اولین امام جمعه زن فرانسه در مورد خمینی چه میگوید؟

رادیو بین المللی فرانسه :نخستین امام جمعه زن در فرانسه، کاهنه بهلول، به مناسبت انتشار اثر جدید خود مصاحبه ای با روزنامه لوموند انجام داده و در آن از جمله گفته است که از نگاه او دین نه میراث که انتخابی آزادانه است و خدا وحدت وجودی است تجسم یافته در کل آفرینش.
 
او گفته است که انتصاب او به عنوان نخستین زن امام جماعت مسلمانان با خشونت و تهدید بنیادگرایان در شبکه های اجتماعی روبرو شد، هر چند او می‌داند که هیچگاه در طول تاریخ چیزی را در سینی نقره ای به زنان تقدیم نکردند، بلکه بالعکس زنان برای به دست آوردن منزلت انسانی خود همواره سخت کوشیده و شهامت به خرج داده اند.
 
کاهنه بهلول در سال ١٩٧٩ در الجزایر به دنیا آمد. او کودکی و سال‌های دانشجویی خود را در رشته حقوق در الجزایر سپری کرد. پدر او مسلمان بود و مادر او یک فرانسوی نیمه یهودی. پس از مرگ پدرش در سال ٢٠٠۳، کاهنه بهلول به صوفیگری در اسلام توجه کرد و سوءقصدهای تروریستی ٢٠١٥ پاریس باعث شد که او برای مقابله فکری با بنیادگرایی اسلامی تحصیلات خود را در رشته "اسلام شناسی" در مدرسه مطالعات عالی پاریس از سر بگیرد و در همکاری با "فاکر کورشان"، فیلسوف و رئیس انجمن نوزایی اسلام معتزله مسجد "فاطمه" را تأسیس کند.
 
کاهنه بهلول گفته است که از جمله ویژگی‌های مسجد فاطمه در این است که زنان و مردان در یک مکان و در کنار یکدیگر و با حقوق و احترام برابر عبادت می‌کنند و رویکرد او نسبت به دین بر علوم انسانی و اجتماعی و نگاهی تاریخی-انتقادی استوار است.  
 
کاهنه بهلول گفته است که انتصاب او به عنوان نخستین امام جمعه زن با هیچ منعی در اسلام روبرو نیست به ویژه اینکه نه فقط قرآن امامت مسلمانان را به مردان منحصر نکرده، بلکه خود پیامبر نخستین زن، ام ورقه، را به امامت مسجد مدینه منصوب کرد.
 
کاهنه بهلول سپس افزوده است که دستیابی زنان به چنین مقامی گشاینده افق‌های بی سابقه ای در تفسیر سنت اسلامی و قرآن است که تاکنون در انحصار مردان بوده است. او قدرت‌گیری خمینی در ایران را سرآغاز قهقرایی بزرگ به ویژه در زمینه حقوق زنان دانسته که هدف اش پوشاندن و پنهان کردن زنان و سلطه بر آنان بوده است.
 
کاهنه بهلول گفته است که وظیفه دین ارتقاء شأن انسان از خلال اعصار است نه بازگرداندن زنان و مردان به عربستان قرن هفتم میلادی. چنین عقبگردی به گفته او به معنای احترام به دین نیست.  
 
کاهنه بهلول با استناد به قرآن گفته است که حجاب در اسلام اجباری نیست و خود او هرگز به اصطلاح حجاب اسلامی نداشته و در تجربه شخصی او در الجزایر حجاب همواره با خشونت تمام به زنان تحمیل شده و بسیاری از زنان برای نجات جان خود به این اجبار تن داده‌اند.    
+151
رأی دهید
-27

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران

  درس معلم ار بود زمزمه محبتی::جمعه بمکتب آورد طفل گریز پا را.امام جمعه باید اینطوری باشد نه شبیه احمد خاتمی
  10
  98
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۴
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  قابل تقدیر ولی‌ کمکی‌ نخواهد کرد. در برلین آلمان هم کوشش شد، و اولین زن پیشنماز ترک کوشش کرد.یک حرکت اینجوری. ولی‌ امروز بعد از زمانی‌. از ترس رجب دوستان. پان ترکیست ها. عرب‌ها لبنانی در خانه پنهان و زیر محافظت پلیس. اگر بدانید. جامعه ترک ها.چه فحش‌ها رکیک حواله او. عجب که پای زن وسط آید. کسانی که چشم دیدن همدیگر را ندارند.چنان اتحاد با هم .که نظیر ندارد. از گرگ‌ها خاکستری ترک تا رجب دوستان.از مریدان ریش آقا تا وهابی‌ها عربستان . از مدافعین ملت مظلوم فلسطین تا انجمن مسلمان ترک آلمان. همه یک دشمن مشترک. زن. نشان. خانه از بنیاد خراب است. اسلام به یک مارتین لوتر احتیاج دارد. که اول بنیاد. ۱۵۰۰ سال جهل و خرافات را بر کند.
  13
  58
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۷
  ۲۲
  امیر پاور - ترونتو، کانادا

  بزرگترین فاحشه خانه دنیا یعنی فرانسه ،در جنگ جهانی دوم پس از اشغال فرانسه توسط نازیها زنان و دختران فرانسه چنان به سربازان آلمانی خدمات جنسی ارائه دادند که شارل دوگل ژنرال فرانسوی پس از آزادی فرانسه و پاریس دستور داد کلاپهای شبانه که به سربازان آلمانی خدمات جنسی دادند شناسایی و افراد آن به جرم خیانت به وطن محاکمه شوند البته این موضوع در ایتالیا ی موسولینی هم رواج داشت ولی چون ایتالیا متحد آلمان بود و به دست آلمانها اشغال نشد این موارد کمتر بود .فیلم مشهور ایتالیایی که جایزه اسکار را هم برنده شد و خانم بلوچی در آن نقش یکی از همین فاحشه ها را بازی میکرد .درضمن زنان و دختران فرانسوی زبان تقریبا ۹۰ درصد بازار خدمات جنسی کانادا را به خودشون اختصاص دادند ،حالا این دوستان با چنین سابقه ای برای ما نماز جمعه زن ارائه دادند ،رو نیست که سنگ پای قزوین باید لنگ بندازه جلوی اینها
  107
  21
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۰
  ۳۱
  Shahin.Orel - تهران، ایران

  اگر ما بخواهیم از شر این پوزیشن ۱۷ رکعت پیشانی بر خاک و .... بر هوا چه از نوع لچک به سر , چه از نوع لچک مخفی راحت بشیم چه راهی داره ؟؟ چه تفاوتی داره با چادر و چاقچور بگی غیر المغضوب علیهم ولا الضالین ! یا لخت مادرزاد . وقتی هویت این جمله هست که توحشه , حالا هر چی میخای بزکش کن !
  28
  79
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۷
  ۳۹
  mehran_pahlavichi - لندن، انگلستان

  به این می گن سفسطه. یعنی یک قسمت از حقیقت رو برای خوشایند شنونده عنوان کنی و اون قسمت از حقیقت که شنونده رو با تصویر مهم تر و واقعی روبرو می کنه پنهان کنی و اون تصویر پایه و اساس اعتقاد این امام جماعت رو ساخته که دقیقا همون داعشه. اینا فقط دارن گنجشک رو رنگ می کنن که به عنوان قناری بفروشن. برای اصل اعتقادت باید قرآن و زندگی پیامبرت رو بدون سانسور (حذف خشونت های غیر بشری) عنوان کنی. این رنگ و لعاب هایی که گفتی ریشه ش از انسانیت می یاد نه اعتقاد اسلامی.
  8
  35
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۱
  ۴۱
  الفارد - وردینگ، انگلستان

  دمش گرم، فکر کنم‌ نماز جماعت پرشور و پر‌طرفداری بشه الاماشاله !
  3
  24
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۷
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  نگفتم پای زن که در وسط اسلام آید. تمامی لاشخور‌ها نظر مشترک دارند. ببینید این جوجه بسیجی‌. زمین و آسمان را به هم می‌‌بافد. اول یک سری به فرانسه و جنگ ۷۰ سال پیش می‌‌زند. که زنها در فرانسه چه بودند و چه کردند.یک سری هم به فیلم خانم بلوچی که نقش فاحشه را بازی کرد. حالا چرا یک توله بسیجی‌ فیلم اینجوری نگاه می‌‌کند. از خودش بپرسید. تازه نقش فاحشه را بازی نکرد. معشوقه یک افسر آلمانی بود. فیلم هم اصلا ربطی‌ به فاهشگری نادشت. یکی‌ از زیباترین فیلم‌ها او.راجع به دوران بلوغ یک نوجوان از ایتالیا. به سبک فیلم دزد دوچرخه. زندگی‌ مردم بعد از جنگ.و همه این حرف مفت زدن برای چی‌؟ که بگوید نه ما در اسلام پیشنماز زن نداریم. شر و ور آخوندی روی منبر. از زبان کسی‌. که ۷۰ سال بعد از جنگ دوم . از خودش گرفته تا اقاش .و سران نظام. همه دلال محبت. در جلوی محبت خانه آقا رضا مشغول کار هستند. دنیا عجیبی‌ است.
  14
  54
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۰
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  آنکه میگه توی سینی نقره ای به زنان تقدیم نکردن چون انقلاب فرانسه بااین همه بوق و کرنا که گوش فلک رو پر کرد، اما به زنان حق رای نداده بود، تا اینکه در سال ۱۹۴۵ بدستور ژنرال دوگل زنان حق رای پیدا کردند به افتخار مبارزات زنان در کنار مردان فرانسه در جنگ دوم .
  4
  15
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۹
  ۳۶
  berahneh - پاریس، فرانسه
  [::امیر پاور - ترونتو، کانادا::]. تو قبل از اینکه در مورد فرانسه نظر بدی بگو‌که خودت جز کدوم دسته از افردای هستی که به کانادا فرار کردند ؟ اختلاسگر ؟ دزدی از خانه‌های مردم؟ نوکر و‌مزدور رژیم ؟ یا قا‌تل ؟ اخه کانادا علاقه هجیبی به دزدان و چپاولگران داره، واسش هم مهم نیست طرف قبلا چیکار کرده و چیکاره هست! فقط پول بیاره با خودش بقیش حله، اگه نمیدونی بدون که فرانسه جز ۱۰ کشور برتر برای امنیت زنان به شمار میاد، سکس فروشی در فرانسه تا ۱۵ هزار یورو جریمه داره( برای خریدار) همه جای دنیا فاخشه داره و این یک امر طبیعیه ولی تو بیا فرانسه ویک سال بمون اگه تونستی با یک دختر فرانسوی به هنوان فاحشه رابطه برقرار کنی اون موقع حرف بزن، چرندیات چیه که میگی! ژنرال دوگول از محبوب‌ترین چهره‌های فرانسوی می‌باشد که بعد از سالها مردم به نیکی ازش یاد می‌کنن، نمی‌دونم این حرفها رو از کجاتون در میارید امثال شما !
  4
  9
  ‌چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۷
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  با این نمایشات چیزی عوض نمیشود. اسلام خون و شمشیر است و مدنیت بر نمیدارد و این کارها هم فقط به درد شو میخورد. اگر پهن خوشبو وجود دارد اسلام مدرن و مترقی هم میسر است
  1
  8
  ‌پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۹
  ۴۱
  Liberte - ارومیه، ایران
  خدا پشت و پناه زنان شجاع و پیشرو و مبتکر اینچنینی باشد.
  2
  2
  ‌پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۲
  ۴۳
  Tehran Tehran - هوستن، ایالات متحده امریکا
  تو فرانسه یه "بوا دو بولین" هس نزدیکِ پاریس ، یکی از کثیف‌ترین جاهای دنیاست ، تو جنکل کثافت کاری می‌کنن چون به قول خودشون کلاب هارو بستند ، اونوقت اونجا میگن ما به زنها احترام میگذاریم ، همش ظاهر سازی . تو آمریکا ۴۳% مدیر عامل‌ها زن هستند ، فرانسه ۱۱% اونم یا منابع انسانی یا مالی . هیپکریت هستن ، اینم بنده خدا جایی کار پیدا نکرده ، یعنی راسه ندادن چون نصفه عربه ، رفته اینجوری زندگیشو بچرخونه
  2
  1
  ‌پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۲
  ۲۲
  امیر پاور - ترونتو، کانادا
  آمار خودفروشی در فرانسه بقدری بالاست که اون جریمه ۱۵ هزار دلاری را گذاشتن برای کسی که به دنبال خرید خدمات جنسی هستش چون دیدن هر کاری بکنند جلوی فاحشه های فرانسوی رو که نمیتونند بگیرند چون احتیاج به پول دارند ،اومدن این قانون گذاشتن که حداقل کسانی که پول دارند و اکثرا برای این خدمات به فرانسه میان را بترسونند، ولی کور خوندن
  3
  1
  جمعه ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۶
  ۲۲
  امیر پاور - ترونتو، کانادا
  فرانکفورت، آلمان . کی گفته من نباید اینجور فیلمها رو تماشا کنم؟ چون تو فکر میکنی من بسیجیم لابد نه ؟؟ تو ببین من آمار کل اروپا رو بهتر از شما دارم ،فقط ی نمونه ،هامبورگ رپابان را که میشناسی کجاست ؟ آره گفتم فکر نکنی ی وقتی واقعا با حلوا حلوا کردن دهن شیرین میشه ،با بسیجی بسیجی گفتن تو هم انسان نادان من بسیجی واقعی که نمیشم که تو در ذهن کودکانه و کارتونی خودت میدوزی و می بافی بعد خودتم نتیجه میگری که چرا این بسیجی این فیلم صحنه دارو نگاه کرده ،در ضمن با اسم بردن از چنتا فیلم لازم نیست اطلاعات سینمایی خودتو به رخ بکشی، دوباره درضمن ،اون فیلم مربوط میشد به موضوع زنان و دختران فاحشیه ایتالیایی که چگونه به فحشا کشیده شدند ؟و چه مسیری رو طی کردن که فاحشه شدن ،اون نوجوان در واقع فقط نقش یک بیننده و تماشاگری که از دور و بدون هیچ حب و بغضی داره به این اتفاقات نگاه میکنه را داشت ( راوی داستان ) داستان فیلم مسیری که یک زن خانه دار و شوهر دار خوب طی میکنه و در انتها میشه یک فاحشه ۵ ستاره رو نشون داد از دید آن نوجوان ،و نه خود نوجوان هیچ موضوعیتی نداشت .
  3
  1
  جمعه ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.