تجمع بازنشستگان در ایران: «کوبیدن بر قابلمه خالی برای نشان داده سفره های خالی»

معترضان برای نشان دادن سفره‌های خالی بازنشستگان با قاشق بر قابلمه خالی می‌کوبیدندبی بی سی :جمعی از بازنشستگان کارگری در اعتراض به شرایط بد معیشتی و عدم توجه به مطالبات‌شان مقابل ادارات تامین اجتماعی استان‌های مختلف ایران تجمع کردند.

این سومین تجمع بزرگ بازنشستگان در سه ماه گذشته است. پیش از این دو تجمع بازنشستگان در ۱۷ اسفند و ۲۶ بهمن‌ماه ۹۹ با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد.

معترضان در استان‌های مختلف از جمله تهران، البرز، مرکزی، لرستان، کرمان، خوزستان، آذربایجان شرقی، مازندران، اصفهان و کرمانشاه به خیابان آمده‌اند.

گزارش‌ها حاکی است شماری از معترضان برای نشان دادن سفره‌های خالی بازنشستگان با قاشق بر قابلمه خالی می‌کوبیدند.

افزایش مستمری و همچنین اجرای صحیح قانون همسان‌سازی حقوق و رفع تبعیض میان بازنشستگان صندوق‌های تامین اجتماعی و صندوق‌های لشکری و کشوری از جمله خواسته‌های اصلی بازنشستگان معترض است.
اعتراض به برخورد امنیتی با مطالبات صنفی
روز گذشته اسماعیل گرامی، کارگر بازنشسته و از فعالان حقوق بازنشستگان در منزلش بازداشت شد
دیروز اسماعیل گرامی، کارگر بازنشسته و از فعالان حقوق بازنشستگان در خانه بازداشت شدکانال خبری معلمان عدالتخواه به نقل از یک بازنشسته درباره تجمع امروز ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ نوشت "جمعیت قابل توجهی اجتماع کرده بودند و نیروهای امنیتی و لباس شخصی هم در محل حضور داشتند و از بازنشستگان فیلمبرداری می‌کردند."

بنابر این گزارش، بازنشستگان که به "تهدیدهای تلفنی پلیس امنیت" انتقاد داشتند، شعار می‌دادند "تهدید، زندان اثر ندارد"، "حقوق ما ریالیه؛ هزینه‌ها دلاریه" و "بی‌عدالتی دیدیم، دیگه رای نمی‌دیم".

یک روز پیش از این تجمع، اسماعیل گرامی، کارگر بازنشسته و از فعالان حقوق بازنشستگان در خانه بازداشت شده بود. گزارش‌ها حاکی است که ماموران امنیتی از او خواسته بودند تجمع امروز یکشنبه را لغو کند.

ایلنا، خبرگزاری کار ایران در گزارشی در این باره نوشته است که "مستمری چهار میلیون تومانی کافی نیست آن هم وقتی که خط فقر ده میلیون تومان است". به گزارش این خبرگزاری بازنشستگان خواستار اجرای دقیق ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی هستند چون "با افزایش ۳۹ درصدی پایه مستمری‌ها، حق بازنشستگان ادا نمی‌شود".

سال گذشته، دولت به مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی وعده داده بود که قانون متناسب‌سازی حقوق با اختصاص بودجه مورد نیاز در سال ۱۴۰۰ اجرا شود.
+104
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  آخه خدا رو خوشش میاد، این‌همه دروغ، تزویر و شایعه! این عکسها مال مراسم قاشق‌زنی چهارشنبه‌سوری هست. من قابلمه زنی شنیده بودم، ولی تابحال ندیده بودم.
  64
  11
  یکشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۳
  ۶۲
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. مگر برای قاشق زنی روز چهارشنبه سوری میرند جلوی مجلس، یا هالویی یا خودت را زدی به نفهمی یا اینکه کلا ن...
  3
  16
  یکشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۷
  ۴۱
  پرمیرا - هامبورگ، آلمان
  بخاطر اینکه توان پرداخت مطالبات مردمی رو ندارن،جنوب ایران رو فروختن به دولت دوست و برادر چین حـ... کمونیست. البته نه به دلار بلکه به واحد پول چین یو یو(یوان) که البته منبعد یو یو هم میشه عینهو ریال تو هر بقالی قابل پرداخت.
  1
  13
  یکشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۱
  ۵۲
  arya_japan - توکیو، ژاپن
  فاطی راست میگه مال چهار شنبه سوری یه .در ضمن قاشق زنی در شب بر گذار میشود و حتی دشمن شب را هم بروز تبدیل کرده ‌.نه فاطی؟ و دشمن به همه باز نشسته ها یکی یک قابلمه هم داده نه فاطی ؟اصلا حقوق باز نشستگی کافی هست برای زندگی چرا تجمع میکنند ؟نه فاطی؟
  1
  6
  یکشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۷
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  حقوقشان رو زیاد می کنه با چاپ اسکناس بدون پشتوانه، برای همین دوباره تورم میشه و به ضرر خودشون. هرکس بفکر خودشه بی تفاوت به ارزش پول ملی،
  1
  1
  دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.