ایرلند و هلند هم تزریق واکسن آسترازنکا را متوقف کردند

یورونیوز :ایرلند و هلند اعلام کردند که در پی گزارش چند مورد جدی لختگی خون پس از تزریق واکسن آسترازنکا، استفاده از این واکسن کووید۱۹ را موقتا متوقف می‌کنند.

با آن که آسترازنکا در فهرست واکسن‌های مورد تأیید اتحادیه اروپا برای بیماری کروناست، اما تاکنون دانمارک، نروژ و چند کشور اروپایی دیگر تزریق این واکسن را به طور موقت متوقف کرده‌اند.

دولت هلند واکسیناسیون آسترازنکا را تنها برای دو هفته به حال تعلیق در آورده و گفته که این اقدامی احتیاطی و پیشگیرانه را برای بررسی دقیق‌تر موضوع انجام می‌دهد.

دکتر رونان گلین، معاون ارشد سازمان پزشکی ایرلند روز یکشنبه ۱۴ مارس (۲۴ اسفند) گفت: «ما هنوز به این نتیجه نرسیده‌ایم که واقعا پیوندی میان واکسن آسترازنکا و موارد گزارش شده وجود دارد یا نه. با این حال، با توجه به اصول احتیاطی و تا زمان دریافت اطلاعات بیشتر، کمیته مشورتی ایمن‌سازی ملی توصیه می‌کند که تزریق این واکسن کرونا در ایرلند به طور موقت، متوقف شود.»

وزارت بهداشت هلند نیز گفت که این اقدام به دنبال گزارش شش مورد جدید آمبولی (لختگی داخلی خون) و کاهش سطح پلاکت‌های خون در افراد زیر ۵۰ سال پس از واکسیناسیون آسترازنکا در دانمارک و نروژ انجام شده است.

با این حال، سازمان دارویی هلند تأکید کرد که هنوز هیچ ارتباطی بین موارد یاد شده با واکسن آسترازنکا ثابت نشده است. وزارت بهداشت هلند نیز اعلام کرد هیچ موردی از این نمونه در افراد واکسینه شده در این کشور مشاهده نشده است.

تصمیم هلند و ایرلند یک روز پس از آن اعلام شد که شرکت داروسازی آسترازنکا میزان تحویل دُزهای سفارش اتحادیه اروپا را کاهش داد. این اقدام آسترازنکا واکنشی به اقدام اتحادیه اروپا در تحمیل محدودیت‌های صادراتی برای محصولات این شرکت بوده است. سخنگوی آسترازنکا به خبرگزاری فرانسه گفت: «آسترازنکا از این که با وجود تلاش خستگی‌ناپذیر پرسنل خود نمی‌تواند پاسخگوی تمام سفارش اتحادیه اروپا باشد، متأسف است.»

وی گفت که این گروه صنعتی در مواجهه با مشکلات تولید و تأمین سفارش اروپا تصمیم گرفته بود از سایت‌های تولیدی خود در خارج از اتحادیه اروپا استفاده کند و افزود: «متأسفانه محدودیت‌های صادراتی باعث کاهش تحویل در سه ماهه اول و احتمالاً سه ماهه دوم سال جاری (میلادی) خواهد شد.»

این شرکت برای تحویل ۱۰۰ میلیون دُز در نیمه اول سال برنامه‌ریزی کرده است که قاعدتا باید ۳۰ میلیون دُز آن در سه ماهه اول و ۷۰ میلیون دُز دیگر آن در سه ماهه دوم سال جاری میلادی تحویل داده شود.

به دنبال مرگ زنی ۴۹ ساله در اتریش به دلیل تشکیل لخته‌های خونی در رگ‌هایش پس از واکسیناسیون آسترازنکا، مقامات بهداشتی این کشور استفاده از این واکسن را به حالت تعلیق درآوردند. در این کشور یک جوان ۳۵ ساله نیز پس از دریافت واکسن از همین نوع، به دلیل آمبولی ریوی در بیمارستان بستری شد.

استونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، لتونی، دانمارک و نروژ نیز استفاده از این واکسن را به دلیل گزارش‌هایی در مورد لختگی پس از واکسیناسیون به حالت تعلیق درآوردند. با این حال مقامات بهداشتی گفتند که این اقدام برای «احتیاط» انجام می‌شود و هنوز هیچ ارتباط مستقیمی بین لختگی و آمبولی با واکسیناسیون ثابت نشده است.

آژانس دارویی اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد که هیچ مدرک و شاهدی دال بر پیوند میان این واکسن با بیماری دو فرد واکسینه شده در اتریش وجود ندارد. با این حال تمام این ماجراها تبلیغ منفی برای آسترازنکا، شرکت داروسازی چند ملیتی سوئدی-بریتانیایی است که با کمک دانشگاه آکسفورد، واکسن کووید تولید می‌کند.
+48
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۵
  Azadi9 - پاریس، فرانسه
  کجاست اون آقای لجباز که اصرار میکرد که روسها همکاری کردند برای بهبود کیفیت واکسن استرازنکا !؟ نتیجه این همکاری رو تحویل بگیرند !
  10
  21
  دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۱
  ۴۶
  حق گو لندن - لندن، انگلستان
  انگلیس واکسنشو به کسی نمی دهد و برای مردم خودش نگه داشته. من فکر کنم این چو را انداخته که دست از سرش بردارند و ازش واکسن نخواهند. بعید می دانم این انگلیسی‌های محافظه کار چنین ریسکی بکنن اگر واکسنشان مشکل داشت.
  14
  9
  دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۸
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  این دلیل نشد که، هلند میگه چون نروژ و دانمارک ممنوع کرده پس منم ممنوع میکنم . هلند باید از مردم خودش که این واکسن رو زدن مدرک لخته شدگی خون بیاره نه اینکه بگه چون نروژ دانمارک میگه لخته ،پس منم میگم لخته!! چون آلمان گزارش نکرده هیچ مورد لخته شدگی رو . اگه آلمان هم گزارش میکرد باز یه چیزی، البته آمریکا هم خریده اما اف دی آ فاز ۳ براش در نظر گرفته
  15
  6
  دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۷
  ۱۰۴
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  [::Azadi9 - پاریس، فرانسه::]. فکر میکنم منظورت منه؟ در این صورت باید بگم انگار اصلا نفهمیدی من چی نوشتم و منظور چی بوده،من از اول مخالف این واکسن خاص بودم،تمام اخبار و تردیدها درباره اش رو از روز اول پیگیری میکردم،ماجرای این قسمت که تو‌نصفه نیمه فهمیدی،این بود که کسایی به واکسن روسی ایراد میگرفتن،من بهشون یادآوری کردم که واکسن روسی هر چند هنوز تایید نشده ولی دایل نداره لزوما بد باشه چون یک سری محقق از دانشگاه آکسفورد قرار هست همکاری کنن با سازندگان روسی اسپوتنیک تا شاید بشه این دو واکسن رو بنوعی با هم ترکیب کنن تا اثر بخشی آکسفورد بره بالا. اینم حرف من نیست،زحمت بخودت بده تو‌گوکل سرچ کن مطلبش رو ببین. خنده داره داری حرف خود من رو به خود من میگی! من تمام پستهام اینجا ضد واکسن آکسفورد آسترازنکا هست.
  2
  12
  دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۴
  ۱۰۴
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  [::Chokam - ری، ایران::]. انگار متوجه نیستی تو خیلی از این کشورها که فعلا ممنوعش کردن موارد لخته شدن خون دیده شده بعد از تزریق این واکسن و حتی چند مورد مرگ.لختگی خون شوخی نیست،مرگباره .هر کشور اروپایی حساسیت و مراحل تصمیمگیری دارویی خودش رو داره بعضیها محتاط ترن بعضیها محافظه کار تر بعضیها از بک دیگر تبعیت میکنن بعضیها مستقل تر. در حال حاضر موارد لختگی خون بعد از استفاده این واکسن داره زیادتر از حدی میشه که تصادفی و بی ربط باشه. برای مثال همین دیروز تو سایت انگلیسی ای که اصلا ربطی به این مسایل نداشت،شخصی که اصلا اطلاعی از این قضایا نداشت نوشته بود یک عضو خانواده اش یک هفته بعد از تزریق این واکسن دچار لختگی خون در رگهای مغزش شده و در حال مداواست و وضع بحرانی داره.چطور ممکنه همه این موارد بیربط به این واکس باشه؟ یادتون باشه این واکسنها خیلی اضطراری تولید شدن و مراحل تست و آزمایش کافی رو طی نکردن. عقل سلیم میگه الان ریسک این واکسن آکسفورد از احتمال ابتلا و بورد حاد خود ویروس کرونا بیشتره.بهتره چند ماهی صبر کرد تا تحقیقات روش بیشتر بشه.
  2
  13
  دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۴
  ۱۰۴
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  [::حق گو لندن - لندن، انگلستان::]. این واکسن همه جای اروپا صادر کردن و آسیا،خط تولیدش در هند هم براه انداختن،یک مشکل ابتدایی سر سهمیه بندی بود.این واکسن ارزانترین و ساده ترین واکسنهای کرونا است و فقط ۴ دلار قیمتشه.هیچکدام این واکسنها بخاطر شرایط اضطراری خوب و‌کافی تست نشدن و طبیعیه مشکلاتشون رو نشون نداده باشن.در خیلی کشورهای اروپا مثل فرانسه و آلمان خود مردم‌تمایلی به این واکسن خاص نشون نمیدن و محموله های آکسفورد روی دستشون مونده.خبرها رو چک کنید جای فکرهای تخیلی و کودکانه لطفا!
  1
  13
  دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۸
  ۳۹
  titi88 - امستردام، هلند
  هلند مقدار کمی دریافت کرده بیشتر فایزر ومدرنا تحویل گرفته من شهروند هلند هستم وما مدرنا دریافت مکنیم در ماه اینده
  2
  9
  دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۳
  ۴۶
  حق گو لندن - لندن، انگلستان
  اتفاقا من شدیدا پیگیر هستم. خودم‌از این واکسن زدم . یکم بدن درد‌و تب کردم اما اوکی شدم. می گن‌نسبت به ویروس برزیلی فقط ۱۰٪ ایمنی می دهد که خیلی بد است . اما باز بهتر از هیچی است.
  2
  6
  دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۴
  ۱۰۴
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  [::titi88 - امستردام، هلند::]. درسته،فایزر و مادرنا خیلی بهتر هستند،هم خیلی موثرتر و هم عوارض حانبی خیلی کمی تابحال ازشون گزارش شده.کشور هلند خیلی بهتر از انگلیس به فکر سلامت مردمش هست،من اونجا آشنا دارم و سفر داشتم،امکانات و سیستم مرفه تر و بهتری از انگلیس داره.
  1
  7
  دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۳
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  [::Nakamichi - لندن، انگلستان::]. خبرش انگلیسی هم همینه که هلند در مردم خودش هیچگونه لخته شدگی ندیده بلکه به دانمارک استناد کرده.انگلیسی سخته برات ،اینکه بالا فارسی هم نوشته،
  8
  2
  دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۴
  ۴۵
  iranmona - لیدز، انگلستان
  این واکسن استرزانکا را اکثر مردم‌ انگلیس زدند و هیچ‌کدام فعلا مشکلی‌ نداشتند . منم زدم و اکثر افراد اطرافم هم همین واکس‌را زدند و هیچ‌ مشکل‌پیش‌نیامده. پس‌چطوری کشورهای دیگه ممنوعش کردند؟؟؟
  5
  7
  دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۰
  ۱۰۴
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  [::Chokam - ری، ایران::]. مشخصه آدم ساده لوحی هستی احتمالا تازگیها کلاس زبان و کار با اینترنت رفتی میشینی پای بفرمایید شام و من و تو و بی بی سی برا خودت رویا پردازی از انگلیس میکنی که اینقدر از اینجا جانب داری میکنی.نباید اصلا جوابت رو میدادم چون قبلا دیده بودم خیلی لجوج .. هستی، ولی گفتم یه شانس دیگه بهت بدم شاید حرف منطقی تو کلت بره که اشتباه میکردم!. شما فعلا بشین نگران واکسن چینی و هندی اونجا باش کاری بکار مشکلات ما در اروپا نداشته باش.
  0
  4
  دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۲
  ۱۰۴
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  [::iranmona - لیدز، انگلستان::]. [::iranmona - لیدز، انگلستان::]. چون قرار نیست هر کی زد مشکلی پیدا کنه.درصد کمی هم اگه مشکل پیدا کنن ریسک هست و بعضی کشورها بسته به صلاحدید خودشون تصمیم بگیرن متوقف کنند.تو همین انگلیس در دو هفته اخیر چندین مورد لخته شدن خون و آمبولی ریه بعد از تزریق گزارش شده ولی مرگ نه.هر کس سیگار میکشه سرطان ریه میگیره؟
  0
  5
  دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۴
  ۱۰۴
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  [::حق گو لندن - لندن، انگلستان::]. دوست عزیز قرار نیست هرکی زد خونش لخته بشه که،اما موارد متعددی جاهای مختلف این مسئله پیش اومده و چند موردش هم به مرگ منجر شده،چون لخته شدن خون بسیار خطرناکه،حالا بعضی کشورها وسواس بیشتری دارن و فورا تصمیم گرفتن استفاده ازش رو متوقف کنن تا تحقیقات بیشتری انجام بشه،بعضی هم چون میگن احتمالش کمه یا مشخصا ثابت نشده به استفاده ادامه میدن! شما زدی طوریت نشد،چه بهتر! ولی الان دنیای ارتباطاته و این واکسنها هم جدید هستن و حتی دکتر و متخصصها هم علمی درموردشون محدود دارند.هر کس خودش میتونه درباره صلاح خودش تصمیم بگیره با توجه به اطلاعات به روز!.
  1
  6
  دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۰
  ۱۰۴
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  [::iranmona - لیدز، انگلستان::]. در انگلیس فعلا فقط اکثر افراد بالای ۶۰ سال و کسایی که کادر درمانی یا دچار بیماریهای خاصی هستن زدن.که اونها هم طبق اخبار خیلیهاشون بدلایلی فعلا حاضر نشدن بزنن از جمله خود کادر درمانی.در ضمن بعضی مراکز از واکسن فایزر استاده میکنن.همه آکسفورد نیست.ولی متاسفانه انتخاب به شما نمیدن کدوم واکسن.
  1
  6
  دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۵
  ۲۵
  باشه مهندس دوسل - دوسلدورف، آلمان
  من یک ماه پیش دوز اول زدم فعلا که علایم بدی نشون نداده ٬بیشتر اینها روی مسنها و افراد ناتوان علایم منفی نشون میده
  2
  2
  دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۹
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  [::Nakamichi - لندن، انگلستان::]. چه فحشهای باحالی ،این فحشها جدیده؟، قبلا نبود . نکنه عوارض این واکسنه، ما می دونیم لخته شدگی یکی از عوارضشه ،البته۳۰ نفر لخته داشتن در میان ۵ میلیون نفر که این واکسن رو زدن . یه مشکل دیگه این واکسن این بود که استرازنیکا دربرابر نوع آفریقای جنوبی کار نمیکنه ،
  0
  1
  دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۰
  ۴۶
  حق گو لندن - لندن، انگلستان
  [::Nakamichi - لندن، انگلستان::]. چاره ای نداشتم جانم. دیگه از ترس جونم بود. همین‌هم‌مطمیین نبودم بهم بدن برای اینکه‌اسمم جیمیز یا البرت‌نیست چه برسه به مودرنا و فایزر که محال است به ما ها که‌مال خاور میانه هستیم بدن. چیزهای خوب برای سفید پوستهای اینگلیسی هست اینجا.
  0
  3
  دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.