«سوفاگیت»؛ رئیس کمیسیون اروپا در دیدار با اردوغان بدون صندلی ماند

تصویری از ویدویوی منتشرشده که نشان می‌دهد رهبران مرد نشسته‌اند و خانم فون در لاین صندلی نداردبی بی سی :انتشار ویدئویی از دیدار رئیس جمهور ترکیه و دو رهبر ارشد اتحادیه اروپا که نشان می‌دهد برای اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، بر خلاف همکار مردش، صندلی‌ای برای نشستن در نظر گرفته نشده، با موجی از انتقاد و واکنش روبرو شده است.

در تصاویر ملاقات روز سه‌شنبه در آنکارا، دو صندلی جلو پرچم‌های ترکیه و اتحادیه اروپا دیده می‌شود که روی یکی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و روی دیگری شارل میشل، رئیس شورای اروپا می‌نشینند.
خانم فون در لاین بعد از روبرو شدن با این صحنه و فهمیدن اینکه برای او صندلی نگذاشته‌اند، با صدایی حاکی از تعجب، دستانش را به نشانه آزردگی از هم باز می‌کند.

در نهایت او روی یک کاناپه کمی دورتر از دو رهبر مرد، و روبروی وزیر خارجه ترکیه می‌نشیند که از نظر دیپلماتیک هم‌سطح او نیست.
سه رهبر، دو صندلیاریک مارمر سخنگوی کمیسیون اروپا امروز با انتقاد از این رفتار گفت: "رئیس کمیسیون (اروپا) بوضوح شگفت‌زده شد."

آقای مارمر تاکید کرد که با خانم فون در لاین باید "دقیقا" مثل آقای میشل رفتار می‌شد.

از نظر بروکسل این دو رهبر باید در دیدارها و جلسات، هم‌رده روسای دولت‌ها شناخته شوند.

آقای مارمر گفت برای خانم فون در لاین "این مسائل مهمند و باید رفتاری مناسب در قبال آن داشت که بوضوح (در ترکیه) این اتفاق نیفتاد."
سوفاگیت در جلسه انتقاد به وضعیت حقوق زنان در ترکیه
این ماجرا -که خیلی زود در شبکه‌های اجتماعی نام "سوفاگیت" گرفت- درست در دیداری اتفاق افتاد که رهبران اروپایی در آن از وضعیت حقوق زنان در ترکیه انتقاد داشتند.

پیش از سفر این دو مقام ارشد اروپایی به آنکارا، آقای اردوغان با اعلام خروج ترکیه از کنوانسیون استانبول برای منع خشونت با زنان و کودکان، خشم رهبران اروپایی در بروکسل را برانگیخته بود. بعد از انتشار ویدئوی دیدار آنکارا، ایراته گارسیا پرز نماینده اسپانیا در پارلمان اروپا، رفتاری را که با خانم فون در لاین شد "شرم‌آور" خواند و با هشتگ "حقوق زنان" در توییتر نوشت: "اول از کنوانسیون استانبول خارج شدند و حالا در یک دیدار رسمی رئیس کمیسیون اروپا را بدون صندلی گذاشتند."

اما همه انتقادها متوجه ترکیه نبود. سوفی ولد، نماینده هلند در پارلمان اروپا سکوت شارل میشل، رئیس شورای اروپا را در حالی که همکارش جایی برای نشستن نداشت، زیر سوال برد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه دفتر آقای میشل و ریاست جمهوری ترکیه واکنشی به این ماجرا نداشته‌اند.
+18
رأی دهید
-24

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۲
  امیر پاور - ترونتو، کانادا

  کشور گو........ش درازها خوب بیش از این همه نمیشه انتظار داشت ولی چون این عمل رو در مقابل اتحادیه اروپای فمینیستی که فقط با شعار برابری زن و مرد در حال تخریب نقش پدر و مرد در خانواده و با دادن حقوق بسیار بیشتر از مردان به زنانن با شعار برابری مرد زن ،در واقع در حال اخته کردن مردان و هار کردن زنان در راستای از بین بردن ساختار خانواده میباشد ،بنده با این عمل اردوغان ...... آشولاش موافق هستم
  71
  39
  ‌چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۰
  ۵۱
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد

  نگاه به این هیتلر زمان کنید که هم از سر میخوره و هم از ته, اردوغان یک قاتل به تمام معناست کسی که کمک رسانی تمام کمال به داعش کرد
  11
  81
  ‌چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۹
  ۳۶
  در روایت آمده است که - سن فرانسیسکو، ایالات متحده امریکا

  [::امیر پاور - ترونتو، کانادا::]. با خواندن 3 کلمه اول کامنتت دیگر از خواندن کل آن منصرف شدم. رفتی کانادا ولی متاسفانه هنوز از اخلاق انسانی هیچی یاد نگرفتی به نفع خودت هست این نژاد پرستی را از سرت بندازی وگرنه ممکن هست روزی از دهنت در برود و آنجا کلمه ای مشابه همین را به کسی بگویی و دچار عواقبش بشی.
  10
  41
  ‌چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۴
  ۲۲
  امیر پاور - ترونتو، کانادا
  در روایات آمده است که- سانفرانسیسکو ایالات متحده آمریکا ،دوست عزیز ممنون بابت انتقاد درست و سازنده شما .من واقعا مشکل خود برتر بینی و نژادپرستی دارم و دقیقا همین چند روز گذشته سر همین موضوع در محل کار درگیری لفظی با چندین منجره شاغل در محل کارم پیدا کردم ،البته چون کارم را واقعا عالی انجام میدهم در اینجور مواقع معمولا ۴ منجری که بیزنس ما رو میچرخونند سر رفتار من با سایرین کارمندان به شدت اختلاف و بحث میکنند ۲ نفر اول و دوم بیزنس ما به شدت از بنده حمایت میکنند و هوای منو دارن ولی نفر سوم و چهارم با اینکه شخصا با من مشگلی ندارند ولی از رفتار من رنجور هستند ،تنها آس دست من اینکه واقعا در کار و مسئولیت خودم بلااقرار عالی عمل میکنم که همین موضوع دهان همه رو بسته نگهمیداره. واقعا از این رفتار خودم بدم میاد ولی وقتی سر ی موضوعی خونم به جوش میاد با زخم زبانهای .....همه را آزار میدم .واقعا هم دوست دارم خودمو اصلاح کنم ولی نمیشه، من فکر میکنم بیشتر به خاطر یک سری از مشکلات که منو عقده کرده و سوی دیگه به علت فیزیک ظاهری بنده این مشگل ظهور میکنه .تقریبا تمام مشکلات زندگی بنده هم از همین نقطه بوده
  7
  6
  ‌چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۲
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  امپراطوری ترکها بیشتر اروپا رو گرفته بودن، اگه اطریش نبود همینطور می رفتن بالاتر المان رو هم می گرفتن . اما تمام سرزمینهای عثمانی این بزرگترین امپراطوری وقت دنیا توسط همین اروپا گرفته شده، حالا یه کشور کوچیک اما با عقده های بزرگ. ما چه جوری توسط اعراب شکست خوردیم ده برابر آن شکست و عقده حقارت نصیب ترکها شد پس دیگه مال خودمون ۱۴۰۰ سال پیش رو باید فراموش کنیم
  3
  5
  ‌چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۹
  ۱۰۴
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  [::امیر پاور - ترونتو، کانادا::]. با توهین نژادی که کردی کاملا مخالفم،ولی قسمت بعدی کامنتت ۱۰۰ درصد موافقم.همین زیاده روی و حرکات فاشیستی رو به بهانه حقوق برابر زن و‌مرد،حقوق سیاه بشر سیاه ها و حمایت از گرایش های جنسی متفاوت و حتی گیاه خوارها انجام میدن جوری که در حق بقیه داره تبعیض و نابرابری اعمال میشه.به قول معروف از ترس افتادن از پشت بام عقب عقب رفتن و حالا از اون سمت دیگه پرت میشند پایین.
  1
  10
  ‌پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  [::در روایت آمده است که - سن فرانسیسکو، ایالات متحده امریکا::]. در مورد امیر پاور،هنوز بچه است،جوان است و جاهل،شما خودتو ناراحت نکن.
  6
  5
  ‌پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۱:۲۶
  ۳۶
  در روایت آمده است که - سن فرانسیسکو، ایالات متحده امریکا
  [::امیر پاور - ترونتو، کانادا::]. درود بر شما دوست عزیز با این پاسخ منطقی تان. هیچ کسی بی عیب نیست موفق و سربلند باشید.
  3
  6
  ‌پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.