
  18
  0
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۱
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  [::Shahin.Orel - تهران، ایران::]. [::Shahin.Orel - تهران، ایران::]. اتفاقا مردم روسیه خوب هم دموکراسی را می فهمند ولی تجربه تلخی از آن دارند یلتسین تنها حاکم دموکرات تاریخ روسیه بود که آمریکاییها هم عاشق او بودند و او روسیه را به خاک سیاه نشاند درست مثل احمد شاه او هم تنها پادشاه دموکرات تاریخ ایران بود ولی زمان او قحطی و بدبختی کشور را فرا گرفت بنابراین هم در روسیه و هم در ایران مردم به این نتیجه رسیدند که یک دیکتاتور خوب یهتر از یک دموکرات بی عرضه می تواند کشور را اداره کنه
  17
  2
  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۶
  ۳۱
  Shahin.Orel - تهران، ایران
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. اره ! در کل فدراسیون روسیه یک الکسی نوالنی میفهمه دموکراسی چیه , ۱۳۰ ملیون + ازنامنسکایا , مثل گوسفند نگاه میکنن که این چی میگه ! یک نفر برای یک ملت خوب نسبت خیلی بزرگیه ! در ضمن یک کتاب تاریخ و تحلیلش رو حتما بنویس , حیفه این اطلاعتت رو به عموم منتقل نکنی , روسیه هم که رسمه تاریخ , جغرافیا و فیزیک و شیمی از نوع توهم پیوتینی تولید کنه ! شاید از نون خوری جمهوری اسلامی به کلم ترش خوری پیوتینی رسیدی .
  0
  16
  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.