ایران می‌گوید خدمت نظام وظیفه را لغو نخواهد کرد

خدمت نظام وظیفه در ایران حدود ۹۹ سال قدمت داردبی بی سی :ایران می‌گوید خدمت اجباری سربازی به دلیل نیاز نیروهای مسلح این کشور قابل لغو شدن نیست.

سرتیپ ابوالفضل شکاری، سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح ایران گفته است: "تعداد زیادی از سربازان درگیر مسئولیت امنیتی و دفاعی در کشورند" و "اگر ما جداسازی کنیم و بگوییم هرکسی دلش خواست نیاید، یعنی بار سنگین این مسئولیت‌ها را بر دوش یک عده خاص گذاشته‌ایم".

در هفته های اخیر برخی از سیاستمداران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره لزوم پایان دادن به خدمت نظام وظیفه در ایران و "حرفه‌ای و اختیاری شدن" پیوستن به نیروهای مسلح گفته‌اند.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نائب رئیس مجلس ایران و از سیاستمداران محافظه کار در این کشور به تازگی گفته بود که "سربازی اجباری جمع شده و نیروهای متخصص نظامی برای حراست از امنیت و اقتدار کشور استخدام شوند".
اظهار نظر درباره لزوم خاتمه به خدمت نظام وظیفه در ایران در سال های گذشته در مباحث انتخاباتی هم مطرح بوده استآقای قاضی‌زاده هاشمی در توییتر خود گفته بود که "وجود ۳ میلیون مشمول غایب نشان دهنده ناکارآمدی مدل فعلی است". وی پیش از این خبر داده بود که "مجلس در این زمینه طرح دارد".

ابوالفضل ابوترابی دیگر نماینده مجلس هم با دفاع از جمع کردن خدمت نظام وظیفه گفته بود "نظام با پافشاری بر سربازی اجباری، برای خود کارخانه دشمن‌سازی ایجاد کرده است".

آقای ابوترابی گفته بود در طرحی که برخی از نمایندگان در نظر دارند، مدت ‌زمان سربازی از ۲ سال به ۵ سال افزایش می‌یابد که بعد از ۲ سال اجباری، سه سال بعدی اختیاری است و با تشخیص و الزام نیاز فرمانده یگان در مورد آن تصمیم‌گیری می‌شود.

اظهار نظر درباره لزوم خاتمه به خدمت نظام وظیفه در ایران در سال‌های گذشته در مباحث انتخاباتی هم مطرح بوده است.

سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح ایران از چنین اظهارنظرهایی انتقاد کرده و گفته "کسی که بخواهد با چنین شیوه‌هایی و با دست اندازی به امنیت رای آوری کند صلاحیت لازم را نیز نخواهد داشت و بهتر است نمایندگان به جای تضعیف امنیت، وعده اقتدار دفاعی و افزایش قدرت بازدارندگی و نظایر آن را بدهند".

بر اساس اظهارات سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح ایران در حال حاضر حدود ۳۷ هزار سرباز در این کشور مشغول خدمت هستند.

سرتیپ شکارچی گفته است: "اجحاف است که بخواهیم سربازی پس از انقلاب را با دوره قبل از انقلاب مقایسه کنیم و اسمش را بگذاریم اجباری. از قدیمی‌ترها بپرسید آن زمان با کتک می‌بردند سربازی اما حالا یقه چه کسی را گرفتند و به زور بردند که حالا می‌گویند اجباری".

امروزه اغلب کشورهای دنیا به سمت نیروی انسانی حرفه‌ای برای ارتش و پلیس روی آورده‌اند اما ایران به همراه ۱۶ کشور دیگر از معدود کشورهایی است که بیش از یک سال خدمت سربازی برای مردان در آن اجباری است.

خدمت نظام وظیفه در ایران حدود ۹۹ سال قدمت دارد. در سال ۱۳۰۱ در ارتش ایران شعبه ای به نام "سربازگیری" و "اداره نظام اجباری" راه اندازی شد. اداره نظام اجباری، چند سال بعد به اداره نظام وظیفه عمومی تغییر نام داد.

قانون نظام وظیفه از آن زمان تاکنون بارها تغییر کرده اما تغییری در اجباری بودن این دوره ایجاد نشده است.
+8
رأی دهید
-30

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۲
  امیر پاور - ترونتو، کانادا

  نه لغو کنه که با کمبود سرباز مواجه بشیم که اگر جنگی شد به راحتی شکستمون بدهند؟ اینم کار نفوذیهای داخلی
  26
  4
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۲
  ۱۰۴
  Aryanboy - آرنیس، آلمان
  بهتر که لغو نمیکنن. همه رفتن بقیه هم باید برن. دو سال و نیم تمام تو سیستان شب و روز نداشتیم از دست قاچاقچیها. دفاع از خاک وظیفه همه است! خانومها هم باید شریک بشن و سربازی برن. مثل همه دنیا. دفاع از وطن وظیفه هر انسانیه!
  19
  8
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۹
  ۱۰۴
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  [::Aryanboy - آرنیس، آلمان::]. همه دنیا؟ اتفاقا اکثر دنیا سربازی حرفه ای هست.یعنی هر کی به میل خودش میره استخدام ارتش میشه و تا آخر عمر هم حقوق میگیره.هر وقتم لازم شد باید بره.درستش اینجوره.مثل امریکا و انگلیس و بقیه.اینکه به زور همه برن سربازی سیستم عقب مونده ایه و نتیجه منفی هم میده.ولی اگه حرفه ای بشه)انگیزه خوبی هم هست برای افراد که با میل خودشون نظامی بشن و زندگیشون هم تامین بشه.جمعیت هم که زیاده،و اینجوری کمبودی هرگز نخواد بود.
  0
  13
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۴
  ۱۰۴
  Aryanboy - آرنیس، آلمان
  [::Nakamichi - لندن، انگلستان::]. حرف شما درسته و خیلی هم منطقی! ولی این روش بیشتر برای کشورهای آزاد و یکدست جواب میده. تصور کنید امشب اعلام کنند سربازی اجباری نیست. به نظر شما و شناختی که از کشور خودمون دارین چه اتفاقی خواهد افتاد؟ من میگم بیش از هشتاد درصد به سربازی نخواهند رفت. البته من باز هم با نظر شما موافقم. امیدوارم ایران روزی تبدیل به یک کشور بشه که جووناش برای استخدام در نیروی نظامی صف بکشند.
  3
  1
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۶
  ۱۰۴
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  [::Aryanboy - آرنیس، آلمان::]. خب نکته اش در همینه،باید حرفه ای بشه،یعنی وقتی اعلام کنن هر کی بیاد سربازی بعدش استخدام ارتش هست و حقوق میگیره و مزایا و خونه سوبسیدی و وام و....اتفاقا خیلیها میرن.همین روش تو آمریکا و انگلیس و..انجام میدن.طرف تا آخر عمر ارتشی و نظامی میمونه.نه اینکه به زور کسی که هیچ علاقه ای به مسایل نظامی داره بفرستن.
  0
  6
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۸
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  [::Nakamichi - لندن، انگلستان::]. خاورمیانه با آمریکا و اروپا متفاوته . تو اسرائیل نه تنها مردان بلکه زنان هم باید به خدمت سربازی اجباری بروند چون آنوری است که در معرض جنگ قرار داد همینطور در کره جنوبی . ایران هم در منطقه خطرناکی قرار دارد و باید همیشه آماده باشد پس باید خدمت اجباری وجود داشته باشد البته 2 سال زیاد است م می شود مدتش را کمتر کرد
  2
  1
  ‌چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۷
  ۳۳
  Dolmeh - سیدنی، استرالیا
  هرکسی که موافق سربازی قطعا یک مشکل درونی داره، یا انسان خطرناکی که درحال ارضای عقده های خودش با انتقام از دیگران. ایران کشور فقیری نیست که با نیروی کار رایگان بخواد جوون ها رو اونم توی اوج جوانی و انرژی به بیگاری بکشه و بجای صرف این انرژی در جهت علاقه و بهبود تخصصشون باید برن توی یک ایدئولوژی مزخرف و خطرناک، من سه ماه رفتم فقط به زور تحمل کردم تا تونستم قانونی خارج بشم، از نماز خوندن اجباری از دعا خوندن و خم و راست شدن جلوی عکس خامنه ای قاتل از اونهمه عقده گشایی های انسان های مشکل دار از. واقعا هرکس تعریف کنه قطعا مشکل داره و انسان خطرناکی برای تکامل انسانیت خواهد بود.
  1
  3
  ‌چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۴:۱۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.