زوج ایرانی در اندونزی به جرم قاچاق «مت‌آمفتامین» به اعدام با جوخه آتش محکوم شدند

بی بی سی: دادستانی اندونزی می‌گوید دادگاهی در استان جاوه غربی، برای بیش از ده عضو یک باند قاچاق مواد مخدر از جمله یک زوج ایرانی حکم اعدام صادر کرده است.
 
به گفته مقام‌های دادستانی اندونزی، در این پرونده برای ۱۳ نفر شامل سه ایرانی، یک پاکستانی و ۹ تبعه اندونزی حکم اعدام با جوخه آتش صادر شده است.
 
این افراد متهم به قاچاق ۴۰۰ کیلوگرم مت‌آمفتامین بودند.
 
بامبنگ یونیانتو دادستان سوکابومی گفت حسین سالاری رشید، تبعه ایران، سردسته این گروه بوده است: "چهار خارجی در این گروه هستند و در میان آنها رشید طراح اصلی این عملیات قاچاق بود. او و همسرش هر دو به اعدام محکوم شده‌اند."
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه حکم این افراد عصر روز سه‌شنبه ۶ آوریل (۱۷ فروردین) در دادگاهی در شهر سوکابومی و در یک جلسه مجازی صادر شده است.
 
اعضای این باند ژوئن سال پیش دستگیر شده بودند.
حکم بی‌سابقه به گفته عفو بین‌الملل محکومیت این تعداد متهم به اعدام در یک پرونده قاچاق مواد مخدر در اندونزی سابقه نداشته است.
 
عفو بین‌الملل می‌گوید با این حکم تعداد کسانی که در سال ۲۰۲۱ در اندونزی به اعدام محکوم شده‌اند به ۳۰ نفر رسیده که چند خارجی هم در میان آنها هستند. بیشتر احکام مرگ به قاچاق مواد مخدر مربوط است.
 
سال ۲۰۱۹ یک قاچاقچی فرانسوی در اندونزی به اعدام محکوم شد اما در دادگاه تجدید نظر زندان طولانی مدت گرفت. پیش از آن هم هشت قاچاقچی تایوانی به جرم تلاش برای قاچاق یک تن مت‌آمفتامین به اعدام محکوم شده بودند.
 
چند قاچاقچی خارجی هم در اندونزی با جوخه آتش اعدام شده‌اند، از جمله اندرو چان و میران سوکوماران، شهروندان استرالیا که تیرباران آنها در سال ۲۰۱۵ باعث تنش‌ دیپلماتیک و درخواست از اندونزی برای لغو صدور حکم اعدام شد.
 
این دو نفر متهم به هدایت باند قاچاق هروئین معروف به "بالی ۹" بودند.
+106
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  بیگانه در بایرن - بایرن، آلمان
  هر چه زودتر،بهتر
  25
  42
  ‌چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۸
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران

  افتخار آفرینان عرصه بین الملل. اسم اون یابو هم شبیه بچه پاسداراس. هرجا تروریسم و مواد مخدر و اختلاص و کشتار مردم بدون اسلحه هست نام ایران میدرخشد. جمهوری اسلامی یک نام هست و اینها که در انواع کثافتها در حکومت ایران شرکت میکنن اکثریت ایرانی هستن و صرفا با یک پیشنهاد مالی یا پستی تن به این ظلم به بشر دادن.
  11
  57
  ‌چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۰
  ۵۵
  من و تو باهم - لندن، انگلستان
  همین فردا دوتا توریست اندونزیایی را به جرم جاسوسی میگیرند توادل می‌کنند این آخوندها بلدن از توله‌های خود چه جوری محافظت کند
  4
  5
  ‌پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۶
  ۳۹
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا
  اینم از بدبختی و فقر هم مادی هم فرهنگی هستش که رژیم هم در این موارد بی تقصیر نیستش
  3
  8
  ‌پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۱:۳۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.