اعلام «روز ملی مدارا و همزیستی» در عراق پس از دیدار پاپ با سیستانی

دویچه وله :به مناسبت دیدار پاپ با سیستانی ششم مارس در عراق "روز ملی تسامح و همزیستی" اعلام شد. سیستانی بر اهتمام جدی خود در ادامه همزیستی دوستانه مسلمانان و مسیحیان تأکید کرد. این اولین دیدار پاپ با یک مرجع بزرگ شیعی بود.

مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق، در پیامی توییتری گفت: «به مناسبت دیدار تاریخی میان دو استوانه صلح و تسامح؛ پاپ فرانسیس و آیت‌الله سیستانی، مرجعیت عالیقدر و گردهمایی ادیان در شهر باستانی اور، روز ششم ماه مارس هر سال را روز تسامح و همزیستی در عراق اعلام می‌کنیم».

در پی دیدار پاپ فرانسیس با آیت‌الله علی سیستانی در شهر نجف، دفتر آیت‌الله سیستانی بیانیه‌ای رسمی صادر کرد.

در این بیانیه آمده است که سیستانی در دیدار با پاپ "به واقعیات ظلم و سرکوب و فقر و سرکوب دینی و فکری و محرومیت از آزادی‌های اصلی و نبود عدالت اجتماعی به خصوص در منطقه ما که دچار جنگ و خشونت و تحریم‌های اقتصادی و آوارگی‌های اجباری است" اشاره کرده است.

آیت‌الله سیستانی، که بانفوذترین مرجع شیعی در جهان شناخته می‌شود، بر "کنار گذاشتن گفتمان جنگ‌طلب" و همچنین اهمیت "تلاش جهت تثبیت ارزش‌های همزیستی مسالمت‌آمیز و همبستگی انسانی در همه جوامع با رعایت حقوق و احترام متقابل در میان پیروان ادیان و رویکردهای متفاوت فکری" تأکید کرده است.
به گزارش میدل‌ایست نیوز «مرجعیت عالی شیعه همچنین تأکید کرده که به همزیستی مسیحیان با دیگر طیف‌های جامعه عراق به عنوان بخشی از شهروندان عراقی در فضایی آکنده از امنیت و صلح و با برخورداری از همه حقوق قانونی‌شان اهتمام جدی دارد.»

سیستانی خود را به "حمایت از مسیحیان و دیگر کسانی که در حوادث سال‌های گذشته گرفتار ظلم و آزار شدند به خصوص در دوره تسلط تروریست‌های داعش بر بخش‌هایی از سرزمین عراق و رفتارهای وحشیانه آنان که موجب شرمساری بشریت بود" متعهد دانست.

آیت‌الله سیستانی از پیشوای کاتولیک‌های جهان بابت سفر و حضور در نجف تقدیر و تشکر کرده است.

پاپ پس از دیدار با آیت‌الله سیستانی در نجف، برای دیدار تاریخی بین ادیان راهی شهر باستانی اور شد.

پاپ فرانسیس روز جمعه (۵ مارس) برای دیداری چهار روزه وارد عراق شد.
+7
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.