نیویورک تایمز: جزئیات تازه از حمله به کشتی ایرانی ساویز

فرارو: نیویورک‌تایمز به نقل از یک مقام آمریکایی نوشته است که اسرائیل، آمریکا را مطلع کرده است که به کشتی ایرانی ساویز در دریای سرخ حمله کرده است.
 
ابتدا شامگاه سه شنبه ۱۷ فروردین ماه رسانه‌های از حمله عوامل ناشناس به یک فروند ایرانی در دریای سرخ، در نزدیکی سواحل یمن، خبر دادند.

در همین حال خبرگزاری های داخلی گزارش دادند که این سانحه به دلیل انفجار مین‌های چسبان در بدنه کشتی رخ داده است.
 
برخی رسانه‌های کشتی ساویز را متعلق به سپاه پاسداران دانستند. اما خبرگزاری تسنیم نوشت: "کشتی ایران ساویز در چند سال گذشته در دریای سرخ به منظور پشتیبانی از تکاور‌های ایرانی که به ماموریت اسکورت شناور‌های تجاری اعزام می‌شوند مستقر بوده است."
 
نیویورک تایمز در این رابطه نوشت: "کشتی ساویز اگرچه از نظر فنی به عنوان یک کشتی باری طبقه بندی می‌شود، اما ظاهرا این اولین کشتی نظامی است که در درگیری‌ بین اسرائیل و ایران، مورد حمله قرار گرفته است."
 
در حالی خبر حمله به این کشتی نظامی ایران در دریای سرخ منتشر شده که در همین روز رسانه‌های از پیشرفت‌ در مذاکرات  در وین برای احیای توافق برجام خبر داده‌اند.
 
گفتی است روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال ماه پیش مدعی شده بود که از اواخر سال ۲۰۱۹ تاکنون اسرائیل دستکم ۱۲ کشتی و نفتکش ایرانی حاوی سوخت را که از ایران عازم سوریه بودند هدف قرار داده است.
 
وال استریت ژورنال نوشت برخی حملات در دریای سرخ و مناطق دیگر بوده و رژیم اسرائیل برای آن‌ها از سلاح‌هایی مثل مین دریایی استفاده کرده است.
 
در این گزارش آمده با وجود اینکه آمریکا صادرات نفت ایران را یکجانبه تحریم کرده است، ایران صادرات میلیون‌ها بشکه نفت را به سوریه ادامه داده است.
 
ایران در مواردی حمله به نفتکش‌های ایرانی را کار اسرائیل دانسته بود. علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران مهر سال ۱۳۹۸ گفته بود که نفتکش‌های ایرانی هپینس و هلم در دریای سرخ هدف حمله موشکی قرار گرفته اند.
 
در آن زمان سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به هدف قرار گرفتن نفتکش ایرانی در دریای سرخ گفته بود "پاسخ تهران به عامل حمله به نفتکش ایرانی کوبنده خواهد بود".
+68
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  یک مشت ابله که اصلا نمیدانند مارکسیسم چیست به هوای رسیدن به حلوای مفت کمونیست و چپول و استالینیست شدند و مطابق تبلیغات استالینیستی به ضدیت با اسرائیل و امریکا پرداختند. این مهجوران مغزی از نیم قرن قبل تا حالا درمان نشده و در حالیکه نان مفت سوسیال غرب را می خورند هنوز در عوالم وعده های دروغین استالینیستی به سر میبرند. این ها عقل نداشته ی مذهبیون ایران را هم مسموم کرده و در عالم شکست خورده ی چپولیسم غلت میزنند. در این شرایط مغزی تاکنون بیش از 1000 بیلیون دلار از ثروت ایران را از دست داده و از صدجا ضربه خورده اند و اسرائیل و امریکا قویتر از قبل جلو میروند. فرض کنید اصلا اسرائیل و امریکا نباشند یعنی روسیه یا چین چیزی به این ابلهان میدهد!؟ بدبختی اصلی این ها حسادت است. ادم حسود می خواهد همه به روز سیاه بیفتند تا با دیدن ماشین بهتر همسایه تمام بدنش گر نگیرد.
  4
  39
  ‌چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.