روزنامه جمهوری اسلامی: از ترس مار غاشیه به اژدها پناه برده‌ایم، آنهم اژدهای زرد!

اعتماد آنلاین : امضاء سند ۲۵ ساله با چین، نگاه به درون نیست بلکه نگاه به بیرون است. ما با این اقدام، از ترس مار غاشیه به اژدها پناه برده‌ایم، آنهم اژدهای زرد!
 
مسیح مهاجری نوشت: توصیه دقیق و کارساز «نگاه به درون به جای نگاه به بیرون» که بارها در کلام رهبری در سال‌های سخت محاصره اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه آمریکا تکرار شد و هنوز نیز ایشان بر آن تاکید دارند، ایجاب می‌کند مشکلاتمان را در تمام زمینه‌ها با تکیه بر نیروها و امکانات داخلی حل کنیم.

به گزارش روزنامه جمهوری‌اسلامی، در بخش ثروت‌های زیرزمینی و روی زمینی و امکانات فراوانی که ایران به عنوان یک کشور ثروتمند دارد، نکات زیادی وجود دارند که یکی از آنها خام‌فروشی و دیگری وجود مشکلات فراوان بر سر راه مردمی است که مایل به تبدیل ثروت‌های بالقوه به ثروت‌های بالفعل هستند. علاوه بر وجود قرطاس‌بازی‌ها، مقررات دست و پاگیر، فساد نهادینه‌شده در سیستم پولی و بانکی و رانت‌خواری‌ها، حتی به بخش‌ مهمی از قانون اساسی که تشکیل تعاونی‌ها را برای حضور اقشار خرده‌پا در نظام اقتصادی و تولیدی کشور توصیه می‌کند، عمل نمی‌شود. ایران ما، زمینه‌ بسیار مساعدی برای کشاورزی دارد ولی بی‌توجهی به نیازهای درازمدت کشور موجب شده زمین‌های کشاورزی به ویلاهائی برای طبقات برخوردار تبدیل شوند و صاحبان خرده‌پای زمین‌های کشاورزی با محروم شدن از این زمین‌ها از تولیدکننده به مصرف‌کننده تبدیل شوند و کشور به تدریج به طرف یک جامعه مصرفی‌شدن به پیش برود و به بیرون وابسته شود.

ما به جای اینکه منابع و ثروت‌های کشور را در اختیار دیگران قرار دهیم تا آنها را برای ما نقد کنند، باید راه را برای نیروهای انسانی مستعد و کاردان داخلی باز کنیم تا با تکیه بر خودمان ثروت‌های بالقوه را نقد کنیم و در پرتو این کار، علاوه بر تولید ثروت، به اشتغال‌زائی هم کمک نمائیم. نگاه به درون را اینگونه می‌توان محقق کرد نه سپردن منابع و امکانات داخلی به این و آن. تفاوتی هم میان شرق و غرب وجود ندارد، اگر قرار است نگاهمان به بیرون نباشد، نه باید به غرب تکیه کنیم و نه به شرق.

اگر مشکل ما نداشتن پول لازم برای سرمایه‌گذاری است، آن را هم به کمک مردم در داخل و ایرانیان خارج از کشور می‌توان تامین کرد. کافی است موانع را برطرف و تضمین‌های لازم را تامین کنیم. قطعاً در چنان حالتی سرمایه‌های فراوانی از خود ایرانی‌ها به کشور سرازیر خواهد شد حتی بسیار بیشتر از آنچه چین وعده آن را داده است.

برخورداری از تعامل متوازن به معنای داشتن روابط بازرگانی و انواع روابط فنی و صنعتی و علمی با دیگران برای کشور لازم و اجتناب‌ناپذیر است ولی سپردن کارها به بیگانگان، را نمی‌توان با سیاست «نگاه به درون» توجیه کرد. امضاء سند ۲۵ ساله با چین، نگاه به درون نیست بلکه نگاه به بیرون است. ما با این اقدام، از ترس مار غاشیه به اژدها پناه برده‌ایم، آنهم اژدهای زرد!
+55
رأی دهید
-27

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۲
  امیر پاور - ترونتو، کانادا

  من نمیدونم چرا اینقدر حرفهای پوپلیستی؟؟؟؟ یعنی چی به اژدها پناه برد ؟؟؟؟ چرا کشورهای استعمارگر با این مسئله که دنیا تغییر کرده و ابرقدرت اقتصادی جهان با اختلاف بسیار زیاد از اتحادیه اروپا و آمریکا کشور کهن چین میباشد ،کنار نمی آیید ؟؟؟ همون چینی که در سالهای ۱۸۴۰ و ۱۸۶۰ دو جنگ بزرگ بنام جنگ تریاک را به این کشور بینوا تحمیل کردید ،فقط به این علت که حاکم چین دستور داد۲۰۰۰ تن تریاک را آتش بزنند و این آتش یک هفته تمام روشن بود فقط به این علت که حاکم چین متوجه شده بود بیش از ۸۰۰ میلیون چینی معتاد به تریاک هستند و بدون استعمال تریاک حتی قادر نیستند کارهای شخصی خودشونو انجام بدهند ،فقط به این علت که تاجران انگلیسی و فرانسوی سود عظیمی از تجارت تریاک به جیب میزدند و حالا حاکم چین خرید و فروش تریاک را ممنوع اعلام کرده بود ،بله همان چینی که تا قبل از ۲ جنگ تریاک از سال ۱۵۰۰ میلادی بزرگترین اقتصاد دنیا بود که توسط انگلیس و تجارت تریاک به خاک سیاه نشاندن ،ولی اژدهای خفته دوبار بیدار شد و از سال ۲۰۱۳ میلادی اقتصاد اول دنیا شد و دوباره دنیای غرب به دنبال توطئه جدید میباشد که این کشور را به زانو درآور
  92
  30
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۲
  ۴۱
  الفارد - وردینگ، انگلستان

  بازم صد رحمت به حرف پوپولیستی! حرف مفت که حد و حسابی نداره. همین کشور مظلوم چین تا همین الان با هر کشوری که از این دست معاملات کرده دست کمی از تجاوز نداشته، با این تفاوت که با قربانی یه سندی هم امضا کرده که بعد تجاوز صداش در نیاد. تا الان که ماشالاه یه چند ده کشوری رو تو آفریقا و آسیا بلعیده و متاسفانه سیر مونی هم نداره. نه اینکه آمریکا و اروپا فرشته باشند و چین هیولا. اینا همه هیولاند اما چین اژدهای هفت سره. . با شناختی که من از چینی ها دارم، میدونم که از فردای قرار داد تا بیست و پنج سال هرچه که بتوانند خواهند برد، تا جایی که شاید به جای چیزی که هست یک حفره سیاه باقی بمونه! . تازه این تا جایی هست که خدمون کمک کنیم ببرند، وگرنه مثل سریلانکا و اون بندر معروفش تا یه نود و نه سالی پرچم چین رو هم میزنن بالاش!
  8
  56
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۹
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::امیر پاور - ترونتو، کانادا::]. پارو جان، تو راست میگی، پناه نبرد، پناه داد. انشالله در پناه عظمای اسلام پناه تک تک مردان چینی را ختنه میکنید.
  7
  41
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۳
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان

  [::امیر پاور - ترونتو، کانادا::]. دقیقا همینطور است. عده ای نسبت به چینی ها نگاه نژادی دارند و آنها را لایق پیشرفت نمیدانند. عده ای دیگر نگاه ایدئولوژیک دارند که مگر میشود کشور کمونیستی پیشرفت کند؟ لابد کاسه ای زیر نیم کاسه است. در نهایت هردوی اینها بجای انکه سپاسگزار سرمایهگزاری میلیاردی چین باشند میگویند ایران را فروختیم. عزیز من ایران درب و داغان ما را چه کسی میخرد؟ کدام امریکایی پس اژ سقوط افغانستان و عراق ۴۰۰ میلیارد دلار انجا سرمایه گذاری کرد؟ چینی ها کار کردند و زحمت کشیدند و خودزنی نکردند و اسیر یک مشت ملای نادان و ایغور های عقب مانده نشدند. بقول فردوسی تو داد و دهش کن فریدون تویی !!
  52
  15
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۰
  ۳۷
  karaji - کرج ، ایران

  امیر پاور - ترونتو، کاناداجان حالا منظورت اینه که ما بجای ستم استعمار برای چینی ها قربانی بشیم چون دنیا تغییر کرده ؟ مشکل ما مردم کمی دانایی وتوقع و تنبلی شاید باشه !
  10
  42
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۱
  ۲۲
  امیر پاور - ترونتو، کانادا
  Karachi, کرج ،ایران ،کشور چین دوست داره سود کنم مثل بقیه کشورهای جهان ،ایران باید زرنگ باشه سرش کلاه نره و یک قرارداد خوب ببنده، آمریکا دنبال نابود کردن کشورهای جهان مخصوصا مسلمانان به خواست و دستور صهیونیسم جهانی هستش
  36
  17
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۰
  ۴۴
  بردبار - بندر ماه شهر، ایران
  [::امیر پاور - ترونتو، کانادا::]. از سن و سالت معلومه شبها خیلی کلیپ‌های تئوری توطئه و world new order رو توی سایت یوتیوب دنبال میکنی،مجیدجان دلبندم زیادبه‌مغرت‌فشارنیار،اون‌داستانهادیگه خیلی قدیمی شده.
  10
  16
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۸
  ۳۳
  shahruz-kh - فرانکفورت، آلمان
  [::امیر پاور - ترونتو، کانادا::]. من بتو احترام بیشتری میذاشتم اگه از تو ایران هنوز همین طرزرفکر رو داشتی
  7
  17
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۶
  ۳۱
  grizzly - برلین، آلمان
  [::امیر پاور - ترونتو، کانادا::]. تو اصلاً میدونی که این فقط یک جنگ زرگری بین آمریکا و چین؟ بزرگترین سرمایه داران آمریکا و اروپا در چین کارخانه دارند و سرمایه گذاشته اند و از کارگر ارزون چینی استفاده میکنند، تو الآن نگاه کن خیلی از صنایع سبک و نیمه سنگین ایران به خاطر واردات از چین ورشکسته شده اند و کالاهای بنجول چینی بازار ایران رو پر کرده! از همین الآن این طرف چینیه که تصمیم میگیره که این سند همکاری منتشر نشه و این بدبخت ها هم نمیتونند بگن نه!! فردا اگر یک قرارداد ننگین تحمیل بشه و چین بگه منتشر نشه خب منتشر نمیشه چون اینها جرات نمیکنند خلاف خواست چینی ها کاری بکنند.
  8
  20
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۷
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران
  خامنه ای خودش میدونه کشور رو دو دستی به چین واگذار کرده، بعد این سایبری عرزشی مزدور مثل امیر پارو اینجا داستان حسین کرد شبستری تعریف میکنه..خود چین بدون اجازه آمریکا آب هم نمیتونه بخوره و تو تحریم ها، کلی پروژه نیمه کاره رو تو ایران ول کرد، این معیوب مغزی از فواید قرارداد واسه ما میگه!!
  7
  19
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۰
  ۲۲
  امیر پاور - ترونتو، کانادا
  دوستان اینجا کامت مینویسند بر علیه نظر بنده و ضغرا کبرا میکنند که من اشتباه میکنم .اصلا همه شما راست میگن و من اشتباه .اصلا موضوع این نیست که چین خوبه آمریکا بده ،موضوع اینکه اگر ما با چین همکاری استراتژیک نکنیم در مقابل آمریکایی که ۱۱۰ میلیون سرخ پوست قتل عام کرده ،پمپ اتمی سر ژاپن انداخته هواپیمای مسافر بری ما رو با ۲۹۰ سرنشین ساقط کرده ،عراق ،لیبی و افغانستان، ویتنام رو نابود کرده ،قطعا یک تهدید برای ایران و ایرانیان به حساب می آید که اگر درست عمل نکنیم ایران را نابود خواهد کرد ،بعد شما اینجا از چینی بدگوئی میکنی که اصلا با ما مشگل سیاسی نداشته چه برسه به مشگل و تهدید نظامی ،کمی عاقل باشید
  23
  10
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۹
  ۴۹
  natasha1 - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  وابستگانش را و پای هرچینی که قدم به ایران را گذاشت قطع کنن ...حتی بنگلادش هم استقلال خودش را حفظ کرد مرگ بر خامنه ای دزد قاتل و جنایتکارو کل وابستگانش و سپاه دزد پاسداران قاتل ادمکش و اخوندهای دزد و روحانی خاین و دولت بی تدبیرش وبریده باد سر و دست ظریف که ایران را مستعمره چین کرد. الهی در اتش انتقام ایران بسوزن ونابود شن و کل پولهای دزدیده شده ایران به ایران ازاد ومردمش برگرده.الهی خلیج فارس ازخون خاینین به ایران و خون خامنه ای ووابستگانش و ظریف و پاسدار ها و هر چینی سرخ بشه.الهی بسوزن با اتش اه ایران و مردم ستم کشیده ایران.
  3
  8
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۵
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::امیر پاور - ترونتو، کانادا::]. ببین گرامی ، امثال تو‌ چه در کانادا ‌‌چه در امریکا با یک مشت کوپن تخفیف از این مغازه به اون مغازه ، مال و سوپر مارکت می‌دوند که جنس مورد نیاز خود را ارزان‌تر و یا بهتر تهیه کنند ، وقتی ماشینت خراب میشه اگه از تعمیرگاه قبلی ناراضی هستی به جای جدیدی میروی ، در خرید تلویزیون و موبایل و یخچال از تنوع بازار ، کیفیت و تفاوت قیمت استفاده میکنی و‌جنس میخری ، خلاصه کلام حق انتخاب داری ، اما داستان چینی ها فرق داره اولا اونقدر کشورها را مقروض می‌کنند که نتوانند پس بکشند ، بعد بطور سیستماتیک و بر اساس منافع خودشان طرف را وادار می‌کنند که بدون نظر تخصصی محصولات ، پروژه ها ، را بپذیرند ، فقط یک کمی عقل را به کار بگیر و ببین با کامبوج و برکه و سریلانکا چه کردند
  4
  8
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۲
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::امیر پاور - ترونتو، کانادا::]. نتیجه حرف شما ، غرب دشمن ایرانه و ایران باید بره زیر سایه چین تا امنیت داشته باشه و شکوفایی اقتصادی ، گرامی استدلال تو را اتفاقا به تمامی زنان روسپی هم داده میشه ، که اگه میخواهی امنیت داشته باشی باید یک و خانم رییس داشته باشی که امنیت داشته باشی و دختر بینوا هم فکر میکنه از این طریق خونه امن پیدا میکنه و درآمدش بیشتر میشه . و بعدش هم حتما با یک مشتری پولدار ازدواج میکنه ، نه عزیز ، چین همانطور که از کامبوج کام میگیره می‌خواد از ایران هم کام بگیره ، سرنوشت دختران روسپی بعد از چند سال حمایت مشخصه ، وقتی شکل و هیکل را از دست میدن مثل تفاله میاندازند بیرون ، چینی ها هم بعد از تاراج ثروت ملی ، ماهی ها ، نفت ، ایران خانم را سه طلاقه میکنند و دنبال صیغه جدید میروند ، این ماهیت امپریالیسم است
  6
  8
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۳
  ۲۲
  امیر پاور - ترونتو، کانادا
  گوتنبرگ ،کروش گرامی ،من اینجا بحث سیاسی مغز انجام میدم چرا ؟ چون یا چیزی یادبگیرم یا چیزی یاد بدم ،این حرفهای دور میدونی و به قول معروف کوچه بازاری برازنده یک بحث سیاسی مغز نیست ،دوست عزیز من میگم ما احتیاج به یک هم پیمان استراتژیک داریم مثل چین که پر جمعیت ترین کشور دنیاست ،سومین کشور وسیع دنیا و اولین کشور اقتصادی دنیا با حدود ۳۰ هزار میلیارد دلار GDP میباشد که بزرگترین وازد کننده نفت خام و گاز طبیعی در دنیاست ،سوال آیا شما در این کشور هیچ پتانسیل همکاری و نفع اقتصادی و مالی برای ایران را نمیبینی؟؟؟ دیگه من ساده تر از این نمی تونستم توضیح بدم ،خودت قضاوت کن ،دز ضمن هر ۲ کشور مورد تهدید و تحریم آمریکا هستند ،دز ضمن هر ۲ کشور از زمان ساسانیان مراودات اقتصادی و بازرگانی داشتند یعنی ۲ هزار سال سابقه ،در ضمن هرگز این ۲ کشور به زور مستقیم با هم درگیری نظامی نداشتند ،ببین اگه شما هیچ پتانسیل در این ۲ کشور نمیبینی برای همکاری اقتصادی حتما کامنت بگذار تا من بیام معذرت خواهی کنم و بگم اشتباه نظر دادم
  6
  2
  ‌چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۰:۵۲
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::امیر پاور - ترونتو، کانادا::]. ببین گرامی ، تجارب تمامی کشورهایی که با چین از این سبک قرارداد ها نوشته اند مشخصه ، سر خودت را کلاه نگزار ، ایران اگه این حاکمیت ارتجاع ی را نداشت و دست از رویایی جهانی کردن شیعه و صدور انقلاب اسلامی ، و فتح قدس ور میداشت میتوانست علیرغم تمامی تضادها با دنیا رابطه خوبی داشته باشد ، شاه فقید که اینقدر بهش فحش میدادند ،و بهش سگ زنجیری امپریالیسم امریکا خطابش می‌کردند ، هرگز و هرگز زیر بار اینکه کل سیستم یک کشور را وابسته به یک قطب بکند نرفت ، ما ذوب آهن اصفهان را از روس ها داشتیم ، هواپیمای بوینگ و ایر باس داشتیم ، پتروشیمی با ژاپن قرارداد داشتیم ، تاسیسات هسته ای با المان ، مونتاژ ماشین از انگلستان ، فرانسه ، نظامی /هوایی از امریکا و حتی انگلیس ، شما راه حل را فقط در چین میبینی همانند اخوندها که برای نجات زندگی انگلی خویش همین الترناتیو را میبینند ، فقط یک سوال را شرافتمندانه جواب بده ، چرا و چرا ما باید بزرگ‌ترین و مهم‌ترین دارایی ملی کشورمان را یعنی نفت را با حداقل ۳۰ درصد تخفیف به چین بفروشیم ، چه چیزی را ما با تخفیف از دنیا گرفته ایم
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۰:۴۰
  ۲۲
  امیر پاور - ترونتو، کانادا
  Kurdish,گوتنبرگ ،ببین اینکه شاه با تمامی قدرتهای جهان ارتباط بر قرار کرده بود و با مثال هایی که گفتی به قول خودمون دلیل و فکت آوردی که شاه فقط به یک کشور نگاهدنمیکرد از نظر من اشتباه و کاملا غلط هستش ،چرا ؟ چون کشورهایی مثل ژاپن و آلمان و کره جنوبی و ایتالیا که برای ما سد دز رو بنا کرد در واقع همگی در باشگاه و کلوپ غربی آمریکا تعریف و دسته بندی میشن ،یعنی چون شاه خواسته های آمریکا رو برآورده میکرد به سایرین هم اجازه مراودات اقتصادی را با ایران داده بود پس شاه ما فقط با یک تفکر و یک ایدئولوژی در دنیا ارتباط داشت در ضمن به جز کارخانه ذوب آهن اصفهان که بنده اطلاعی از تاریخچه و چگونگی تاسیس آن توسط روسها را ندارم و اگر اطلاعات شما درست باشد این کارخانه یک استثنا و یک پدیده در نوع خودش بوده که توسط روسها ساخته شده .اداره ایران توسط آمریکا و انگلیس انجام می گرفت و ما استقلال نداشتیم دوست عزیز این یک واقعیت محض هستش .در مورد قسمت دوم کامنت شما که گفته بودی چرا ما باید تخفیف بدهیم باید بگم در دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی آمریکا قدرت اول اقتصادی و نظامی دنیا بود و با اینکه با استقلال نداشتیم ولی نزدیکی ب
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۷
  ۲۲
  امیر پاور - ترونتو، کانادا
  نزدیکی به آمریکا سود و ارزش زیادی برای ما داشت و اتفاقا این کار شاه کاملا درست بود دوست عزیز کروش گرامی در حال حاضر اقتصاد اول دنیا چین هستش نه آمریکا که در صورت تخفیف ۳۰ درصدی به چین قطعا چین با سرمایه گزاری که انجام میده زیرساختهای ایران را متحول میکنه و یک حرکت رو به جلو در اقتصاد ایران انجام میگره ،اصلا موضوع تفکر شیعه و صادرات آخوند به دنیا و آزادی قدس نیست ،چرا شما فریب میخوری ؟ اینا همه ظاهر سازی غرب برای دشمنی با ایران و ایرانیان هستش ،ما آخوند داریم ،ما مسلمون هستیم ،چرا آمریکا چین کمونیست را تحریم میکنه؟؟؟ چرا آمریکا ونزوئلا را که مسیحی هستند تحریم میکنه؟؟؟ چرا آمریکا روسیه را که ۹۰ درصد مسیحی هستش تحریم میکنه ؟؟؟ نه دوست عزیز هر کشوری که به آمریکا باج نده و مستقل عمل کنه آمریکا گیر میده به اون کشور ،حالا به شما و سایرین که تلویزیونهای غربی رو نگاه میکنند اینطور نشون میدن که ما با ایران مشگل داریم چون ایران انقلابشو صادر میکنه و این چرت و پرت ها، شما با حکومت و آخوندها مشگل داری قابل درک هستش ولی نباید کنار افکار و حرفهای غربیها بایستید، شما نباید برای حرفهای این ارازل تره خ
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۸
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::امیر پاور - ترونتو، کانادا::]. مرسی از کامنت ها و تبادل نظر
  0
  0
  جمعه ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۲:۰۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.