سوئیسی‌ها به طرح «ممنوعیت پوشش کامل صورت» رای مثبت دادند

یورونیوز :شهروندان سوئیس روز یکشنبه ۷ مارس در همه‌پرسی «ممنوعیت پنهان کردن کامل صورت» شرکت کردند. این رای گیری پس از سال‌ها بحث و گفتگو، به ابتکار طرفداران دیدگاه‌های راست افراطی علیه معدود زنانی برگزار می‌شود که در این کشور نقاب بر چهره می‌گذارند.

بر اساس نخستین آمار منتشر شده ۵۲ درصد از شرکت‌کنندگان در این همه پرسی به ممنوعیت استفاده از برقع رای دادند.

بنابراین احتمال دارد که سوئیس نیز به جمع کشورهایی همچون فرانسه، اتریش، بلغارستان، بلژیک و دانمارک بپیوندد که پوشش کامل صورت در آنها ممنوع است.

این طرح برای اجرایی شدن باید به تصویب کانتون‌های سوییس نیز برسد.

طرفداران ممنوعیت پوشش کامل صورت، با نصب پوسترهایی با تصاویر زنانی که برقع به صورت دارند و نوشتن شعارهایی همچون «اسلامگرایی رادیکال را متوقف کنید» و «افراط گرایی را متوقف کنید» رای دهندگان را ترغیب به تصویب چنین قانونی کرده‌اند و در مقابل، مخالفان این طرح نیز معتقدند که این کار، نوعی اسلام‌هراسی پوچ و اقدامی غیرضروری است.

با تصویب این طرح، پوشاندن کامل صورت در ملاء عام ممنوع می‌شود؛ با این وجود برای اماکنی همچون عبادتگاه‌ها، استثنائاتی در نظر گرفته شده است.

ژان لوک ادور، عضو حزب راستگرای «اتحادیه دموکراتیک مرکز» می‌گوید: «هدف از این طرح مسلمانان نیستند و ما اعمال دینی آنها را زیر سوال نمی‌بریم. بلکه این کار را با هدف دفاع از ارزش‌های تمدن‌مان انجام می‌دهیم.»

دولت فدرال و پارلمان سوئیس با این طرح مخالفند و می‌گویند که این طرح، مشکلی را هدف گرفته که در این کشور وجود ندارد.
آنها در مقابل پیشنهادی را مطرح کرده‌اند مبنی بر اینکه مردم (حتی افرادی که چهره خود را کامل می‌پوشانند) موظف شوند به محض درخواست مقامات برای شناسایی، صورت خود را به آنها نشان دهند.

در سوئیس زنانی که نقاب بر چهره دارند عمدتا گردشگر هستند و پیش از همه‌گیری ویروس کرونا دیدن چنین زنانی در فروشگاه‌های مجلل مرکز شهر ژنو غیرمعمول نبود.
+138
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  همه کشورها باید اینکارو بکنند
  4
  75
  یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۵
  ۲۱
  varied - ریزه، ترکیه

  تروریسم در زیر همان نقاب است توی Netflix سریال خلافت جهره واقعی اسلام تروریستی را افشا میکند
  6
  54
  یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۲
  ۴۱
  Liberte - ارومیه، ایران

  ممنون سوییسی ها. ای به نفع زنان مسلمانی بود که می خواستن چهره اشونو نقاب بزنند. گرچه خودشون متوجه این منفعت و آزادی نمی شدند.
  3
  28
  یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۳
  ۳۱
  Pahbod666 - لندن، انگلستان

  بهترین کار رو‌کردن،آفرین. قوانین سوئیس از بقیه اروپا یک سرو گردن بالاتره همونطور که مرگ خودخواسته در مورد بیماران که درمانی براشون موجود نیست و بیخود زجر میکشند هم از سالها پیش در سوئیس قانونی هست.کاش کشورهای دیگر اروپا هم جرات اجرای اینجور قانونی داشتند تا چهره کریه اسلام و حجاب تحقیرآمیزش برای همیشه از این کشورها پاک میشد.
  3
  38
  یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۸
  ۱۰۰
  یویوماما - خاش، ایران
  فعلا به خاطر ویروس کرونا باید روبنده را تشویق می کردند.فکر کنم رو بنده اسلامی به خاطر بیماریهای واگیر دار مثل انفلوانزای 1917 بیشتر بین کشورهای اسلامی برای زنان مردهای متعصب محبوبیت پیدا کرد. و حتی مرد های صحرایی برای جلوگیری از شنها از ان استفاده می کردند و ربطی به اسلام نداشت.
  15
  4
  یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.