پرسش طعنه‌آمیز کاربران: رهبر شیعیان جهان کیست؟

دویچه وله :دیدار پاپ و آیت‌الله سیستانی بازتابی جهانی یافت. این دیدار در ایران نیز بحث‌های متنوعی برانگیخته است. اما سخنان شماری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی متوجه رهبر جمهوری اسلامی است که به اعتقاد آن‌ها "از قافله عقب است."

دیدار رهبر کاتولیک‌های جهان و مرجع عالی شیعیان در نجف، پشت درهای بسته و بدون تشریفات روز شنبه ۶ مارس (۱۶ اسفند) توجه بسیاری از رسانه‌ها و مردم جهان را به خود جلب کرد. بسیاری این دیدار را "تاریخی" خواندند. در عراق به مناسبت دیدار پاپ فرانسیس و آیت‌الله علی سیستانی ششم مارس را "روز ملی تسامح و همزیستی" اعلام کردند.
این در حالی است که در ایران از "بایکوت" خبر این دیدار از سوی صدا و سیما انتقاد شده است.

اما این دیدار در جهان ایرانیان مقیم شبکه‌های اجتماعی چه بازتابی داشت؟ با دنبال کردن هشتگ‌های #پاپ_فرانسیس و #آیت_الله_سیستانی در شبکه‌ها خصوصا در توییتر، محورهای اصلی بحث‌های کاربران مشخص می‌شود. اگرچه شمار زیادی از کاربران مشغول شوخی با دیدار دیروز هستند و وارد بحث‌های جدی به وجود آمده نمی‌شوند یا هستند کاربرانی که اعتقاد دارند "در کل، آخوند یعنی ویرانی"، اما بحث‌های قابل توجهی نیز در جریان است.

در حالی که دیدار بین پاپ و آیت‌الله سیستانی اتفاق افتاده است، در میان ایرانیان اما نام علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی زیاد شنیده می‌شود. یکی از کاربران نوشت که پیام این دیدار آن است که "آن‌هایی که در سال ۵۷ به دنبال رهبری جهان اسلام بودند خراب کردند." و دیگری نوشت: «خیلی زور دارد این‌ همه خرج کنی‌ و زور بزنی قطب شیعه و اسلام باشی دست آخر هم پاپ با سیستانی دیدار کند.»

یکی از کاربران نیز یادآوری کرد که پاپ در حالی با سیستانی دیدار کرده است که "آیت الله سیستانى نه بودجه چندهزار میلیاردى حکومتى مى‌گیرد، نه رادیو تلویزیون در اختیارش است و نه اختیار عزل و نصب مقامات عالى را دارد. نامش هم در قانون اساسی عراق نیست."

برخی نیز انتقادات را به رویکرد بسته جمهوری اسلامی با حوزوی‌های ایران کشاندند: «اون وقتی که آقایان هرکس رو که عشق‌شان می‌کشید از مراجع جایزالتقلید اعلام می‌کردند، هرکس را هم عشق‌شان می‌کشید از مرجعیت ساقط، باید فکر امروز را می‌کردند! امروزی که نظرشان برای دنیا که هیچ، حتی برای متشرعین داخل هم چندان ارزشی ندارد.»
حوزه نجف و قم، اتحاد یا تقابل
بخشی از کاربران که دغدغه دینی مذهبی دارند این دیدار را به فرصتی برای صحبت کردن از "فرصت‌سوزی‌ها" بدل کردند. یکی از کاربران نوشت: «به تجربه ثابت شده که استاد از دست دادن فرصت‌ها هستیم. دیدار پاپ فرانسیس و آیت‌الله سیستانی که می‌توانست یک فرصت و بازنگری در برخی نگاه‌ها و حتی اندیشه‌ها باشد، متأسفانه تبدیل به صحنه اختلاف و درگیری سیاسی و تقابل حوزه قم و حوزه نجف و... شده است.»

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم اما در بیانیه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی بازتاب داشت به مناسبت دیدار آیت الله سیستانی و پاپ فرانسیس نوشت که اینک فرصتی مغتنم برای عالمان شیعی، روحانیت، حوزه‌های علمیه و تشکل‌های حوزوی فراهم شده است تا با الگو قرار دادن این دیدار،گفتگوی بین‌الادیان و بین‌المذاهب را با جدیتی بیش‌تر پیگیری کنند.
حضور قاسم سلیمانی در بحث‌ها
در حالی که رویکرد و عملکرد جمهوری اسلامی از سوی شماری کاربران در بحث‌های مرتبط به دیدار دیروز زیر سوال است و به استهزا می‌گویند: «خودمان، خودمان را بزرگ می‌دانیم ولی در نظر دیگران چنین نیست»، گروهی دیگر در این دیدار درس‌هایی برای مملکت‌داری و روابط خارجه نظام ایران می‌دانند.
در عین حال شماری از کاربران هوادار جمهوری اسلامی نیز رویکرد حسین شریعتمداری، سردبیر روزنامه کیهان را در پیش گرفته‌اند. آن‌ها امنیت مسلمانان و مسیحیان عراق را "مدیون جانبازی" امثال قاسم سلیمانی می‌دانند.

حتی در یکی از عکس‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، با فتوشاپ عکس دیدار پاپ و آیت‌الله سیستانی دستکاری شده و به آن، قاب عکسی از سلیمانی به همراه ابو مهدی مهندس بر میز اتاق اضافه شده است. برخی کاربران نیز به طعنه جمهوری اسلامی ایران را "جمهوری اسلامی فتوشاپ" خواندند.

قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران سوم ژانویه ۲۰۲۰ در حمله پهپادی آمریکا به کاروان حامل او به همراه ابومهدی مهندس، معاون گروه شبه‌نظامی حشد شعبی در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شد.
+166
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  Attila14 - استکهلم، سوئد

  کشیش و ملا!. سر و ته یه کرباس
  16
  127
  یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۳
  ۳۹
  mehran_pahlavichi - لندن، انگلستان

  امیدوارم شیعه بره به همون عراق. رضا و معصومه و همه تخم و ترکه شون رو هم بهشون پس میدیم. مال خودشون. هرچی هم که تا حالا خرجشون کردیم و گنبد و مقبره ساختیم هیچ ادعایی نداریم و مال خودشون. فقط شاخ محبت رو بکشن و برن از ایران بیرون. خودمون بر میگردیم ایران و دوباره می سازیم کشورمون رو.
  9
  151
  یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۹
  ۶۴
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای نه تنها رهبر ایران بلکه ولی امر مسلمین جهان و رهبر جهان اسلام هستند. رسول اکرم ص در حدیثی فرموده است «خداوند در هر صد سال شخصی را برای این امت خواهد فرستاد که دین را احیا کند» و حضرت آیت‌الله خامنه‎ای در قرن حاضر همان شخصی است که رسول اعظم‌ ص در حدیث خود به آن اشاره کرده است.
  229
  23
  یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۵
  ۵۴
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  فکر کنم مموتی رییس جمهور محبوب سابق الان باید وارد عمل شود وبه مقام عظما، دقیقا نشان بدهد آب را کجایش باید بریزد!!
  2
  92
  یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۴
  ۴۳
  مسافران - آنکارا، ترکیه

  مهمل نوشته اند.دویچه وله که خود اگر سردستهُ مهمل نویسان نباشد،دومین مهمل نویس برتر است که از فرط فراوانیِ اغلاط فراوان املأئی و انشأئی درآن،انسان از هرچه مقاله است،متنفرمیشود.قابل توجه شهین جان اورل و بقیه ......،که حسن روحانی خود شخصأ به واتیکان رفت. البته دقیق نمیدانم کدام سال بود.می توانید جستجو کنید.
  93
  4
  یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۵
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  با توجه به اینکه ......باقر از تمامی مروجین دین از جمله انگلهایی مثال خامنه ای و سیستانی خیلی باشعورتر هست لذا .....باقر رهبر شیعیان جهان و تمامی ادیان جهان انتخاب میشه.
  9
  28
  یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۳
  ۶۴
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. یکی از مشاغل مهم و فاخر بعد از انقلاب ۵۷ پاچه خواری و پر و پا مالی است که بیشک تناسب خوبی با شخصیت!! شما دارد حال بجز ان چیزی هم گیرتان میاید؟
  4
  91
  یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۷
  ۲۱
  varied - ریزه، ترکیه

  سگ زرد برادر شغال است همشون تخم و ترکه .....هستند که در .....اون شارلاتان نیز شک و تردید است
  3
  62
  یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۸
  ۲۱
  varied - ریزه، ترکیه

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. طبق روایت از کتب شیعه پیامبر اسلام هر شب قبل خواب بر.....بوسه میزد منم میخوام بر ..... بوسه زنم تا با پیامبر در بهشت همسایه شوم.
  6
  67
  یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۳
  ۶۴
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  [::اقای شاکی - برمن، آلمان::]. قرآن می‌فرماید: «إِنَ الَذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَالِحاتِ أُولئِکَ هُم خَیرُ البَرِیَةِ» کسانی که ایمان آوردند، و اعمال صالح انجام دادند، بهترین مخلوقات (خدا) هستند، پاداش آنها نزد پروردگارشان باغ‌های بهشت جاویدان است که نهرها از زیر درختانش جاری هستند، همیشه در آن می‌مانند، هم خدا از آنها خشنودند، است و هم آنها از خدا خشنودند و این مقام والا برای کسی است که از پروردگارش بترسد. پیامبر ص: روز قیامت علی بر کرسی مشرف بر بهشت نشسته، کسی از پل صراط نخواهد گذشت مگر گذرنامه‌ای شامل بر محبت علی و اهل ‌بیت ع داشته باشد، در نتیجه دوستان خود را وارد بهشت و دشمنان خود را وارد جهنم مینماید.
  77
  2
  یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۶
  ۳۹
  ایران۲۲ - تامیرفوو ، فنلاند

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. رهبر ... مقام معظم خ...منی فکر کنم رهبر یک عده الاغ وخر تشریف دارن
  4
  67
  یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۱
  ۶۴
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. ولمون کن و هذیون نگو . دوباره هم که گوگولی ۲۴ ساله شدی خودتم با خودت مشگل داری یا ۶۸ ساله هستی گاه ۷۴ یک دفعه ۱۸ . تکلیف خودتو روشن کن نکنه از مرگ وحشت داری و میترسی روز موعود زیر پل صراط جنب گرمابه خفتت را بگیرند و ستون پل بشما تعارف بکنند
  0
  50
  یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۱
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  کلبلایی پاپ فرانسیس شانزدهم! بازگشت آسمانی شما را از کربلای معلی تبریک میگوییم. تفرشی های مقیم واتیکان.
  2
  11
  دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۲
  ۶۴
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::اقای شاکی - برمن، آلمان::]. از این نظر عذرخواهی میکنم. چون دستم گاهی اوقات بالا پایین میره، هول میکنم این دکمه‌ها رو اشتباه میزنم، نتیجش میشه اینکه سنم هم بالا پایین میره.
  14
  3
  دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.