دفاع محسن رضایی از رئیس‌جمهور نظامی: نظامی‌ها امیرکبیر زمان‌اند

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظامدویچه وله :در حالی که صدای انتقادها به ورود نظامیان به عرصه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ همچنان بلند است دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در دفاع از این ایده گفت، کاندیدای نظامی "دست دزدها را قطع می‌کند."

چندی است که نامزدی نظامیان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ در ایران محل ابراز نظرات موافق و مخالف شده است.

در حالی که بسیاری با نظامی بودن رئیس‌جمهور آینده ایران مخالفت کرده‌اند، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام عمده انتقادها را "ترس ناشی از زد و بند اقتصادی و رانت‌خواری" می‌نامد و می‌گوید: «اگر نظامیان بر سر کار بیایند دست دزدها را قطع می‌کنند و تا آخرین قطره‌ای که از بیت‌المال رفته به خزانه باز می‌گردانند و به دست مردم می‌رسانند.»

او در گفت‌وگو با خبرگزاری برنا خطاب به مخالفان چنین ایده‌ای گفت: «در اروپا و آمریکا بیش از ۵۰٪ روسای جمهور و روسای دولت‌ها نظامی بودند.»

او می‌گوید که مخالفان "از به خطر افتادن منافع و یا زد‌وبند خود" می‌ترسند و "نگرانند که نظامیان این‌ها را به هم بریزند و بیرون کنند."

رضایی نظامیان را "افراد قاطعی" خواند و گفت: «منظور ما از نظامیان افراد کارآمدی هستند که فهم، برنامه‌ریزی و توانمندی داشته باشند و حتما تغییر ایجاد می‌شود.»

بیش‌تر مدافعان نامزدی نظامیان در انتخابات ۱۴۰۰ معمولا خودشان سابقه نظامی‌گری داشته‌اند. محسن رفیق‌دوست، اولین وزیر سپاه در جمهوری اسلامی از این ایده استقبال کرده و در گفت‌وگو با برنا گفته است: «اگر یکی از برادران سپاه رئیس‌جمهور شود و تابع حرف رهبری باشد و این موانع را بردارد، یک‌ساله مشکلات کشور حل می‌شود.»

اسماعیل کوثری، از فرماندهان سابق سپاه نیز از این ایده دفاع کرده و گفته است: «چرا بعضی‌ها می‌خواهند جنگ روانی راه بیندازند و بگویند نظامی! منظور آن‌ها بچه‌های سپاه هست. بچه‌های سپاه قبل از این که به سپاه بیایند، سیاسی بودند و مبارزه می‌کردند.»

با این حال کم نیستند کسانی که با این اقدام‌ مخالفت کرده‌اند. علی مطهری، نماینده سابق مجلس که خود اعلام کاندیداتوری کرده در این باره به خبرآنلاین گفت، رئیس‌جمهور نظامی یعنی در مملکت "قحط‌‌‌‌الرجال" برقرار است و مجبور شده‌اند از میان نظامی‌ها یکی را برای ریاست جمهوری انتخاب کنند.

او در واکنش به سخنان کوثری گفت، مخالفت‌ها به معنای "یک جنگ روانی نیست" بلکه برای "مصلحت" کشور است.
رضایی: نظامی‌ها امیرکبیر زمان‌اند
اما محسن رضایی یک رئیس‌جمهور نظامی را با امیرکبیر، صدراعظم خوشنام ایران در دوره ناصرالدین‌شاه قاجار مقایسه کرده و گفته است: «امیرکبیر قبل از آنکه مسئولیت صدراعظمی را در دولت برعهده بگیرد، به مدت طولانی در نیروهای مسلح بود ... و به پشتوانه آن تجربه توانست، مدیریت اجرایی کشور را ظرف مدت کوتاهی متحول کند.»

او همچنین ورود نظامیان را تنوع‌بخش انتخابات ریاست جمهوری خواند؛ انتخاباتی که اگرچه کاندیداتوری کسانی مانند محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین، محمدباقر قالیباف، رئیس کنونی مجلس، حسین دهقان، وزیر پیشین دفاع، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و همچنین خود علی مطهری متنوعش کرده اما شاید به لحاظ شرایط اقتصادی و اجتماعی ایران از نظر حضور مردم از شور انتخاباتی بی‌بهره باشد.
+9
رأی دهید
-135

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  فیل دانا - سیدنی ، استرالیا

  این دلقک نخودی رو کجای دلمون بذاریم آخه.
  3
  44
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۷
  ۴۰
  kian.hr - عشایر لرستان، ایران

  محسن رضایی حتی در میان ایل و تبار خودش هم چندان اعتباری ندارد و در انتخابات های پیشین ثابت شد که این مرد هیچ جایگاه مردمی و پایگاه سیاسی معتبری ندارد اما در عوض تا دلتون بخواد عقده دارد و این عقده گشایی ها رو گهگاه در اظهاراتش میبینیم....اگر در جامعه ای ازاد و حکومتی قانونمند زندگی میکردبم امثال این اقا قطعا محاکمه میشدن به علت صدها بلکه هزاران اتهام ضد انسانی....برای محکومیتش یک نمونه عملبات کربلای 4 کافیست که خون انهمه انسان و گناه ان غواصان زنده بگور با دستان بسته و ان همه جوان غلطان به خون در شط همه و همه متوجه این شخص خود میرزا تقی خان پندار هستش...
  4
  32
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۱
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران

  بله ممکن است دست دزدان(افتابه دزد)را قطع کند،مسلما دست اختلاس گران را قطع نخواهد کرد،چون اختلاس بالای ۳۰۰۰ میلیارد دزدی بحساب نمیاید
  3
  33
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۳
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  هرچی مملکت باید تو این شورای تشخیص مصلحت نظام بره. بعد این دبیرشه.
  2
  17
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۱
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  هرچی مملکت باید تو این شورای تشخیص مصلحت نظام بره. بعد این دبیرشه.
  3
  8
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۱
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  بعیده نظامی، چون فرمولش مشخصه، اینها یه چیزی شبیه ترشی هفت بیجار درست میکنن نظامی غیرنظامی اصولگرا اصلاح طلب قاطی فاطی که هیچ فرمولی توش کار نکنه، برای همین ماندگار شدن وگرنه هر جای دیگه بود تاحالا سقوط کرده بود
  1
  12
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۲
  ۲۳
  iRONiC - استکهلم، سوئد

  آفریده شده واسه کاسه لیسی و پاچه خاری, حیف فحشای خار مادری
  1
  30
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۱
  ۷۷
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  اقای سردار قاتل . لطفا دهان الوده خودت را اب بکش و انگاه از امیر کبیر بگو. شما الوده دامن ها را چه به امیر کبیر . شما ها از ناصرالدین شاه میتوانید بگویید که مادرش مهد علیا و یار غار میرزا اقاخان نوری بود. اما از امیر کبیر بزرگ ما خرفی بمیان نیاورید و روح ان مرد بزرگ را ازرده خاطر نکنید. رضا شاه هم یک نظامی بود ولی امیر کبیر و رضا شاه کجا و سپاهیان الوده دامنان شما کجا . دهانت را برو اب بکش
  1
  28
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۹
  ۷۷
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  اقای سردار قاتل . لطفا دهان الوده خودت را اب بکش و انگاه از امیر کبیر بگو. شما الوده دامن ها را چه به امیر کبیر . شما ها از ناصرالدین شاه میتوانید بگویید که مادرش مهد علیا و یار غار میرزا اقاخان نوری بود. اما از امیر کبیر بزرگ ما خرفی بمیان نیاورید و روح ان مرد بزرگ را ازرده خاطر نکنید. رضا شاه هم یک نظامی بود ولی امیر کبیر و رضا شاه کجا و سپاهیان الوده دامنان شما کجا . دهانت را برو اب بکش
  2
  18
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۹
  ۶۱
  Freddie - برلین، آلمان

  جالبه که شاه دزدان میخوان دست دزدها را قطع کنند.
  2
  26
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۱
  ۳۱
  arian1 - ابادان، ایران

  باز دوباره این مردیکه احمق و بی سواد نظریه داد. این احمق همانی است که ۱۵هزار جوان ایرانی را بخاطر نداشتن تخص نظامی و جنگی در جنگ میان ایران و عراق به کام مرگ فرستاد.
  1
  27
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۶
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  عکس بالا کایکاتوره؟ یا این یارو واقعا این شکلیه؟
  1
  28
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۶
  ۴۱
  Diamondave - واشینگتن دی سی، ایالات متحده امریکا
  مرتیکه بیسواد !! باور کردن اینکه اینها دارند ایران را حاکمیت میکنند واقعا خنده داره ، یک مشک لات و لوت و بى سواد ، به امید روزى که ایران را ازاد ببینیم و از شر قوم کثیف اخوند خلاص شویم
  2
  15
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۴
  ۵۱
  سیامک ش. - دوسلدورف، آلمان
  به Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا! قیافه این یارو پاسدار تروریست قاتل واقعا این شکلیه مثل .. بعد از ... میمونه! چروکیده و سرتو رفته!
  1
  16
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۸
  ۲۱
  fanus2013 - مسکو، روسیه
  فارسیش هم لنگ میزنه مردک فاشیست. امیر کبیر نه امیر دزدان زمان
  2
  11
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۵
  ۳۳
  antislam2500 - قم، ایران
  باز دوباره کدوم ابلهی در طویله رو باز گذاشته که این محسن بی ناموس زده بیرون.
  1
  11
  شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.