کرونا در ایران؛ درخواست تعطیلی کامل سراسری، هشدار درباره مرگ دستکم«۲۰ هزار نفر»

بی بی سی :وزارت بهداشت ایران در اطلاعیه‌ای کم‌سابقه "دو هفته تعطیلی کامل سراسری" را ضروری دانست و هشدار داد اگر "بلافاصله" چنین نشود، "حداقل بیست هزار نفر" از کرونا جان خواهند باخت و آمار فوت ممکن است به "بالای ۶۰۰ نفر" در روز برسد.

در بیانیه وزارت بهداشت آمده: "ضروری است ستاد ملی کرونا بلافاصله دو هفته تعطیلی کامل سراسری (شامل تمامی ادارات دولتی، شرکتها و اصناف غیر ضروری)، منع کامل سفر (شامل خودروهای شخصی و وسایل نقیله عمومی)، بیرون بر شدن همه رستورانها و غذاخوری هتل‌ها، محدودیت جدی تردد شامگاهی و اعمال جرایم سنگین برای هرگونه مراسم یا تجمعات در سراسر کشور وضع کند".

بنا بر این بیانیه، سرعت افزایش بستری در خیز سراسری چهارم به مراتب بیشتر از خیزهای قبلی است.

امروز همچنین ستاد ملی مبارزه با کرونا، جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام را لغو کرده است.

آمار ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در ایران دوباره رو به افزایش است و به گفته مقام‌های رسمی موج چهارم همه‌گیری آغاز شده است.
نقشه رنگ بندی شهرهای ایران در 18 فروردیننقشه جدید رنگ‌بندی کرونا در شهرهای ایران نشان می‌دهد همه مراکز استان‌ها و کلانشهرها در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند. در حال حاضر ۲۵۷ شهر ایران در وضعیت قرمز قرار دارند.

بر اساس نقشه تازه رنگ‌بندی کرونا فقط مناطقی در سیستان و بلوچستان در وضعیت آبی هستند و اغلب شهرهای ایران در وضعیت قرمز، برخی نارنجی و شماری هم زرد قرار دارند. بسیاری از شهرهایی که اکنون در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند، در ایام نوروز در وضعیت آبی بودند.

دیروز با شناسایی قطعی ۱۷ هزار و ۴۳۰ مبتلای جدید، شمار مبتلایان روزانه افزایشی بی‌سابقه داشت. ۱۷۴ نفر نیز در شبانه‌روز گذشته جان خود را از دست دادند.
وضعیت قرمز و نارنجی به چه معناست؟وضعیت شهرهابر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا وضعیت قرمز، بسیار پر خطر، به این معناست که ابتلای قطعی بیش از ۲۵ مورد در ۱۰۰ هزار نفر در روز و همه‌گیری رو به گسترش باشد. در این وضعیت همه مشاغل به جز شغل‌های ضروری باید تعطیل شوند.

پس از رنگ قرمز، رنگ‌های نارنجی، زرد و آبی قرار دارند: به این ترتیب که چهار نفر بستری در ۱۰۰ هزار نفر زرد، شش بستری در ۱۰۰ هزار نفر نارنجی و ۱۰ بستری در ۱۰۰ هزار نفر، قرمز محسوب می‌شوند.

رنگ‌بندی جدید با افزودن رنگ آبی به معنای وضعیت "کم‌خطر" از شنبه ۲۵ بهمن‌ماه در سراسر ایران اعمال شده است.

بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا خروج خودروهای بومی از شهرهای قرمز و نارنجی و ورود خودروهای غیر بومی به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است.

مقامات ایران می‌گویند این کشور با موج چهارم و "یکی از سهمگین‌‌ترین امواج کرونا" در یک سال گذشته درگیر است. به گفته منابع رسمی، سویه‌ای که نخستین بار در بریتانیا شناسایی شد، سویه غالب در همه‌گیری کنونی است.

بنا به گزارش‌ها که این ویروس ابتدا در استان خوزستان شایع شد و سپس از غرب به مرکز و شرق ایران راه یافت.

دولت ایران رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی در تعطیلات نوروز را عامل اصلی "خیز چهارم" کرونا معرفی می‌کند اما منتقدان می‌گویند دولت قوانین محکمی برای کنترل رفت و آمدها وضع نکرده است و واکسیناسیون بسیار کند پیش می‌رود.
+42
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  لازم است که همه برای زیارت امام هشتم سفری به مشهد داشته باشند تا مصون بمانند.
  2
  35
  ‌چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۹
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران

  نتیجه مسافرت احمق ها در ایام نوروز
  8
  30
  ‌چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۱
  ۴۶
  حق گو لندن - لندن، انگلستان
  الان تکذیب شد. نمی توانند تعطیل کنند ! از ترس مردم‌که از گشنگی بریزند در خیابان‌ها همه جاها را باز گذاشتند . فقط امیدوارم این دفعه بخیر بگذرد این بلا از سر مردم ایران که این موج جدید شوخی بردار نیست . عید را بی شرفها تعطیل نکردند چون مافیایی شرکت‌های توریستی نگذاشتند و حالا اوضاع اینطور شده است .
  5
  24
  ‌چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۷
  ۵۲
  arya_japan - توکیو، ژاپن

  مطمعا تعطیل نمی شود چون مردم هرچه گرفتار باشند به نفع نظام هست .این را چهل سال هست که مردم میگویند .گرفتاری =بقای نظام
  5
  25
  ‌چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۱
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  کرونا برای دولتهای مردمی ،فهمیده توانمند،معظل است.در نتیجه برای نظام دزد سالار،بی عرضه،نفهم،جای خود دارد.من فکر نمیکنم تا دو سال دیگر ملت ایران (در صورت وجود ج.ا)از این بلا رهایی یابند
  2
  1
  ‌پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.