زیباکلام: نخستین گام «نرمش قهرمانانه» یا «برجام۱۴۰۰» از جانب ایران برداشته شد

صادق زیبا کلام در توئیتی نوشت:
نخستین گام"نرمش قهرمانانه"یا "برجام۱۴۰۰"از جانب ایران برداشته شد و غربیها هم باکنار گذاردن قطعنامه محکومیت ایران در آژانس پاسخ متقابل دادند. طنز داستان در تصورات دایی جان ناپلئونی تندروها در مجلس و بیرون آنست که تصور میکنند الدرم بالدرم های آنان درایران ودرعراق باعث ترس غربیها شد.

رادیو اسرائیل - صادق زیباکلام ، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران درباره انتخابات ۱۴۰۰ گفته است: برخی از اصلاح‌طلبان میانه‌رو مانند آقایان «پزشکیان، عارف، کواکبیان و مطهری» با هر دلیل و انگیزه‌ای قصد شرکت در انتخابات پیش رو را دارند.

وی افزود: هر چند به نظر می‌رسد انگیزه این افراد برای حضور در انتخابات مباحثی مثل تکلیف ملی و شرایط بحرانی کشور باشد اما این افراد هنوز دلایل خود برای احساس تکلیف نمودن جهت کاندیداتوری در انتخابات ۱۴۰۰را نگفته‌اند.

زیبا کلام گفته است : در سیاست‌های خارجی، داخلی و امید و آرزویی که رای‌دهندگان به روحانی داشتند تغییر اساسی به وجود نیامد؛ بنابراین این سوال مطرح می‌شود که چرا ما باید دو مرتبه شرکت کنیم. آن هم در شرایطی که تغییر در حد مطلوب در سال‌های گذشته به وجود نیامده و تمام سیاست‌های کنونی بعد از خرداد ۱۴۰۰ هم ادامه خواهد پیدا کرد.

این فعال سیاسی گفته : مساله کشور این نیست که یک یا چند نفر نامزد نهایی اجماع اصلاح‌طلبان باشند؛ بلکه مساله اصلی اینجاست که در صورتی که سیاست‌ها تغییر نکند، هیچ اتفاق خاصی نخواهد افتاد. باید شرایط به صورتی تغییر کند که مردم به آینده امیدوار شوند.

زیبا کلام افزود: رقابت انتخابات ۱۴۰۰ از درون جریان اصولگرایی شامل جبهه پایداری، طرفداران احمدی‌نژاد، تندروها، انقلابیون و کسانی که معتقد به آمریکاستیزی هستند، شکل خواهد گرفت و کاندیداهای این گروه‌ها در انتخابات سال آینده با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

وی در پایان گفت: باید اذعان داشت انتخابات ۱۴۰۰ در حقیقت متعلق به اصولگرایان است و فردی هم که در انتخابات ۱۴۰۰ رئیس‌جمهور می‌شود شخصیتی با شاخص تند خواهد بود. اصلاح‌طلبان نیز بعید است نقش و جایگاه خاصی در انتخابات ۱۴۰۰ داشته باشند.
+17
رأی دهید
-39

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۳
  iRONiC - استکهلم، سوئد

  صادق با خودت صادق نیستی فقط با لفظ قلم به نعل و میخ بزنی. ولی یه بار با خودت بگو "اگر در خلافت اسلامی رای دادن چیزی رو تغییر میداد هرگز نمیذاشتن رای بدی."
  3
  61
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۳
  ۱۰۰
  یویوماما - خاش، ایران
  از مدتی پیش خامنه ای کاندیدا هایی را که کاملا مورد نظر خودش و مطیع ومشابه میباشد انتخاب کرده و به مجلس مطیع وشخصی خودش(خبرگان رهبری) برای انتخابات فرمایشی ارائه کرده است که به اصطلاح مردم را انتخاب کننده نشان دهد.فقط در یک زمانی نمیتوانست جلوی کاندیداتوری میر حسین را بگیرد زیرا او انتخاب خمینی بود و نخست وزیر محبوب خمینی بود ولی ان زمان گذشت و توانست حتی از رفسنجانی رد صلاحیت کند. امروز اقتدار مطلق خامنه ای و مجتبی بسیار بیشتر از خمینی است .کاملا همانند محمد رضا است.
  11
  29
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۷
  ۳۳
  antislam2500 - قم، ایران

  عظما گفته هر کس امسال رای بدهد یک عدد پالان دور دوزی شده مخمل آکبند به عنوان هدیه دریافت خواهد کرد.
  3
  56
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۰
  ۶۱
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه

  این نمایش مسخره انتخاباتتان دیگر خیلی تکراری و خسته کننده شده به معظم لهتان بگویید خودش یک خری را انتخاب کند، اما آیا اینکه ملت اینبار نیز همچنان همبازی و تنها تماشاگر شما باشند جای سؤال دارد.
  3
  45
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۹
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران

  سه تا ، نه دوتا: اصلاح طلب، اصولگرا ، سپاه.
  3
  28
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۱
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران

  این انتخابات مشابه قبلی با حضور حد اقلی تمام خواهد شد،و هیچ اتفاق مثبتی صورت نخواهد گرفت،و در اخر شخص منتخب مغضوب ان علیه( مشابه احمدینژاد، خاتمی،روحانی) خواهد شد.در نظام اسلامی ،حرف اول و اخر را ولایت فقیه خواهد زد.خانه از پای بست ویران است.باید این شجره خبیثه(آخوندیسم) را از ریشه خشکاند
  0
  24
  یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.