نامه بیش از ۳۰۰ متخصص ایرانی-‌آمریکایی به بایدن: بر حقوق‌بشر در ایران تمرکز کنید

ایران اینترنشنال :بیش از ۳۰۰ متخصص ایرانی-آمریکایی در نامه‌ای به جو بایدن،‌ رییس‌جمهور آمریکا، از او خواستند دفاع از دموکراسی و حقوق بشر را محور سیاستش در قبال ایران قرار دهد و از اراده مردم این کشور برای استقرار جمهوری سکولار غیرهسته‌ای حمایت کند.

این نامه روز چهارشنبه ۱۸ فروردین‌ماه و همزمان با ادامه مذاکرات وین با میانجی‌گری اروپا میان نمایندگان جمهوری اسلامی و آمریکا برای بازگشت به برجام و رفع تحریم‌ها منتشر شده است.

متخصصان امضاکننده نامه اشاره کرده‌اند که هیچ لغو تحریم یا امتیازی نباید برای حکومت ایران در نظر گرفته شود، مگر اینکه جمهوری اسلامی «به صورتی قابل راستی‌آزمایی به نقض حقوق بشر در ایران، تروریسم در خارج کشور و حمایت مخربانه از متحدانش» در منطقه خاتمه دهد.

آن‌ها هشدار داده‌اند که حقوق بشر و دموکراسی باید جزیی ماندگار و مرکزی در سیاست آمریکا نسبت به ایران باشد و گفته‌اند باید از اشتباهات چهار دهه گذشته از جمله این «افسانه» که جناحی میانه‌رو در جمهوری اسلامی وجود دارد که می‌تواند قدرت بگیرد، پرهیز شود.

امضاکنندگان این نامه شامل محققان، اساتید دانشگاه، فیزیکدانان، بنیانگذاران و مدیران صنعتی و همچنین کارشناسان هستند.

در بخشی دیگر از نامه به سابقه «هولناک» حقوق بشری جمهوری اسلامی و سرکوب مخالفان توسط آن اشاره شده و امضاکنندگان بر ضرورت «اقدام فوری و قاطعانه» در پشتیبانی از اراده مردم ایران برای استقرار «جمهوری دموکراتیک،‌ سکولار غیرهسته‌ای» تاکید کرده‌اند.

پروفسور کاظم کازرونیان، از تهیه‌کنندگان این نامه و هماهنگ‌کننده کمیته موقت متخصصان ایرانی در زمینه سیاست ایران، می‌گوید: «بسیاری از امضاکنندگان نامه هدف توطئه تروریستی رژیم ایران بودند که در ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ میلادی نزدیک پاریس صورت گرفت و در ارتباط با آن اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی، بازداشت و در دادگاه بلژیک در ماه فوریه سال جاری میلادی به ۲۰ سال زندان محکوم شد.»

ژیلا عندلیب، مدیر اجرایی و دیگر امضاکننده، هم اشاره می‌کند که این نامه بازتاب دیدگاه بسیاری از ایرانی-آمریکایی‌هایی است که با خانواده‌های خود در ایران ارتباط دارند و بسیاری از آن‌ها قربانیان سرکوب‌هایی از جمله «قتل عام ۳۰ هزار زندانی سیاسی» در دهه ۱۳۶۰ بوده‌اند.
+19
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  تا زمانی که جمهوری اسلامی از روی کره زمین محو نشود، هیچ گونه حقوق بشری تو ایران وجود نداره..نابودی این رژیم جنایتکار آرزوی هر ایرانی باشرافتی هستش..
  2
  22
  ‌پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۷
  ۲۲
  امیر پاور - ترونتو، کانادا
  شرم بر آمریکا و اصولا کسانی که به اسم حقوق بشر به ایران حمله میکنند ،بزرگترین کشور تولید کننده و صادر کننده سلاح یعنی آمریکا که در ۱۰۰ سال گذشته سابقه حمله به ۴۷ کشور جهان را به صورت مستقیم و یا نیروی های نیابتی انجام داده ،بمب اتم روی سر مردم ژاپن انداخته، از کشورهای جعلی و وهابی منطقه مثل عربستان حمایت کرده ،چشم خود را بر قتل قاشقچی بسته ،میلیونها گرسنه یمنی که توسط آلوحوش عرعرستان روزانه بمباران میشوند هم که توسط چراغ سبز آمریکا و انگلیس بوده ،تا سال ۱۹۶۲ میلادی هم که سیاه پوستان آمریکا به عنوان شهروند درجه ۲ محسوب میشدند و در اتوبوس عمومی فقط از درب عقب میبایستی استفاده میکردند و در صورتی که سفید پوستی در داخل اتوبوس به علت کمبود جا ایستاده می بود، سیاه پوست ملزوم بود صندلی خود را به آن سفید بدهد ،این کشور وحشی ،این کشور بی فرهنگ‌،این کشور بربر واسما فاز حقوق بشری گرفته و ادای تنگارو درمیاره، خفه شو آمریکا خفه شو غربگدا .
  3
  4
  ‌پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۹
  ۲۲
  امیر پاور - ترونتو، کانادا
  شهرکرد، ایران ،گوش کن انشالله شما از کره زمین محو خواهی شد و این آرزو را به گور خواهی برد
  6
  1
  ‌پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۸
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران
  [::امیر پاور - ترونتو، کانادا::]. چه من تو این دنیا باشم یا چه نه، رژیم نامشروع جمهوری اسلامی محکوم به نابودی هستش..ماله کشی هم برای همیشه تموم میشه و دیگه باید سراغ یه شغل شرافتمندانه باشی..
  2
  4
  ‌پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۴
  ۲۲
  امیر پاور - ترونتو، کانادا
  9118,شهرکرد ،ایران . عزیز دل، لطفا بگو اینجا ربط گودرز به شقایق چه بود ؟ موضوع خبر ی طرف کامنت من هم همون طرف ولی تو و کامنتت به هیچ طرفی ربط نداری..همه رو برق میگری مارو ننه ....ادیسون .ببین برو با همون بچه شهرستانیای خودت کامنت بازی کن ،از ما و تهرانی جماعت بیرون بکش چون واقعا ما فقط با خودمونو بچه محلامون حال میکنیم ،چه راست بگی چه دروغ ،چه کامنتت با ارزش باشه چه بی ارزش ،من باشهرستانی جماعت کلا حال نمیکنم ،دمت گرم تو از همین حالا تا ۱۰۰ سال آینده کلا درست میگی در تمام موارد ،ولی جون هرکس دوست داری در مورد کامنتهای من چیزی ننویس کلا وقتی اسم تو و مناطق تجزیه طلب غرب میاد کهیر میزنم ،باشه ؟ آفرین پسر گل
  0
  0
  جمعه ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۳:۴۱
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران
  [::امیر پاور - ترونتو، کانادا::]. آخه .....تازه به دوران رسیده که معلوم نیست از کدوم دهات پاشده رفته تهران، وقتی کم میاری، چرا میزنی جاده خاکی، از غربگدایی رسیدی به بچه تهرون و شهرستانی بودن..از ..... اجازه گرفتی اومدی کامنت میذاری و با بزرگتر از خودت حرف میزنی🤣🤣.
  0
  0
  جمعه ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.