تفاوت میوه فروشی‌های پایین شهر و بالای شهر به روایت تصویر

ایران وایر :این تصاویر از میوه فروشی‌ها را یک شهروند خبرنگار برای «ایران وایر» ارسال کرده است. او نوشته تفاوت قیمت در مغازه‌های جنوب و شمال شهر تهران به شکل فاحش وجود دارد.  او در این زمینه مثال هم زده است و نوشته:«مثلا یک کیلو پرتقال شمال در حالی در مغازه‌های جنوب شهر حدود ۱۷ هزارتومان است که همان پرتقال در مغازه‌های بالاتر بین ۲۳ تا ۲۵ هزارتومان عرضه می‌شود.»

او توضیح داده برخی میوه‌هایی که در مغازه‌های بالاشهر عرضه می‌شوند در میوه فروشی‌های مرکز یا پایین شهر اصلا وجود ندارد:«حالا به میوه‌های خارجی مثل میوه اژدها (پیتایا) و ... که مردم در جنوب شهر اصلا آن را نمی‌شناسند، کاری ندارم اما حتی میوه‌های معمولی مثل نارنگی در بالای شهر معمولا فقط در کیفیت اعلا و با قیمت بسیار بالاتر وجود دارد. مثلا نارنگی معمولی در مغازه‌های پایین شهر ۱۸ تا ۲۰ هزارتومان قیمت دارد اما در مغازه‌های بالاتر  اغلب فقط نارنگی بندری درشت یافت می‌شود که حدود ۷۰ تا ۷۵ هزارتومان قیمت دارد.»

او در انتها نوشته چیزی که باعث تعجبش شده  تعداد خریداران مغازه‌های بالای شهر است: «با این که قیمت‌ها گرانتر و در بسیاری موارد عجیب است اما تعداد خریداران بیشتر از مغازه‌های پایین شهر و حتی مرکز شهر به نظر می‌رسید و این نشان می‌دهد تعداد آدم‌های پولدار این شهر کم نیستند و هر چقدر مردم فقیر بی‌‌پولتر می‌شوند آن‌ها پولدارتر.»
+41
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  من و تو باهم - لندن، انگلستان
  آیا این قیمت ها واقعی است عزیزان در ایران یک کامنت بگذارند و بگوید لطفاً من ۲۲ سال ایران نرفتم نمیدونم ظاهراً از این جا هم گران تر است
  4
  15
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۲
  ۵۶
  ahora_nima - استکهلم، سوئد
  فکر میکنم بعد از نروژ سوئد گرانترین کشور اروپاست ولی با اینحال این میوها تو سوئد ارزانتره در صورتی که حقوق اینجا بطور متوسط ۷۵ میلیون تومان ایران هستش.
  0
  12
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۳
  ۴۵
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان
  هفت هشت سال پیش برا اولین بار بعده دوازده سال رفتم ایران؛سه چهار نفر بودیم؛تشنمون بود بود خواستم یه آب میوه در حد این ساندیس ماندیسا گرفتم؛یه هزاری دادم بعد واستادم بقیه پولم رو بگیرم که دیدم یارو گفت عذر میخوام سه هزار و دویست تومن دیگه بدین بی حساب میشیم!!؛تازه اونموقع فهمیدم چه خبره!. در آمد به ریال قیمتها به دلار بعضی جاها به پوند حتی!..
  3
  13
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۰
  ۴۵
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان
  به من اگه بگن قهرمان زندگیت کیه میگم اون کارمندی که پنج نفر رو نون میده!. سوپر من و اسپایدر من کیلو چنده؟!!
  1
  17
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۴
  ۱۰۴
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  اینکه گرونی وحشتناک هست که حرفی درش نیست،ولی اینکه بین محلات فقیر شهر و محله اعیان شهر تفاوت قیمت باشه همیشه همینجور بوده،خب قیمت خونه هم محله خب با بد فرق داره و همینطور سطح همه چیز دیگه.و نقاط بین اینها هم همینجور متغیره ..همیشه همینجور بوده و تقریبا همه جای دنیا. اینجا هم اگه برید فروشگاه waitrose خرید کنید همه میوه ها و خوراکیها مرغوب تر و خیلی گرونتره تا مثلا فروشگاه asda یا aldi..کسی که وضعش خوبه میره فروشگاه بهتر کسی همکه وضعش خوب نیست میره فروشگاه ارزون.نمیشه که انتظار داشت همه قدرت مالیشون برابر باشه.البته اصلا قصد دفاع از وضع افتضاح اقتصادی ایران نیست،کلی میگم.
  2
  16
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۵
  ۳۹
  paksan - ایران، ایران
  [::حمید اندیشه - لندن، انگلستان::] به نظر یکم تقویم رو قاطی کرده این اتفاق نهایت 3-4 سال پیش باید باشه چون من تا قبل از کرونا هرسال می رفتم ایران ولی قیمتها رو هر سال دارم و اینطوری نبود بخصوص دوره اول روحانی شرایط بهتر شده بود ولی مشکل ایران سیستم بهم ریخته توزیع هستش که هر محلی و هر جایی برای خودش قیمت میده اصلا خیلی ها به قیافه ات نگاه میکنند قیمت میدن و احتمالا اون 7-8 سال پیش شما به همچین فروشنده ای برخورد کردی.
  1
  4
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۷
  ۴۵
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان
  البته ناگفته نماند که من این چهارتا نوشیدنی رو از فرودگاه که برمی گشتیم از یکی این مینی مارکتهای بین راهی گرفتم؛خب احتمالا با شهر اختلاف قیمت داشته ولی بازم میشد حس کرد که واقعا گرونیه . همین پنج سال پیش با هزار پوند میرفتی قشنگ یه دوازده روز خرجی میداد بهت؛الان هزار پوند رو بخوای مثل پنج سال پیش خرج کنی به پنج روز نمیرسه تموم میشه؛یه ساندویچ وقتی بشه سی چهل تومن ببین عمق فاجعه تا کجاست؛همون ساندویچی که همین یکی دو سال پیش ده پانزده تومن بیشتر نبود!.
  0
  2
  ‌سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۳
  ۵۶
  farokhzad - کنت، انگلستان
  چقدر هم بی کیفیت شدن الان تو یونان و اسپانیا بهتره کیفیت میوه هاشون ترک هم میگن خوبه
  2
  1
  ‌چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.