رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: در ایران رئیس جمهور مثل کمک خلبان است

مجتبی ذوالنور گفت: «در قانون اساسی ولی فقیه شخص اول مملکت و فصل‌الخطاب است. ولی گسترده‌ترین حیطه مدیریتی را رئیس جمهور دارد. در مقام مثال رهبری مانند خلبان و رئیس جمهور مانند کمک خلبان است و کمک خلبان نباید تعارض عملی نسبت به خلبان داشته باشد».

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس که در همایش «دانشجویی ـ مردمی بن بست تکرار» سخنرانی می‌کرد در مورد برنامه انتخاباتی اصلاح‌طلبان گفت: «کلید اصلی و محور اساسی جبهه مقابل در انتخابات پیش رو مسئله مذاکره است».

این نماینده مجلس تلویحا اصلاح‌طلبان را به دنبال مطرح کردن مجدد موضوع مذاکره متهم کرد و گفت: «هم از طریق تطمیع ملت به مذاکره و هم از طریق تهدید به جنگ، جریانات به دنبال مطرح کردن مجدد موضوع مذاکره هستند».

ذوالنور تاکید کرد: «در صورتی جبهه انقلاب پیروز می‌شود که وحدت حاصل بشود. ما در صورتی که به گزینه نمره ۱۰۰ بچسبیم که اقبال ندارد به صفر سقوط می‌کنیم. پس باید سراغ نمره بعدی برویم و شاید برخی علایق‌مان را هم باید کنار بگذاریم».

پیش از این نیز بارها چهرهای مطرح اصولگرا بر این أمر تاکید کردند که رئیس جمهور باید دنباله‌رو و مطیع اراده رهبری باشد. این در حالی است که طبق قانون اساسی مسئولیت پاسخگویی درمورد همه امور کشور به عهده رئیس جمهور است اما رهبری و وابستگانش در حیطه اختیارات رئیس جمهور دخالت می کنند و مانع انجام برنامه‌ها وسیاستهای او می‌شوند.

محمد خاتمی، احمدی نژاد و حسن روحانی از عدم تناسب اختیارات و مسؤولیت رئیس جمهور بارها شکایت کردند و سعی نمودند با ارائه لوایحی به اختیارات خود بیافزایند که همیشه با کارشکنی‌های علی خامنه‌ای و منصوبان او مواجه شده‌اند.

بعض تحلیلگران اختلاف بین روسای دولت ایران با رهبر سابق و کنونی کشور را ناشی از ابهام در قانون اساسی این کشور و دخالت رهبری و نهادهای نظامی و قضایی وابسته به او در کار دولت و ریاست جمهوری دانستند که در سالیان اخیر شدت گرفته است به طوری که بهزاد نبوی از سران اصلاح‌طلبان به صراحت بیان کرد که جریان حاکم «رئیس جمهور را در حد تدارکاتچی هم نمی‌خواهد!.
+8
رأی دهید
-31

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان

  رییس جمهور رییس ....هم نیست. چرا به کمک خلبان ها توهین میکنی؟ کار ملا به جایی رسیده رییس جمهور را با خلبان مقایسه کند. تف به این روزگار.
  0
  53
  ‌چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۷
  ۴۶
  حق گو لندن - لندن، انگلستان

  تو‌غلط کردی ! خمینی قرار بود برود در حوزه فقط درس بدهد به اخوندها . قرار نبود اخوند آقا بالا سرمان بشود. ملت انقلاب کرد که مملکت فردی اداره نشود . اگر قرار بود فردی اداره بشود که آن شاه شیکپوس که باعث عزت و اعتبار بود که کافی بود و نیازی نبود اخوند متحجر دوزاری سر کار بیاید.
  0
  48
  ‌چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۲
  ۳۱
  grizzly - برلین، آلمان

  میگن یک روزی یک هواپیمایی سقوط کرد و همه خدمه و مسافران کشته شدند و فقط یک میمون زنده موند و جعبه سیاه هواپیما هم پیدا نشد در نتیجه سالها تلاش کردند و به میمون حرف زدن یاد دادند تا بفهمند چرا هواپیما سقوط کرده! بالاخره میمون به حرف اومد و ازش پرسیدند وقتی هواپیما سقوط کرد خلبان چکار میکرد؟ میمون جواب داد که داشت ترتیب مهماندار را میداد پرسیدند کمک خلبان چکار میکرد؟ میمون گفت اونها با هم داشتند ترتیب مهماندار رو میداند! پرسیدند تو داشتی چکار میکردی اونجا؟ میمون گفت داشتم هواپیما رو میروندم! اینها مشغول اختلاس و دزدی و رشوه گرفتن از هم هستند خدا میدونه که چه کسی داره مملکت رو میگردونه.
  0
  38
  ‌چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۷
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  مقایسه اشتباهی بود. رئیس جمهور الاغ سواری هست که افسار الاغش در دست رهبر است، اما هر دوی آنها غافلند از اینکه اگر الاغ را آزار بدهند الاغ جفتک انداخته هر دو را مجروح یا شاید شهید میکند.
  2
  35
  ‌چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۷
  ۵۱
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد

  [::grizzly - برلین، آلمان::]. [::حق گو لندن - لندن، انگلستان::]. مطلب شما دو گرامی حقیقت محض است , درود بر شماها
  0
  24
  ‌چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۴
  ۳۷
  babak iran5i - تهران، ایران
  آخوندا همه منفورند این آخوند ذوالنور (اواح عمه اش) منفور ترینه
  0
  15
  ‌چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۲
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  فقط مونده بود این عقب افتاده ها راجع به خلبانی و وظایف خلبان و کمک خلبان نظر بدن. مرتیکه گوساله، تو برو به تعداد تیکه های کفن مرده برس.
  0
  15
  ‌چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۲
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  ولایت وقیح و بیتش همه کاره است.رییس جمهور(دولت)،مجلس،قوه قضاییه،همه خدمه ولایت هستند
  0
  5
  ‌چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۶
  ۳۳
  antislam2500 - قم، ایران
  این مشنگ ، یک گل به خودی زده. علی رغم اینکه همه میدانند که شخص به اصطلاح رئیس دولت هیچکاره است. و صد در صد اختیارات در دست ولی فقیه هست ولی در عین حال می خواهند نقش پاسخگویی در برابر وضعیت موجود را به متوجه دولت کنند. و نه خایه منی. و این مشنگ با سخنانش این دکور را به هم زده است.
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.