تنش میان آلمان و مجارستان در پی اخراج مربی هرتا برلین

شولت پتریدویچه وله :اخراج شولت پتری مربی دروازه‌بانان تیم فوتبال هرتا برلین در پی انتقاد او از سیاست اتحادیه اروپا در امور مهاجرات و اعتراض به طرفداری دروازه‌بان تیم لایپزیک از حقوق همجنس‌گرایان باعث ایجاد تنش میان آلمان و مجارستان شده است.

شولت پتری، مربی دروازه‌بان‌های تیم فوتبال هرتا برلین در بوندس‌لیگای آلمان، فعالیت شغلی در این باشگاه صاحب‌نام فوتبال آلمان را به علت اظهارنظرهای سیاسی و تنش‌آمیز خود، از دست داد.

این مربی ۵۴ ساله مجارستانی در گفت‌و‌گوی اخیر خود با یک نشریه مجارستانی پیرامون سیاست فعلی اتحادیه اروپا در قبال امور مهاجرت گفته بود: «من اصلا درک نمی‌کنم که اروپا چطور می‌تواند در زمینه از دست‌دادن ارزش‌های اخلاقی، در حال حاضر به این شدت سقوط کند. اروپا یک قاره مسیحی است، من خیلی نگران سقوط ارزش‌های اخلاقی در اروپا هستم.»

شولت پتری در ادامه تاکید کرد: «لیبرال‌ها بر روی این دیدگاه پافشاری می‌کنند که هر فردی که به خاطر ورود فراوان اشخاص جنایت‌کار به قاره اروپا، مخالف روند مهاجرت به اروپا باشد، بایستی بلافاصله به عنوان نژادپرست توصیف شود.»     

این مربی همچنین دروازه‌بان مجارستانی تیم ار.ب. لایپزیک آلمان، پتر گولاشی، را نیز به علت طرفداری این گلر از حق ازدواج قانونی برای همجنس‌گرایان، مورد انتقاد قرار داده بود.

این اظهارات سیاسی شولت پتری سرانجام باعث اخراج این مربی از سوی باشگاه هرتا برلین در هفته جاری شد.

مسئولان این باشگاه پُرآوازه و پایتخت‌نشین آلمان، در مورد علت برکناری شولت پتری اعلام کردند که «هرتا برلین باشگاهی است که در زمینه حفظ ارزش‌های خود پیرامون دفاع از جامعه‌ای متنوع، برابری انسان‌ها و نیز تحمل عقاید متفاوت، فعال است.»
تمرین دروازه‌بان‌های تیم هرتا برلین با شولت پتری (پیراهن تیره)شولت پتری با ابراز پشیمانی از اظهارات نخست خود، اعلام کرد که قصد توهین به «افراد پناهجو که به دنبال دستیابی به امنیت هستند» را نداشته است.

اما این عذرخواهی نیز سرانجام مانع برکناری او از سمت مربی دروازه‌بانان در باشگاه هرتا برلین نشد.

این ماجرا اینک ابعاد گسترده‌تری در عرصه سیاست خارجی میان کشورهای آلمان و مجارستان پیدا کرده است.

گرگلی گولیاس، رئیس ستاد رئیس‌جمهور مجارستان، در واکنش به اخراج شولت پتری از باشگاه هرتا برلین، "ساختار قانونمندی کشور" در جمهوری فدرال آلمان را زیر سئوال برده است.

گولیاس می‌گوید: «در کشوری که بر اساس ساختار قانونی اداره می‌شود، آزادی بیان نباید مورد مجازات قرار بگیرد.»

وزارت امور خارجه مجارستان نیز در پی اعتراض به اخراج مربی دروازه‌بانان هرتا برلین از این باشگاه با اشاره به «محدودیت حق آزادی بیان» ، کاردار سفارت جمهوری فدرال آلمان در بوداپست را احضار کرد.
+4
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  واقعا هم درست گفته این اروپای شرقی است که هویت مسیحی اروپا را نگه داشته اروپای غربی با فمنیست بازی و همجنس گرایی دچار کمبود شدید جمعیت شده و مجبوره کمبود جمعیت خود را با مسلمانان و آفریقایی ها جبران کند به زودی چیزی از اروپای غربی نمی ماند این اتفاق در تاریخ هم قبلا تکرار شده امپراطوری روم غربی که خیلی قدرتمند تر از روم شرقی بنظر می آمد تو سط بربرها فرو ریخت ولی روم شرقی هزار سال بیشتر دوام آورد
  13
  7
  شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۹
  ۳۴
  hitman01 - استوکهلم، سوئد
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. و البته این اروپا غربی بود که کشور‌های شرق اروپا رو از لجن زار فقر و کمونیسم نجات داد. حالا این‌ها دم در آوردن، فقط یک نگاه به BNP per capita و ارزش پاسپورت این کشور‌های شرق قبل و بعد از پیوستن به اتحادیه اروپا کنید متوجه میشید.
  2
  7
  شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.