پس از ۹ ماه خودداری سازمان ثبت احوال، «آییل» صاحب شناسنامه شد

 عکسی که پدر آییل از او در حالی که شناسنامه‌اش را در دست دارد منتشر کرده استرادیو فردا :سجاد جولانی، ساکن اردبیل، سرانجام از صدور شناسنامه برای دخترش به نام «آییل» پس از گذشت ۹ ماه از زمان تولد او خبر داد.

آقای جولانی در صفحه اینستاگرام خود ضمن اعلام این خبر، عکسی از شناسنامه فرزند خود منتشر کرده که در آن تاریخ تولد ۱۴ تیر ۹۹ و تاریخ تنظیم شناسنامه، ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ ثبت شده است.

این شهروند ساکن اردبیل در ماه‌های گذشته در ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود، گفته بود که پس از چندین بار مراجعه به اداره ثبت احوال اردبیل، این اداره به صورت شفاهی به او اعلام کرده که باید نام دیگری را برای دختر خود برگزیند.

آقای جولانی همچنین گفته بود که مقامات این اداره ادعا کرده‌اند که تمامی اسامی ثبت احوال باید به تایید سه تن از اساتید زبان فارسی در تهران برسد.

او در آن ویدئو با انتقاد از آن چه «تمرکزگرایی» و «دیکتاتوری» خوانده، گفته بود که «انتخاب نام برای فرزند حق پدر و مادر است و آن حق این جا سلب شده است.»

در طول ماه‌های گذشته والدین حداقل چهار کودک دیگر نیز در استان‌های ترک‌زبان از ممانعت اداره ثبت احوال برای صدور شناسنامه برای فرزندان‌شان به بهانه «فارسی نبودن» نام انتخابی آن‌ها خبر داده‌اند.

اداره ثبت احوال بر اساس کتابچه اسامی که توسط دولت ایران تهیه شده، فهرستی از نام‌هایی که والدین «مجاز» به انتخاب برای فرزندان خود هستند را معرفی کرده و نام‌هایی که خارج از این فهرست باشد را «غیرمجاز» اعلام می‌کند

در بند ۱ ماده ۷ پیمان‌نامه حقوق کودک مجمع عمومی سازمان ملل متحد آمده است: «تولد کودک بلافاصله پس از به دنیا آمدن ثبت می‌شود و از حقوقی مانند حق داشتن نام، کسب تابعیت و در صورت امکان شناسایی والدین و قرار گرفتن تحت سرپرستی آنها برخوردار است.»
+28
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس

  آجیل میزاشتی بهتر نبود . لا اقل معنی داره
  61
  12
  شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۴
  ۵۰
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  میزاشتی گزنفر بهتر بود حالا آییل یهنی چی؟
  50
  10
  شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۵
  ۴۶
  دمکراسی 2500 - لس انجلس، ایالات متحده امریکا
  رهبر کشور ده هزار ساله علی چلاق ترک است. بعد نمیگ
  20
  7
  شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۰
  ۴۳
  فیل دانا - سیدنی ، استرالیا

  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. [::دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس::]. یعنی این واقعا نظر بود که نوشتید. یعنی واقعا سطح شعور اجتماعی شما در این حده. معرفت هم خوب چیزیه. آقا سجاد تندرست و سلامت باشید خودت و آییل عزیز
  8
  37
  شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۲
  ۴۶
  دمکراسی 2500 - لس انجلس، ایالات متحده امریکا
  حماقت آدمها پایان ندارد. انتخاب اسم حق مسلم انسان است. ولی چقدر مردمی که در این سرزمین زندگی می‌کنند احمق هستند. کجا هستند پاک نژادانی که در ایران باستان بودند. طرف هشت سال برای یک اسم ترکی صبر کرده ولی برای اینکه همان دختر بتواند آزاد در مملکت زندگی کند و بفساد کشیده نشود حاضر نیست با علی چلاق ترک بجنگد. مردم بیسواد و بی ریشه و زیر بته ای به همدیگر توهین می‌کنند و برای یک جوک تظاهرات می‌کنند و نوکری اجنبی می‌کنند با متجاوزان
  0
  3
  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۰:۳۶
  ۴۶
  دمکراسی 2500 - لس انجلس، ایالات متحده امریکا
  بقیه ‌‌‌.. ولی برای شرافت مملکت شان کاری نمی‌کنند چون خود آنرا ندارند. طرف نوکری اردوغان و آمریکا و بارزانی و محمد بن سلمان و پوتین و چین و انگلیس را می‌کند و برای هر بی ریشه و بی پدری جفتک می اندازد ولی برای مردم شهرهای دیگر با هر زبان که با هم در یک کشتی هستند فقط فحش روان می‌کند. در کشتی که متعلق به همه ایرانیان فارغ از زبان و نژاد است نشسته و برای کشتی دیگر دم تکان داده و کشتی مارا سوراخ می‌کند. شاید که اردوغان و پوتین و بارزانی و بایدن تیکه گوشتی یا نانی برایش بیندازد. البته ایرانیان شرافتمند در همه جای ایران و با هر زبانی هستند که در خانواده بزرگ شده و به کل میهن عشق می‌ورزند و علیه آخوند منحرف میجنگند. من خود شدیدا معتقد به حفظ همه زبانها و لهجه ها و آیین ها در ایران هستم زیبایی ایران و عظمت و شرف آن در همین تفاوت‌ها و در عین حال عشق همه به میهن است و لعنت میکنم هر کس را که به دیگران و زبانهای موجود در ایران توهین کند.
  2
  3
  دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۰:۵۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.