افزایش خطر ابتلا به زوال عقل با مصرف روزانه گوشت‌های فراوری

دویچه وله :یک مطالعه جدید نشان می‌دهد مصرف روزانه انواع گوشت‌های فراوری شده، خطر ابتلا به زوال عقل و به ویژه آلزایمر را افزایش می‌دهد.

به گزارش مدیکال‌نیوز تودی؛ مطالعه جدید دانشمندان دانشگاه لیدز در بریتانیا همچنین نشان داد مصرف به‌اندازه و در حد اعتدال گوشت‌های فرآوری‌نشده، مانند گوشت گاو بدون چربی، گوشت گوساله و گوشت طیور، ممکن است یک اثر محافظتی در برابر زوال عقل داشته باشد. زیرا افرادی که ۵۰ گرم در روز از این گوشت‌های فراوری‌نشده مصرف می‌کنند، ۱۹ درصد کمتر از سایرین دچار زوال عقل و ۳۰ درصد کمتر دچار آلزایمر می‌شوند.

دانشمندان با مطالعه بر روی بیش از نیم میلیون بزرگسال در بریتانیا، دریافتند که فارغ از دخیل بودن عوامل ژنتیکی، مصرف روزانه ۲۵ گرم گوشت‌های فرآوری‌شده شامل سوسیس، کالباس، سالامی، خطر ابتلا به زوال عقل را تا ۴۴ درصد افزایش می‌دهد. این میزان مصرف همچنین با افزایش ۵۲ درصدی خطر ابتلا به بیماری آلزایمر همراه است.

این در حالی است که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC) اعلام کرده که در سال ۲۰۱۴، حدود ۵ میلیون بزرگسال در ایالات متحده به زوال عقل مبتلا بودند. ولی این تعداد ممکن است تا سال ۲۰۶۰ نزدیک به ۱۴ میلیون نفر برسد.

سازمان بهداشت جهانی گزارش می‌دهد که در سراسر جهان حدود ۵۰ میلیون مورد موارد زوال عقل وجود دارد که هر ساله حدود ۱۰ میلیون مورد جدید تشخیص داده می‌شود.

بیماری آلزایمر شایع‌ترین نوع زوال عقل است، که ۶۰ تا ۷۰ درصد موارد زوال عقل را تشکیل می‌دهد.

این مطالعه در مجله American Journal of Clinical Nutrition Trusted Source منتشر شده است.
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.