فیس‌بوک صدها حساب «مزرعه ترول‌ مجاهدین در آلبانی» را حذف کرد

ایران وایر: شبکه اجتماعی فیس‌بوک روز سه شنبه ۱۷ فروردین اعلام کرد صدها حساب جعلی مرتبط با سازمان مجاهدین خلق ایران و اعضایش در آلبانی را بسته و حذف کرده است. «شورای ملی مقاومت ایران» بسته شدن حساب‌های وابسته به خود را تکذیب کرد. همزمان چند حساب از ایران که علیه اسرائیل فعالیت می‌کرد نیز مسدود شده است.
 
بنابر گزارش فیس‌بوک، کارشناسان این شرکت زمانی این حساب‌های کاربری را شناسایی کردند که دریافتند همه آنها از محلی واحد در آلبانی، متعلق به شورای ملی مقاومت و بازوی اجرایی‌اش سازمان مجاهدین خلق ایران، فعالیت می‌کنند.
 
فیس‌بوک در گزارش خود این حساب‌های کاربری را «مزرعه ترول‌ها» توصیف کرده است؛ عبارتی که معمولا برای اشاره به گروهی به کار می‌رود که در قبال دریافت دستمزد، اقدام به فعالیت در شبکه‌های اجتماعی می‌کنند و عمدتا ضداطلاعات یا اطلاعات جعلی انتشار می‌دهند.
 
این شبکه اجتماعی تاکید کرده است حذف چنین حساب‌هایی نه بر اساس محتوایی که منتشر کرده‌اند بلکه به خاطر «رفتار آنها» صورت گرفت.
 
فیس‌بوک در توضیح این «رفتار» گفت کارشناسان دریافتند که زمان فعالیت همه این حساب‌ها بر اساس زمان کاری اروپای مرکزی بود؛ به این معنی که در ساعات اولیه صبح افزایش می‌یافت، پس از ساعت ۹ صبح به اوج می‌رسید، در ساعات عصرگاهی فروکش می‌کرد و در ساعت ناهار نیز دچار توقف می‌شد.
 
فیس‌بوک در عین حال گفته مدرکی در دست ندارد که نشان دهد به این افراد دستمزد پرداخت می‌شده است.
 
بـِـن نیمو، از مسئولان فیس‌بوک در بخش بررسی تهدیدهای جهانی، گفت: «حتی ترول‌ها هم باید غذا بخورند.»
 
به گزارش آسوشیتدپرس، این مقام فیس‌بوک که روز سه‌شنبه به صورت تلفنی با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد توضیح داد این حساب‌های کاربری در سال ۲۰۱۷ بیشترین فعالیت را داشتند و بار دیگر در اواخر ۲۰۲۰ فعال‌تر شدند.
 
بنابر گزارش ماهانه شرکت فیس‌بوک، از حساب‌های وابسته به آلبانی مجموعا ۱۲۸ حساب کاربری، ۴۱ صفحه، ۲۱ گروه و ۱۴۶ حساب اینستاگرامی حذف شدند. بنابر همین گزارش، حساب‌های اینستاگرامی حذف‌شده مجموعا حدود ۱۱۲ هزار فالوئر داشتند.
 
بسیاری از اکانت‌های حذف‌شده با تصاویر متعلق به افراد درگذشته، مشاهیر و در مواردی، چهره‌های ساخت کامپیوتر فعالیت داشتند.
 
شورای ملی مقاومت ایران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد هیچ اکانت وابسته به این شورا یا متعلق به سازمان مجاهدین خلق ایران حذف نشده است. این شورا همچنین وجود «مزرعه ترول» وابسته به خود را تکذیب کرد.
 
خبر اخیر فیس‌بوک در واقع تازه‌ترین گزارش ماهانه این شرکت با عنوان «گزارش رفتارهای غیرواقعی هماهنگ» است که در سه سال و نیم سال گذشته ادامه داشته است.
 
در تازه‌ترین گزارش، بجز «مزرعه ترول‌ها در آلبانی» که نام آن در ردیف اول ذکر شده، به ۱۳ گروه دیگر نیز اشاره شده است. ردیف دوم این فهرست نیز به ایران تعلق دارد.
 
به نوشته فیس‌بوک، در ماه گذشته میلادی ۲۹ حساب کاربری و ۲ صفحه در فیس‌بوک و همچنین ۱۰ حساب در اینستاگرام که از ایران علیه اسرائیل فعالیت می‌کرد حذف شد. بنابر همین گزارش، این حساب‌ها و صفحات در پیوند با ادامه بررسی‌ها درباره حساب‌هایی که شش ماه پیش حذف شد شناسایی شدند.
 
سازمان مجاهدین خلق ایران از سال ۲۰۱۲ از زمره فهرست آمریکا برای گروه‌های تروریستی خارج شد. اعضای این گروه عمدتا در اردوگاهی در نزدیکی تیرانا، پایتخت آلبانی، حضور دارند.
+66
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران

  این تفاله های وطن فروش و بی شرف با عقاید مخوف در پستی وبی شرمی کم از ملاها ندارند. مریم و مسعود رجوی همانند خامته ای نماد فساد و جنایتند
  6
  51
  ‌چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۴
  ۵۲
  سرزمین اریا - کویت ، کویت

  قیافه های این دشمنان ایران همه شکسته و خمول و افسرده هست
  6
  47
  ‌چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۵
  ۴۰
  stockholm - استکهلم، سوئد

  دستشون درد نکنه باید این حسابهای جعلی بسته بشه
  5
  42
  ‌چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۷
  ۴۲
  مهرداد2538 - تهران، ایران

  اصلا هر قشری از جامعهء ایران مثل یک بخشی از بخشهای تیمارستانه! اینا هم یک مدل اش هستند!
  6
  27
  ‌چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۵
  ۳۱
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  [::مهرداد2538 - تهران، ایران:: دقیقا
  4
  7
  ‌چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۲
  ۵۱
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران
  افسوس که سازمان مجاهدین خلق ایدئولوژیه شیعه و اسلامی دارن . اگه این ایدئولوژی های مزخرف اسلامی و شیعه گری رو نداشتن من هم به شخصه میرفتم و در کنارشون برای مبارزه با ملاهای بیشرف . عاشق شیوه ی مبارزه شون با جمهوریِ کثیفِ اسلامی هستم . گروههای تظاهرات و راهپیماییِ شون در اروپا و آمریکا هم بسیار منسجم و منظم و از پیش طراحی شده هم هستن . واسه اون ابله هایی که به مجاهدین خلق توهین میکنن و اونها همانند جمهوری اسلامیستی ها میدونن ، باید عرض کنم که تمامِ برنامه های کثیفِ اتمی و جاسوسی و محرمانه که از جمهوری کثیفِ اسلامی لو میره توسط سازمانِ موفقِ مجاهدین خلق انجام میشه و همچنین وطنفروش اون بیشرفی هستش که پرچم خرچنگ نشانِ خمینیِ ملعون رو دستش میگیره نه مجاهدین خلق که پرچم واقعیِ ایران ( شیروخورشید) رو همیشه بدست دارن
  18
  1
  ‌پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۰:۴۵
  ۶۲
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا
  [::لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران::]. مشخص هست از طرفدارانشان هستی اما بخاطر اینکه منفور مردم هستند حرفت را دو‌پهلو‌میزنی،اینها از ملاها بدتر هستن،مشتی اسلامیست با این تفاوت که گرایش کمونیستی دارند (توده ای همینها بودند که با ساپورت روسیه به خرابکاری علیه شاه میپرداختن) در نهایت خمینی انقلاب را از اینها دزدید و با هم دشمن خونی شدند و الی اون مسعود رجوی خائن،قبلش دستبوس خمینی بود و کنارش مینشست،بعد رفتن پیش صدام جنایتکار ،و حالا هم مسعود به درک واصل شد و مریم لچک به سر مانده و مشتی پیرپاتال درب و داغان (عکس خودش گویاست).که به ناچار در آلبانی پناه کرفته اند.مسلم اسرائیل و برخی جریانات در آمریکا و عربهای سعودی اینها را تا حدی ساپورت میکنن فقط به این دلیل که دشمن دشمنشان (رژیم ایران) هستند اما همینجا هم خیلی قدرتمندان هرگز اینها را داخل آدم نمیدانند و تا چندی پیش در لیست گروههای تروریستی بودند.
  0
  5
  ‌پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۴
  ۶۲
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا
  . [::لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران::]. پرچم واقعی ایران را این کمونیستهای تروریست در واقع دزدیدند،همین ملعونها بودند که باعث انقلاب و شستشوی مغزی و مرگ ده ها هزار جوان ایرانی ساده لوح در اوایل انقلاب شدند،اما خیالت راحت این پیر پاتالهایی که در عکس میبینی، تنها بازمانده های واقعی این گروه از دهه ۵۰ و ۶۰ خورشیدی هستند و همه لبه گورند. در تظاهرات و اجتماعاتشان با دادن بلیط مجانی و غذا و بعضا پول مردم را میاورند،در اینجا امریکا که یکبار کارتن خوابها و الکلی های هوم لس و بیخانمان سیاه پوست را با دادن غذا و ۲۰ دلارآورده بودند بگویند ما طرفدار داریم! و در اروپا بخاطر وجود تعداد زیادی پناهجو ایرانی،همیشه میتوانند عده ای را بخاطر چند شب سفر و گردش و غذای مفتی بیاورند این را خودم مستند مستقیم از دوستانی که در اروپا هستند شنیده ام که پول میدهند و اتوبوس و بلیط مجانی و گاها اقامت یک شبه در هتل های ارزان تا افراد بیایند و فقط چند ساعتی در مجالس اینها شرکت کنند فیلم بگیرند.خیلی پناهجویان بدون اقامت هم بناچار برای گرفتن عکس و جور کردن سند برای پناهندگی اینکار را میکنند.بیخود از ارازل حمایت نکن.
  0
  5
  ‌پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.