کاندیداتوری نظامیان در ایران قانونی می‌شود

العربیه :عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد کسانی‌ که سابقه نظامی داشته‌اند، می‌توانند در انتخابات کاندیدا شوند و منع قانونی وجود ندارد. اگر انتخاب شوند، قطعا دیگر نظامی نخواهند بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، کدخدایی روز شنبه 13 مارس، در آخرین نشست خبری سال 99 بیان کرد: «یکی از مصوبات مجلس که طرح آن محل بحث بود اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری است که مشخصا ایراداتی در اصول 99، 109و 115 داشتیم. برخی موارد برای اولین بار بود که ذکر می‌شد که به مجلس ارجاع شد تا اصلاحات لازم روی آن صورت گیرد.»

سخنان کدخدایی به طور رسمی، حضور نظامیان در انتخابات ریاست جمهوری ایران را قانونی کرد. هر چند که پیش از این نظامیان به عنوان نامزد در انتخابات شرکت می‌کردند اما منتقدان همواره حضور آنان را از سویی خلاف توصیه روح‌الله خمینی، رهبر اول ایران مبنی بر عدم حضور نظامیان در سپهر سیاسی می‌دانستند و از سویی دیگر کاندیداتوری نظامیان را خلاف قانون انتخابات به‌شمار می‌آوردند.

با اظهارات اخیر سخنگوی شورای نگهبان خلا قانونی حضور نظامیان در انتخابات ریاست جمهوری بر طرف شده است.

همچنین ناظران سیاسی اظهارات علی خامنه‌ای در رابطه با تشکیل «دولت جوان انقلابی» و دفاع همه جانبه او از حضور نظامیان در تمامی عرصه‌ها را در راستای گذر از سخنان خمینی در منع حضور نظامیان تحلیل می‌کنند.

نامزدی سعید محمد، فرمانده سابق قرارگاه خاتم، حسین دهقان، وزیر سابق دفاع، محسن رضایی، فرمانده اسبق سپاه و برخی دیگر از نظامیان، انتخابات ریاست جمهوری خرداد 1400 را به عرصه رقابت میان فرماندهان سپاه تبدیل کرده است.
+4
رأی دهید
-35

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  vg2000 - اسلو، نروژ
  دختر خاله صدام حسین که بیارید هیچکس تو ایران صداش در نمیاد ایرانی فقط بلدن خودکشی کن و برن تو صف
  2
  13
  شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۴
  ۳۱
  arian1 - ابادان، ایران
  اخر خط تمام حکومت های ضد مردمی و دیکتاتوری نظامی شدن کامل و استفاده از نظامیون است و حکومت تروریستی و فاسد اسلامی هم همان راه را میرود. مرگ بر اخوند جنایتکار خامنه ای
  1
  14
  شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۳
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  دیگر برای مردم مهم نیست که چه کسی انتخاب خواهد شد،همه کاندیدا ها خدمتگزار رهبر خود خوانده شیعیان جهان خامنه ای لعنت الله علیه میباشند
  0
  9
  شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.