شماری از بستگان و خانواده‌‌های کشته‌شدگان اعتراضات آبان در اصفهان بازداشت شدند

ایران اینترنشنال :نیروهای امنیتی روز چهارشنبه در اصفهان اتوبوس حامل شماری از خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات آبان۹۸ و اعتراضات سال۸۸ را متوقف و محاصره کرده و اقدام به بازداشت بیش از ۲۰ نفر از آنها کردند.

بنابر گزارش‌ها، نیروی امنیتی در اصفهان، عصر چهارشنبه هجدهم فروردین ماه، اتوبوس حامل شماری از خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات را محاصره کرده و اقدام به بازداشت آنها کرده‌اند که در جریان این بازداشت‌ها مادر ابراهیم کتابدار از حال رفته است.

از جمله خانواده‌هایی که در جریان هجوم نیروهای امنیتی به این اتوبوس بازداشت شدند خانواده‌های وحید دامور، مهرداد معین‌فر، پویا بختیاری، ابراهیم کتابدار از کشته‌شدگان اعتراضات آبان۹۸ و همچنین خانواده شهرام‌ فرج‌زاده از کشته شدگان اعتراضات سال۸۸ هستند.

همزمان مسیح علی‌نژاد در صفحه اینستاگرام خود خبر داد که سکینه احمدی، مادر ابراهیم کتابدار از کشته‌شدگان اعتراضات آبان۹۸،  در جریان هجوم نیروهای امنیتی به این اتوبوس، از حال رفته است ولی نیروهای امنیتی از انتقال او به بیمارسان خودداری کرده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که چند نفر از خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات پس از چند ساعت بازداشت در اصفهان، آزاد شده‌اند اما به گفته منابع مطلع بازداشت شماری از آنها همچنان ادامه دارد.

پایگاه خبری هرانا، در همین ارتباط گزارش داد که این بازداشت‌ها هنگامی انجام شد که اتوبوس حامل خانواده‌های کشته‌شدگان آبان، پس از حضور بر مزار سردار اسعد بختیاری، از مشروطه‌خواهان ایران، در مسیر بازگشت قرار داشت.

ناهید شیرپیشه، اشکان و آرین شیرپیشه، منوچهر، عاصف، مونا و مهرداد بختیاری همگی از اعضای خانواده «پویا بختیاری»، سکینه احمدی و حمیده کتابدار مادر ‌وخواهر «ابراهیم کتابدار»، مرتضی و سعید دامور پدر و برادر «وحید دامور» ، ایران الله‌یاری مادر «مهرداد معین‌فر» ، مادر «فرهاد مجدم»، کامبیز نوروززاده، حوریه فرج زاده خواهر «شهرام فرج‌زاده» از کشته شدگان اعتراضات سال۸۸ از جمله بازداشت‌شدگان در اصفهان بوده‌اند.

جواد لعل محمدی فعال مدنی و عضو کانون صنفی معلمان ایران، احسان غدیری، هاشم امینی، محمد کریمی، مهیار ظفرمهر، یاشار تبریزی به همراه دو دخترش، و پوران ناظمی از جمله کسانی هستند که به دست نیروهای امنیتی در اصفهان بازداشت شدند.

دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی سوابق بسیاری در آزار و بازداشت خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات و همچنین خانواده‌های فعالان سیاسی و مدنی دارند.

بنابر گزارش‌ منابع مطلع و نهادهای مدافع حقوق بشر، فشارها از آبان۹۸ بلافاصله پس از کشتار و سرکوب  معترضان، بر خانواده‌های آنها آغاز شد و دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی به صورت گسترده‌ای آنها را احضار یا مورد تهدید قرار دادند.

علاوه بر این، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، اجازه برگزاری مراسم چهلم را به شکل عمومی به خانواده‌ها نداد و تمامی اعضای خانواده پویا بختیاری را چند روز قبل از مراسم چهلم بازداشت کرد.
+14
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.